Autor Wątek: Elektroniczny tester twardości wody  (Przeczytany 3474 razy)

Offline Nikopol Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: V60, Phin, AP, FP, Kawiarka
  • Młynek: Nivona 130
Elektroniczny tester twardości wody
« dnia: 17 Listopad 2020, 16:15:00 »
Czy ktoś z Was używa takiego gadżetu? Są w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, przykład:

https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-termometr-tester-twardosci-wody-3w1-7351248307

Nie jestem fanem paskowych testów a cyferki to cyferki. Domyślam się, że TDS w nazwie refraktometru mi nie zastąpi, ale może chociaż swoje podstawowe zadanie wykonują takie dynksy poprawnie?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopad 2020, 16:35:16 »
Niezależnie od opisu, twardości wody to nie mierzy. Do tego zorganizuj sobie raczej akwarystyczny test kropelkowy np. Zooleku, mierzący przybliżoną wartość Mg i Ca.

Natomiast zmierzysz tym TDS niezmanipulowanej wody (czyli niefiltrowanej albo nie wzbogacanej samodzielnie solami). Wynik dla naszych potrzeb jest wystarczający, bo dokładność takiej zabawki mieści się zapewne w zakresie +/- 20ppm, który przy wodzie do kawy jest bez większego znaczenia. Używam podobnego testera i powtarzalność pomiarów wydaje mi się wystarczająca.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopad 2020, 16:47:31 »
Moje doświadczenie z tymi miernikami jest takie.
Kupiłem ten:
https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-temperatury-3in1-8312953507
I dawał bzdurne wyniki. Może był uszkodzony, a może po prostu to jakiś badziew. Nie chciałem się bawić w reklamacje, oddałem i kupiłem ten:
https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-4tma-kieszonkowy-termometr-atc-new-6989960985
Ten działa dobrze, tj wynik jest powtarzalny i dla różnych wód podaje wynik takie jak bym się spodziewał. Nie wiem jaki jest rzeczywisty błąd, ale myślę, że na nasze potrzeby zupełnie wystarczający.
Nie mniej radzę zachować czujność, można też nabyć płyn do kalibracji.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopad 2020, 16:54:10 »
@RufusTF

A swój, gdzie kupiłeś?
》tertium non datur《

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopad 2020, 17:08:44 »
Czy ktoś z Was używa takiego gadżetu? Są w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, przykład:

https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-termometr-tester-twardosci-wody-3w1-7351248307

Nie jestem fanem paskowych testów a cyferki to cyferki. Domyślam się, że TDS w nazwie refraktometru mi nie zastąpi, ale może chociaż swoje podstawowe zadanie wykonują takie dynksy poprawnie?
Ja mam taki. Działa powtarzalnie. RufusTF opisal zasadę. W praktyce w kranie większość cząstek rozpuszczonych to węglany i inne sole. Więc z duuużym przybliżeniem można przyjąć, że to mierzy twardość.

Ja akurat kupiłem w sklepie z filtrami. Nie pamiętam, w którym. Jestem zadowolony.
Uwaga, wyniki uzależnione od temperatury wody. Jak chcesz porównywać, to wody trzeba doprowadzić do tej samej temperatury - np. pokojowej.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopad 2020, 17:16:46 »
A swój, gdzie kupiłeś?

Niejaki KrewetkaNet na Allegro.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Listopad 2020, 17:37:57 »
KrewetkaNet

A mógłbyś dokładniej, bo różne są.
》tertium non datur《

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3175
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Listopad 2020, 18:24:29 »
A mógłbyś dokładniej, bo różne są.
Mam dwa. Jeden najtańszy (taki), drugi taki. Ten najtańszy jest zrobiony prymitywnie, mimo to działa. Oba wyniki dają podobne. Najtańszy ma kompensację temperatury termistorem, ale z powodu sposobu montażu pomiar jest mało dokładny. Generalnie działa.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Listopad 2020, 18:40:51 »
ale z powodu sposobu montażu pomiar jest mało dokładny. Generalnie działa.

Ten drogi, to trzeba w jakiś specjalnych warunkach trzymać, ciut nie nową szczepionkę na covid19.

A ten tani, w miarę wiarygodny wynik otrzymam? Ktoś skomentował, że duży rozrzut pomiarów!
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2020, 18:48:51 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3175
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Listopad 2020, 20:05:45 »
z powodu sposobu montażu
Pisałem o termistorze i jego montażu. Jest przylutowany do płytki, która później kontaktuje się z elektrodą. Im zimniejsza woda (tj. im zimniejsza od temperatury otoczenia), tym z wynikiem gorzej.

w jakiś specjalnych warunkach trzymać.
Wiesz, że nie doczytałem? Ale nie sądzę, żeby chodziło o sam miernik, raczej o elektrodę.

A ten tani, w miarę wiarygodny wynik otrzymam? Ktoś skomentował, że duży rozrzut pomiarów!
Bardzo proszę - woda prosto z kranu. Ten lepszy - 18,4*C, ten gorszy - 20*C. Przewodność - lepszy 692uS (czyli 346ppm przyjmując współczynnik 0,5), ten tańszy 321ppm. Różnica poniżej 10%, a biorąc pod uwagę różnicę we wskazaniach temperatury, to jeszcze mniejsza.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Elektroniczny tester twardości wody
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Listopad 2020, 20:41:37 »
Dzięki @Krakus , kupuję ten tańszy.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi