Autor Wątek: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe  (Przeczytany 5986 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« dnia: 03 Grudzień 2014, 15:35:47 »
Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe (od formowego RanGo)

Microlot arabika Peaberry. Ziarenka drobne, ładnie pachnące, palone dosyć jasne, z przeznaczeniem do metod alternatywnych.
Sposób przygotowania: dripper Kalita Wave 155 i młynek Fiorenzato F6 Drogheria. Doza 6 g na 100 ml, temperatura 90°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia, razem z preinfuzją, około trzech minut. Przemiał trochę drobniejszy niż zwykle na dripy ze względu na sporą kwaskowatość. W smaku naparu dominowała cytrusowa kwaskowatość, z niewielką dozą słodyczy, także cytrusowej, bez goryczki. Drip można porównać do mocniejszej herbaty z sokiem cytrynowym. Był soczysty, owocowy i orzeźwiający. Myślę, że tę sporą kwaskowatość, dla mnie przyjemną, można by trochę zniwelować wyższą temperaturą parzenia lub dłuższym czasem zaparzania. Ale skoro efekt w filiżance mi odpowiadał, to z tymi parametrami nie kombinowałem. Zmniejszyłem jedynie grubość mielenia, żeby zmienić charakter kwaskowatości. Posmak był trwały, cytrusowo-kwaskowaty, przyjemny.
Sposób przygotowania: Clever Dripper i młynek Mahlkönig Vario Home. Wybrałem tę metodę ze względu na dłuższe parzenie + dodatkowe przelewanie do filiżanki. W efekcie kwaskowatość kaw z tego urządzenia jest zwykle mniejsza, a goryczki jest więcej. Doza 6 g na 100 ml, temperatura 85°C, preinfuzja 45 sekund, łączny czas parzenia, razem z preinfuzją, dwie minuty plus przelewanie. Mielenie trochę drobniejsze niż na dripy. Napar był fajny i ciekawy w smaku. Była kwaskowatość, była goryczkai, kawa wychodziła dosyć mocna, konkretna i fajnie zbalansowana. Jakby dwusmakowa, kwaskowatość przenikała się z goryczką.
Tanzania Ngila mi smakowała. Bardzo chętnie spotkał bym się z nią w lecie. Mocno kwaskowata, parzona jako drip na lodzie, na pewno będzie świetnym wyborem na letnie temperatury. A w chłodniejszej porze roku, także nic jej nie brakuje ;).

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudzień 2014, 08:47:32 »
15 g, 250 ml, i co najważniejsze 95 st. C. Spowodowało że zdecydowanie pozbyłem się goryczki. Owszem jest wyczuwalna i jakby chce na siłę zranić moje kubki smakowe. Ale przy trzecim łyku jest już rozejm. W sobotę wieczorową porą gdy gęsta mgła spowija trawniki przed moim blokiem ta kawa pobudzi mnie do aktywnego życia. Reasumując trudna w okiełznaniu ale polecam.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudzień 2014, 09:01:30 »
15 g, 250 ml, i co najważniejsze 95 st. C.

Jaka metoda?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudzień 2014, 09:08:33 »
Sorry drip oczywiście.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudzień 2014, 15:45:37 »
15 g, 250 ml, i co najważniejsze 95 st. C. Spowodowało że zdecydowanie pozbyłem się goryczki.

Goryczki? Narzekałeś na nadmierną kwaskowatość.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień 2014, 15:55:20 »
Goryczki? Narzekałeś na nadmierną kwaskowatość.

Ja prosty człowiek nie znam się jeszcze dokładnie co mi pysk wykrzywia dlatego wybaczcie poprawię się ;-)

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Marzec 2015, 19:14:16 »
Uff... W trakcie wielkich przedwiosennych porządków dla dobra własnego i zacnej współlokatorki przygotowałem kawę. Dla Oluty kawę z kubka, dla siebie z kawiarki. Przy dźwiękach przedniej muzyki, w towarzystwie przemiłych rozmów i paru something something możliwie najskrupulatniej udokumentowałem cały proces zaparzania obu boskich naparów.

Wiadomo co to za ziarenka. Małe, równe. Upalone dość ciemno. Zapach świeżo po otwarciu był urzekająco słodki, przypominał karmelki i toffi. Od tamtego czasu minął miesiąc, zdążył lekko się zmienić, "dojrzał". Teraz jest typowo "kawowy", bardzo przyjemny, zero popiołu i torfu.

Oto stwórczynie całego zamieszania:

Tutaj pare wyrzuconych z młynka, częściowo zmielone.


Na pierwszy ogień poszła kawa do kubka. Przemiał dość gruby. Niestety nie policzyłem "klików".

Zbliżenie. Niestety trochę zepsuły się kolory.

Nareszcie towar wylądował w kubku  :hihihi:

Jeszcze nie dorobiłem się dokładniejszej wagi :P

Czas na preinfuzję.

Ilość wody widoczna na zdjęciu.

Czas nieco przeciągnąłem, bo musiałem cyknąć kolejną fotke :P

I zalane do końca. Nieogarnięcie nie pozwoliło zważyć.


Napar wyszedł bardzo okrągły. Delikatny, orzechowy. Na początku delikatna słodycz, prawie brak kwasków i goryczki. Gdy kawa przestygła na wierzch wyszła lekka, przyjemna goryczka oraz ciekawy kwasek. W związku z dużą smakowitością, ale małą ilością, efektu mojej pracy postanowiliśmy kupić lub skołować frencza. W planach również odrestaurowanie ekspresu przelewowego zostawionego w garażu mojego domu rodzinnego po zakupie automatu.

W trakcie gdy kawa w kubku się parzyła na warsztat wziąłem kawiarkę.

Ilość widoczna na zdjęciu.

Kawiarka napełniona wrzątkiem. Nasypane po brzegi, jedynie wygładzone, nie wszystko się zmieściło. Do kawiarki mielę dość drobno. Dziesięć klików od zera w Hario Mini Slim.

Czajniczek ląduje na palniku. Gdy kupowałem poniższy sprzęt nie wiedziałem jeszcze, żeby kupować Bialetti, ale kawiarka działa całkiem nieźle.       
Sorki za wszechobecny brud, ale to jeszcze przed sprzątaniem kuchni. Dość mała moc.

Błyskawicznie w środku zaczyna szumić. Para wodna leniwie przeciska się przez sitko pełne kawy. Do górnego dzbanka trafi względnie gęsty, czysty napar.

Pozostało oczekiwanie umilone obserwowaniem jak dzbanek powoli wypełnia się kawą.

Wreszcie kawa ląduje w podgrzanym uprzednio kubku.


Do ostatniej kropelki.



Kawiarka ukazała kompletnie inne walory tych ziaren. Napar jest zdecydowanie bardziej wyrazisty. Zbalansowany oraz pełny. Mamy tu spory, orzeźwiający kwasek, lekko ukrytą, przyjemną goryczkę i długi posmak. Delikatna słodkość, majaczą dojrzałe żółte owoce. Ten nie zdążył przestygnąć (drugi raz dzisiaj :P).

Świetna kawa :pycha:, duma rozpiera, że udało mi się z niej samodzielnie przygotować takie smakołyki :szampan:. Niestety nie udało mi się ogarnąć tematu w phinie, a to już końcówki. Dochodzę do wniosku, że do kolejnych eksperymentów przyda się termometr. Niesamowicie miły dzień, paskudna pogoda pomogła mi podjąć decyzję o pozostaniu w domu w celu ogarnięcia jej, piękny zachód słońca i smaczna kawa uprzyjemniły pracowite popołudnie. Dzięki Goran :uklony:. Nie mogę się doczekać zakupu i wypróbowanie nowych zabawek i ziaren :hihihi:

PS: Sorki za rozwlekły post :P
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2015, 19:27:00 wysłana przez pomm »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Marzec 2015, 20:10:42 »
Pięknie  :)

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marzec 2015, 21:15:34 »
Dodam jeszcze, że od momentu gdy zacząłem mielić, w kuchni i pokoju unosił obłędny, czekoladowo-kawowy zapach, utrzymał się, zmieniając swój charakter i stając się jeszcze wyraźniejszym dość długo, po wypiciu nadal przywoływał miłe wspomnienia :kawa:.

Kawy kupiłem podwójną ilość i połowa powędrowała do rodziców, do ich starego i niezbyt dobrego automatu firmy na K :picardpalm:. Mimo mizernej jakości sprzętu i niemożności przygotowania chociaż przyzwoitego espresso, kawa wychodziła całkiem smaczna, bardzo lekka, przyjemna w odbiorze, lekko kwaskowata i też dość słodka, chyba ani razu nie skończyłem na jednej :P, zrobiłem z nią też tiramisu z przepisu Doktora, użyłem tylko innego alkoholu - jakiegoś likieru z orzechów laskowych (mmm... resztę pączu sobie chlupnąłem i był niesamowicie pociągający), niestety opadły mi biszkopty, przez co nie chciały się też dobrze nasączyć, ale całość wyszła przepyszna super, wszystkim pasowały takie słodkości na tłusty czwartek :pycha:, nawet co nieco posmakował przyjeżdżający parę dni później narzeczony siostry (Portugalczyk) i też był zachwycony :szampan: również samą kawą.  Rodzicom niestety niezbyt podeszła z uwagi na rzeczony kwasek, mieszali z mlekiem, za to inna kawa od Gorana bardzo im zasmakowała, ale o tym wkrótce :ogien:

Off-Topic:
Chyba jestem jednym z tych odstraszonych "hermetycznością" forum :evil: więc pozdrawiam wszystkich serdecznie  :kwiat:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2015, 21:22:32 »
Nie wyglądasz na przestraszonego ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Marzec 2015, 00:26:35 »
Wreszcie kawa ląduje w podgrzanym uprzednio kubku.
Wciągasz sam całą zawartość kawiarki w ilości kubek? :o

Z ilu to jest gramów? I czy aby nie zbyt grubo mielisz?

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Marzec 2015, 00:41:10 »
Do kawiarki mam dużo drobniejszy przemiał, 10 klików od zera na hario slimie, nie jestem w stanie tego porównać, bo jeszcze nie parzyłem dripów, ale sądzę, że to jak na malutkiego dripa, będę jeszcze eksperymentował, ale jest całkiem spoko. Zazwyczaj wchodzi około 15g. Wciągam, wciągam :taktak: do śniadania :bry: dzisiaj mnie naszło, a pracy nie mam i zajęcia niezbyt ważne to jeszcze pooksperymentowałem kawka

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Marzec 2015, 00:53:15 »
Rzeczywiście, nie spojrzałem na zdjęcie z wagą. Co to za kawiarka? Jeśli kubeczek nie jest tak duży jak się wydaje (200ml?) to pewnie masz tam 150ml kawy? Czyli wychodziłoby, że to 3cups? Czyli nie tak źle. Wystraszyłem się, że porcję dla sześciorga sam wypijasz. ;)


Zapytałem o gramy, bo wydaje mi się dość jasny kolor naparu, ale nie znam kawy, więc może to to. W każdym razie, ciągniesz ekstrakcję do końca, czy przerywasz przy pierwszych bulgotach?

A z resztą, po co ja się wtrącam ;D na kawiarkach się nie znam, a smakowało. Przecież o to chodzi :szampan:

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Tanzania Ngila - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Marzec 2015, 01:03:54 »
Jeśli się czymś nie zajmę w międzyczasie, to staram się ściągnąć jak zaczyna pluskać :) nie no sześciu bym nie wciągnął :chory2: to jest zdaje się czwórka, ale raczej tyle nie wychodzi.

Ale z drobniejszym przemiałem to też dobra sugestia :)
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2015, 01:21:58 wysłana przez pomm »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi