Autor Wątek: Ostrzenie żaren w młynku żarnowym  (Przeczytany 4571 razy)

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Ostrzenie żaren w młynku żarnowym
« dnia: 17 Grudzień 2019, 21:02:46 »
Temat zamieszczam jako ciekawostkę domowego ostrzenia młynka żarnowego z żarnami płaskimi, na przykładowym modelu młynka
Cuisinart DBM-8.
Ale w międzyczasie się tego młynka wyzbyłem więc nie zdążyłem w nim nic zepsuć  :lol2:

Zawsze mnie kręci kiedy kupiony sprzęt można przerobić domowym sposobem.
Temat dotyczy ostrzenia młynka żarnowego domowym sposobem. Już coś takiego wydaje się na pierwszy rzut oka nieco kontrowersyjne.

Do tematu ostrzenia zainspirował mnie temat pewnego jankesa. Jankes pokazuje jak naostrzyć żarna domową metodą używając do tego trójkątnego pilnika.
Na filmie pokazuje z jaką łatwością zrobić to w 5-10 minut uzyskując z dobrego mielenie, jak on to mówi świetne mielenie.
Autor filmu zaznacza, że robi się to na nowym urządzeniu i jedno ostrzenie wystarczy - uwaga - na kolejne 10 lat.
Wydaje się jakby jankes znał się i wiedział co mówi i robi. Obok pokazuje sprzęt profesjonalny za tysiąc dolarów i twierdzi że ten sprzet wystarczy na całe życie. W tym wypadku wydaje mi się że wie co mówi .
Tłumaczenia nie ma ale warto oglądnąć z kilka razy i posłuchać.
Ja jednak poprosze o opinię forumowych specjalistów. Poniżej przedstawię jakie mam wątpliwości.


Tytuł filmu:

FAQ: What coffee grinder does Yankee recommend?

No i teraz moje wątpliwości i pierwsza to będzie pytanie do mechaników obrónki skrawaniem. Ostrza na tarczy są ustawione pod precyzyjnym kątem i czy to jest kwestia wprawy autora filmu
że tak łatwo mu to ostrzenie idzie? Tak na oko to wydaje mi się że sprawa wymaga wiekszej precyzji. A już totalne moje zdziwienie w jaki sposób tłumaczy on brak dojścia do wewnętrznej tarczy
tej w środku w obudowie. Mowi on że nie mając dojścia do całej tarczy, wystarczy naostrzyć te noże które są na wylocie czyli tam gdzie zmielone ziarno wsypuje się do pudełka. I tutaj pokazuje
jak się do tych noży dostać. No i mówi że to wystarczy co poraz drugi wpławiło mnie w wątpliwość.

Także zachęcam do oglądnięcia tego materiału i komentarz czy można tak w domu ostrzyć młynek?
No i co chyba najciekawsze, skoro twierdzi on że po zakupie można przerobić na jeszcze lepsze mielenie to co, że z fabryki produkt wychodzi nienaostrzony?

Polecam, to naprawdę ciekawy materiał. Tylko co z niego wynika?
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2019, 21:45:41 wysłana przez Pluto »

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Ostrzenie młynka żarnowego
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudzień 2019, 21:32:58 »
Również jestem mega ciekawy. Temat już wielokrotnie omawiałem że znajomymi i zwykle łatwiej kupić nową parę, ale w moim przypadku to niemożliwe - Malkonig Brasilia. Na pewno ostrzenie żaren z jednej strony nie wystarczy, bo żaden producent nie stosowałby żaren parami ostrych.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ostrzenie młynka żarnowego
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Grudzień 2019, 21:44:42 »
@Pluto, zmień temat wątku. Ostrzyć można żarna, ale nie młynek żarnowy.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 655
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ostrzenie młynka żarnowego
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Grudzień 2019, 21:52:09 »
Wszystko da się naostrzyć. Czasami jednak będzie to oznaczać zmianę wymiarów - a wtedy to nie da się tego zrobić łatwo ręcznie, bo każde ostrze musi być tej samej wysokości. Dużo zabawy...

_Marago_

  • Gość
Odp: Ostrzenie żaren w młynku żarnowym
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudzień 2019, 22:02:07 »
Są fachowcy, którzy potrafią zdziałać cuda przy ostrzeniu różnych rzeczy. Np potrafią naostrzyć tak wiertło, żeby wykonać otwór większy od średnicy wiertła. Potrafią przeszlifować łoże tokarki i posuwy ręcznie tak, że nie do uwierzenia. Naostrzenie żaren to nie jest problem dla takiego fachowca, tylko pytanie jest za ile. Cena ostrzenia żaren może być wyższa od zakupu nowych. Trzeba pamiętać, że to parędziesiąt ostrzy do ogarnięcia. Ale ten gość z filmiku to paprok. "Ostrzy" trzymając żarno w ręce i myzia pilnikiem po żarnie. Okaże się, że ostrza zamiast być proste, będą półkoliste. Ale takie żarna to mogą być nawet jajowate. Ten młynek jest kiepski.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2019, 22:08:49 wysłana przez _Marago_ »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ostrzenie żaren w młynku żarnowym
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudzień 2019, 22:18:45 »
Wg mnie ostrzenie takich zaren musiałoby się odbywać na maszynie cnc, dajmy na to frezarce. Ktoś musi napisać program, zbazowac zarna tak, aby leżały idealnie płasko (tolerancja w setki milimetra) wtedy puścić maszynę z odpowiednim narzędziem ( o ile nie trzeba by go zmienić w trakcie pracy, bo nie wiadomo czy jedno da radę wszędzie dotrzec) problem też taki, że są różne zarna, to różne programy dla maszyny trzeba by napisać. Koniec koncow: mając program ostrzenia zaren, równie dobrze można by te same zarna zrobić w całości od podstaw. Koszt tego przekracza wartość nowych zaren kilkukrotnie.
Wszelkie ręczne pilniki i inne narzędzia to nieporozumienie. Nie ma dokładności nawet w dziesietnych częściach milimetra, co przełoży się na nierówna prace zaren i jeszcze bardziej nierówne mielenie. Ręcznie można co najwyżej te zarna zepsuć do końca.

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Ostrzenie żaren w młynku żarnowym
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudzień 2019, 22:25:33 »
Tak wyglądają ostrza:
i2.wp.com/coffeebeangrinderplus.com/assets/uploads/2017/03/cuisinart-dbm-8-supreme-grind-automatic-burr-mill.jpg
http://
stąd: coffeebeangrinderplus.com/cuisinart-dbm-8-supreme-grind-automatic-burr-mill-review/

[mam zakaz wysyłania linków]

« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2019, 22:27:55 wysłana przez Pluto »

_Marago_

  • Gość
Odp: Ostrzenie żaren w młynku żarnowym
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Grudzień 2019, 00:01:44 »
coffeebeangrinderplus.com//assets/uploads/2017/03/cuisinart-dbm-8-supreme-grind-automatic-burr-mill.jpg  Ale te żarna  są zupełnie inne niż te które "ostrzył" pilnikiem youtube.com/watch?v=i6XJhgoFvIE
Coś tu ktoś ściemnia. To pewnie jest taka porada jak usuwanie lodu z szyby samochodowej wrzątkiem czy ładowanie komórki w mikrofali. Kup młynek i "naostrz" mu żarna.
 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6328
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Ostrzenie żaren w młynku żarnowym
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Grudzień 2019, 00:12:31 »
Szkoda czasu i pieniędzy na takie młynki. Chyba że ktoś ma taki wynalazek już i nie szkoda mu czasu. Te żarna co on ostrzy, to są takie jak w krupsach czy severinie 3874, tępe, małe badziewiaki.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1439
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Ostrzenie żaren w młynku żarnowym
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Grudzień 2019, 07:03:46 »
@Pluto
Mam 10-letnie doświadczenie w ostrzeniu narzędzi.
1. Można wyostrzyć wszystko.
2. Tanie narzędzie po ostrzeniu nie będzie działać jak drogie. Nie można tracić czasu na tanie narzędzia.
3. Wysokiej jakości i drogie narzędzie może być obsługiwane tylko przez specjalistę z doświadczeniem i sprzętem.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi