Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 515965 razy)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Kwiecień 2013, 23:24:49 »
Najlepiej odezwij się do Rogera, dla admina pewnie jakiś dobry rabat znajdzie się :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Kwiecień 2013, 06:35:17 »
Roger dobre rabaty ma dla każdego a nie tylko adminów :)

Offline Pilot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel PID, Phin
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Kwiecień 2013, 07:58:51 »
Mi osobiście Aeropress nie podszedł. Kupiłem w Grudniu, użyty może ze dwa razy i stoi sobie w szafce. Phina czasami użyję, aeropress niestety nie. To moje odczucie a nie ocena sprzętu.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Kwiecień 2013, 09:36:26 »
Sprzedaj Maćkowi :)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Kwiecień 2013, 11:37:31 »
Mi osobiście Aeropress nie podszedł. Kupiłem w Grudniu, użyty może ze dwa razy i stoi sobie w szafce. To moje odczucie a nie ocena sprzętu. ......

Jeszcze za mało go pomęczyłeś i nie trafiłeś w swój punkt. Spróbuj może z metalowym filtrem jak lubisz coś mocnego i esencjonalnego jak z phina. Ja przy drugim razie to nie bardzo wiedziałem jak wodę do niego wlać i z której strony....  :lol2:

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Kwiecień 2013, 12:36:48 »
Pilot, czemu Ci nie podszedł?
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Kwiecień 2013, 12:45:55 »
Metalowy filtr robi różnicę?

Offline Pilot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel PID, Phin
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Kwiecień 2013, 13:02:34 »
Pilot, czemu Ci nie podszedł?

Nigdy nie piłem dużych ilości kaw i nie było czasu na aeropres. Nawet dziś wypiłem jedną kawkę rano i to wszystko. Drugiej już nie robię, nie czuję takiej potrzeby.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Kwiecień 2013, 07:46:48 »
Chciałbym tylko nadmienić, że Aeropress występuje w różnych wersjach kolorystycznych w zależności chyba od daty wyprodukowania. Wszystkie są wykonane z tego samego materiału, ale część ma odcień niebieski a część brązowawy. Nie wpływa to w żaden sposób na właściwości użytkowe ale może zaskoczyć potencjalnego kupca.
Koszt filtru metalowego odpowiada mniej-więcej cenie zestawu 350 nowych filtrów papierowych. Jeden papierowy można wykorzystać wielokrotnie (ja użytkuję przez tydzień) więc teoretycznie paczka wystarczy mi na 7 lat  :)
Stąd pytanie, czy metalowy filtr coś zmienia (pewnie stanowi inny opór hydrauliczny, może mieć wpływ na temp. choć to tylko cienka blaszka)?

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Kwiecień 2013, 10:00:04 »
Otwierając ten wątek szukałam zdjęcia do ilustracji i przewinęły ni się na google nawet ze złotego tworzywa, ale nieprzejrzyste. Nie zagłębiałam się w ten temat specjalnie, nie wiem czy to była wersja limitowana, czy coś jeszcze innego.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Kwiecień 2013, 11:46:50 »
Znam dwie firmy, które produkują metalowe filtry do aeropressa, Coava i Able. Dostępne są wersje standard i fine czyli z większymi i mniejszymi otworkami.  Z metalowym filtrem, dokładnie Coava Fine, mam niewielkie doświadczenie, w sumie kilkanaście parzeń przez kilka dni na sprzęcie koleżanki. Spodziewałem się mniejszego oporu w czasie przeciskania, ale było odwrotnie, do przeciśnięcia kawy potrzebna była większa siła, otworki zapychały się pyłem. Pył pojawiał się też w naparze. Sprzyjał temu młynek Tchibo, dosyć mocno pylący. Najlepsze efekty były po zastosowaniu duetu - filtr metalowy + papierowy. Coava zatrzymywała grubszy przemiał, a papierowy pył. Jeżeli mam porównać oba filtry, to papierowy odsącza więcej niż metalowy, przy którym do kawy przechodzi trochę pyłu. Różnice w smaku są niewielkie, z metalowego kawa jest intensywniejsza. Na co dzień używam dwóch papierowych filtrów. Zmieniam je raz w tygodniu, nie z oszczędności, po prostu kawa jest lepsza. Po użyciu przechowuję je w lodówce w wodzie, nie pozwalam im wyschnąć.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Kwiecień 2013, 11:48:44 »
A czemu nie pozwalasz im wysychać?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Kwiecień 2013, 12:03:59 »
Po wyschnięciu wszystko cuchnie...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Kwiecień 2013, 12:07:27 »
Ja po użyciu zakładam z powrotem do aero i tak zostawiam, tłok zawsze trzymam nieco odsunięty, filtr wysycha i nic nie czuję. Nie przyszło mi do głowy utrzymywanie go wilgotnego bo chyba obawiałbym się pleśni. W jaki sposób go przetrzymujecie - w jakimś pojemniku czy woreczku?

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Kwiecień 2013, 12:18:55 »
Robię podobnie jak spinka, choć ja dociskam tłok do końca. Sprzętu używam już ze 2 lata (regularnie 5 razy w tygodniu) i nie zauważyłem żadnego cuchnięcia. Da się wyczuć jedynie kawowy, przyjemny zapach. Super sprzęt do pracy. Pozwala na znacznie szybsze przygotowanie pierwszego jak i kolejnych naparów niż phin, czy którakolwiek metoda alternatywna (zaparzenie całej "strzykawy" zajmuje mi ok.1-1,5 minuty,a po przemyciu filtra wodą mogę kolejny napar szykować; idealne rozwiązanie, gdy chce się zrobić kilka kaw pod rząd,a nie dysponuje się ekspresem;)).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi