Autor Wątek: Ekspres do 3000  (Przeczytany 1631 razy)

Offline Ivka Kobieta

  • Wiadomości: 3
  • Młynek: Severin KM3873
Ekspres do 3000
« dnia: 24 Grudzień 2020, 10:19:43 »
Cześć,
noszę się z zamiarem kupna ekspresu.
Doradźcie proszę, w co warto zainwestować ? Jestem początkująca. Myślałam o automacie, ale czytając forum chyba jednak wolę kolbę.
Mamy budżet 3000. Pytanie czy lepiej kupić ekspres z wbudowanym młynkiem czy też dwa urządzenia osobno.
Poproszę o polecenie modeli :)
Z góry dziękuję

Offline drwaski

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Ekspres do 3000
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Grudzień 2020, 12:10:16 »
Młynek zdecydowanie osobno. Po pierwsze, przy odpowiednim wyborze, będzie lepszej jakości (a to podstawa). Po drugie masz większe możliwości przy zmianie sprzętu. Pamiętaj tylko, że ekspres kolbowy to głównie espresso i trochę nauki, żeby osiągnąć dobre, powtarzalne wyniki.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do 3000
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Grudzień 2020, 12:23:43 »
Pytanie czy lepiej kupić ekspres z wbudowanym młynkiem czy też dwa urządzenia osobno.
Jeśli chcesz załatwić sprawę zakupu sprzętu i potem do niej nie wracać to możesz kupić ekspres z wbudowanym młynkiem.
Jeśli planujesz jednak późniejsze zmiany to lepiej kupić oddzielne urządzenia.
Zerknij:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8655.0
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9761.0
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10178.0

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres do 3000
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Grudzień 2020, 12:43:33 »
Napisz nam jeszcze głównie jakie kawy pijasz. Czarne, z mlekiem, małe, duże... Bo to też ważna sprawa.
I przy okazji, polecamy kupować kawę dobrej jakości w sprawdzonej palarni, inaczej nawet super ekspres nic nie da.

Offline Ivka Kobieta

  • Wiadomości: 3
  • Młynek: Severin KM3873
Odp: Ekspres do 3000
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Grudzień 2020, 20:13:20 »
Do tej pory piliśmy głównie czarną plujkę, flat White i latte. Wolimy kawy duże. Co do jakości kawy to od roku zamawiam z palarni Single Origin.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 655
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres do 3000
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Grudzień 2020, 23:10:11 »
W co warto zainwestować? Na to jest tylko jedna odpowiedź - w siebie ;-)
Możesz kupić na przykład Rancilio Silvia E + Eureka Mignon Specialita, czy coś w tych okolicach - wyjdzie trochę więcej, ale to nadal tylko jeden krok od najniższego pułapu (nie licząc używek).
Ja z takim budżetem pomyślał bym o zostaniu przy innych metodach parzenia - na przykład Gabi Master A żeby było łatwo albo Aeropress, czy co tam koledzy doradzą. Szczególnie że pewnie jesteś przyzwyczajona do różnych kaw w tym jasno palonych - wrzucenie ich do ekspresu kolbowego skończy się albo porażką albo zmarnowaniem ich potencjału. Budżet wystarczy na zakup wypasionego młynka (łatwa regulacja i najlepiej możliwość używania jako single dose) i jakiegoś ręcznego spieniacza do mleka. Stracisz trochę na wygodzie (choć w sumie kolba to sama też się nie obsłuży i wcale bym się nie upierał że jest łatwiej - może szybciej... o kilkanaście sekund, tylko nie wiem czy wiesz: ekspres kolbowy trzeba rozgrzać pół godziny przed zrobieniem kawy), ale zyskujesz dużo oszczędności na budżecie i więcej możliwości. Zaraz ktoś pewnie napisze że z Kenii też można zrobić espresso, ale ja pozostanę przy swoim zdaniu że jednak nie warto ;-)

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Ekspres do 3000
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Grudzień 2020, 13:08:02 »
Ja w tym budżecie bym kupił młynek Baratza sette 30 i ekspres Lelit Anna. Mam i jestem zadowolony. Póki co nie planuje zmieniać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi