Autor Wątek: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero  (Przeczytany 13483 razy)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #60 dnia: 30 Maj 2021, 10:13:15 »
Oprócz zbrylania dojdzie jeszcze ogromny problem ze statyką. Na tym samym kanale jest film jak wygląda to dla Mignona z mniejszymi żarnami. Jednak zawsze można spróbować i zobaczyć efekty przy WDT i RDT.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #61 dnia: 30 Maj 2021, 10:47:03 »
Ja osobiście nie widzę powodu żeby rozwiązywać problem który praktycznie jest niezauważalny, tworząc sobie 2 kolejne które będą mocno irytować
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #62 dnia: 30 Maj 2021, 12:09:34 »
No dobra, retencja. Z tym pewnie można żyć. Zwłaszcza w tej cenie.  Ale niech ktoś kto widział obie powie coś na temat głośności Speciality i Classic.
Z tego filmiku z retencją wynika, że dobry jest także Baratza 270.
Zastanawiam się, czy to ma znaczenie, że nastawy przemiału są skokowe, skoro jest śruba mikrometryczna, która daje 30 pozycji dla każdej jednej pozycji makrometrycznej? Czy ja "moimi palcyma" mam większą czułość przy płynnej regulacji niż 30 skoków na jeden "duży"?

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #63 dnia: 30 Maj 2021, 12:30:06 »
Na stronie oficjalnej eureki masz dobrze opisane które maja system silenzio (czy jak on się tam zwie). Ale zdaje się z Classic nie ma tego systemu ale i tak jest relatywnie bardziej cichy niż np Baratza. Ta baratza jest akurat potwornie głośna i często się psuje, sam o niej myślałem ale sobie darowałem po przeczytaniu 10 postów o usterkach.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #64 dnia: 30 Maj 2021, 13:03:05 »
- Czy zatem, można przyjąć zmielenie kawy wieczorem? Czy ma to sens? Czy też, wyjdzie na to samo jakbym pił kupną mieloną?
Zawsze możesz spróbować mielić wieczorem, ale szału się nie spodziewałbym.
Jako alternatywę możesz do mielenia wieczorem możesz rozważyć saszetki ESE - czasami pijam taką kawę i wg mnie jest lepsza niż mielonka ze sklepu.

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #65 dnia: 30 Maj 2021, 15:39:06 »
Cytat: skansen
Jako alternatywę możesz do mielenia wieczorem możesz rozważyć saszetki ESE
Dzięki, ale saszetki nie wchodzą w grę. Kupuje młynek, aby mieć przyjemność mielenia kawy- trochę zabawy.

Cytat: pawel890
Ale zdaje się z Classic nie ma tego systemu ale i tak jest relatywnie bardziej cichy niż np. Baratza
Czyli powoli się "wybór zawęża". Pozostaje pytanie czy warto zapłacić te około 400 złotych za Specialita w stosunku do Classico (bo ciszej)?


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #66 dnia: 30 Maj 2021, 20:56:27 »
Najciszej mielą młynki ręczne.
Takie JE Plus będzie w Twoim budżecie.

A do Speciality warto dopłacić względem Classico.

Offline Swider21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Oscar II, V60, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Skerton
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #67 dnia: 30 Maj 2021, 20:58:40 »
Nie znam się na Niche Zero, ale wypowiem się po raz kolejny w tym wątku, tym razem jako użytkownik Speciality z 1,5 rocznym stażem.
Po pierwsze primo, warto dorzucić te 4 stówki w stosunku do classico. Co najmniej dlatego, że wyświetlacz daje opcję programowania dwóch ustawień. Z mojej perspektywy jest to ważne kiedy używa się dwóch sitek. Poza tym jest on łatwiejszy w obsłudze. Wyświetlacz na mega plus.
Co do samego podejścia do młynka i dlaczego ja go wybrałem.
Nastawiłem się z góry na to, że będę do każdej nowej kawy podchodził do minimum 500 g na raz. W sensie nie będę skakał między kawami. A to z kilku powodów.
Po pierwsze, jeśli mam do czynienia z zupełnie nową kawą, to dużym problemem jest wstrzelenie się w przepis. Można sobie z grubsza estymować ustawienie grubości mielenia (2,5 dla ciemniej, 1 dla jaśniej palonej itd.), ale i tak ładnych parę gram schodzi zanim się człowiek wstrzeli. Mimo że odkąd do kawy podchodzę poważnie minęło już trochę czasu, to z moich doświadczeń wynika, że zanim się wstrzelę w wyjściowe ratio 1:2 z nową kawą to i tak przy dozach jakie robię (19g) ze 100 g kawy zjadę... Nie wyobrażam sobie robić tego pomiędzy innymi kawami na młynku SD albo zmieniać kaw co 250 g.
Po drugie kawowi puryści używający Niche albo robiący SD na innych młynkach, robiąc co chwilę inną kawę, puszczacie w międzyczasie granulat przez żarna? Są kawy tak "intensywne", że nie wyobrażam sobie co chwilę przez żarna przepuszczać inne ziarna.
Reasumując, dla mnie Specialita to idealny wybór do domowych zastosowań.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #68 dnia: 30 Maj 2021, 21:34:52 »
Zawsze mozesz kupic model Silenzio bez ekranu i 5mm mniejsze zarna, kilka stow taniej
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #69 dnia: 31 Maj 2021, 18:02:03 »
Dobra. To już  z grubsza większość wiadomo. Classico nie jest wyciszone- tak wynika ze strony producenta. Jest jeszcze Silentio- bez wyświetlacza, ale cichszy. Nie ma u nas do kupienia.
Zostaje zatem Specialita.
Jeszcze się jednak boję tej regulacji. Mam do Was kolejne pytanie. Załóżmy, że kupiłem trzy różne kawy. Pobawiłem się (obawiam się ustawiania przemiału podczas mielenia) i ustawiłem dla danej kawy. Czy jeśli wezmę inną kawę (inny rodzaj, ale do espresso) to zaczynam na tym ustawieniu, gdyż i tak jest to do espresso i teraz zostaje tylko lekka korekta. Czy tez cała zabawa na nowo, gdyż będzie to zupełnie inny zakres? I znowu trzeba co najmniej 5 kaw aby ustawić? Czy w ogóle dam radę w 5 kaw ustawić?
Może jest tak, że na moim stopniu zaawansowania byłoby mi łatwiej na przykład z Baratza 270, gdzie jest stopniowanie, i można zapisać dla danej kawy??? jeśli do niej wrócę po jakimś czasie testowania?
Czy to są różnice w ustawianiu mielenia dla purystów- zaawansowanych, czy też są one zasadnicze dla każdego i tak czy tak musze ustawić dokładnie, bo nie będzie dobrej kawy w ogóle?

Offline Swider21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Oscar II, V60, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Skerton
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #70 dnia: 31 Maj 2021, 19:32:04 »
Generalnie stopień mielenia zależy od kilku czynników jak stopień palenia, jakość ziaren itp. itd. Nie ma czegoś takiego jak "kawa do espresso" ;) Zarąbiste shoty wychodzą i z kaw jasno palonych "do przelewów". Ale dużo podpowiada wypał. Jak jest ciemniejszy mielisz grubiej, jak jaśniejszy drobniej. Ale tu też od tej zasady są odstępstwa. Nawet w ramach jednej kawy dwa różne wypały mogą powodować potrzebę innej regulacji na młynku. To przychodzi z doświadczeniem, ale generalnie to jest cecha świata kawowego nie do końca zależna od zastosowanego młynka. Na Niche Zero też na pewno trzeba się wstrzeliwać. Mi chodzi po prostu o to, że robiąc kawę tego samego rodzaju jedna po drugiej jest to po prostu łatwiejsze. W Niche też możesz robić jedną kawę po drugiej z tej samej paczki. Tylko z racji tego, że musisz każdą dozę odmierzać, może być to bardziej uciążliwe. A tak, lecisz kawę z hoppera i z bani. Z resztą w młynkach SD bardziej chodzi o to żeby można było zasypywać dozy różnych kaw jedna po drugiej. Tylko scenariusz wygląda tak:
1. Bierzesz nową kawę i wsypujesz dozę na jakimś ustawieniu młynka.
2. Mielisz, ubijasz, robisz shota
3. Za drobny bądź za gruby przemiał bo nie wyszło ratio
4. Kręcisz ustawieniem młynka
5. Sypiesz drugą taką samą dozę
6. Robisz shota i znów to samo. Wracasz do punktu 4. aż wstrzelisz się w dobry przepis

W młynkach takich jak Specialita robisz tak:
1. Zasypujesz hopper
2. Ustawiasz pokrętło na jakąś wartość
3. Robisz shota
4. Musisz doregulować młynek. I tu zasadnicza różnica, nie odmierzasz znowu dozy, tylko już masz pewność, że wypluje Ci tyle dozy ile poprzednio (bo tak masz ustawiony tajmer). Żeby być ścisłym, musisz trochę kawy przemielić i wywalić żeby efekt przekręcenia ustawienia grubości mielenia był miarodajny (retencja)
5. Patrz pkt. 3
To tak z grubsza. Chodzi generalnie o wygodę i częstość zmieniania kaw.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2021, 21:21:27 wysłana przez Swider21 »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #71 dnia: 31 Maj 2021, 20:30:26 »
@Ogonczyk Silenzio jest do kupienia w Polsce w sklepie coffeesite.pl Moim zdaniem nie trzeba 5 kaw, możesz spokojnie spisać ustawienie np. 2.1 podziałka jest dobrze widoczna i łatwo wrócić do ustawienia (tylko w przypadku gdy hoper nie jest zasypany), wtedy nie marnujesz nawet jednej kawy, żeby wrócić do nowych ustawień, pracujesz tak samo jak z Niche Zero.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #72 dnia: 31 Maj 2021, 21:00:47 »
@Ogonczyk możesz spokojnie spisać ustawienie np. 2.1 podziałka jest dobrze widoczna i łatwo wrócić do ustawienia

@pawel890 przepraszam, ale gdzie Ty widzisz na pokrętle od silenzio lub specialita podziałkę 2.1?
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #73 dnia: 31 Maj 2021, 21:34:24 »
Z tą podziałką to fakt. I z filmiku na YT wynika, że kręci się kilka razy po 360 stopni od drobnego do grubego przemiału. To co dają w ogóle te liczby, skoro się przekręca po kilka razy??? Trochę tu "przyoszczędzili na pokrętle" ;-)))))))))))

Offline Swider21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Oscar II, V60, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Skerton
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #74 dnia: 31 Maj 2021, 21:39:32 »
@Ogonczyk Silenzio jest do kupienia w Polsce w sklepie coffeesite.pl Moim zdaniem nie trzeba 5 kaw, możesz spokojnie spisać ustawienie np. 2.1 podziałka jest dobrze widoczna i łatwo wrócić do ustawienia (tylko w przypadku gdy hoper nie jest zasypany), wtedy nie marnujesz nawet jednej kawy, żeby wrócić do nowych ustawień, pracujesz tak samo jak z Niche Zero.
No tak, ale to jest przykład kiedy jesteś już "wstrzelony" z grubością mielenia. Jasne, że można sobie prowadzić kajecik jakie ustawienie dla jakiej kawy (chociaż i tak zależy to tez od wypału) i zasada jest tu taka sama dla obu rodzajów młynków.
Ale tu chodzi o generalne podejście do kawy i wygodę jej robienia. Ja śmiem twierdzić, że są dwa scenariusze:
1. Specialita
- dłuższy ciąg na jednej kawie (minimum 500 g) żeby mieć czas na wstrzelenie się w idealny przepis. Szczególnie ważne w przypadku osób początkujących
- relatywnie częste sytuacje imprez gdzie trzeba robić kawy jedna po drugiej
- częste skakanie między wielkością dozy (np. single/double espresso)
- lenistwo. Odchodzi element odmierzania dozy

2. Niche
- częste skakanie między kawami
- wymaga większego doświadczenia w regulacji celem szybszego wstrzelenia się w przepis
- pieczołowite dbanie o każdy gram kawy (zdecydowanie mniejsza retencja)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi