Autor Wątek: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?  (Przeczytany 4403 razy)

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Kwiecień 2018, 20:02:07 »
A co sądzicie o ekspresie DeLonghi EC 685? Ma go może ktoś i się wypowie? Wady, zalety? Podobno dobry do kaw z mlekiem, ale już mniej pod kątem espresso bez mleka (co mi nie przeszkadza) i tolerancyjny wobec różnych stopni mielenia kawy. Do tego jakiś młynek za około 200 zł? EDIT: Ok, młynek to zapewne polecany przez forumowiczów Severin 3873 :) EDIT2: Starsza wersja tego ekspresu, EC 680, podobno lubiła niektórym przeciekać. Ciekawe jak z tą nową.
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2018, 20:17:14 wysłana przez UserProfile »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Kwiecień 2018, 22:38:37 »
Ten młynek się do ekspresu nie nadaje.

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Kwiecień 2018, 02:19:41 »
a Graef CM 702 ujdzie? mieści się w ewentualnym, maksymalnym budżecie  [emoji3]

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Kwiecień 2018, 06:48:38 »
Mam taki z podkładkami, plus Gaggia Classic, plus kawa Ariadna od Antonia. Jest to zestaw który robi świetne cappuccino. Espresso nie pijam, ale gdy próbowałem kawy która wychodzi, to zazwyczaj jest gorzka. Ponieważ używam tego ekspresu około miesiąca to nie sugeruj się moim zdaniem zbyt mocno. Ja po początkowych dramatach (zła kawa i technika robienia kawy) jestem w tej chwili zadowolony.

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Kwiecień 2018, 13:16:49 »
Wiem, że dla większości lub chociaż części z Was tutaj będzie to profanacja, ale... ja nie wyobrażam sobie nie dodać jednej łyżeczki cukru do małej filiżanki kawy, nawet z mlekiem :P Z drugiej strony zaciekawiło mnie, jak kawa może być dobra, niegorzka i to bez cukru, bez mleka. No ale znając mnie i tak, nawet jeżeli taka kawa będzie całkiem niezła, to się nie przestawię. Próbowałem kiedyś wypijać herbatę całkowicie bez cukru, ale nie udało się. Piłem miesiąc, ale nie miałem po prostu przyjemności z jej picia. Nawet też z takiej krótko parzonej, aby nieco bardziej przypominała neutralną smakowo wodę. Ta jedna łyżeczka cukru do szklanki herbaty musi być.

Jedyny sukces jest taki, ale to już od dawna, gdzieś w późniejszym dzieciństwie, że piłem herbatę z dwiema łyżeczkami cukru i nadszedł moment w którym było mi za słodko, tak nagle, nie wiedzieć czemu. Zacząłem pić z jedną i tak jest idealnie. Podejrzewam, że z kawą będzie podobnie, więc dla takiego (nie)konesera "prawdziwego" espresso z łyżeczką cukru i to w dodatku z mlekiem, czyli Cappuccino albo Latte, różnicy większej nie będzie pomiędzy Graefem CM 702, a czymś 2 - 3x droższym :P Czy może się mylę? No bo i tak nie kupię droższego młynka, ale chcę się rozeznać, czy w moim przypadku dużo tracę. Czytałem też, że ludzie podkładkami dostarczonymi wraz z tym młynkiem sukcesywnie modyfikowali go pod espresso, albo chociaż do czegoś co jest mocno zbliżone do espresso, więc w razie czego, można się jakoś tam pobawić chyba.

@Marx, a przy jakim najdrobniejszym stopniu mielenia młynek ten daje tak drobny przemiał, że już nie jest w stanie przepuścić przez niego wody z Twoim ekspresem? Widziałem jakiegoś gościa na YouTube mającego Twój ekspres i także ten młynek. Mielił bodajże na 15 stopniu. Chyba wiele ekspresów dostaje "zadyszki" przy stopniu drobniejszym niż 10.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Kwiecień 2018, 14:15:51 »
Rozumiem, że nie masz jeszcze żadnego DL, jeżeli pytasz o inny model? 685 kosztuje ok. 650zł, za takie pieniądze da się kupić używane ascaso basic albo gaggia classic. To są prawdziwe ekspresy, które pozwolą zaparzyć prawdziwe espresso (oczywiście w parze z odpowiednim młynkiem). Dodatkowo, jak Ci się ta zabawa znudzi, to sprzedasz taką używkę prawie bez straty.

Co do cukru - sam tak zaczynałem, cukier wydawał się ważniejszy od kawy ;) Z czasem okazało się, że cukier był potrzebny do maskowania smaku kiepskiej kawy - po przejściu na lepszą kawę (chodzi tu głównie o ziarna ale sposób zaparzania też ma duże znaczenie) cukier stopniowo przestał być potrzebny. Poza tym, herezja, nie herezja, ważne żeby Tobie smakowało kawka

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Kwiecień 2018, 14:18:12 »
Myślę że lepsza kawa w filiżance będzie jak będziesz brał kawę z dobrej palarni, ale zmieloną do espresso, w małych opakowaniach. Może nie będzie 100% aromatów z mielenia bezpośrednio przed parzeniem, ale będzie poprawnie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Kwiecień 2018, 14:24:09 »
Sądzę, że w tym przypadku poprawnie nie będzie. Trudno utrafić z odpowiednim przemiałem i polegać na tym jak palarnia zmieli. Jeśli nawet trafi się przypadkiem odpowiedni przemiał to jako tako dobrze będzie tylko zaraz po otwarciu opakowania.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Kwiecień 2018, 14:33:46 »
zaciekawiło mnie, jak kawa może być dobra, niegorzka i to bez cukru, bez mleka.
jeśli chodzi o kawy marketowe Jacobsy, Tchibo, Segafredo itp. itd. to faktycznie - spalenizna taka, że nie da się tego pić bez przykrycia smaku czymś innym.

Kup dobrą kawę w jakiejś renomowanej palarni (np. taką: http://mastroantonio.pl/Salwador-El-Divisadero-Pacamara-Honey,p,317) i różnica będzie widoczna dość szybko.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Kwiecień 2018, 14:54:13 »
Co do ekspresu i młynka to jeżeli budżetu zwiększyć nie możesz to pomyśl jak już wspomniano nad używanymi. Może opcja na raty, jeżeli musi to być nowy?
Co do cukru to niejako uzależnienie. Pomijając kawę spróbuj zrobić sobie test i we wszystkich posiłkach i napojach pozbyć się cukru oraz podobnym rzeczy jak syrop glukozowo-fruktozowy itd.
Po kilku tygodniach powinieneś zacząć odkrywać więcej smaków.

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Kwiecień 2018, 15:04:16 »
Jak dam na najdrobniejszy przemiał to młynek ledwo mieli i robi zbyt drobno. Zatyka to ekspres. Teraz mam ustawione 13 ale ostatnio muszę mocniej tampowac, bo mimo niezmieniania kawy woda szybciej przelatuje. Tak więc mimo iż początkowo nie wierzyłem że trzeba tak często wszystko dopasowywać to teraz wierzę.

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Kwiecień 2018, 15:59:36 »
Myślę, że można by zrobić tak, że póki co kupię sobie ten zestaw EC 685 + Graef CM 702 i jeżeli zacznie mnie ciągnąć po jakimś czasie do 100% espresso bez mleka i być może bez cukru, to w przyszłości zakupię coś lepszego. Nawet jeżeli jakimś cudem zrezygnuje z cukru, to i tak raczej pozostanę przy Cappuccino lub Latte, dlatego póki co uważam to za opcje wystarczającą :) A przy okazji kwota, którą wydam, nie będzie czterocyfrowa, na czym też mi zależało. Ekspres 600 zł i 300 - 350 zł na młynek. Ekspres tyle, bo na Allegro sprzedaje go gość w tej cenie w 100% nowego, oryginalnie zapakowanego, z gwarancją producenta 2 lata od daty sprzedaży - jak ze sklepu. Czytałem komentarze i każdy chwali, że ten ekspres przychodzi od tego gościa jak należy, opakowanie nienaruszone itp. Dzięki za odpowiedzi!

Pozdrawiam,
Łukasz

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Kwiecień 2018, 16:30:16 »
Oczywiście zrobisz jak zechcesz ale nikt tu Ci nie powie, że zakup DL za 600zł to dobra decyzja :nienie:

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Kwiecień 2018, 19:04:33 »
@UserProfile prędzej stwierdzisz, że wydatek 900zł nic nie zmienił w Twoim postrzeganiu jak smakuje kawa, niż podejmiesz decyzję upgrade'u. No chyba, że zrozumiesz swój błąd i będziesz chciał go naprawić. Zawsze polecam najpierw spróbować dobrej kawy w odpowiednim miejscu. Będziesz miał punkt, do którego chcesz dążyć z kawową przygodą. W espresso nie ma miejsca na półśrodki, a przednie cappuccino można zrobić za pomocą kawiarki (aczkolwiek nie polecam jej na początek - wymaga wprawy) french pressa (ale to powinieneś już wiedzieć - wiedzą dostępna na forum jest wystarczająca do zrozumienia o co tak naprawdę chodzi w kawie).
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2018, 19:06:57 wysłana przez GrizzzLee »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres De'longhi EC 156.B i młynek ostrzowy - czy wystarczy do kawy z mlekiem?
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Kwiecień 2018, 21:33:47 »
Poszukaj tak jak Maciek pisał... Szkoda kasy na półśrodki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi