Autor Wątek: Młynek do espresso do 2000zł  (Przeczytany 63462 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #135 dnia: 19 Luty 2017, 11:00:17 »
Akurat oficjalnym dystrybutorem jestem ja i żarna też mam. Ceny są do negocjacji. W Polsce dopiero zaczynamy ;). Może strona w tej chwili nie działa, ale koncepcje Ceado są dość rozwojowe, a ich konstrukcje świeże. Niedawno pojawił się nowy model E37S z żarnami 64mm, przeznaczony bardziej do kawiarni, w takiej samej obudowie jak E37S z żarnami 83mm; nowością jest też młyn E37T z tytanowymi żarnami 83mm. Do domowych zastosowań najmniejsze E5/6P są moim zdaniem genialne: to moje osobiste zdanie w konfrontacji z różnymi innymi młynkami, typu Mazzer SJ, Compak K3 itp.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2017, 11:14:24 wysłana przez Antonio »

Offline Kontik Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO PROF EL., miniMoka M-781, French Press, DRIP, Phin
  • Młynek: Eureka Zenith 65E, Gaggia MDF
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #136 dnia: 19 Luty 2017, 12:43:29 »
Antonio domyśliłem się, że Ty te świetne młynki dystrybuujesz :) zgadzam się do domu to już max tylko z tą popularnością są mankamenty. Idąc jednak tym tokiem to miałem też na tapecie DIP DKS-65 też żarna 64 mm, on demand, solidna konstrukcja, elektronika - programowanie, silnik 650W (dwa razy mocniejszy) i do tego cena niższa. Fakt za wysoki dla mnie więc konieczne byłoby obcięcie hoppera i wtedy parametrami zbliżony byłby do MaCap'a M4D. DIP to firma z Rumuni :)  (choć działa już ponad 20 lat) wytwarza głowie młynki do gastronomi z żarnami od 80 mm do 180 mm i to najmniejszy model z asortymentu. Pewnie tak samo jak CAEDO i pewnie też obowiązują te wszystkie problemy związane z małą popularnością marki na rynku a szczególnie polskim, czyli:  dostępność części i punktów serwisowych co wpływa również na ceny, pewność istnienia marki na rynku i ryzyko wycofania się producenta z tych najmniejszych modeli,  materiałów w sieci (instruktarzy, itp) czy możliwości kontaktu z wymiany doświadczeń z innymi użytkownikami.
Stąd moje wątpliwości co do tego typu maszyn.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #137 dnia: 19 Luty 2017, 13:24:57 »
Dużo jest bardzo pozytywnych opinii o tych młynkach. Mnie przekonuje sposób mocowania/ułożenia żaren, nieco podobny do sprężyn Mazzera, z taką różnicą, że zamiast trzech jest jedna sprężyna-pierścień. Precyzja i łatwość ustawienia śruby regulacyjnej jest wybitna :). Można sprawdzić co tam w Ameryce piszą o swoich młynkach:
E6P
E5P

Mam u siebie DIP-30 :). Jest OK. Nie napotkałem żadnych problemów przy zakupie. Od kilku lat działa w naszej palarni. Tak samo E6P zakupiony prawie rok temu, dzielnie służy mi w laboratorium, jak żaden inny :).
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2017, 13:28:12 wysłana przez Antonio »

essewissa

  • Gość
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #138 dnia: 19 Luty 2017, 13:42:43 »
Ceado nie jest popularne w Polsce , ale w takiej Angli już tak, powiedziałbym, że na równi z Mazzerem, fakt że głównym  modelem jest tam e37s. Ceado bym się nie obawiał, to nie jest firma krzak. Mazzer mini electronic to przereklamowany młynek, nie mówię , że zły, ale nie za te pieniądze, wolałbym już
Ceado E6p. Chociaż gdyby miał kupować młynek to nie wybrałbym, ani Mini, ani E6p bo nie leży mi wkręcany sposób mocowania górnych żaren i wynikający z tego sposób regulacji. Ceado E37s to bardzo dobry młynek, żarna sa mocodawca tak jak w Eurekach, czy NS, bezproblemowo, bezstratnie i szybko. E37s ma jakieś chore ceny w Pl, tak jak pisałem jest bardzo popularny w Angli, na duży plus są też w tym młynku kompaktowe rozmiary, bardzo fajne urządzanie moim zdaniem.

P.s. To sprężynowo-wkręcane mocowanie żaren, prezyzja, łatwość jest tak wybitna, że Ceado w wyższych modelach nie stosuje tego rozwiązania ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2017, 13:44:55 wysłana przez essewissa »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #139 dnia: 19 Luty 2017, 13:48:39 »
No właśnie nie ma E37S w Polsce ;). Tzn. stoi jeden na moim biurku, bo nie mamy jeszcze kawiarni. Do pracy z wieloma różnymi kawami, gdy shot za shotem jest z innego ziarna, nie ma nic lepszego niż te mniejsze młynki. Jeśli do mnie przyjdziesz, to jestem w stanie dość szybko zaparzyć Ci różne ziarna, korzystając tylko z jednego młynka.

Ceny takich urządzeń wyglądają podobnie w każdym przypadku. Albo jest większy rynek i w związku z tym lepsze warunki od producenta i niższe ceny dla konsumenta albo słaby rynek i ceny mniej korzystne. Ale spójrz na ceny np. K30 Mahlkonig czy Mythosa.

To mocowanie na sprężynach i precyzja E5/6P jest wybitna. Chyba nie ma to związku z droższymi modelami, które moim zdaniem nadają się tylko do pracy w kawiarni. W moim laboratorium mam z E37S za dużo pracy, więc go odstawiłem. Regulacja w E37S jest fajna ale ma ograniczony zakres do ok. pół obrotu śruby lub nawet mniej. Czyli jeśli ustawisz młynek na espresso, to możesz się precyzyjnie skorygować, gdy zaparzasz różne kawy do espresso, ale już żeby zmielić kawę do dripu, musisz wyjąć żarna i przejść na inny zakres. W E5/6P masz do dyspozycji cały zakres śruby bez ograniczeń. Ta precyzja i wygoda jest tu znacznie lepsza niż w młynkach Fiorenzato (ja chłop jak dąb miałem kłopot ze zmianą ustawienia śruby regulacyjnej).
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2017, 13:56:02 wysłana przez Antonio »

essewissa

  • Gość
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #140 dnia: 19 Luty 2017, 14:23:26 »
Mądrze prawisz Antonio. Ja bym wolał E6P od Mazzera, czy F64 evo. Jak zobaczyłem jaką ma retencję F64 to nie kumam czemu ten młynek cieszy sie taką popularnością home barista, tzn. w Polsce tylko, czemu jest wybierany do kawiarni już kumam. Dobry domowy młynek to taki, który ma niską retencję, powtarzam się, ale to jest jedna z kluczowych cech dobrego domowego młynka.
Co do cen młynków pełna zgoda.
Co do regulacji, mocowania żaren to brak zgody bo ja jestem "one kilo kawy man", :)  i nie pijam alternatyw, nie skaczę między regulacjami, nie będę spekulował jak to w konkretnym młynku wygladą, chociaż na chłopski rozum żaden sie nie nadaje i do tego, i do tego. Gdybam i się nie upieram bo jak napisałem doświadczenia w skreczowaniu na ustawieniach mlynka nie mam :)

Offline Kontik Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO PROF EL., miniMoka M-781, French Press, DRIP, Phin
  • Młynek: Eureka Zenith 65E, Gaggia MDF
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #141 dnia: 20 Luty 2017, 10:40:23 »
Widzę że tak czy siak ceny w okolicach 2000 - 3000 zł. Dlatego dzisiaj wstałem wcześnie rano  (to mnie wykończy  :picardpalm:) poprzestawiałem urzadzenia, pomierzyłem i stwierdziłem że po małych przeróbkach mógłbym wcisnąć Eurekę Zenith E65, dla mnie bardziej kluczowy jest wymiar głębokości ponieważ blat kuchenny jest dość wąski a z tyły gdzie jest miejsce dla młynka dodatkowo mam gniazdka elektryczne co jeszcze bardziej skraca możliwą głębokość. (inne miejsce nie wchodzi w grę). Maksymalny wymiar to coś ok 30 cm żeby to jakoś upchać (Compak K3 czy jednak ten Mazzer Mini to za dużo). Oczywiście skracanie albo zamawianie mniejszego hoppera będzie konieczne na dłuższą metę (wysokość do górnych półek mam 60 cm)
Co bym dostał? Żarna 65 mm i dobrą jakość mielenia, przyjazną obsługę szczególnie to co również wspominał @essewissa przez sposób mocowania żaren nie będzie zniechęcał do czyszczenia młynka, regulację mikrometryczną, w pomniejszych regulację wysokości uchwytu i zaczepu na PF, łatwość i intuicyjność obsługi elektroniki i co bardzo ważne popularną i znaną markę co eliminuje mi wszystkie moje wcześniejsze wątpliwości  a i cena to ok 2400- 2500 zł (a może Deskowy jeszcze jakoś ułatwi mi wybór :) czyli coś w środku tego przedziału. Czyli taniej od porównywalnego E6P (z elektroniką) czy trochę drożej od DIP DKS-65 bez wad związanych z mała popularnością tych rozwiązań. To byłby już młynek docelowy, fakt 2 razy droższy od Mignon i ominie mnie całe doświadczenie związane z prawidłową dystrybucją nico trudniejszych przemiałów (
Musze jeszcze sprawdzić jak wygląda z retencją bo na tym modelu bo jeszcze nie sprawdziłem a przy młynkach do domu to dość istotny element.

Wczoraj do 2 w nocy sprawdzałem informacje dostępne w sieci na temat E5P/E6P i DIP DKS-65 i chyba naprawdę łatwiej byłoby się umówić na spotkanie z prezydentem USA niż np znaleźć user manual do DKS-65 :) Zresztą dotyczy to po trochę obu producentów jest nawet sporo i części i informacji (głownie na zagranicznych stronach) ale na temat ich większych braci (Caedo E37S, DK-30 w górę) a o tych najmniejszych modelach to śladowe ilości. Zastanawiałem się co będzie jak przyjdzie wymienić żarna albo coś się stanie z jakimś elementem po gwarancji ( a raczej chce kupić produkt na wile lat) np. z elektroniką ile potrwa naprawa i ile ona będzie kosztować, może w ogóle nie będzie się opłacało naprawiać bo cena części będzie ponad 50% ceny nowego urządzenia? Więc dzisiaj wstałem z przekonaniem, że jednak czynnik popularności marki jest bardzo ważny i stąd nowy przegląd rozważanych modeli młynków i pomiary w kuchni :)

Musze się na coś zdecydować bo w nocy zamiast spać to czytam albo myślę co byłoby lepsze :sciana: a ograniczanie snu nie pomaga w podjęciu "trzeźwej " decyzji :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #142 dnia: 20 Luty 2017, 10:54:42 »
Gwarancja na młynki Ceado wynosi 3 lata. Nic się nie psuje w takich prostych urządzeniach. Recenzji i opinii o tych młynkach nie brak. Firmę znam od wielu lat, gdy produkowano tylko młynki z ręcznymi dozownikami. Te tradycyjne młynki Ceado są niemal pancerne. E5/6P są zupełnie nowymi, nieco bardziej przemyślanymi konstrukcjami niż u tych bardziej znanych producentów. Co się może stać z elektroniką w młynku, który takowej nie ma? Prędzej coś złego stanie się z elektroniką młynka, który ma wielki wyświetlacz i 4 przyciski ;).

Jakie masz obawy co do wymiany żaren? Jest to dziecinnie proste przecież.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2017, 10:56:43 wysłana przez Antonio »

essewissa

  • Gość
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #143 dnia: 20 Luty 2017, 10:56:14 »
Eureka Zenith 65E po forumowy rabacie na Coffeedesk wyjdzie 2.393,20  :) ,  pogadaj z Deskowym może jeszcze zejdzie z ceny. Retencja z antyzbrylaczem jest spora, ale tak mają wszystkie barowe młynki. Jak usuniesz clump crusher będzie akceptowalna, ale siądzie dystrybucja, nie wiem czy da się wtedy sypać do zapiętego pf-a, pogadaj z właścicielami Zenith.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #144 dnia: 20 Luty 2017, 10:56:42 »
Miałem Mignon przez ponad rok i byłem bardzo zadowolony.  Espresso wychodziło niemal za każdym razem,
Złego słowa na ten młynek powiedzieć nie mogę.

Teraz zmieniłem na Sette 270W i jestem również mega zadowolony - udało się młynek poprawnie ustawić. Namielanie po pewnych korektach działa z dokładnością plus minus 0,2g
- retencja zerowa
- czas mielenia 18g około 4-5s

Szczerze mówiąc wciąż zastanawiam się jaki sens ma stawianie wielkich kobył w domowej kuchni .  To trochę tak jakby do robienia kotleta trzeba było mieć w domu ośmio palnikowa kuchenkę. Ale jest o tym wątek "czy czasem nie przesadzamy"
 Być może jakaś różnica w smaku jest. O ile jest wyczuwalna dla każdego
Ale w przypadku młynka klasy Eureka czy też np F4nano zapewne większy wpływ na smak będzie miał już sam proces parzenia, temperatura, doza....

Wg mnie jeśli kupisz młynek typu Eureka będziesz tak samo zadowolony jak przy młynku 2x droższym o ile przymkniesz oko na pewne niedoskonałości ( np mielenie do kubeczka by rozbić bryłki kawy )
To co barowe - zostawmy do baru, to co domowe - niech będzie do domu.   

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #145 dnia: 20 Luty 2017, 11:08:54 »
Akurat odnośnie wielkości - posiadałem przez ponad rok Ascaso i1, który jest podobny gabarytowo do Eureki, którą wspominasz, i po przesiadce na E6P nie odnotowałem różnicy w miejscu na blacie. Ponadto, dzięki uchwytowi na kolbę mogłem go wstawić w róg i zasadniczo wymaga jeszcze mniej miejsca do obsługi. Natomiast poprawa całego procesu parzenia espresso oraz walorów w filiżance wzrosła znacząco, mimo że z Ascaso też dawał radę. Nie miałem do czynienia z Sette ale do i1 bym już teraz nie wrócił.
A dodam tylko, że też jestem zwolennikiem jak najmniejszego sprzętu bo mieszkam na 40mkw ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2017, 11:11:11 wysłana przez EMFED »

Offline ZaZ Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: ECM, La Pavoni
  • Młynek: A-i3....F4E
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #146 dnia: 20 Luty 2017, 11:20:26 »
Kontik - miałem  przez parę miesięcy  taki sam dylemat jak i ty.  Też cały czas rozmyślałem   nad gastro. Wiesz co wzięło w końcu  górę -rozsądek.
1.Znani producenci  młynków mają zarówno sprzęt gastro jak i sprzęt domowy. Czym jest ten pierwszy -sprzętem do pracy przy dużym obciążeniu. Głównym parametrem  jest wysokość , szczególnie  wielkiego 1-2 kg zasobnika na kawę. W gastro ma być prosto, szybko, rozmiar bez znaczenia. Natomiast drugi rodzaj sprzętu ,,domowy"  wynika z tego, że ma  się zmieścić na blacie   pod  szafkami   wiszącymi. Ja wiadomo  w EU jak i USA  ta przestrzeń  w meblach kuchennych wynosi  50 cm (+- 5 cm).
2. Czy smak kawy różni się na sprzęcie domowym (58mm) i gastro (64 mm) - W moim przypadku na tej samej kawie  i na  EVO i Nano   smak był  taki sam; przemiał też.
3. Zasadnicza różnica była tylko w czasie zmielenia, ale to w domowych warunkach nie ma żadnego znaczenia.
4. Uważam  zakup docelowego młynka za lepszy  niż półśrodki.
5. Czy warto  dopłacać do gastro- To tylko indywidualne podejście  i potrzeby kupującego. Jesli dobra cena....

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #147 dnia: 20 Luty 2017, 14:22:49 »
Jak widać za bardzo nie udzielam się na forum, aczkolwiek na poważnie interesuję się kawą już kilkanaście lat, w czasach gdy lepszym standardem było alfredo, zaś "Filtry" w Wawie jeszcze długo nie pojawiały się na horyzoncie.
Przeszedłem długi i ciernisty szlak, zaś braki w odpowiednim sprzęcie nadrabiałem i dalej nadrabiam wizytami w licznych kawiarniach w kraju i za granicą. Mam w związku z tym kilka ogólnych  przemyśleń, ale to ewentualnie materiał na inny temat.

W odniesieniu do niniejszego tematu, uważam, że młynek jest podstawą ( w dużym uproszczeniu, nie chcę wywoływać dyskusji). Dlatego jeżeli doceniasz kawę za jej różnorodność i umiejętność wyciągania z niej całego potencjału i to doceniasz, powinieneś sięgać po jak najlepszy młynek. Przy czym cena, niekoniecznie będzie wyznacznikiem jakości. Tu będzie się liczyła jakość przemiału (jednolita frakcja), zapylenie, bo to przede wszystkim wpływa na sposób i jakość ekstrakcji.
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline Kontik Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO PROF EL., miniMoka M-781, French Press, DRIP, Phin
  • Młynek: Eureka Zenith 65E, Gaggia MDF
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #148 dnia: 20 Luty 2017, 15:48:58 »
No i właśnie co zwycięży rozsądek czy własne pragnienia :) (Przepraszam jak będą jakieś błędy albo brak składni ale niewyspany jestem :) )
Właśnie na takie pytanie muszę sobie odpowiedzieć, jednym jak najbardziej się zgadzam, dobry młynek to podstawa !!

Mogę iść w Eurekę Mignon ale pewnie po 1-2 latach będę chciał pójść o krok dalej i pewnie tą bym sprzedał może za 700 czyli jakieś 500 zł "straty". Innymi słowy kupując już teraz coś docelowego mógłbym oscylować ok kwoty 1700 zł czyli już blisko młynków 58 mm (1900-2000 zł). W przyszłości kilka stów zaoszczędzone na wygodzie i jakości nie wspomnę. Inna sprawa to nie wiem czy nie mieliście takich problemów bo ja tak że jak przyszło kilku osób w odwiedziny i musiałem zrobić kawę a mieliłem młynkiem Gaggia MDF to już po trzeciej kawie odzywały się głosy że może w takim razie zrobić im rozpuszczalną. Wspomnę że pracujący młynek skutecznie zagłuszał wszelkie rozmowy w pokoju z otwartą kuchnią przez ładnych kilkanaście sekund na jedną dozę. Do tego jak dojdzie czas z rozbijaniem grudek kawy w filtrze (z nasadzonym kubeczkiem po jogurcie :) ) to już czasowo i zagłuszaczowo mieli dość, stąd propozycje rozpuszczalnej. ;) :)

Z drugiej strony różnica pomiędzy 58 mm (biorę pod uwagę Fiorenzato F4 E NANO V2) a np ceną 65 mm czyli Eureka Zenith 65E jest już niecałe 450 zł.
Czy może być wyczuwalna różnica w smaku kawy? Tego nie wiem pytanie do osób które przećwiczyły to organoleptycznie. Jednak może udałoby się po jakimś czasie przy pewnej wprawie mielić z Zenitha 65E prosto do kolby a to już dużo. Jednak te wymiary Fiorka Nano !!!!!!!!!!!!!  :sciana:


@Piskoor
Nie jest możliwa zerowa retencja to o czym piszesz to może bym to nazwał ...... skutecznością wymielenia wadu (SWW) :) . Retencje zmierzysz tylko na wyczyszczonym do zera młynku. W Gaggi MDF też SWW :) nie jest/było złe tylko tyle że wylot z żaren do dozownika cały był wypchany kawą i nowy wsad po prostu wypychał starą kawę. Było tam na tyle kawy że pewnie wystarczyłoby na singla :) Więc można tak powiedzieć że przy singlu zawsze piłeś kawę wymieloną przy poprzednim mieleniu :) choć wrzuciłeś świeżej 10g i wyszło 10g.

« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2017, 15:52:39 wysłana przez Kontik »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #149 dnia: 20 Luty 2017, 15:56:37 »
Retencje zmierzysz tylko na wyczyszczonym do zera młynku.

Raczej nie. Wyczyszczony do zera młynek to specyficzna sytuacja. Pierwsza, wsypana doń kawa wypełnia przestrzenie wokół żaren i kanał wyjściowy. Część tego wypełnienia staje się permanentna, stała: kawowy pył skleja się, twardnieje i tyle, nowy przemiał nie ma się jak do czego dołączyć i kierowany jest do kanału wyjściowego. Tę faktyczną, praktyczną retencję określa układ i objętość kanału wyjściowego. Jeśli ten kanał jest duży, jeśli śluza antyzbrylająca jest dość szczelna, jeśli od żaren do wyjścia jest daleko, to retencja jest duża.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2017, 15:58:40 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi