Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524545 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #660 dnia: 07 Grudzień 2016, 19:01:05 »
Chodzi o start Filipa na zawodach. Nawet plecaka nie zdejmował, bez wysyłku i bez spiny mistrzowską kawę zaparzył.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #661 dnia: 12 Grudzień 2016, 14:22:45 »
Więc jestem po kilkunastu próbach z Aeropressem i szczerze mówiąc nie jestem przekonany. Wcześniej miałem już wątpliwości ale kupiłem go tylko dlatego, że sporo osób go ma i sobie chwali no i skusiłem się. Jak dla mnie to trochę za dużo zachodu z tym odmierzaniem, pilnowaniem itd. Jeżeli mam do tego się stosować, szczególnie podczas podróży to już wole FP. Aeropress nie robi aż na tyle lepszego naparu aby się z tym tak dokładnie bawić. Natomiast jeśli mam wsypać kawę, zalać, wycisnąć tak na oko i zdrowy rozsądek to OK. Ale dokładnie to samo się osiąga przy pomocy FP.

Odnośnie przepisu mistrza Filipa: rzeczywiście dobry i kawa jest naprawdę wyborna ale dowcip jest we właściwym jest rozcieńczeniu na końcu. Inną sprawą jest, że 35g kawy i 150ml wody to jest na granicy pojemności urządzenia i trzeba uważać aby się nie przelało.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #662 dnia: 12 Grudzień 2016, 16:05:55 »
Hm, właśnie Aero dlatego jest tak fajną metodą, że właściwie niczego nie trzeba pilnować ;)

Najczęściej na wyjazdy biorę Aero, bo poza tym, że zajmuje mało miejsca, to po prostu sypię do młynka kawy na oko, jak nie chce mi się brać wagi, wsypuję zmieloną do Aero, odrobina wody na preinfuzję i potem za drugim razem do pełna. Żadnego mieszania, tylko zerknąć na zegarek, czy minęły ze dwie minuty, przecisnąć i z głowy :)


Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #663 dnia: 13 Grudzień 2016, 12:15:24 »
Prosze napiszcie przepis na uniwersalne aeropresso doza kawy temp i proces .Pozdr
Punks not dead just sucks now !

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #664 dnia: 13 Grudzień 2016, 14:25:57 »
LMWDP #469

Offline dammiano

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: V60; Aeropress; kawiarka Bialetti; frenchpress;
  • Młynek: Baratza Virtuoso. Comandante C40 MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #665 dnia: 13 Grudzień 2016, 18:12:31 »
Po przeczytaniu wielu komentarzy na temat Aeropressu zdecydowałem się w końcu na jego zakup, korzystając z promocji u Deskowego. Jestem już po pierwszych parzeniach i przyznam, że... warto było !
Nie mam pojęcia na czym wic polega ale kawa jest wyraźnie inna niż np. parzona w kawiarce. Mam wrażenie, że napar jest mniej esencjonalny/zawiesisty ale za to smak bardziej pełny, szeroki. Można poczuć smaki, których używając kawiarki nie czuć tak wyraźnie. Takie mam odczucie po pierwszych parzeniach.
Jedno czego żałuje, to że tak późno zdecydowałem się na ten zakup :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #666 dnia: 13 Grudzień 2016, 18:45:55 »
parzona w kawiarce

Tego człowieku nie da się pić bez mleka i cukru ;-)

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Aeropress
« Odpowiedź #667 dnia: 13 Grudzień 2016, 20:32:56 »

 Wszystko sie da pic bez mleka i cukru [emoji12]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #668 dnia: 14 Grudzień 2016, 06:12:21 »
Wracajac do przepisu mistrzowskiego Filipa czy ktos moze mi podpowiedziec jakiej wielkosci jest ziarno po zmieleniu i jaka jest temp. bo na YT jest 84 a w opisie na stronie 81 ;)?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #669 dnia: 14 Grudzień 2016, 21:17:51 »
Na tym nowym filmie widać - dość grubo, temperatura może być i taka i taka. A jak smakuje jak zaparzysz?

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #670 dnia: 14 Grudzień 2016, 21:21:54 »
Dzis grubiej zmielilem i test robilem na mk cafe brazil wyszla mega czekoladowa baardzo mi smakowala pozniej zrobilem standardowa metoda i byla juz duzo gorsza


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #671 dnia: 14 Grudzień 2016, 21:27:13 »
spróbuj jeszcze z porządną kawą, będzie małe zdziwko ;)

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #672 dnia: 14 Grudzień 2016, 21:31:24 »
W jakim sensie ? A jaka kawe polecasz zaparzyc ta doza 35g bije ciut po kieszeni  no i nie wiem czy dobrze ustawilem moj mlynek reczny ciezko jest dobrac taki przemial dla poczatkujacego ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #673 dnia: 14 Grudzień 2016, 22:12:28 »
Doza bije po kieszeni, ja wczoraj napiłem się u Filipa burgundi od Auduna(choć z dripa) i dzisiaj paczuszka stoi w domu, choć koszt niemały. Ale jeśli kawa ma być dobra to będzie kosztować - choć gdyby kawy wyceniać po jakości a za odnośnik przyjąć kawy, które się tutaj pija - to do marketowych by dopłacali. A w jakim sensie? Zakładając, że pytasz w jakim sensie się zdziwisz, to jakościowym. Raz jak byłem u Filipa niedługo po WAC, poprosiłem go, żeby przygotował mi kawę, którą pijałem wtedy(Kenia od Gorana), swoją metodą - bo miałem punkt odniesienia do metody klasycznej i odwróconej, choć zawsze doza 20 g, duże ilości wody(okolice 250 ml) a temperatura losowa(robiłem w pracy). Kawa mi smakowała, ale to co wyszło po zaparzeniu przez Filipa mnie powaliło - te same nuty, plus kilka innych i zupełnie inne odczucie smaku. Po takim porównaniu stwierdziłem, że warto się przełamać i więcej wydawać na tę kawę, bo różnica w smaku jest nieproporcjonalna(pozytywnie oczywiście) do różnicy kosztów kawy... Choć możesz równie dobrze zacząć od ogarnięcia metody zwykłej i odwróconej na porządnej kawie, w porównaniu do mk przeskok będzie niesamowity, a jak to ogarniesz i przeskoczysz na metodę Filipa to zobaczysz, że z tego samego ziarna można wyciągnąć o wiele więcej.

A kwestia ustawień młynka - do tego trzeba dojść doświadczalnie, na espresso się jednak przekonałem, że kiepskiej kawy nie warto sypać do ustawiania młynka, bo nic z tego nie wyjdzie. Wybierasz na oko jakieś ustawienie i jedziesz najpierw w jedną, a potem w drugą stronę. Sam po kilku próbach będziesz wiedział w którą stronę iść, za Ciebie tego nikt nie zrobi. A ile frajdy przy okazji ;) o doświadczeniu nie wspominając...

Offline dammiano

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: V60; Aeropress; kawiarka Bialetti; frenchpress;
  • Młynek: Baratza Virtuoso. Comandante C40 MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #674 dnia: 14 Grudzień 2016, 22:16:39 »
Wprawdzie dopiero zaczynam się bawić Aeropressem i poznawać fajne kawy ale proponuję spróbować Mujeres z xCafe naprawdę warto  [emoji106] Fajny orzechowy klimat  :taktak:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi