Autor Wątek: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!  (Przeczytany 6675 razy)

RadoGost

  • Gość
Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« dnia: 01 Czerwiec 2019, 08:04:43 »
Może mnie zganicie, ale atmosfera luźnego weekendu, no i wiecie... duma dziadka z wnuczki. Proszę o wyrozumiałość  :kwiat:

Na temat kawy, ale inaczej ;)

Córka po 6-ciu miesiącach od porodu musiała wrócić do pracy (wymogi kontynuacji specjalizacji), a że nie chcieliśmy takiego maleństwa oddać do żłobka postanowiliśmy z drugimi dziadkami zajmować się nią w ciągu dnia na zmianę: rano lub popołudniu u nas i odwrotnie u drugich. Pola jak jeszcze nie chodziła, to uwielbiała jak ją nosiłem na rękach i objaśniałem wszystko, co wisiało na ścianach lub stało na komodach, półkach, etc., ale najbardziej fascynował ją ekspres w kuchni i akcesoria do niego. Z kolbami, sitkami lepiej się bawiła, niż swoimi zabawkami. Przy zachowaniu należytej ostrożności włączała i wyłączała ekspres, gdy trzymałem ją na rękach (obecnie już tylko załącza, gorąca E61).

W tym momencie dochodzę do clou tej fascynującej opowieści. Będąc ze mną w kuchni podczas przyrządzania kawy dla mnie i babci, Pola ciągle słyszała słowo "kawa". Jak sądzicie, które słowo jako pierwsze wypowiedziała wnuczka? I nie jest to: mama, tata, baba czy dada. Tak, dobrze dedukujecie: "KAWA"!!! Intonowała tak z "francuzka" z akcentem na ostatnie "a": kawááá  [emoji38]. Wyciągnąłem jej taki stary plastikowy ekspres kolbowy De'Longhi i teraz, gdy ma już dwa lata i cztery miesiące ładnie się wysławia zabawiając nas jako "baristka". Stawiam jej ekspres na ławie i zaczyna "parzyć" dla nas nasze ulubione rodzaje kaw. Patrzy na mnie:
- Dziadek espreso? (wymawia bez jednego "s" na końcu  :D) i zaczyna robić, zapina kolbę, podstawia filiżankę do espresso, imituje dźwięki, które wydaje ekspres podczas pracy. Coś wspaniałego  :buziak:
- Babcia też chcesz espreso? (śmieje się) Nieee, babcia pije cappuccino i zaczyna się robić  (rozróżnia kawy, do espresso podkłada pod kolbę filiżaneczkę, a do cappuccino większą). Wszyscy bawimy się wyśmienicie  :) :D [emoji38] przy  kawka

Konkluzja jest oczywista: miłość do kawy można zaszczepić od nie najmłodszych lat, ale miesięcy  :buziak:

Tylko smacznej kawki życzy, dumny dziadek.

PS
Na zdjęciu pierwsze espresso wnuczki w bluzce z napisami niepozostawiającymi żadnych wątpliwości  :D
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2019, 09:23:41 wysłana przez RadoGost »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Czerwiec 2019, 09:34:26 »
Fajnie, moje dziewczyny, 7 i 8 lat jak parzę kawkę pytają się czy mam jakąś nową. Jeśli jest nowa to próbują, zarówno przelewy jak i espresso. Tylko jedno siorbnięcie, nie chcą więcej. Próbują określić aromaty jakie czują.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

RadoGost

  • Gość
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Czerwiec 2019, 09:56:15 »
Wow!  :wow2: jak nic, będą baristkami  :D

Moja wnuczka (Twoje córcie duuużo starsze) ostatnio się obraziła, bo nie dałem jej spróbować espresso :nienie: W zamian dostała "cappuccino" mleko + extra ciemne kakao. W ogóle nie jada słodyczy (bardzo rygorystyczna mama) i jej bardzo smakowało te cappuccino  [emoji38]

PS
Ja też miałem dwie córki rok po roku, fajnie się wtedy chowają  :buziak: Nie ma przepaści wiekowej.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2019, 09:59:39 wysłana przez RadoGost »

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Czerwiec 2019, 10:26:43 »
Moi rodzice nauczyli mnie parzyć kawę w wieku lat 6... w wieku 15 wystartowałem na swoich pierwszych aeropressach  :)

RadoGost

  • Gość
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Czerwiec 2019, 12:20:11 »
Szczęściarz :-)

Ja, żebym kupił sobie za PRL-u motor MZ, to musiałem harować przy machorce (tytoń dla niewtajemniczonych) przez wiosnę, lato i jesień, ale pozytyw z tego był taki, że cały czas przebywałem na świeżym powietrzu :D

Dobra kawa oficjalnie nie była dostępna, a słowo "barista" nieznane  :(

RadoGost

  • Gość
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Czerwiec 2019, 11:50:27 »
Sorry za post po postem :kwiat:

Pytanie do @Miklas:

Marek,

Obiło mi się o uszy, że zajmujesz się też stolarką? Jeśli tak, mam dla Ciebie robotę: potrzebuję podstawki pod filiżanki do espresso. Nie chcę takiej kratki ze stali nierdzewnej. Podoba mi się z twardego drewna np dąb plus zabezpieczenie przed wnikaniem wody (olejowanie lub coś innego). Zrobiłem z sosny (zdjęcie), ale bez narzędzi, to sam wiesz, co można zrobić. Inwencja twórcza po Twojej stronie.

W zamian proponuję oryginalny zestaw firmy Wera Made in Germany (nawet pokrowiec uszyty w Polsce a nie w Chinach), który zawiera: 6szt. grotów najwyższej jakości powlekanych pyłem diamentowym, tj.: PH1, PH2, PŁ0,8, PZ1, PZ2, TX20, rękojeść dwukomponentowa kraftform, w której znajduje się na "dziobie" bardzo mocny magnes i otwieracz do butelek. Wartość ok. 110zł. Myślę, że dla fachowca, takie profesjonalne narzędzie na pewno się przyda.

Pozdrawiam  :D i czekam na kontakt.

« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec 2019, 11:58:04 wysłana przez RadoGost »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Czerwiec 2019, 07:09:24 »
Owszem, coś tam czasem sobie wydłubię z drewna hobbystyczne, niestety nie jest to mój zawód, a ten z kolei zabiera mi sporo czasu. Łącząc to z obowiązkami domowymi i różnymi projektami, które rozpocząłem określiłbym termin realizacji jako bliżej nieokreślona przyszłość liczona raczej w latach. Przykro mi, ale nie dam rady.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

RadoGost

  • Gość
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Czerwiec 2019, 07:25:54 »
@Miklas, rozumiem i nie ma sprawy, choć widząc Twoje drewniane arcydzieła, jestem cokolwiek zawiedziony :-(.

Wczoraj jeszcze trochę (2 godziny  :sciana:) popracowałem na tą ze zdjęcia podstawką przy użyciu profesjonalnych narzędzi, tj.: brzeszczota do metalu i papieru ściernego  :picardpalm: oraz zaimpregnowałem oliwą z oliwek (dobrze, że żony nie było w domu, sycylijska 50zł/500ml  :hihihi:). Oto efekt końcowy:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Czerwiec 2019, 08:14:28 »
Z tej deski zrobi się łuczek, pomimo sycylijskiej oliwy.

RadoGost

  • Gość
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Czerwiec 2019, 08:56:03 »
Już się wygięła  :(  Dąb czy modrzew byłby lepszy.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Czerwiec 2019, 09:01:25 »
Każda się wygnie - to nie kwestia drewna tylko tego że kłoda cięta na ostro. Trzeba wybierać deski z środka, tylko nie mają takiego ładnego wzoru. Albo zalać lakierem z każdej strony (ja używam akrylowego matowego).

RadoGost

  • Gość
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Czerwiec 2019, 05:30:20 »
Tylko tej oliwy sycylijskiej żal :lol2:

@Henry, na jakiś czas wystarczy moja "konstrukcja". Może aż tak się nie wygnie, że filiżaneczki będą same zjeżdżały :D.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Czerwiec 2019, 08:08:45 »
W marketach są deseczki do krojenia spożywki z klejonego bambusa, one nie powinny się wypaczać.

RadoGost

  • Gość
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Czerwiec 2019, 10:09:37 »
Już przyglądałem się takim deseczkom w kuchennym królestwie żony :hihihi: Oliwy nie zauważyła, ale co innego przycięta deska pod prysznicem ekspresu :)

Popatrzę po sklepach, jedynie pozostaje kwestia jej grubości.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Fascynacja kawą od najmłodszych... miesięcy!
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Czerwiec 2019, 08:23:38 »
Jeśli chciałbyś coś z bardziej egzotycznego drewna to fajne gatunki mają hurtownie sprzedające deski tarasowe. Ja dostałem kilka desek, które były odpadem za darmo.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi