Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524665 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #45 dnia: 29 Czerwiec 2013, 23:18:55 »
Jeżeli lubisz w kawie owocowo-kwaskowate akcenty, to spróbuj ją przyrządzić w aeropressie a'la Tim Wendelboe. Metoda klasyczna, doza 14 g, woda 215 g, temperatura wody nieznana, raczej 85 niż 90 stopni. Zmielona kawa do aeropressu, cała woda na przemiał bez preinfuzji, dosyć szybkie mieszanie 5 sekund, tłoczek do aeropressu (wtedy nie kapie), przerwa 30 sekund, ponowne mieszanie 5 sekund, przeciskanie po 45 sekundach od pierwszego kontaktu wody z przemiałem, dosyć szybkie przez 10 -  15 sekund.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #46 dnia: 29 Czerwiec 2013, 23:22:16 »
@ranGo - wiem, ale wciąż nie lubię. Nic na to nie poradzę...  :redface:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #47 dnia: 30 Czerwiec 2013, 00:28:51 »
@donkiszot, mówiąc o idealnym duecie, mówisz o dopasowaniu Aero i Hario Slim? : )
Tak, chodzi mi o to, że dolna część tego młynka idealnie pasuje do średnicy AP i można przesypać bez tego zestawowego lejka kawę tak, że ani ani się nie rozsypie. A i sam młynek zamykany od góry -- popcorning nie groźny. Więcej kawy, niż na raz zmielisz w Slimie też nie będziesz chciał nasypać do AP. Generalnie, turystycznie, jest to zestaw marzenie. ;)

Cytuj (zaznaczone)
A co do tego, co chcę uzyskać.... kawę :D raczej kręcą mnie klimaty owocowo-kwaskowe w przypadku metod innych niż espresso.
To nadal za mało. Po tym stwierdzeniu wiadomo tylko jaką kawę powinieneś wybrać w palarni, no i ewentualnie to, żeby wystrzegać się wysokich temperatur. Powiedzmy, że 70-85°C jest dla Ciebie.
No i pył może czasem przeszkadzać -- lubi podbić goryczkę.
Powiedz jakich objętości oczekujesz i jakich intensywności. 50ml? 250ml? Intensywność espresso, czy raczej delikatne dripy?

A przy okazji, pamiętaj, że nieogrzany AP pochłania sporo temperatury wody.

Cytuj (zaznaczone)
No i o co chodzi w klasycznej i odwróconej metodzie?
Tu już odpowiedź otrzymałeś, ale powtórzę. Klasyczna, to ta z instrukcji i jej wariacje. Główną cechą jest to, że filtr z sitkiem są zakręcone, kawę sypiesz do AP, potem woda i potem przeciskanie.

Odwrócona głównie charakteryzuje się tym, że najpierw zakładasz tłoczek i stawiasz AP do góry nogami (bez sitka i filtra) i teraz kawa/woda. Potem sitko z filtrem, odwracanie na kubek (czy coś) i przeciskanie.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #48 dnia: 30 Czerwiec 2013, 17:49:42 »
Tak, tak, głównie zasady są mi doskonale znane z innych metod, w sensie jasnych kaw, goryczki pyłu itp. aż tak nieogarnięty to nie jestem ; )

I celowałbym właśnie w temperatury 80-85stC (właśnie mi przypomnieliście, że nie wziąłem sobie z Lublina termometru...).

Jeśli chodzi o objętości, raczej, tak jak drip, 150-200ml.

Zimny AP to także logiczne, tak samo jak zimny dripper czy zimna kolba i ekspres ; )

A co do metod, to już mi wyklarowaliście wszystko. Do tej pory piłem z odwróconej metody. Jak już do mnie dotrze ten zestaw (mam nadzieję, że Panowie ze Swiezopalonej się sprężą i do czwartku mój zestaw turystyczny dotrze ;)), będę walczył z każdą metodą, najpierw na Kenii od Antonia, a potem na kilku niemieckich wypiekach. I na pewno spróbuję tej metody, co WS podał powyżej.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #49 dnia: 30 Czerwiec 2013, 18:25:50 »
Będziesz w Berlinie?
Posmakowałabym coś z The Barn.  :redface: Da się zrobić?
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #50 dnia: 30 Czerwiec 2013, 20:36:00 »
Niestety, nie będę :\ sam bym chciał coś z Barn, zwłaszcza że miałem okazję spróbować ich ziarenek w lubelskim Kap Kap swego czasu.

w okolicy będę miał dwie palarnie - Roestbar - http://roestbar.de oraz Telgter Kaffebar - http://www.telgter-kaffeebar.de/ jeśli kogoś by to interesowało.

visvamitra

  • Gość
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Lipiec 2013, 10:43:45 »
Hmm, polecam też wypróbowanie stosowanej przeze mnie metody. Jest to lekko zmodyfikowana metoda Ishana Nataliego.

Metoda odwrócona:

1. Średnio zmieloną kawę wrzucić do Aeropressu
2. Zalać wodą (temperatura wg. uznania, u mnie 80 C) tak, żeby przykryć kawę wodą
3. Po 20 sekundach bardzo lekko zamieszać, właściwie to przechylić urządzenie w jedną, drugą stronę
4. Dolać pozostałą część wody (do pełna)
5. Po 30 sekundach energicznie zamieszać
6. Założyć sitko z filtrem, docisnąć tłok do momenty, w którym woda zacznie się przesączać przez sitko
7. Poczekać 15 sekund
8. Wycisnąć
9. Kiedy tłok zejdzie do oznaczenia "1" odczekać 10 sekund
10. Wycisnąć resztę kawy

Na ten moment jest to moja ulubiona metoda.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4829
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #52 dnia: 01 Lipiec 2013, 10:47:01 »
W którym momencie odwracasz do normalnej pozycji aero - pkt 6 czy 8?

barista

  • Gość
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #53 dnia: 01 Lipiec 2013, 11:57:47 »
A próbowaliście zrobić z AP małego shota? 10 gram kawy na 50 mililitrów, temperatura 90 stopni, grube mielenie i szybkie wyciskanie. Małe co nieco a może zaskoczyć, szczególnie z kawy którą dobrze znamy  :D

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #54 dnia: 01 Lipiec 2013, 12:13:06 »
Korzystam, kiedy nie mam dostępu do ekspresu. Z tym, że doza jest nieco większa, 14 g jak na doppio. Wody  też trochę więcej, 60 g, poprawka na fusy.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2013, 12:14:43 wysłana przez WS »

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #55 dnia: 01 Lipiec 2013, 14:02:41 »
A próbowaliście zrobić z AP małego shota? 10 gram kawy na 50 mililitrów, temperatura 90 stopni, grube mielenie i szybkie wyciskanie. Małe co nieco a może zaskoczyć, szczególnie z kawy którą dobrze znamy  :D
A czemu grube mielenie? Pytam tak z przekory... Hyhyhy.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #56 dnia: 01 Lipiec 2013, 17:52:35 »
Visvamitra@, jakie są zalecane proporcje?

barista

  • Gość
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #57 dnia: 01 Lipiec 2013, 20:32:14 »
A próbowaliście zrobić z AP małego shota? 10 gram kawy na 50 mililitrów, temperatura 90 stopni, grube mielenie i szybkie wyciskanie. Małe co nieco a może zaskoczyć, szczególnie z kawy którą dobrze znamy  :D
A czemu grube mielenie? Pytam tak z przekory... Hyhyhy.

Właściwie to do tej pory zawsze robiłem na grubym mieleniu, chociaż jestem zdania, że zawsze trzeba popróbować różnego mielenia, temperatury i dozy. Tak dla przekory ;)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #58 dnia: 01 Lipiec 2013, 22:05:53 »
No właśnie warto spróbować drobniejszego mielenia, myślę, że w niektórych wypadkach może okazać się fajne. Bez przekory tym razem. Sama mieliłam grubo... Zresztą pisałam o tym nawet tutaj.
W tym przepisie właśnie nie pasowało mi to grube mielenie. Przy takich parametrach wybrałabym ciemniejszy blend, lub jakiś niekwaskowy singiel, też ciemniejszy. Hmm... Odkurzę chyba aero, żeby spróbować tak Etiopii.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

visvamitra

  • Gość
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #59 dnia: 02 Lipiec 2013, 16:49:12 »
W ramach uzupełnienia:

Proporcje: pełna miarka dołączona do Aeropressa (w oryginalnym przepisie na bogato: 23 g Kawy, 200 g wody), wodę leję do pełna. Aeropress odwracam przed krokiem 8.

Smacznego

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi