Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522638 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1155 dnia: 24 Styczeń 2018, 09:43:49 »
Ja osobiście AP używam wyłącznie turystycznie. Jestem w stanie na wyjazdach obyć się bez espresso. Niestety moja małżonka nie tyka czarnej kawy, dla tego biorę ze sobą kawiarkę jako bazę pod cappuccino. Mam nadzieję, że prismo odciąży mnie z kawiarki, a jak przy okazji wyjdzie coś smacznego, to już w ogóle bajka.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1156 dnia: 24 Styczeń 2018, 10:02:00 »
No to od dziś testy, mój powinien być za 2 godziny w moich łapkach.

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1157 dnia: 24 Styczeń 2018, 10:20:30 »
No to Panowie czekamy na wrazenia i opisy testow
Punks not dead just sucks now !

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1158 dnia: 24 Styczeń 2018, 10:47:47 »
Bardzo jestem ciekaw. W ekspresach ciśnieniowych te sitka supercrema to raczej nie mają dobrego wpływu na smak.

Klasyczny przepis aerobie (ten z kartonika) to espresso. Rozcieńczam do 200-220 ml. Czy lepiej będzie z tą nakładką?

Przerabiałem na wyjazdach sitko metalowe do V60 flavin flatex. Pięknie jełczał na nim tłuszcz, jeśli się dokładnie nie wymyło, a różnie z bywa z gorącą wodą i płynem do mycia naczyń na wyjazdach. Nie polecam wypicia kawy o smaku starej frytury :(

Z ciekawości spróbuję przepis jaki podają ale z klasycznym papierowym filtrem :)


Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1159 dnia: 24 Styczeń 2018, 13:27:46 »
Też bym zainwestował, tylko nie wiem czy wyczuję różnicę (używam filtrów papierowych albo metalowego - średniego, już nie pamiętam), więc nie wiem czy warto..

Kiedy znowu będą dostępne?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1160 dnia: 24 Styczeń 2018, 14:20:14 »
Bardzo jestem ciekaw. W ekspresach ciśnieniowych te sitka supercrema to raczej nie mają dobrego wpływu na smak.

Raczej to wina sklepowych mielonek, dla których takowe sitka zostały stworzone.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1161 dnia: 24 Styczeń 2018, 16:51:06 »
Ja po pierwszych dwoch kawach z prismo. Bliżej temu do espresso niż kawiarki. Robiłem wg przepisu Fellow. Mielenie Comandante 10 bylo zadrobne ale poszlo, 11 i 12 klik juz bez problemow. Mam blenda Audun Santa Rosa pod espresso, mocno owocowo, tak porzeczkowo.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1162 dnia: 24 Styczeń 2018, 21:04:50 »
Mam nadzieję, że prismo odciąży mnie z kawiarki
I do tej pory nie próbowałeś zrobić bazy w aeropressie? Podstawa to proporcje -- reszta to wariacje.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1163 dnia: 24 Styczeń 2018, 21:13:09 »
Próbowałem, ale z kawiarki wychodziło lepiej.

Już nie pamiętam, chodziło na pewno o intensywność naparu, ale coś mi się kojarzy, że z aeropressu przy drobnym mieleniu napar wychodził mętny i po dodaniu spienionego mleka pianką szybko się redukowała w nieatrakcyjny sposób. Mogę się mylić, może to nie był aeropress.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2018, 21:16:54 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1164 dnia: 25 Styczeń 2018, 09:47:56 »
Ja dzis zrobiłem tak:
sRGB, Comandante IH 12 klik, 20 g kawy, 50 ml wody, przelanie żeby wygrzać. Potem kawa, woda, 10 sek mieszania i 10 sek przeciskania.
prismo - identycznie.
Wnioski: dużo łatwiej wygrzać ap z prismo bo jest zaworek i woda nie przeplywa swobodnie, duzo łatwiej czyścić, mniej sily trzeba uzyc.

Uzywalem Audun Santa Rosa, z sRGB wyszlo duzo kwaśniej, trochę gorzko (minimalnie) i plasko. Z prismo fajna lekka kwasowosc, body kilka poziomów wyżej - zupełnie inna kawa. Trochę blotka się przedostało więc moze minus ale bardziej wskazówka żeby pójść w górę 1 czy 2 kliki.

Jak dla mnie warto, potrafi zaskoczyć i spokojnie w terenie zastąpi kawiarkę. Z aergrindem można zrobić super przenośny zestaw.

Teraz w planach test jak kawa typowo pod przelew jasno palona będzie smakować z prismo.

Moze być konkurencja dla sRGB? Zobaczymy.

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1165 dnia: 25 Styczeń 2018, 10:36:17 »
Gdzie kupić prismo?

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1166 dnia: 25 Styczeń 2018, 10:49:37 »
Gdzie kupić prismo?
Pozostaje czekać na dostawę w deskowym - coffeedesk.pl albo sprowadzać z US, ale czas wyjdzie wtedy zbliżony.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1167 dnia: 25 Styczeń 2018, 11:40:15 »
Ja dzis zrobiłem tak:
sRGB, Comandante IH 12 klik, 20 g kawy, 50 ml wody, przelanie żeby wygrzać. Potem kawa, woda, 10 sek mieszania i 10 sek przeciskania.
prismo - identycznie.
Wnioski: dużo łatwiej wygrzać ap z prismo bo jest zaworek i woda nie przeplywa swobodnie, duzo łatwiej czyścić, mniej sily trzeba uzyc.

Uzywalem Audun Santa Rosa, z sRGB wyszlo duzo kwaśniej, trochę gorzko (minimalnie) i plasko. Z prismo fajna lekka kwasowosc, body kilka poziomów wyżej - zupełnie inna kawa. Trochę blotka się przedostało więc moze minus ale bardziej wskazówka żeby pójść w górę 1 czy 2 kliki.

Jak dla mnie warto, potrafi zaskoczyć i spokojnie w terenie zastąpi kawiarkę. Z aergrindem można zrobić super przenośny zestaw.

Teraz w planach test jak kawa typowo pod przelew jasno palona będzie smakować z prismo.

Moze być konkurencja dla sRGB? Zobaczymy.
U mnie jest dokładnie tak samo porównując srgb z prismo. Opisałem w wątku Deskowego.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1168 dnia: 25 Styczeń 2018, 11:54:41 »
Ja dzis zrobiłem tak:
sRGB, Comandante IH 12 klik, 20 g kawy, 50 ml wody, przelanie żeby wygrzać. Potem kawa, woda, 10 sek mieszania i 10 sek przeciskania.
prismo - identycznie.
Wnioski: dużo łatwiej wygrzać ap z prismo bo jest zaworek i woda nie przeplywa swobodnie, duzo łatwiej czyścić, mniej sily trzeba uzyc.

Uzywalem Audun Santa Rosa, z sRGB wyszlo duzo kwaśniej, trochę gorzko (minimalnie) i plasko. Z prismo fajna lekka kwasowosc, body kilka poziomów wyżej - zupełnie inna kawa. Trochę blotka się przedostało więc moze minus ale bardziej wskazówka żeby pójść w górę 1 czy 2 kliki.

Jak dla mnie warto, potrafi zaskoczyć i spokojnie w terenie zastąpi kawiarkę. Z aergrindem można zrobić super przenośny zestaw.

Teraz w planach test jak kawa typowo pod przelew jasno palona będzie smakować z prismo.

Moze być konkurencja dla sRGB? Zobaczymy.

A na jakich ustawieniach sRGB? Czy w związku z błotkiem można sądzić, że prismo ma mniej gęstą siatkę?

może warto jeszcze porównać z filtrem IMSowym i samą siatką z sRGB czy RGB
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1169 dnia: 25 Styczeń 2018, 12:01:38 »
U mnie najpierw sitko z dużymi oczkami, drugie przesunięte o jedno to boczne oczko w prawo. Najdrobniejsze sitko już jest luzem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi