forum.wszystkookawie.pl
Poradniki - czyli jak mam to zrobić? => Przygotowanie kawy => Wątek zaczęty przez: pj.w w 29 Wrzesień 2017, 09:48:37
-
Ciekawy wpis/quiz na blogu Scotta Rao.
Stopień zmielenia kawy w zależności od metody parzenia.
I tak od najdrobniejszej do najgrubszej:
French Press (4 minuty) - Cupping (12 minut) - V60 (metoda SR, 22g) - Batch Brew (120g, 2L, 4:30)
A jak ktoś ma EK43:
FRENCH PRESS #4--#5
CUPPING #5.5--#7
V60: #6 (it was given)
FETCO: #9.5--#11
Szczegóły: https://www.scottrao.com/blog/2017/9/26/immersion-percolation-and-grinding-a-quiz-and-contest (https://www.scottrao.com/blog/2017/9/26/immersion-percolation-and-grinding-a-quiz-and-contest)
-
12 minut cupping? Rozumiem, że chodzi o to, że fusy zostają?
-
Po 12 minutach pobierają próbkę do analizy TDS.
-
Ech, fajnie, ze błysnął dobrym przepisem na v60 (spóźnionym jakieś piec lat), ale teraz to leci w kulki. Nie ma poprawnej odpowiedzi na to pytanie, które zadał. Koniec kropka.
Na EK w skali 1-11, jasny singiel pod espresso ustawiam na 2,5. 4 na frenchpress? Chyba ze lubi żuć fusy to jak najbardziej. Jego metodę robilem wczoraj na 8,5 i skończyło sie w trzy minuty, lekko przeparzona.
Przepis Matta Pergera to 7, a v60 od 5-8 w zależności kto czego szuka.
Wydaje mi sie ze on musi od czasu do czasu opublikować cos bzdurnego i kontrowersyjnego, bo zaczyna przynudzać ostatnio.