Autor Wątek: Kawy smakowe / aromatyzowane.  (Przeczytany 9040 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Grudzień 2019, 22:43:30 »
Jeżeli są w ziarenkach, to nie są przypadkowe.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Grudzień 2019, 23:34:37 »
Tak można i nie będzie to nic złego, jak pisałeś, na dno sitka trochę: świeżo zmielonego kardamonu lub podobnych przypraw. Do filiżanki: skrawek imbiru, kryształek soli, kropla soku z limonki...

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #32 dnia: 17 Grudzień 2019, 01:54:03 »
na dno sitka trochę: świeżo zmielonego kardamonu

Podoba mi się ten pomysł. Dotychczas dawałem szczyptę zmielonego sypiąc na filiżankę kawy.
Ale ekstrakcja pod ciśnieniem  może dać lepszy/inny efekt. Co ja bym bez was zrobił? :ok:

Halik

  • Gość
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Grudzień 2019, 15:35:26 »
Odpalisz dychę mi, dychę dla Antonio i jesteśmy kwita. :P

Dodałem dziś na próbę dwie krople olejku anyżowego, tylko zrobiłem głupotę, którą zobaczyłem już po ekstrakcji - dodałem je na środek, idealnie w miejscu śruby trzymającej sitko, a w Silvii jest ona dość spora, więc samo ciastko pachnie intensywnie anyżem, kawa nie.
Ale ogólnie sam pomysł się sprawdza, tylko nie wiem, czy na cremie nie pojawią się tłuste plamki olejku.
Z drugiej strony gdzieś czytałem/widziałem, że w Afryce do kawy dodają masło/tłuszcz, no to jutro dodam masłą migdałowego i zdam relację.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Grudzień 2019, 15:42:53 »
w Afryce do kawy dodają masło/tłuszcz, no to jutro dodam masłą migdałowego

W Afryce jedzą na obiad schabowego to i ja zjem jutro truskawki na obiad ;)

Halik

  • Gość
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Grudzień 2019, 19:54:08 »
Dodałem na dno troszkę oleju z awokado i zrobiłem się gruby. :P
W każdym razie zostaję przy metodzie beztłuszczowozapachowej. :D

Offline ktatar156

  • Wiadomości: 30
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Styczeń 2024, 14:14:12 »
Dzień dobry,

Przepraszam za odświeżanie tematu po takim czasie - sam byłem dużym przeciwnikiem kaw smakowych/aromatyzowanych - gdyż, jak większość, zakładałem, że 'to sama chemia' i jest kawa sztucznie doprawiana. Tymczasem miałem ostatnio okazję rozmawiać z Grekiem zajmującym się tematem kaw od zawsze (Pan jest już chyba po 50-tce grubo), prowadzi swój zakład po swoim dziadku (chyba gdzieś od lat 191X... :O ). I tak - posiada w swojej ofercie kawy smakowe, ale 'produkuje' je samodzielnie na bazie naturalnych składników. Chcesz kawę sezamową - Pan używa sezamu podczas procesów przygotowania ziaren (oczywiście nie muszę wspominać, że sam je wypala). Doskonale także wie jaki gatunek kawy, jaka kwaskowość, goryczka pasuje z jakimi smakami.
Nawiał mnie też na przejście z ekspresu kolbowego na kawiarkę - mam wrażenie, że w jego opinii to najlepszy sposób na przygotowanie kawy.
Za każdym razem jak do niego przyjdę, opowie mi coś ciekawego o kawie, o tym na jakich plantacjach pracował itp.
Do czego zmierzam - wydaje mi się, że nie ma czego się bać w tym zakresie, jeśli korzysta się z dobrego źródła.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #37 dnia: 25 Styczeń 2024, 14:18:00 »
Nawiał mnie też na przejście z ekspresu kolbowego na kawiarkę - mam wrażenie, że w jego opinii to najlepszy sposób na przygotowanie kawy.
Raczej inny... smak.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #38 dnia: 25 Styczeń 2024, 14:19:40 »
Obecnie coraz częściej wykorzystuje się infuzję owocową/przyprawową w trakcie fermentowania ziaren. Czyli aromatyzowania poprzez dodatek naturalnego składnika. Aromatyzuje się tez poprzez leżakowanie kawy w beczkach po różnych trunkach. Nie ma w tym nic złego. Jest to inna droga niż wyciąganie aromatów istniejących już w ziarnach kawy. Dopóki uczciwie informuje się jak powstał produkt nie widzę w tym nic złego.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #39 dnia: 25 Styczeń 2024, 16:57:27 »
Moim zdaniem szkoda dobrego ziarna na takie kawy - trochę to ordynarnie smakuje, bo zabija inne nuty smakowe w kawie. Piłem parokrotnie takie kawy w kawiarni przy palarnii, kawa z beczek po whiskey, cherry, brandy i nigdy mnie to nie urzekło.





Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #40 dnia: 25 Styczeń 2024, 17:31:18 »
Pewnie, że szkoda na to jakichś dobrych micro lotów, ale jest to może ciekawe rozwiązanie dla kaw przeciętnych/nijakich.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2024, 17:34:07 wysłana przez krystians »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #41 dnia: 25 Styczeń 2024, 17:38:40 »
Niedawno przypadkiem (jednak trzeba czytać co się klika) kupiłem kawę aromatyzowaną mandarynką. Szczerze nie lubię wszystkiego o smaku mandarynek (oprócz samych owoców) więc doświadczenie było raczej ciężkie. Dla mnie takie kawy to pomyłka. Ten dodany smak zdecydowanie dominuje smak samej kawy.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #42 dnia: 25 Styczeń 2024, 18:28:58 »
Pod choinkę dostałem od kontrahenta cztery różne kawy aromatyzowane i już zmielone po 250g. Żona była zachwycona smakiem i aromatem w swojej porannej zalewajce z zimnym mlekiem. Tak lubi. Po krótkim czasie oznajmiła, że nie da się tego czegoś pić i wyniosła do roboty, a z ulgą wróciła do swojej ulubionej Brazylii mielonej od 5 lat na Ceado. Aromatyzowanie kawy to profanacja.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2024, 18:34:43 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ktatar156

  • Wiadomości: 30
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #43 dnia: 25 Styczeń 2024, 19:20:17 »
Aromatyzowanie kawy to profanacja.
Mam podobne zdanie, ale w przypadku dodawania, pod jakąkolwiek postacią, mleka czy cukru :) Też uważam to za profanację.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #44 dnia: 25 Styczeń 2024, 19:25:22 »
mleka czy cukru (trzcinowego)
Niektórzy po prostu lubią pić na bazie np espresso napój o smaku mlecznej czekolady, a nie: goryczy i kwasu 😁
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi