Autor Wątek: Kliki - mikrony - młynki ręczne  (Przeczytany 520 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 401
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Kliki - mikrony - młynki ręczne
« dnia: 04 Kwiecień 2024, 14:54:38 »
Na tyle mnie zafrapowała kwestia mikronów na klik, że dokonałem analizy i obliczeń na podstawie wiarygodnych źródeł. Większość producentów podaje w mikronach zmiany położenia dwóch części żaren względem siebie na klik czy kreskę podziałki w regulacji bezstopniowej. To się różnie (proporcjonalnie) przekłada na zmianę wielkości cząsteczek mielonki, przypuszczam, że zależy to od wielkości żaren, ich kształtu, kąta nacięć. Miarodajna jest ta druga wartość, czyli zmiana wielkości cząsteczek, oczywiście jest ona uśredniona (czy raczej wzorcowa, wyidealizowana), bo mamy niejednorodność w rozmiarach cząsteczek.

Na początek podaję parametry dla kilku popularnych młynków, za parę dni podam więcej. Pierwsza liczba określa zmianę położenia żaren, druga wielkości cząsteczek.

1Zpresso K-Ultra - 20 - 7.6
1Zpresso X-Ultra - 12.5 - 5.05
1Zpresso X-Pro - 12.5 - 5.17
1Zpresso Q2 S - 25 - 11.3
1Zpresso JE-Plus - 12.5 - ok. 5
Comandante C40 - ok. 60 - 27.25
Comandante C40 Red Clic - ok. 30 - ok. 13.6
Kinu M47 - 10 - 3.3 (!)
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2024, 15:04:50 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Keizo3d Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rancilio silvia V6 PID ReX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround Sense
Odp: Kliki - mikrony - młynki ręczne
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Kwiecień 2024, 13:59:11 »
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę ale Comendante ma 30 mikronów a z Red klikiem 15.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 401
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kliki - mikrony - młynki ręczne
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Kwiecień 2024, 19:39:51 »
Tu różne źródła różnie podają, łącznie z informacją producenta na jednym z forów. Jedni mówią, że 30, inni, że 25-30, jeszcze inni, że 28. Natomiast po przeliczeniu danych ze strony zestawiającej kliki że średnicami cząsteczek mielonki wychodzi 27.25. W każdym razie można przyjąć, że klik to (blisko) 30 mikronów. Przy czym wg mnie na 99% chodzi tu o zmianę wielkości cząsteczek, NIE o zmianę położenia żaren w pionie (co podaje większość producentów).

Dla pewności porównywałem z JE-Plus - 12.5 mikrona w pionie. Gdyby Comandante miał zmianę ok. 30 mikronów w pionie, to jeden klik nim odpowiadałby 2-3 klikom JE. A odpowiada ok.5-6 klikom. Porównywałem, bardzo amatorsko, przepływ zmianę smaku espresso, przytkanie i odetkanie sitka, wielkość cząsteczek przez lupę itd.

Tak samo z Kinu, tu żeby uzyskać zmiany zauważalne po jednym kliku Comesia, trzeba przekręcić regulator o ok. 8 kresek, na pewno nie o 3 (Kinu ma zmiany o 10 mikronów żarna w pionie na kreskę.

Może gdzieś jest mój błąd, ale na razie go nie widzę.
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2024, 19:44:41 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi