Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 515965 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #870 dnia: 16 Wrzesień 2017, 18:41:45 »
Pierwsza uszczelka zużyła mi się po 4 latach. (Zakup Aeropressa w USA) Używany był średnio 1 raz dziennie czasem 2 razy dziennie. Później było tylko gorzej. Po zmianie uszczelki (kupiona w polskim sklepie) zajechałem ją w rok przy podobnej częstotliwości używania. Później przeleżał się parę lat nieużywany i uszczelka (zdjęta z tłoka, co zawsze robiłem przy dłuższej przerwie) wymieniona na nową i używana sporadycznie zrobiła się lepka i nieprzyjemna w dotyku. Teraz zastanawiam się nad zakupem uszczelki w USA, może wytrzyma dłużej. Teraz używam AP sporadycznie. Ta pierwsza uszczelka oryginalnie kupiona z AP w USA była dość twarda, ta druga była miększa. A może odwrotnie? Trudno sobie przypomnieć. W każdym razie użytkownikom AP radzę wyjmować tłok, gdy jest nieużywany dłużej. I jeszcze jedno, prawie od samego początku nie używałem papierowych filtrów. Kupiłem sitko ze stali nierdzewnej, które służy do dziś. Poza tym zaparzałem kawę w nim "odwrotnie". Może to ma znaczenie, bo nie było poduszki powietrznej między tłokiem i kawą.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #871 dnia: 17 Wrzesień 2017, 10:46:42 »
Po 8 latach to chyba nic takiego
To już trzecia gumka. Średnio co 3 lata trzeba wymienić.
Mam wersję 2 (w/g zdjęcia, jasne tworzywo z niebieskimi cyframi) i guma od nowości - nic się z nią nie dzieje. Ostatnio rzadko używam, kiedyś codziennie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #872 dnia: 17 Wrzesień 2017, 17:09:09 »
Ja mam niestety ostatnią wersję... Kolejny raz dzisiaj powietrze uciekło gdzieś bokiem przy przeciskaniu. Gumka do wymiany czy trzeba kupić kolejny?

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #873 dnia: 17 Wrzesień 2017, 17:26:45 »
@siewcu pokaż zdjęcie tłoka z gumką. U mnie chyba ok 1mm się starła gumka dookoła ale to nie wpływa na proces.

Gdybym miał wybierać czy kupić nowy AP czy gumkę, to pewnie bym wybrał gumkę bo jest przynajmniej 3x tańsza niż cały AP.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #874 dnia: 17 Wrzesień 2017, 18:55:50 »
Ja bym chyba nowy AP u chinola kupił. A co konkretniej na tym foto chcesz? Ciężko pracuje w cylindrze, i nie wiem czy to zużyta gumka czy może kwestia rys na ściankach. Chyba że to kwestia tego, że gumkę ściągnąłem raz do umycia, choć dziwne by było, gdyby była jednorazowego użytku...

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #875 dnia: 17 Wrzesień 2017, 19:24:59 »
Ja bym chyba nowy AP u chinola kupił. A co konkretniej na tym foto chcesz? Ciężko pracuje w cylindrze, i nie wiem czy to zużyta gumka czy może kwestia rys na ściankach. Chyba że to kwestia tego, że gumkę ściągnąłem raz do umycia, choć dziwne by było, gdyby była jednorazowego użytku...
ile kosztuje AP u chinola?
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #876 dnia: 17 Wrzesień 2017, 19:28:50 »
Na Allegro chyba konesso ma tez stary model z niebieskimi cyferkami. Sprzedasz swój dopłacisz trochę i masz aeropress na lata
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #877 dnia: 17 Wrzesień 2017, 19:43:54 »
Ja bym chyba nowy AP u chinola kupił. A co konkretniej na tym foto chcesz? Ciężko pracuje w cylindrze, i nie wiem czy to zużyta gumka czy może kwestia rys na ściankach. Chyba że to kwestia tego, że gumkę ściągnąłem raz do umycia, choć dziwne by było, gdyby była jednorazowego użytku...
ile kosztuje AP u chinola?
80 zł? Ale tu nie chodzi o cenę, raczej o sprawdzenie jaka jest ich jakość...

A ten od konesso przemyślę, o ile faktycznie jest dużo wytrzymalszy :)
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2017, 19:47:16 wysłana przez siewcu »

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #878 dnia: 17 Wrzesień 2017, 20:03:08 »
To mogą być stare zdjęcia. Może @Michał napisze jaka to wersja.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #879 dnia: 17 Wrzesień 2017, 22:35:45 »
pewien wietnamski konstruktor zainspirował się aeropressem i stworzył Phin-pressa
Można było parzyć phina w aeropressie, teraz będzie można parzyć aeropress w phinie ;)

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #880 dnia: 17 Wrzesień 2017, 22:49:09 »
@siewcu nie tylko o jakość. Co z tego że np. plastik nie będzie się wycierał skoro będzie szkodliwy dla zdrowia?

Już kiedyś była afera z wózkami dla dzieci z trującym plastikiem (wiadomo, że dzieciaki lubią podgryzać to i owo...).


Pakując AP do plecaka (jutro poniedziałek...) obejrzałem gumkę i widać, że ona się tak równomiernie dociera jednak ta guma się tak jakby delikatnie odłamuje - tak jak pisałem ok 1mm kwadraciki gumki.
Wewnątrz zauważyłem takie koliste ryski ale raczej nie powinny mieć wpływu - są bardzo, bardzo delikatne.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #881 dnia: 17 Wrzesień 2017, 22:55:28 »
Mi już chyba nic nie zaszkodzi ;) także niby szkodliwym plastikiem(bo jeśli opis to prawda, to nie szkodzi) się nie przejmuję.

A co do foto - nie chciało mi się robić, ale i tak nic by nie było widać z rzeczy, które Cię interesują, bo nic tam nie brakuje. Cała jest :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #882 dnia: 17 Wrzesień 2017, 23:39:34 »
Ja mam wersję trzecią od końca już jakieś 3 lata. Nic się nie dzieje z gumą. Może i te nowsze są gorzej wykonane, albo z jakiejś biodegradowalnej gumy. Te mają w zwyczaju dość szybko stawać się kruche. Wpadki z taką gumą miały dość duże firmy jak chociażby Jaguar czy Ecco. Niestety czasem nawet najlepsze chęci producentów nie pomagają produktom.

Warto pamiętać też o kilku rzeczach. Pierwsza to żeby guma była poza cylindrem gdy odstawiamy AP. Druga to żeby uszczelka nie pracowała na sucho. Trzecia to żeby gumowego elementu nie narażać na intensywne działanie chemii. 
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2017, 23:42:08 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #883 dnia: 18 Wrzesień 2017, 00:43:24 »
Hehe, to ja robię odwrotnie :) AP trzymam ściśnięty z założonym sitkiem i metalowym filtrem, a jak robię kawę to go po prostu rozsuwam, robię, a jak skończę to delikatnie rozsuwam, opłukuję, myję sitko, składam w pozycji do transportu i tak czeka do następnej kawy :D

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #884 dnia: 18 Wrzesień 2017, 05:33:09 »
@siewcu ja też tak mam na czas transportu ale u mnie gumka jest poza tłokiem. Jeżeli masz ją wciśniętą w AP cały czas to nic dziwnego  :picardpalm: Guma się odkształca i potem po włożeniu masz luzy. U mnie nawet mimo wykruszenia się gumy idealnie trzyma.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi