Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1527900 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4485 dnia: 19 Grudzień 2017, 09:39:54 »
@Szczympek, czemu tak uważasz, że Pacamara honey == Caturra natural == Pacamara Washed? Toż każda z tych kaw jest inna, choć to Salwador i to Salwador.
Myślę, że nie dałbyś rady ich przypisać do kraju pochodzenia w jakimś ślepym teście...

Nie wątpię, ze sa one inne. Pomysł Elki na piec kaw i piec z salwadoru jest super. Ta ijedna niesalwadorska wyglada jak "zapchajdziura". Tka patrząc z perspektywy klienta.
"Super zestaw świąteczny" to moim zdaniem: Etiopia Aricha, Kenia Kinii, Kostaryka las Lajas, Honduras Miriam i Savador El divisadero. Tu juz jest wszystko i taki zestaw bym kupił bez zmrużenia oka ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4486 dnia: 19 Grudzień 2017, 09:44:27 »
Z opisu Espresso Espresso:
Proces zaparzania podwójnego espresso:

    temperatura zaparzania: 86-90 stopni Celsjusza
    masa kawy: 16g
    masa espresso: 32-34g
    czas zaparzania: 26-28s
    preinfuzja: ok. 5s.

Jakoś do niedawna stosowałem okolice 92, teraz jak zszedłem 88-90 takie Espresso Buongiorno jest bardziej mniam :)
Czas preinfuzji odejmuję od czasu zaparzania ? Taka preinfuzja w przypadku zwykłego HX, to puszczenie na chwilę wody do kolby i odczekanie 5 sekund ?
Fakt przepis można dowolnie modyfikować, ale myślę zapytam autora :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4487 dnia: 19 Grudzień 2017, 09:56:56 »
Preinfuzja to czas zaparzania przy dużo niższym ciśnieniu niż 9bar. To takie zwilżenie suchej kawy w sitku.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4488 dnia: 19 Grudzień 2017, 10:13:59 »
Izzo Alez MKII to maszyna z E61. Więc robisz tak:


a trochę teorii tu:

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4489 dnia: 19 Grudzień 2017, 10:52:55 »
Dzięki za wyjaśnienia, byłem blisko :), przepis wydaje się uniwersalny do większości pod espresso, jakby dla jakiejś mieszanki wymagany byłby trochę inny proces/temperatura dobrze by było dodać taki opis, któż inny jak nie palacz :) wie najlepiej jak podejść do danej kawy.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4490 dnia: 19 Grudzień 2017, 11:10:40 »
@Szczympek, czemu tak uważasz, że Pacamara honey == Caturra natural == Pacamara Washed? Toż każda z tych kaw jest inna, choć to Salwador i to Salwador.
Myślę, że nie dałbyś rady ich przypisać do kraju pochodzenia w jakimś ślepym teście...

Nie wątpię, ze sa one inne. Pomysł Elki na piec kaw i piec z salwadoru jest super. Ta ijedna niesalwadorska wyglada jak "zapchajdziura". Tka patrząc z perspektywy klienta.
"Super zestaw świąteczny" to moim zdaniem: Etiopia Aricha, Kenia Kinii, Kostaryka las Lajas, Honduras Miriam i Savador El divisadero. Tu juz jest wszystko i taki zestaw bym kupił bez zmrużenia oka ;)




Szczympku, taki mały detal: Kenii Kinii już nie ma w sklepie..Miriam Elisabeth to bardzo dobra kawa a nie "zapchajdziura". To jest mikrolot, na który są zapisy na kolejny (2018 rok) u dostawcy. Jeśli ktoś chce wymienić Miriam na Pacas z Salvadoru, bardzo proszę o napisanie tego w komentarzu do zamówienia.
« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2017, 11:17:47 wysłana przez Elka »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2017, 19:11:18 wysłana przez Elka »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4492 dnia: 19 Grudzień 2017, 19:29:00 »
Aj, nie zrozumieliśmy sie ;) wydawało mi sie, ze Kenia Kinii była rano na stronie, ale to chyba slopes 8 ;)
Bynajmniej Miriam Elizabeth nie jest zapchajdziura. Chodziło mi o to, ze dla wciągniętej w kawę osoby, 5 kaw z jednego kraju to wręcz uczta dla poszerzenia horyzontów sensorycznych. Od razu zrobiłbym cupping :) a tak to wyglada mniej więcej tak:
- "o mamy cztery salwadory, ale fajnie by było zaoferować pięć kaw.
- To dorzuć jakąś, moze Honduras"
Niemniej zestaw 3 bym wziął z przyjemnością :) nie zostawicue zestawów świątecznych do końca stycznia, prawda? :D

Btw Miriam Elizabeth to ta sama kawa co sprzedawana wszędzie Miriam Perez?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4493 dnia: 19 Grudzień 2017, 19:53:00 »
Szczympku, być może rano Kinii jeszcze była w sklepie. Teraz jeszcze zostało parę paczek Slopes of 8, ale zasoby szybko się kurczą.
Jeśli mamy tylko parę paczek danej kawy, to już jej nie włączamy jej do zestawu, bo być może ktoś zechce kupić taką kawę solo. Ja przed Świętami już raczej nie planuję paleń a potem przenosimy sklep internetowy w inne miejsce, więc palenia będą raczej w przyszłym roku.

Zestawy mają na celu "pokazanie światu", że kawy nie-kenijskie też są fajne, że Salwador i Honduras to bardzo ciekawe kraje dla osób chcących poszerzyć swoje horyzonty sensoryczne. Miriam genialnie pasuje do salvadorskiego zestawu, bo jest tam Caturra z obróbki naturalnej a także Pacamara Honey. Miriam jest sensorycznie w tym samym duchu. Ja kaw nie "szufladkuję" według krajów pochodzenia a raczej według profilu sensorycznego.

Jeśli ktoś lubi "słodkie naturale" i kawy owocowe o dobrej teksturze i niezbyt wysokiej kwaskowatości , to polecam obie wersje Juicy, Arichę, Miriam, Pacamarę Divisadero i oczywiście Las Lajas.

Dla miłośników kaw "kwiatowych" i kwaskowatych oraz kwiatowo-owocowych, dobrym wyborem będzie Pacamara Pena Redonda, Pacas Finca Hondurita, Kenia Slopes of 8 oraz Etiopia Gelena Abaya.

Osoby bardziej tradycyjne zadowoli Brazylia Yellow Bobo-Link, Brazylia La Nossa Senhora de Fatima (wersja do dripa), Salvador Maurizio Secret Blend for Slow Coffee, Caturra Divisadero natural.

Mówię tutaj oczywiście o kawach do metod przelewowych. Do espresso polecam mieszankę Red, Honduras Comsa z obróbki naturalnej, Brazylię La Nossa Senhora de Fatima paloną do espresso.

Nie bardzo rozumiem pytanie na temat Miriam.. Miriam Elisabeth Peres ma kawy naturalne i z obróbki honey. My mamy kawę z obróbki naturalnej. Niektóre z kaw (Miriam lub Pena Redonda czy Aricha) mogą dać ciekawe rezultaty jako "owocowe espresso".

« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2017, 19:58:40 wysłana przez Elka »

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4494 dnia: 19 Grudzień 2017, 20:09:51 »
Ta Kostaryka Black Honey jest cudna, a jeszcze Kenia Kiini czeka na swoją kolej.


Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4495 dnia: 20 Grudzień 2017, 11:27:42 »
Kurierzy w Kołobrzegu pracują świetnie. Wydłużyli godziny pracy do 19.00.
Myślę, że zamówienia złożone do jutra (do godziny 10.00) mają szansę dotrzeć do Państwa przed Świętami.
Zapraszam na udane zakupy  :kwiat:

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4496 dnia: 21 Grudzień 2017, 12:48:17 »
Ja przed Świętami już raczej nie planuję paleń a potem przenosimy sklep internetowy w inne miejsce, więc palenia będą raczej w przyszłym roku.
To będzie dłuższa przerwa?

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4497 dnia: 21 Grudzień 2017, 14:48:37 »
Przypadkiem trafiłem na to zdjęcie



To w kontekście opakowań, koncept synestezji jest tutaj także widoczny.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4498 dnia: 21 Grudzień 2017, 20:59:43 »
Ja przed Świętami już raczej nie planuję paleń a potem przenosimy sklep internetowy w inne miejsce, więc palenia będą raczej w przyszłym roku.
To będzie dłuższa przerwa?

Sklep między Świętami a Nowym Rokiem będzie funkcjonował normalnie. Pięczę nad nim sprawować będzie Monika. Palenia kolejnych kaw planujemy na rok 2018. Proszę się nie obawiać: towaru raczej nie powinno zabraknąć.  Będzie można spokojnie składać zamówienia a kawki zamówione do czwartku: 27.01 powiny dotrzeć do adresatów jeszcze w tym roku.

Wszystkim Państwu życzę zdrowych i pogodnych Świąt oraz dużo wspaniałych chwil spędzonych w rodzinnym gronie  :kwiat:  :szampan:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4499 dnia: 22 Grudzień 2017, 18:02:30 »
Serdecznie dziękuję św. Mikołajowi za prezent. Świetna niespodzianka.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi