Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522249 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1020 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:13:58 »
Nie jest tak różowo, po długiej zabawie z AP, kiedy kupiłem sobie V60, byłem wniebowzięty, kiedy okazało się, że nie muszę używać siły do zrobienia sobie kawy.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1021 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:14:44 »
Off-Topic:
Nie mam porównania, ale póki co AP spełania wszystkie moje potrzeby :P Nie wiem po co miałbym kupować inne urządzenia?

Przy takim podejściu ludzkość dalej siedziałaby na drzewie.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1022 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:20:07 »
Nie jest tak różowo, po długiej zabawie z AP, kiedy kupiłem sobie V60, byłem wniebowzięty, kiedy okazało się, że nie muszę używać siły do zrobienia sobie kawy.

Marek.
O to to właśnie. Jak na razie V60 mój nr 1 :) Tyyle, że z AP można cuda wianki odprawiać... I konewki nie potrzeba.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6199
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1023 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:20:26 »
kiedy okazało się, że nie muszę używać siły do zrobienia sobie kawy
Tak , tak, z rozwagą siły używać należy ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1024 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:28:36 »
Nie jest tak różowo, po długiej zabawie z AP, kiedy kupiłem sobie V60, byłem wniebowzięty, kiedy okazało się, że nie muszę używać siły do zrobienia sobie kawy.

Tak, ale tu trzeba z kolei ciężkim czajniczkiem machać - trzeba mieć wyćwiczony nadgarstek ;)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1025 dnia: 04 Styczeń 2018, 22:58:22 »
Przy takim podejściu ludzkość dalej siedziałaby na drzewie. [/ot]

Wątpliwe. Siedzenie na drzewie jest niewygodne.

Offline grip Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: FP, V60, AP
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1026 dnia: 04 Styczeń 2018, 23:17:21 »
O to to właśnie. Jak na razie V60 mój nr 1  Tyyle, że z AP można cuda wianki odprawiać... I konewki nie potrzeba.
Powiem Wam, że moja przygoda zaczęła się właśnie z najtańszym, plastikowym V60 i Porlexem mini (tak z dwa miesiące temu). Traktowałem ten dripper jak takie zło konieczne i myślałem sobie - AP to będzie COŚ! No i AP znalazł się pod choinką. Jak na razie po kilkunastu próbach z przemiałem drobniejszym lub takim samym jak do V60, ...wygrywa u mnie V60. Kawa bardziej klarowna z większym bukietem smakowym. Porlex do V60 na 8 kliku. W AP też bardziej podchodzi mi 8 klik niż np. 4. ...ale wczoraj  udało mi się wycisnąć z AP całkiem fajne pseudo espresso 14g/60g z Ariadny. Muszę chyba jeszcze sporo poćwiczyć...

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1027 dnia: 05 Styczeń 2018, 06:46:21 »
To nie tyle kwestia obsługi AP co doboru odpowiednich parametrów parzenia. Z reguły w AP co byś nie zrobił, jest to do wypicia. Uzyskanie czegoś więcej wymaga trochę wprawy. Wbrew pozorom ta wszechstronność strzykawki bywa utrudnieniem. W V60 zawsze lepiej trzymać się szablonu. Do tego dążysz by opanować ten szablon jak najlepiej. W AP możliwość kombinacji sprawia, że w końcu nie bardzo wiesz co chcesz osiągnąć. Człowiek zaczyna sam sobie komplikować życie. W efekcie nie osiąga nic ponad przeciętność. Musisz na początek zdecydować jaka charakterystyka naparu Ciebie interesuje z AP. Czy coś zbliżonego do np. dripa z v60, czy też bliżej intensywności espresso lub też herbaty chemexowej. Obierz jakiś cel i próbuj wycisnąć max. AP jest bardzo dobrym pomocnikiem w dążeniu do zrozumienia procesu parzenia kawy i jak z tej kawy wyciągać najlepsze.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1028 dnia: 05 Styczeń 2018, 09:47:17 »
Mam odwrotnie. Ilekroć wychodziłem poza konkretny przepis na AP wychodziło niesmaczne.
A nawet trzymając się przepisu, przemiał oczko za drobno - niesmaczne. Oczko za grubo - wodniście.

A jak dodam do tego że zwykle w AP dozy są większe niż 6/100 to straszne marnotrawstwo mi wyszło ;)

Kompletnie nie jest to u mnie urządzenie gdzie jak piszecie 'freestyle', wszystko pod kontrolą, zawsze smaczne, hulaj dusza.

Mało tego - V60 daje mi większe body. Więc i tu AP pokonany.

Chciałbym żeby było inaczej, bo to bardzo fajne urządzenie, zwłaszcza na wyjazdy, ale cóż.. może jeszcze przyjdzie i do mnie oświecenie :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1029 dnia: 05 Styczeń 2018, 10:08:30 »
Aeropress był u mnie jako pierwszy i do nauki kawy jest super. Do parzenia kawy na co dzień -- ma swoje wady i zalety, trzeba zdecydować indywidualnie. Osobiście używam głównie w trasie.

Przez kilka lat powtarzałem sobie: zaparzyć przyzwoitą kawę z aero jest bardzo prosto, zaparzyć idealną kawę z aero jest bardzo trudno. Potem trafiłem na przepis Sławka Sarana i życie stało się prostsze. Oczywiście to tylko jeden z przepisów, a kawa z niego zawsze (niezależnie od ziaren) ma cechę wspólną, która może się znudzić. Niemniej uważam, że to bardzo przyjemny przepis, bo działa z większością kaw (korekty tylko temperatury).

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1030 dnia: 05 Styczeń 2018, 10:09:28 »
@Dopeman Kwestia wprawy i czasu. Pełna powaga. Piszę to z własnego doświadczenia. Jeśli lubisz podbite body to polecam Kalite Wave. Zawsze wybieram ją do kaw czekoladowych, karmelowych. Tyle, że i ten dripper potrafi być wredny.
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2018, 10:12:04 wysłana przez GrizzzLee »

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1031 dnia: 05 Styczeń 2018, 10:44:45 »
Też kupiłem niedawno aero ale póki co nie wychodzi mi kawa ani wybitna, ani bardzo dobra. Najwyżej dobra, pijalna. Może to wina przemiału z Porlexa? Jakieś sugestie? Zależy mi na uzyskaniu delikatnego , owocowego naparu.

Donkiszot - chodzi o przepis z tej strony? --> https://www.coffeedesk.pl/blog/mistrzostwa-polski-brewers-2017-przepisy/

Offline grip Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: FP, V60, AP
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1032 dnia: 05 Styczeń 2018, 11:49:43 »
No to nie jestem sam :)
...ale nie poddam się!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1033 dnia: 05 Styczeń 2018, 11:51:36 »
Prawie, ten nie jest w pełni opisany i szlifowany pod tamtą kawę.

Mówię o tym, który rozdają na wizytówkach. Pewnie już kiedyś pisałem, wrzucę jak tylko się do niego dostanę.

Offline szynder

  • Wiadomości: 115
  • Ekspres: FP, V60-2, AP,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1034 dnia: 05 Styczeń 2018, 12:12:58 »
Moja historia z kawą (prawdziwą  ;) ) zaczęła się właśnie od AP. Poszedłem do kofeina 2.0 w Opolu. Smak :brawa: To był przełom. Kupiłem AP i szukałem smaku zbliżonego tzn. chciałem maksymalnie wyciągnąć z ziaren co się da. Kilka przepisów i wychodziło podobnie co w v60.
Na forum ktoś rzucił, że Filip Kucharczyk ma świetny przepis. Znalazłem go. Pierwsza porcja z AP  :pycha: . To jest to! Czekam tylko, aż skończą mi się moje ziarna z Ameryk Płd. i Śr. Muszę koniecznie Kenię wrzucić będzie na pewno  :ogien:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi