Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522987 razy)

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #270 dnia: 17 Wrzesień 2014, 11:32:11 »
Mnie najbardziej z aero podchodzą małe, szybkie, mocne przeciśnięcia. Takie aeropresso.

Jak mawiają perfekcyjne panie domu: czy dostanę przepis?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #271 dnia: 17 Wrzesień 2014, 11:57:37 »
Off-Topic:
powinieneś phina spróbować - tam masz małe, wolne przecieki :)
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #272 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:03:26 »
Kto? Ja?

Z phina są bardziej esencjonalne, gęste i lepkie, z aero są bardziej orzeźwiające, lotne i lepkie  :pycha: Lubię oba. Wszystko co dobre lubię ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #273 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:07:03 »
Do Edwina była phin'owa sugestia.
LMWDP #469

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #274 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:13:32 »
Nie wykluczam tej metody  :)
Najpierw muszę przetestować dobrze AP i FP.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #275 dnia: 17 Wrzesień 2014, 13:38:10 »
Jak mawiają perfekcyjne panie domu: czy dostanę przepis?

Jak na espresso ;)
Przemiał w okolicach espresso (nie wiem jak w porlexie, ale w slimie w okolicach 4-5-6 klików od zera), ~15g/50ml naparu (czyli wody do ap kapkę więcej, powiedzmy 60ml), czas całości 30s. 10s. można odliczyć na preinfuzję (~15ml), potem reszta wody, szybko zamieszać, szybko, energicznie przecisnąć. Ogólnie wszystko trzeba zrobić szybko.

Nie wiem czemu starać się z aero zrobić dripper, skoro z każdego drippera kawa wychodzi najczęściej lepsza i prostsza. A takich strzałów jak powyżej z żadnego innego sprzętu się nie da zrobić.
Jest elektrycznie i orzeźwiająco. Wszystkie 5 smaków wzajemnie się przeplata. :pycha: Posmak powoduje, że chciałoby się jeszcze i jeszcze.

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #276 dnia: 17 Wrzesień 2014, 14:10:58 »
Dziękuje. Będzie testowanie.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #277 dnia: 17 Wrzesień 2014, 23:33:22 »
Czy ja wiem czy robienie większych ilości z aero to zaraz drip? Mi kawa z aero wychodzi zupełnie inna.
Mielę kawę na moim Hario Slimie drobniej niż do dripa (dość drobno) - ok. 10 klików od skręcenia żaren. Doza 15 g. Wygrzewam kubek i Aero. Woda ok. 85-90^C. Najpierw zalewam 50 ml wody i czekam 10 sekund. Potem dolewam do 200 ml i mieszam do 35 sekundy. Zakręcam filtr, przekręcam Aero i przeciskam tak, żeby zmieścić się w 1 minucie.
Body jest dużo większe niż w dripie, smak mocniejszy, aromaty bardziej wyraziste.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #278 dnia: 18 Wrzesień 2014, 00:09:16 »
Nie do końca o to mi chodziło.

Jeśli spojrzeć na aero w kawiarniach, na przepisy z mistrzostw, to widać w tych parzeniach chęć osiągnięcia wszystkiego tego, co w standardowych dripperach jest ot tak. Na zawodach właśnie oceniania jest czystość smaku, klarowność, zgodność sensoryczna z cuppingiem -- gdzie tu charakterystyka aero, którą notabene potwierdza Twoja kawa (bardziej, mocniej, więcej).

Mnie się właśnie to w aero podoba, że umożliwia zaparzenie naparów, których w innych sprzętach się nie da, bo czas wynika z przepływu, a tu nad przepływem jest dość duża kontrola. Choćby wspomniane przeze mnie aeropresso. Potrafię zrobić mały, esencjonalny drip, ale nie w 30s. Twoje przeciśnięcie w 1 minutę też jest trudne do osiągnięcia w innym sprzęcie. I o to chodzi, i z tym się zgadzam w pełni. :szampan:

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #279 dnia: 20 Wrzesień 2014, 00:06:23 »
Dzisiaj Etiopię od Antonia zrobiłem w Aero w 1:45, a nie jak zwykle 1:00 i wyszła za gorzka i wogóle znikły ciekawe aromaty... chyba przeparzyłem :-\

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #280 dnia: 20 Wrzesień 2014, 00:11:10 »
Grubość mielenia taka sama?

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #281 dnia: 20 Wrzesień 2014, 01:02:37 »
Tak, tak... taka sama. Ale pomyślałem..."co mi tam, przecież Aero jest do eksperymentów". No i była niezła gorycz  :evil: Jutro chyba tą Etiopię przedripuję z rana przez Melittę, a potem Kenia z Aero i jeszcze wypad do kawiarni  :taniec:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #282 dnia: 20 Wrzesień 2014, 01:16:06 »
To sprawdź jak będzie przy dłuższym czasie, ale grubszym mieleniu.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #283 dnia: 20 Wrzesień 2014, 14:42:47 »
Tak, już sprawdzałem coś takiego... jak już mówiłem Aero uważam za narzędzie idealne do wszelkich eksperymentów. Robiłem coś a'la drip. Mielenie jak do dripa, parzenie ok. 2 minut. Ale drip z dripa jest chyba lepszy niż drip z Aero  :D Wyżej podałem przepis, który dla  mnie jest idealny, jeśli chodzi o strzykawę  :) Najlepsze body z tych, które wypróbowałem, świetnie podkreślone aromaty i duża moc. Tylko ręcznym Hario Slimem muszę się sporo namahać :sciana:

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #284 dnia: 22 Wrzesień 2014, 06:33:50 »
Szukam niemożliwego. Kubek najlepiej termiczny tzw niekapek. Najlepiej taki jak bergner z możliwością click clack. Pojemność nie mniej niż 300 ml.  Czyli cały strzał z aero plus dodatek w postaci mleka. Spod dobrze jak by był tak wyprofilowany aby wszedł do zaglebien w samochodzie. Dobrze by było aby średnica była na tyle duża aby kubek zmieścił w sobie swobodnie aeropres. Czyli na tyle duży aby na czas transportu ściągnąć wieko kubka i Wsadzić do środka tłok aeropres. Może ktoś się spotkał z takim dziwolągiem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi