Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 516205 razy)

barista

  • Gość
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #60 dnia: 02 Lipiec 2013, 17:44:37 »
Dziś robiłem Kenie w AP 17 gram na 220 ml przy drobnym mieleniu i zdecydowanie lepiej smakuje na grubym mieleniu. Wychodzi wtedy większa słodycz, która jest wyczuwalna od samego początku.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #61 dnia: 02 Lipiec 2013, 18:09:07 »
A ja właśnie mam zamiar tak zrobić Etiopię i wiem, że wyjdzie pyszna.  :jezyk:

@Visvamitra - lejesz "do pełna" czy 200ml? Bo jeśli to pierwsze to nie ma sensu wyciskanie tłoka do "pierwszej wody", jeśli to drugie to rozumiem.  :mrgreen: Ponoć istnieje taka szkoła, która mówi, że nie przeciska się powietrza przez przemiał. Jak rozumiem temu ma służyć to przeciśnięcie w metodzie odwróconej. Ciekawe jak powietrze ma mieć wpływ na fusy kawowe?  ???

E. Wygooglowałam nick, bo wydał mi się intrygujący. Wyniki wyszukiwania zwiększyły tylko ciekawość...  :ogien:
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2013, 18:10:40 wysłana przez Olak »
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Lipiec 2013, 19:49:56 »
Ponoć istnieje taka szkoła, która mówi, że nie przeciska się powietrza przez przemiał.

Poznałem kilku fanów aeropressa. Większość z nich kończyła przeciskanie w momencie, kiedy usłyszeli syk powietrza. Uważali, że woda przeszła już przez przemiał, a ostatnie krople mogą być gorzkawe i popsuć smak naparu. Wyraźnie przekonałem się o tym na Indii Monsooned z poznańskiej palarni. Na dnie filiżanki zawsze było dużo słodyczy. Ale jeżeli ekstrakcja była do dna, z wyciskaniem powietrza, słodyczy było wyraźnie mniej, napar dużo tracił na smaku. Trochę można temu zapobiec, odpowiednio ustawiając tłok przed ekstrakcją w metodzie odwróconej.
Co do słodyczy, to zgadzam się z Baristą. Grubsze mielenie, to najczęściej większa słodycz. Przy drobniejszym mogą się pojawić gorzkawe nuty. Zależy to też od czasu parzenia, ale to inny temat.
A tak w ogóle to szkoda, że gradacji mielenia nie da się jakoś zunifikować. Bo tak piszemy, grubsze mielenie, drobniejsze, ale punktu odniesienia brak.

« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2013, 23:23:29 wysłana przez WS »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #63 dnia: 02 Lipiec 2013, 20:57:57 »
Można by tu zastosować sita i przesiewanie. Gdzieś widziałem takie proste urządzenie składające się z kilku sit o różnych średnicach oczek.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Lipiec 2013, 21:20:25 »
Gdzieś widziałem takie proste urządzenie składające się z kilku sit o różnych średnicach oczek.


Pewnie w takim....



 :jezyk:

 :mrgreen:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #65 dnia: 02 Lipiec 2013, 21:24:32 »
 :blue:

Człowiek z kombajnem - ideał...

 :diabelek: :diabelek: :diabelek:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Lipiec 2013, 07:03:32 »
Żartownisie :Bicz: :)

Antonio, rzeczywiście przesiewanie to chyba najprostsza i najtańsza metoda. Problem może być jedynie w zakupie sit o odpowiedniej wielkości dziurek (czy takie zwykłe kuchenne wystarczy?). WS ma rację, że przydałoby się odniesienie co jest już grubym, grubszym, średnim, drobnym itd mieleniem - albo poprzez podanie średniego rozmiaru drobinki albo też ilości drobinek w jakiejś objętości czy wadze (choć tu dochodzi jeszcze problem gęstości).

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #67 dnia: 03 Lipiec 2013, 10:03:20 »
Kiedyś zanotowałem sobie ze strony Primulatora

Cytuj (zaznaczone)
100-300 cząsteczek kawy: urządzenia tzw. French Press
500-800 cząsteczek kawy: kawa filtrowana
1000-3000 cząsteczek kawy: ekspres przelewowy
3500 cząsteczek kawy: espresso
15000-35000 cząsteczek kawy: kawa po turecku

Zawsze mi tylko brakowało informacji z ilu gram/ziaren/cm3 te cząsteczki mają być?

Teraz znalazłem tam coś co mnie zszokowało  :o Marcin Moczydłowski odpowiada na pytania:
ŚciśleTajne: Witam zawsze mnie to zastanowialo czy aby zrobic dobra kawe to potrzebna jest jakas miarka czy tak na oko ja sypac?
M. M.: Są rekomendowane ilości do danej kawy, zależy jaki napój chcemy przygotować. Expresso - 1 klasyczne, to 7-8 gramów kawy a np. kawa typu French Press na litr wody 70-80 gram kawy. Zależy to też od formy parzenia kawy, oraz grubość mielenia. Do expresso jedno ziarenko rozdrabniamy na 3500 drobinek do French Press mielimy na 500 drobinek. Kawa Turecka, wielokrotnego zaparzania to 15000 cząstek, kawa jest prawie jak mąka.
Wychodzi że ta ilość cząstek odnosi się do jednego ziarna  ??? No i jest też "expresso " :P

Można kupić jakieś laboratoryjne sitka. Tutaj jest nawet zestaw za 165$
Pewnie w naszym kraju jakieś sklepy zaopatrujące laboratoria mogą mieć coś podobnego.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #68 dnia: 03 Lipiec 2013, 10:42:40 »
Chyba nie ma sensu szukać sprzętu laboratoryjnego, przecież nie chodzi o ścisły podział przemiału na frakcje tylko o oddzielenie pyłu. Wydaje mi się, że wystarczy odpowiednio dobrane zwykłe sitko.
A jak chcesz sprzęt prof. to trzeba pomyśleć jeszcze o wytrząsarce  :)
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2013, 10:45:13 wysłana przez spinka2 »

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #69 dnia: 14 Lipiec 2013, 16:53:15 »
Dlaczego zaleca się zwiększenie dozy kawy w stosunku do wody w Aeropressie?




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #70 dnia: 14 Lipiec 2013, 17:40:48 »
Bo ktoś tak wymyślił ;)

Możesz robić standardowo: 14/50 lub dripowo 12/200 (6/100). A możesz też jak chcesz.

Równie dobrze można zrobić dripa z proporcji jakie podaje instrukcja AP (robię tak gdy ktoś chce dużą mleczarnię).

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #71 dnia: 14 Lipiec 2013, 18:22:38 »
No właśnie ostatnio popijam "styl drippowy" w aero i dużo bardziej mi smakują napary niż z klasycznej dozy. Czy do takiego stylu jest może dedykowana jakaś metoda parzenia? Czas, mieszanie?




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #72 dnia: 14 Lipiec 2013, 18:54:24 »
Chyba nie ma, za to jest mnóstwo możliwości. Pewnie jeszcze nie wszystkie odkryte. Przepisów jest sporo, poszukasz to i znajdziesz ;)

Lubię własną metodę na lenia (nie wiem czy tu już ją opisywałem). AP do góry nogami, przelane trzy filtry (bo slim pyli, a ja lubię klarownie), wrzątek do zimnego aero (i tworzywo się ogrzeje i woda wystygnie zarazem), na to kawa, 30 s. preinfuzji (nie mieszam jeszcze, tylko tak sobie to nasiąka), potem mieszam, zamykam z filtrami, odwracam i ciężką ręką powoli przeciskam. Doza mniej więcej dripowa, od 12 do 16 gramów na 200-250 ml. Całość około 2 minuty.

Ale radzę się nie ograniczać i próbować wszelkich sposobów jaki tylko przyjdą Ci do głowy.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #73 dnia: 14 Lipiec 2013, 20:01:45 »


Ale radzę się nie ograniczać i próbować wszelkich sposobów jaki tylko przyjdą Ci do głowy.

Moja Ciocia polubiła następującą metodę - aero klasycznie ustawione na kubku, kawa, woda i niech ścieka sobie. Czas dochodzi nawet do 10 minut, (bo przeciskam samą końcówkę), ale dla Cioci jest to dobra kawa...


Jutro spróbuję być leniem  ;)




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #74 dnia: 14 Lipiec 2013, 21:00:42 »
Metoda cioci, to metoda na phin i wcale nie spisywałbym jej na straty, choć wolę ją do małej wody (typu 14/50).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi