Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522522 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #675 dnia: 14 Grudzień 2016, 22:26:53 »
są inne sposoby żeby uzyskać podobnie intensywny napar z mniejszej dozy. Filip wybrał tą metodę bo jest prosta, efektywna i wygodna na zawody.
Polecam spróbować zmielić grubiej, doza 6,5 g kawy  / 100 g wody, wyższą temperaturę (między 92-95) i dłuższy czas (3 - 4 minuty)  w metodzie odwróconej. :)
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2016, 22:29:00 wysłana przez krystians »

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #676 dnia: 14 Grudzień 2016, 22:28:29 »
Siewcu raczej pijam dobre kawy  wlasnie w paczkomacie czeka dostawa Audun C choc caly czas sie zastanawiam czy robiac dokladnie krok po kroku moja kawa bedzie  i w jakim stopniu przypominac kawe ktora serwuje Filip . Na marketowych sobie cwicze bo po prostu mi ich nie szkoda jak cos sie nie uda . Mlynek mam nie za specjalny i w sumie zaluje ze nie kupilem dobrego elektryka bo mecza mnie te pokretelka ;) . Ale nigdy nie sadzilem ze kawa moze smakowac jak nie kawa ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #677 dnia: 14 Grudzień 2016, 22:39:05 »
Polecam spróbować zmielić grubiej, doza 6,5 g kawy  / 100 g wody, wyższą temperaturę (między 92-95) i dłuższy czas (3 - 4 minuty)  w metodzie odwróconej. :)

To mielenie grubiej to moja bolaczka bo dla kazdego grubiej co innego oznacza . Wchodze do caffe prosze dripa kalite i prosze by mi pokazali grubosc przemialu i kazdy roznie mieli tu tak tam inaczej choc maja te same mlynki ;)



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline Jakub12

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #678 dnia: 14 Grudzień 2016, 22:40:52 »
Można skorzystać z przepisu który wysyłaliśmy w zeszłym miesiącu do naszych subskrybentów.

Metoda: Invert
Doza: 20 GR/240 ml
Woda: 89-96°C (zależy od kawy)
Czas: 2:10
Mielenie: Do każdej kawy indywidualne, ogólnie dość grubo (wysyłamy próbki mielenia)

1. Przygotuj stoper i wagę.
2. Zalej kawę do 50 ml, następnie chwyć aeropress w dłoń i mieszaj okrężnymi ruchami do 15 sekund.
3. Po 30 sekundach zalej kawę do 240 ml, postaraj się zmieścić w minucie.
4. Od 1:00  zacznij używać mieszadełka przez 20 sekund.
5. Kiedy stoper wyświetli już 1:30, zakręć aeropress i wyciśnij pozostałe powietrze, a od 1:40 odwróć aeropress sitkiem do naczynia i zacznij naciskać na tłok.
6. Postaraj się zakończyć proces w czasie 2:10 tak, by otrzymać 240 ml naparu. Należy wycisnąć kawę tak, aby nie usłyszeć charakterystycznego syknięcia. :)

*Link Removed*

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #679 dnia: 14 Grudzień 2016, 23:00:55 »
@kawusia grubiej czyli mniej więcej tak jak grubsze kryształki cukru brązowego. Jeśli masz sporo pyłu w przemiale, to polecam odsiać lub startować z niższą temperaturą.  W kwestii mieszania, przyśpiesza ono ekstrakcję, są zwolennicy mieszania i niemieszania. Ja bym polecał nalać ok 60 g wody, przemieszać i dolać resztę. Z mojego doświadczenia mieszając długo wyciągałem niekoniecznie lubiane przeze mnie aromaty.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2016, 23:26:09 wysłana przez krystians »

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #680 dnia: 14 Grudzień 2016, 23:14:22 »
@krystians dzieki za konkretną odpowiedz . Odsiewam ale widze ze wtedy mi troszke kawy ucieka a czy pył wpływa na  body kawy ? Bo czasem ten pył robi fajną robote wyciskam do szklanki i przelewam bez niego do filizanki . Czesto tez uzywam filtrow sRGB by miec pełniejsze body a czasem łacze papier z filtrami ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #681 dnia: 14 Grudzień 2016, 23:24:00 »
pył nie zawsze przeszkadza, ale przy grubym przemiale, długim czasie i wysokiej temperaturze, będzie raczej niepożądany, gdyż ta część kawy się bardzo wyraźnie przeparzy.

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #682 dnia: 14 Grudzień 2016, 23:28:30 »
@krystians powiedz mi a czym go przesiewasz i czy do samego konca ? Ja mam takie sitko z kauflandu za 15 zl czasami jak miele drobniej to boje sie ze mi ucieknie tez kawa a nie pyl ... pewnie to taki irracjonalny strach ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #683 dnia: 14 Grudzień 2016, 23:42:02 »
chyba nie da się do samego końca odpylić, bo tarcie też robi swoje. Może jakieś laboratoryjne trzęsidła robią to idealnie, ale w warunkach domowych chyba się nie da. Ja używam takiego składaka jaki sobie w domu akurat spasowałem. Mam gęste sitko do parzenia herbaty w kształcie "u"  oczka około, 0,2mm. Nakładam to np. na metalowy kieliszek zamykający szejker do drinków. Odsiewam ruchami góra dół. Co jakiś czas stukając sitkiem o dłoń. Na początku leci spora ilość pyłu, jak się zmniejsza to przestaję odsiewać. Trwa to może z 10 sekund. Z Quito odpada mi wtedy ok 7% przemiału przy takiej grubości mielenia jak podałem. Pył potem zużywam w tygielku domielając brakującą ilość kawy ;)

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Aeropress
« Odpowiedź #684 dnia: 14 Grudzień 2016, 23:44:27 »
Oszty ;) Ale to sitko z Kaufu uważam za idealne bo można w nim idealnie odważyć duza doze kawy , przesiać oraz pasuje do AP średnica oraz do dripa fajnie sie sypie no i zabrać w podróż tez można bo małych rozmiarów


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2016, 23:52:12 wysłana przez Kawusia »
Punks not dead just sucks now !

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #685 dnia: 15 Grudzień 2016, 00:19:22 »
Nie znam niestety sitka z kauflandu. Skoro Ci się sprawdza, to nie nie szukałbym jakiegoś specjalnego. Ważne żeby świadomie posługiwać się dostępnymi narzędziami, nie wszystko musi być specjalne do kawy z certyfikatem ;)

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #686 dnia: 15 Grudzień 2016, 00:20:33 »
Wiem wiem wole wydac kase na dobra kawe niz na logo H ;) Pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #687 dnia: 15 Grudzień 2016, 00:39:25 »
Ja do odsiewania pyłu kupiłem dozownik do cukru pudru za 6,50 chyba i działa bardzo dobrze :) Waga(choć to bardziej do espresso, ale aeropressa też dźwiga, bo waży niecałe 200 g) kosztowała niecałe 20 zł, podstawowa chińska jubilerska do 500 g z rozdzielczością 0,1 g. Ale sam na sobie sprawdziłem, że szkoda naprawdę czasu na naukę na tanich kawach. Naprawdę dobrą kawę można mieć za mniej niż 100 zł za 1 kg - i wiem, że jest to więcej niż kawa w markecie, a z drugiej strony jak popatrzyłem na ceny mk cafe fresh to wcale nie jest dużo drożej, a może i nawet taniej wyjdzie... Źródeł na forum jest sporo, jest w czym wybierać - możesz kupić kilka mniejszych opakowań, może być jedno większe do przeznaczenia na naukę... I tak bym chyba zrobił, jak się uczysz - weź sobie jakiś zeszycik, notuj sobie ustawienia młynka(o ile masz regulację stopniową a nie płynną), zapisuj wrażenia po wypiciu takiej kawy, smaki, i oczywiście "parametry" parzenia - czas, doza, ilość wody, temperatura. Ustal sobie jakiś punkt wyjściowy, np 10 kliknięć od styku żaren, 95 stopni, doza 10 g/100 ml(ja mniej więcej w tych okolicach piłem i było ok), zapisujesz co wyszło, potem zmieniasz jeden parametr i zapisujesz obserwacje ;) Metoda może czasochłonna i wymagająca sporo uwagi, ale ja próbowałem w podobny sposób(choć bez zapisywania) z dripem i doszedłem do jakiegoś normalnego punktu.

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #688 dnia: 15 Grudzień 2016, 12:53:26 »
Moj mlynek pracuje na płynnej regulacji ale i tak sobie znacze obroty pokrętła względem danego punktu . Jednak każda kawa lubi inne ustawienia bo nawet mieląc ja czuje ze każda stawia inny opór w młynku . A jak jest z ta zasada im bardziej palona czyli ciemniejsza to lubi wyższa temperaturę ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Aeropress
« Odpowiedź #689 dnia: 15 Grudzień 2016, 14:30:14 »
Ja mam takie sitko z kauflandu za 15 zl czasami jak miele drobniej to boje sie ze mi ucieknie tez kawa a nie pyl ... pewnie to taki irracjonalny strach ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ten strach jest w pełni uzasadniony, pisałem o tym niedawno w wątku o młynkach do alternatyw

A jak jest z ta zasada im bardziej palona czyli ciemniejsza to lubi wyższa temperaturę ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odwrotnie - im jaśniej palona tym woli wyższą temperaturę

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi