Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 174073 razy)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Chemex
« Odpowiedź #45 dnia: 15 Czerwiec 2013, 19:21:41 »
Akcja na FB została już zakończona więc rzucę tutaj, może ktoś skorzysta...

Szklany wazon do kawy?
Autor: Barbara Szparagowska   data: 14 czerwca 2013

Potocznie nazywany szklanym wazonem . Chemex. Alternatywna metoda parzenia kawy dająca faktycznie odwzorowanie w smaku, czy kolejne udziwnienie..?  Przyciąga wzrok, potrafi zaintrygować. Parzyć kawę w nim, a może trzymać kwiaty? Skąd taka budowa? Czemu ze szkła, skoro szkło szybko się może zbić?

Zaczynając od początku, Chemex wcale nie jest nowym urządzeniem. Ma kształt przypominający klepsydrę z izolującym, drewnianym kołnierzem.  Nie ma nowego, innowacyjnego super sposobu na parzenie kawy… Jest to metoda przelewowa. Co to znaczy? Oznacza to, że woda „przelewa się” przez kawę.  Parę faktów na temat Chemex’a:
Wynaleziony w 1941 roku przez Petera Schlumbohma.
Znajduje się na liście 100 najlepiej zaprojektowanych przedmiotów współczesnej sztuki użytkowej w  Illinois Institute of Technology.
 Zbudowany ze szkła, ponieważ szkło nie przewodzi żadnych aromatów, czy też smaków.
Drewniany pierścień izoluje temperaturę, dzięki czemu można trzymać/ przenosić Chemex’a.
Do parzenia używa się specjalnych papierowych filtrów.
W popularnym serialu „przyjaciele” kawa była serwowana właśnie z Chemex’a.

Co takiego daje nam Chemex? Chemex daje nam czystą, soczystą kawę. Dlaczego? Specjalne filtry, opatentowane przez firmę Chemex Coffeemarker są nieco grubsze (o 20-30%) od standardowych filtrów stosowanych w metodach przelewowych. Co to daje? Tłuszcze zawarte w kawie się na nich zatrzymują, stąd delikatniejszy smak. Filtr jest składany na „cztery”, z okrągłego, bądź kwadratowego arkusza.  Ponadto budowa Chemex’a powoduje, że powietrze dostaje się tylko z jednej strony (bez dostępu jakiegokolwiek powietrza, kawa nie mogłaby się filtrować!), od strony, która ma „Dziubek” do nalewania- tam też przyjmuje się, że umieszcza się grubszą część filtra. Przed wsypaniem kawy do filtra należy przelać go gorącą wodą. Po pierwsze pozwoli nam to na rozgrzanie urządzenia (przez co temperatura kawy będzie odpowiednia), po drugie natomiast filtr mokry pozwoli na równomierne parzenie kawy i pierwszy moment parzenia kawy ląduje w chemexie, a nie papierze. Przyjmuje się również, że kawa powinna parzyć się około 4 minut. Czy to oznacza, że kawa, która parzyła się 3 lub 5 minut jest nieprawidłowa? Nie, jeśli ma to pozytywne odwzorowanie w filiżance.

Parametry, które uznaje się, za prawidłowe:
Grubość mielenia kawy – „ średnie” – pomiędzy mieleniem do zalewajki, a dripa.
Temperatura wody – około 90° C
Gramatura- 60 gram kawy / 1 litr wody.


źródło: http://bwcoffee.pl/400/




Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #46 dnia: 16 Czerwiec 2013, 21:09:12 »
Opierając się na poradach umieszczonych tutaj, po dniu pracy z chemexem, mam takie oto spostrzeżenia:

1. nie warto próbować ostatniej frakcji, serio. Zacięcie doświadczalne wygrało, ale "konia z rzędem" temu, któremu to zasmakuje. Gorycz, której nie czuć w przygotowywanej kawie ani krztyny - jest na końcu... (Kenia Gatomboya AB, Mastro Antonio)
2. chemex ma oznaczenie na objętośc ok. 500ml. Ja dorobiłam dyskretne 250ml i mi wystarczy to w zupełności. Opierając się na czasie (mieściłam się w 3-4 minutach) i objętości uzyskiwałam napar o odpowiadającym mi smaku. Kończyłam ekstrakcję, gdy strumyk przechodził w kapanie a w górnym kielichu nie było już pływającej wody. Czas przesączania jest zależny od grubości przemiału, więc tym można sterować i mieć wpływ na czas.
3. Zważyłam otrzymany napar. Przy dozie 17g po zważeniu wody do przelewania (250g) uzyskałam ok 220g samego naparu, zatem strata jest ok. 12%, które wciągnęły ziarna i zapewne trochę filtr, który nawet porządnie zwilżony i tak coś pewnie jeszcze absorbuje - jak to bibuła.

Ogólnie przygotowanie naparu jest szalenie widowiskowe a sam napar niezwykle klarowny i przyjemny w smaku. Myślę, że chemex jest w sam raz to "moich" owocowo - kwaskowych kaw, w sam raz dla moich gości, którzy lubią słuchać moich opowieści i zawsze w progu pytają: "Skąd dziś kawę pijemy?"  ;D

Acha!  :redface: Strasznie mi głupio o tym pisać... Ale wyszłam z założenia, że może to ja coś źle robię. Mam ten drewniany kołnierz na chemexa, ale... Wydaje mi się, że średnica kołnierza jest zbyt mała a kąt pod jakim został wytoczony nie zgadza się z kątem pod jakim sa ułożone górna i dolna część chemaxa względem siebie. Może ja jednak coś robię źle?  :redface:

Edit. Nikt mi nie napisał, że byka ortograficznego strzeliłam!
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2013, 17:30:22 wysłana przez Olak »
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10590
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Chemex
« Odpowiedź #47 dnia: 21 Czerwiec 2013, 23:25:21 »
Mnie się ten opis Basi nie za bardzo podoba :). Wywód o powietrzu do wymiany...

Olu, często przekraczam zalecane czasy zaparzania, a efekty i ostatnie krople sprawiają mi przyjemność :).

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #48 dnia: 21 Czerwiec 2013, 23:34:47 »
Mnie ta gorycz przeszkadza. Przypomina tzw. "augusta" mojej mamy. Nie pytajcie co to, bo nawet wstyd o tym mówić...
Jakoś tak wstrzeliłam się w ten czas szybko i ładnie mi się dopasował do smaku i ilości uzyskanego naparu. Generalnie w przelewaniu zdarzało mi się przekroczyć czas zaparzania, podobnie w aeropressie, więc to dla mnie żadna zbrodnia.  ;) Muszę na trochę powrócić do clevera i porównać napary z chemexem. Brak mi czasu na próby, trochę zdrowie mi szwankuje. Dziś miałam kłopot z powrotem do domu...  :redface:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #49 dnia: 30 Czerwiec 2013, 09:21:31 »
Zgodnie z obietnicą, sesja z chemexem. W roli modelki Ethiopia Yirgaheffe (EuroCafe) - pyszna czekoladka.

Przygotowanie.
http://images44.fotosik.pl/739/6fe8e614a2cf2d31.jpg
Chemex


Przemiał w filtrze - do oceny to przyleganie filtra do górnego kielicha, według mnie szału nie ma...  ;)
http://images46.fotosik.pl/2099/c9ea5b93e0f9d3c2.jpg
Chemex



Kap, kap, kap... Pyyyyychotka.  :mrgreen:
http://images35.fotosik.pl/1952/098f26581aa58fd6.jpg
Chemex
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #50 dnia: 30 Czerwiec 2013, 11:36:54 »
do oceny to przyleganie filtra do górnego kielicha, według mnie szału nie ma.

Szału może i nie ma, większego znaczenia również. Nie bardzo wiem, co tu oceniać. Przecież namoczony przemiał dociśnie filtr do kielicha Chemexa. 
Kapanie jak z phina ;).

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10590
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Chemex
« Odpowiedź #51 dnia: 30 Czerwiec 2013, 13:05:45 »
Hej, ale o co chodzi z tym dociskaniem filtra do kielicha? Wystarczy zwilżyć filtr, by go przykleić do kielicha...

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #52 dnia: 30 Czerwiec 2013, 13:30:47 »
@WS - bardzo chciałam uchwycić strumyk, ale niestety nie jestem specjalnie sprawnym fotografem - to była już końcówka ekstrakcji.
@Antonio - a jak pozbywasz się wody z chemexa po zwilżeniu? Zdejmujesz filtr, żeby wylać? Bo ja tak i potem wkładam na nowo i wtedy to "przyklejenie" nie jest już takie oczywiste.  :redface:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10590
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Chemex
« Odpowiedź #53 dnia: 30 Czerwiec 2013, 17:19:18 »
Tak, zdejmuję.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #54 dnia: 01 Lipiec 2013, 10:40:19 »
Czy Chemex'owe filtry do małego CM-1C i do jego większych braci różną się czymś poza kształtem? Czy są z tego samego papieru?
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #55 dnia: 01 Lipiec 2013, 12:17:02 »
Raczej to samo. Po co psuć to, co jest dobre i sprawdzone.
Jedynka to taki nietypowy Chemex, kształt ma niezbyt chemeksowaty. Gdzieś/kiedyś czytałem o problemach z zaparzaniem w tym modelu. Ale pewnie każde takie urządzenie da się opanować przy dobrych chęciach.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10590
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Chemex
« Odpowiedź #56 dnia: 01 Lipiec 2013, 14:06:43 »
Mnie się wydaje, że Chemex nawet nie wymaga dobrych chęci. Kawa zeń zawsze jest fajna.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Lipiec 2013, 09:55:18 »
Pytanie do użytkujących Chemex'a - na zagranicznych stronach spotkałem się z opinią jakoby filtry Chemex'owe oddawały papierowy posmak do kawy podczas parzenia.  :o I tu moje pytanie - czy ludzie to robią po prostu źle, nie płucząc filtrów przed użyciem, czy nawet po płukaniu papier jest wyczuwalny w kawie?

I druga sprawa filtry Chemex'owe zatrzymują sporo część olejków w kawie - a czy ktoś miał przyjemność/okazję używać kone by Coava w Chemex'ie? Podobno kawa jest zbliżona do tej z French Press'a. Podobno mieli się do tego filtra drobnej niż standardowo


Dużo "podobno" - ale może ktoś używał i wie?
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2013, 10:00:59 wysłana przez spinka2 »
LMWDP #469

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10590
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Chemex
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Lipiec 2013, 11:30:07 »
Nie wiem jak to działa. Podobno Paweł Siemaszko w swoim Kafo to stosuje, chyba Kofeina w Opolu też. Moim zdaniem efekt zaparzania też powinien być dość klarowny...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #59 dnia: 09 Lipiec 2013, 11:58:53 »
No właśnie - klarowny raczej będzie, ale smakowo na bank inny bo jednak papier Chemex'owy zatrzymuje w sobie to i owo.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi