Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 521834 razy)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1185 dnia: 26 Styczeń 2018, 06:26:39 »
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1186 dnia: 26 Styczeń 2018, 09:27:16 »
Szybkie zestawienie naparów z Aeroprismo i Caravela. Ta sama kawa (jasne palenie ciemnego w smaku Peru), ten sam przemiał. Proporcje wejściowe 20/50 i 12/~30.



Wycisnąłem napar zgodnie z instrukcją.
Oczywiście, nazywanie tego "espresso" espresso jest ewidentnym nadużyciem, tym niemniej wziąwszy pod uwagę fakt, że miłośnikiem i znawcą espresso nie jestem (robię co dzień jako bazę do cappu), prawdę mówiąc napar z Prismo bardziej mi podszedł niż z Caravela. W przeciwieństwie do szotu z dźwigni - był pozbawiony agresywności, bez grama cierpkości, gładszy, słodszy, "miększy", ale wciąż esencjonalny i gęsty. Ciekawe jak będzie na innych kawach.

Offline cpu

  • Wiadomości: 332
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1187 dnia: 26 Styczeń 2018, 09:56:15 »
Ale wiecie, że mówicie o 4 różnych przepisach jednocześnie? -- nic z tego nie ma prawa smakować podobnie.

Aby porównać jakkolwiek RGB i Prismo trzeba by w obu przypadkach nie rozgrzewać (lub rozgrzać w taki sposób aby oba były w takim samy stopniu rozgrzane -- kąpiel w misce wrzątku?). W RGB dobrać oczka tak aby siła i czas przecisku były podobne. Wtedy możemy cokolwiek porównać. Oczywiście przemiał, woda, temperatura, czas, kawa bez zmian. Najlepiej jednocześnie przygotować na dwóch sprzętach, aby temperatura obu naparów przy bezpośrednim porównaniu (w ciemno) była taka sama.
Jasne jakbym był w laboratorium to tak należało by to zrobić. Jednak już na starcie widać przewagę prismo - bez problemu można wygrzać AP. Nie upieram się ze prismo to rozwiązanie idealne, mam sRGB, mam papierki, mam metalowe sitko z ali i wszystko daje różnorodność, jak robię kawę mleczną dla żony to przygotowanie bazy z prismo to przyjemność, ale jak będę chciał się pobawić z jasnym paleniem to juz bardziej sRGB bo mozna na prawdę prostymi ruchami zmieniać dużo. Jak ktoś ma i lubi AP to prismo jest fajnym dodatkiem który daje nowe opcje, ale nie zastępuje już istniejących.

Ten prosty test pokazal ze filtry RGB raczej do innego stylu robienia kawy sie nadają i tyle. Nadal uważam że są świetne.

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1188 dnia: 26 Styczeń 2018, 11:04:18 »
Miałam okazję przetestować prismo. Robiłam według instrukcji zamieszczonej na pudełku, może o jeden gram wody więcej. Napar wyszedł smaczny, nazwałabym go pochodnym espresso, bo smakował trochę inaczej niż ten z kafeterki. Następnym razem jak uda mi się nim bawić to na pewno zwiększę dozę kawy. Myślę, że można w niego zainwestować, bo szybko się go myje, jest wygodny. Kupię sobie jak zdobędę nowy młynek. :)
"Find what you love and let it kill u"

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1189 dnia: 26 Styczeń 2018, 11:33:31 »
Zrobiłem też "doppio" 40/100 i rozdzieliłem na dwa cappu - da się. Znakomite cappuccino.
Konsystencja samego naparu jednak specyficzna, nieco mulista, zawiesista.
Tak czy inaczej uważam, że to świetna sprawa jako podróżny ersatz espresso!
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2018, 11:38:00 wysłana przez pafcio0 »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1190 dnia: 26 Styczeń 2018, 13:50:15 »
Zrobiłem też "doppio" 40/100 i rozdzieliłem na dwa cappu - da się. Znakomite cappuccino.
Konsystencja samego naparu jednak specyficzna, nieco mulista, zawiesista.
Tak czy inaczej uważam, że to świetna sprawa jako podróżny ersatz espresso!

muliste i zawiesiste bo takie są kawy "z metalu" :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1191 dnia: 26 Styczeń 2018, 19:42:14 »
Ten prosty test pokazal ze filtry RGB raczej do innego stylu robienia kawy sie nadają i tyle.
Ten test mógł jedynie pokazać, że ten przepis, który zastosowałeś dał inny napar, co zupełnie nie dziwi, bo już czytając warunki można się tego spodziewać.

Również uważam, że Prismo to kolejna ciekawa propozycja do aero, ale takie odległe porównania niczego nie mówią, ani na plus, ani na minus. Mogą jedynie wprowadzić w błąd.

Offline cpu

  • Wiadomości: 332
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1192 dnia: 26 Styczeń 2018, 19:45:46 »
To jedyny sposób żeby jakoś porównać jeśli ktoś był ciekawy. Ja byłem. Innego sposobu nie było, ten jasno pokazuje ze to zupełnie inne sposoby robienia kawy z ap, i jest to jasno napisane.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1193 dnia: 26 Styczeń 2018, 20:13:03 »
Dlaczego nie było innego sposobu? Nie da się rozgrzać tak samo sprzętu podczas porównania?

Offline cpu

  • Wiadomości: 332
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1194 dnia: 26 Styczeń 2018, 20:58:31 »
To przecież nie jedyny problem, w trakcie mieszania napar w sRGB będzie trochę przechodził przez sitko gdzie w prismo jest zaworek więc dopóki nie użyjemy tłoka nic nie spłynie do szklanki.

Nie da się tego porównać i gdyby ktoś miał taką zagwozdke to właśnie po to jest forum.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1195 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:05:39 »
Jeśli się założy tłok od góry, to podciśnienie również powstrzyma kapanie. Można się zbliżyć aby porównać. Można zaparzyć dwie różne kawy, ale to nie jest porównanie.

Offline cpu

  • Wiadomości: 332
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1196 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:08:35 »
To co mówisz mam sie postarać? Hehehe

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1197 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:14:56 »
To co mówisz mam sie postarać? Hehehe
Jeżeli chcesz rzetelnie porównać, to tak, masz się postarać, inaczej to tylko kolejna nic nie znaczącą opinia.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1198 dnia: 27 Styczeń 2018, 14:41:13 »
To co mówisz mam sie postarać? Hehehe
Jeżeli chcesz rzetelnie porównać, to tak, masz się postarać, inaczej to tylko kolejna nic nie znaczącą opinia.
Marek.

Dobitnie, ale prawdziwie.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1199 dnia: 27 Styczeń 2018, 15:00:07 »


znawcą espresso nie jestem (robię co dzień jako bazę do cappu), prawdę mówiąc napar z Prismo bardziej mi podszedł niż z Caravela.
To mnie zaskoczyłeś... Jeśli zechcesz się pozbyć Caravela, to jestem pierwszy w kolejce ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi