Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524201 razy)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1200 dnia: 27 Styczeń 2018, 15:38:07 »


znawcą espresso nie jestem (robię co dzień jako bazę do cappu), prawdę mówiąc napar z Prismo bardziej mi podszedł niż z Caravela.
To mnie zaskoczyłeś... Jeśli zechcesz się pozbyć Caravela, to jestem pierwszy w kolejce ;).


Też się zaskoczyłem, ale to była raptem jedna kawa i kwestia bardziej preferencji niż "jakości", wynikająca w prostej linii z faktu, że miłośnikiem i znawcą espresso nie jestem - wolę alternatywy.
Caravela nie dam ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1201 dnia: 27 Styczeń 2018, 16:25:45 »
Oddaj! Mi! ;D

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1202 dnia: 27 Styczeń 2018, 23:31:07 »
A może właśnie taki był Filipa plan? Wie mniej więcej ile temp. spadnie po zalaniu do niewygrzanego AP

Ja się wczoraj mocno zdziwiłem, bo jak wlałem do _zagrzanego_ AP kawę z czajnika, w którym było 90 stopni, to po zrobieniu pre-infuzji wyszło, że kawa w środku ma 75 stopni... Zastanawiam się, czy te wszystkie przepisy dot. temperatury wody biorą pod uwagę fakt aż takiej straty temperatury podczas zaparzania?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1203 dnia: 27 Styczeń 2018, 23:39:00 »
Biorą, bo temperaturę dobiera się na wejściu, a efekty ocenia się na wyjściu. Można z ciekawości sprawdzić jaka jest temperatura w kawie podczas parzenia, ale co nam to da? Najważniejszy jest efekt w smaku, najprościej powtórzyć temperaturę w konewce/dzbanku.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1204 dnia: 30 Styczeń 2018, 20:33:56 »
Pierwsze testy Prismo za mną, póki co jestem bardzo zadowolony. Testowałem 3 kawy:
Indonesia Bali Tri Hita Karana - Euro cafe
Kenia AA Endebess - Kelleran
Honduras Caballero espresso - Round Hill Roastery (dzięki za próbkę @Drinker)

Kawy do espresso wyszło bardzo przyzwoite, jasna Kenia za bardzo kwaskowa, ale podobno do jasnych singli w espresso też trzeba dojrzeć :)

Wszystkie robione z przepisu z opakowania, w przypadku Hondurasu z nieco mniejszej ilości - 17g/45ml
Wszystko mielone na najdrobniejszym ustawieniu Tchibo/Severina, temperatura bliżej nieokreślona w zakresie 90-97 stopni.

Nie jestem wielkim fanem Phina z powodu metalicznego posmaku, więc mogę porównać z kawiarką, Aeropresso oraz espresso, które miałem okazję pić w kawiarniach i restauracjach.

Smak zdecydowanie przewyższa zarówno moje eksperymenty z kawiarką, jak i Aeropresso. Dla uczciwości muszę jednak przyznać, że eksperymentów z kawiarką za wiele nie było - jestem na to zbyt leniwy :P  - jak dla mnie za dużo problemów z czyszczeniem i suszeniem.
Jeśli o chodzi o łatwość przyrządzenia kawy, możliwość kontroli parametrów i łatwość sprzątania, AP + prismo również zdecydowanie wygrywa.

Na tle espresso z kawiarni - co najmniej tak samo dobrze. Być może po prostu nigdy nie dostałem naprawdę dobrego espresso.

Dla mnie Prismo otworzyło drzwi do świata "espresso" - wcześniej albo mi się nie chciało (kawiarka), albo smak nie powalał na tyle, żeby mnie zachęcić do dalszej zabawy (Aeropresso).

Oczywiście zdaję sobię sprawę, że moje Aeropresso mogło być po prostu słabe, dlatego jestem ciekaw porównania osób, które były z takiego naparu zadowolone.

Spróbuję w najbliższym czasie zrobić większe objętości, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1205 dnia: 30 Styczeń 2018, 21:57:06 »
Ja też jestem po pierwszym teście. Tylko jedna kawa Peru Yanesha od Gorana, ale za to jednocześnie z kwiatki, z HX i z prismo. Muszę powiedzieć z przykrością, bo bardzo lubię kawiarkę, że kawiarka będzie się kurzyć na półce. Napój z prismo był naprawdę o krok od espresso. Jeśli brakowało mu czegoś oprócz cremy, to naprawdę niewiele. Body niemal identyczne, może espresso miało nieco większe, ale może to sugestia. Biorąc pod uwagę, że mogę zrobić sobie na jednym urządzeniu dużą czarną i "espresso" to chyba będzie długi romans z aeropressem na wyjazdach.


20180130_195253-01 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1206 dnia: 30 Styczeń 2018, 22:33:31 »
@Miklas Marku zrobiłbyś?
W sam raz do wyciskania przez prismo. Te łuki oczywiście można pominąć.
W sumie to może przejdę się w weekend do Castoramy i kupię kilka desek i skleję.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1207 dnia: 30 Styczeń 2018, 22:48:53 »
Pewnie, że bym zrobił. Tyko ktoś musiałby za mnie porozliczać ubiegły rok we wspólnotach i przygotować zebrania zarządów, a później walne . Chodzi mi po głowie coś uniwersalnego, pod AP, dripy, gabi i jakiś słoik z kroplówką do cold brew, ale notorycznie nie mam czasu .

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1208 dnia: 31 Styczeń 2018, 00:48:13 »
Do Gabi trzeba dodatkowe szyny na sam dripper przewidzieć.


A co do prismo -- czyżby to był pierwszy krok do obalenia tak niezbędnej wysokiej temperatury w domowych ekspresikach? Może w takim razie da się z nich zaparzać o krok od espresso? Inna sprawa, że aero+prismo nadal taniej i bardziej uniwersalnie.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1209 dnia: 31 Styczeń 2018, 07:08:14 »
W ulotce jest postawiony duży nacisk na temperaturę. Ja zagotowałem wodę raz do wrzenia, przepłukałem AP z filiżanką jak w instrukcji, później bez zwłoki zalałem wcześniej zmieloną kawę taką gorącą wodą, nie wiem ile miała temperatury, ale pewnie z 96 °C. Kawa miała charakter espresso z krótszą ekstrakcją taką 25 sekund raczej niż 30. Czyli bliżej owocowej kwaskowatości kompotu niż dżemu owocowego, a ta kawa nie jest jakoś wyjątkowo jasno palona. Niemniej nie była kwaśna, była fajnie owocowo kwaskowata, to co lubię. Spróbuję zaparzyć, gotując wodę ponownie przed zalaniem kawy, czy pójdzie w kierunku smaków nieco bardziej czekoladowych.

Z innej bajki, jak będę u rodziców spróbuję zatrzymać ekstrakcję w kapsułkowcu na minutę po pierwszej kropli, może wyjdzie coś ciekawego .

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1210 dnia: 31 Styczeń 2018, 09:06:20 »


Ja też jestem po pierwszym teście.

Ja prizm narazie nie planuje kupić. Ale moja propozycja - do następnych prób dołącz sobie klasyczny przepis z kartonu od aeropressa.
Mnożą się różne kombinacje a o tym większość zapomina, a to moim zdaniem właśnie wyciska espresso, które później przepis każe rozcieńczyć.

18-19 g zalewam do 3. Temperatura 80-85. Przemiał mk3 zwykle 21(17).

Body jest takie że wiele kaw po rozcieńczeniu do 200-220 ml jest jeszcze wyczuwalnie gęsta.

Sory, wmawiam Ci test który sam chciałbym zrobić :D

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1211 dnia: 31 Styczeń 2018, 12:37:40 »
Cześć, zmieniając trochę tok rozmowy - czy są różne modele/firmy produkujące AP czy kupić po prostu zwykły za stówkę taki jak każdy sklep sprzedaje?

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1212 dnia: 31 Styczeń 2018, 12:45:47 »
AP jest produkowany przez jedną firmę AerobieTM

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1213 dnia: 31 Styczeń 2018, 12:48:13 »
Albo chińskie klony, ale użyty w nich plastik jest zagadką.

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1214 dnia: 31 Styczeń 2018, 13:04:46 »
W sklepie (linku nie zamieszczam, ale pewnie znany) piszą, że AP jest producenta "AeroPress, Inc." Rozumiem, że to właśnie ten? Brązowy ze złotym napisem AP.

@edit lokalna kawiarnia potwierdziła, że jutro mają dostawę AP od Aerobie, za 120 zł szt. czyli najprościej pójdę na kawę i kupie AP.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2018, 13:15:59 wysłana przez Miłek »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi