Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 245943 razy)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #390 dnia: 19 Marzec 2018, 20:22:05 »
Gotowanie wody nie da destylatu  :sciana: (skraplanie pary da ;) )

Ogólnie wytrącanie się kamienia (głównie wapń i magnez) zależy od temperatury i alkaliczności.
Np. dla ph 7.0
100 stopni zredukuje wodę do 90-100 twardości i można powiedzieć że to będzie smaczna woda do kawy
130 stopni (bojler ekspresu) zredukuje  do 30 :O (dlatego łatwo o kamień w bojlerze).

Niestety woda w Polsce, ma Ph powyżej 7 więc redukcja będzie inna. Jednakowo jeżeli wody nie zagotujemy
to też minerałów będzie więcej.
Analogicznie jak było ich mniej (niż granica temp./ Ph) to nic się nie wytrąci.

Pozostałe kwestie to już poziom reakcji/ ekstrakcji kawy przez wapń, magnez i inne minerały (w mniejszym stopniu).

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #391 dnia: 21 Marzec 2018, 11:23:06 »
No i dopadła mnie konieczność analizy stosowanej wody do kawy :) dlaczego? Ponieważ ta sama kawa raz dała z siebie wszystko a raz przy tych samych parametrach wyszła gorzka do tego stopnia że gorycz wszystko zamaskowała. Ponieważ zrobiłem wszystko tak samo jak z pierwotnego przepisu a jednak napary wyszły diametralnie inne jedynym winowajca może być woda. Zastanawiam sie na ile może być prawdopodobne że zbieglo to sie w czasie z utratą właściwości filtrujacych wkładu dafi. Ponieważ zależy mi na powtarzalnej pysznej kawie wybiorę się dzisiaj do sklepu i kupię wodę źródlana jaka uda mi się znaleźć i zrobię cupping na krainie, na wodzie zrodlanej i na wodzie z dafi. Przy tym wszystkim chyba przeprosze sie też z moją walizka testów do wody JBL i ewentualnie osmoza. Miernik TDS w drodze. Dzisiaj zrobię pomiary testami kropelkowymi. Może uda mi się dojść do jakichś wniosków. Zastanawiam się również nad wodą z dzbanka dafi, która to woda jeśli stoi w dzbanku w czasie staje sie przecież coraz to uboższa w wapń z uwagi na dłuższy kontakt z wkładem. Pomimo filtrowania wody na dnie czajnika pojawił sie kamień. Przyczyną jest dość duża twardość wody z kranu i zbyt mała wydajność filtra w stosunku do niej.
To aż nieprawdopodobne ze rano kawa smakowała pysznie, bez goryczy owocowo, a popołudniu juz była taka okropna że chyba porównanie jej do Tchibo byloby na miejscu. Akurat z chemią wody nie ma kłopotów, trzeba tylko odświeżyć stare akwarystyczne przyzwyczajenia :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline mateusz.gor

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Aeropress, frenchpress, v60, kawiarka
  • Młynek: Porlex Tall z modyfikacjami
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #392 dnia: 21 Marzec 2018, 11:44:22 »
No i dopadła mnie konieczność analizy stosowanej wody do kawy :) dlaczego? Ponieważ ta sama kawa raz dała z siebie wszystko a raz przy tych samych parametrach wyszła gorzka do tego stopnia że gorycz wszystko zamaskowała. Ponieważ zrobiłem wszystko tak samo jak z pierwotnego przepisu a jednak napary wyszły diametralnie inne jedynym winowajca może być woda. Zastanawiam sie na ile może być prawdopodobne że zbieglo to sie w czasie z utratą właściwości filtrujacych wkładu dafi. Ponieważ zależy mi na powtarzalnej pysznej kawie wybiorę się dzisiaj do sklepu i kupię wodę źródlana jaka uda mi się znaleźć i zrobię cupping na krainie, na wodzie zrodlanej i na wodzie z dafi. Przy tym wszystkim chyba przeprosze sie też z moją walizka testów do wody JBL i ewentualnie osmoza. Miernik TDS w drodze. Dzisiaj zrobię pomiary testami kropelkowymi. Może uda mi się dojść do jakichś wniosków. Zastanawiam się również nad wodą z dzbanka dafi, która to woda jeśli stoi w dzbanku w czasie staje sie przecież coraz to uboższa w wapń z uwagi na dłuższy kontakt z wkładem. Pomimo filtrowania wody na dnie czajnika pojawił sie kamień. Przyczyną jest dość duża twardość wody z kranu i zbyt mała wydajność filtra w stosunku do niej.
To aż nieprawdopodobne ze rano kawa smakowała pysznie, bez goryczy owocowo, a popołudniu juz była taka okropna że chyba porównanie jej do Tchibo byloby na miejscu. Akurat z chemią wody nie ma kłopotów, trzeba tylko odświeżyć stare akwarystyczne przyzwyczajenia :)
Czekam zniecierpliwiony - mam te same doświadczenia, dziś właśnie przyszedł dzbanek z filtrami Dafi.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6225
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #393 dnia: 21 Marzec 2018, 12:00:12 »
Ta woda z nieudanego zaparzenia, to była w całości świeżo nalana do czajnika?

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #394 dnia: 21 Marzec 2018, 12:13:05 »
Ta woda z nieudanego zaparzenia, to była w całości świeżo nalana do czajnika?

I to dobre pytanie... Najpewniej w czajniku była woda z wcześniejszego parzenia wzbogacona o wodę z filtra, gdyż więcej wody w czajniku = wieksza stabilność temperatutowa. Ale skoro obie wody sa z filtra a jedna podgrzana do zadanej temperatury (pozostawione 50%) i następnie dolna świeża. No może i to miało jakieś znaczenie. Ale chyba potem zawiedziony zrobiłem 3 dripa na wodzie w całości świeżej z dzbanka i wyszła tak samo jak 2 (przypomnę 1 była brewers cup excellence). No nic, dzisiaj czuję opije się więcej kawy niż zwykle :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #395 dnia: 21 Marzec 2018, 12:31:31 »
Warto też zwrócić uwagę, że kawa poranna może smakować trochę inaczej niż ta popołudniowa / wieczorna. Znaczenie ma to co zjesz w międzyczasie. Czy jesteś wyspany. Itp. Itd. Różnice nie będą diametralne, ale zauważalne. Mnie zawsze poranna kawa smakuje bardziej.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #396 dnia: 21 Marzec 2018, 12:34:52 »
Warto też zwrócić uwagę, że kawa poranna może smakować trochę inaczej niż ta popołudniowa / wieczorna. Znaczenie ma to co zjesz w międzyczasie. Czy jesteś wyspany. Itp. Itd. Różnice nie będą diametralne, ale zauważalne. Mnie zawsze poranna kawa smakuje bardziej.

Nigdy nie jem nic przed kawą :) ostatni duży posiłek zjadam okolo 10 rano, kawa wychodzi około 14:30-15 więc raczej nie ma wpływu na smak to co jem :)
Myślę jednak ze do tak drastycznej zmiany musiała sie przyczynić woda...
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #397 dnia: 21 Marzec 2018, 13:08:02 »
Jeśli jesteś pewien swojej powtarzalności (ja nigdy nie jestem hehe, zawsze można coś zepsuć) to prawdopodobnie winić możesz wodę, której używasz.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2018, 13:21:48 wysłana przez GrizzzLee »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #398 dnia: 21 Marzec 2018, 13:39:58 »
Nigdy nie jem nic przed kawą

Nadkwasoty się nabawisz ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #399 dnia: 21 Marzec 2018, 16:27:56 »
Warto też zwrócić uwagę, że kawa poranna może smakować trochę inaczej niż ta popołudniowa / wieczorna. Znaczenie ma to co zjesz w międzyczasie. Czy jesteś wyspany. Itp. Itd. Różnice nie będą diametralne, ale zauważalne. Mnie zawsze poranna kawa smakuje bardziej.
Absolutnie popieram. Im mniej kawy piję im wcześniej rano, tym bardziej mi smakuje.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #400 dnia: 21 Marzec 2018, 16:40:14 »
to prawdopodobnie winić możesz wodę, której używasz.
Jestem pewien co do sposobu, a czy on jest powtarzalny? :)

Nadkwasoty się nabawisz
Może nie :P

No dobra, przejdźmy do meritum, bo już nie mogę doczekać się dzisiejszego cuppingu :)

Byłem w sklepie i kupiłem 3 rodzaje wód.
Primavera, Żywiec Zdrój oraz Tesco Value Belaqua.

I znalazłem też walizkę z testami. Ponieważ nie ma sensu mierzyć NO2, NO3, zmierzyłem co się dało. Co prawda nie mam miernika TDS póki co, a odczyty kolorów z kartek wzorcowych mogą być obarczone męskim postrzeganiem kolorów, ale:

Woda kranowa 
pH: 7,2 (wartość zmierzona z wodociągu przez labolatorium)
Twardość: 19,26 stopni niemieckich tj. 321 mgCaCO3.
Więcej wartości nie podano.

Mierzone testami kropelkowymi:
pH: 7,4-7,6 (zakres 6-8)
pH: 7,0 (zakres 4-8)
pH: 7,0-7,5 (zakres 4,5-9)
GH: 20
KH: 18

Woda z filtra Dafi:
pH: 6,2 (zakres zawężony wzornika)
pH: 6,0 (rozszerzony zakres wzornika)
GH: 8
KH: 10

Primavera
pH: 7,4-7,6 (zakres zawężony)
pH: 7-7,5 (zakres rozszerzony)
GH: 8
KH: 8

Reszty wód nie mierzyłem bo jeszcze nie piłem kawy, a burczy mi już w brzuchu.
Biorę się za mielenie. Przyjmę 21 klik na komendancie, 150ml wody i 94'C temperaturę wyjściową. Ponieważ nie ma sensu robić kawy z wody prosto z kranu, użyję wody z filtra Dafi (zredukował twardość z 20 na 8-9). Pewnie woda od razu po przeleceniu filtra ma słabsze parametry, to znaczy jest bardziej alkaliczna i twarda. Użyję również wody Tesco Value Belaqua oraz Żwyca Zdrój.

Na wodzie Tesco nie ma żadnej rozpiski czego ile ma, a dane z wód Żywiec Zdrój oraz Primavera były już pisane w tym wątku.

Tesco Value Belaqua:
pH: 5,5-6 (szerszy zakres)
pH: 6 (zakres 6-8)
GH:6
KH: 7

Zobaczymy co przyniesie zaraz test kaw :)

EDIT: no więc cupping zrobiony.
Muszę jeszcze poczekać troszkę aż przestygnie wszystko :)
No ale tak.. Szczerze przyznam, że w każdej kawie pojawiła się jakaś gorycz, której tego pięknego ranka nie czułem w takim stopniu jak nawet teraz.

Zacznę od Tesco Belaqua. Tutaj najbardziej wyczuwalne są kwaski. Jest drapiąca w gardło. Dosyć nieprzyjemna. Chyba wszystko zniknęło i zasłoniło się za kwasem. Najgorsza.

A więc w sumie zostaje Dafi i Primavera. W sumie ciężko mi niewprawionemu jeszcze podjąć jakąś decyzję. Muszę iść z psem. Więc jeszcze spróbuję po kawie jak wrócę  :)
No nie jestem jakimś specem, ale chyba najwięj aromatów pokazało się jednak z wodzie z kranu przefiltrowanej przez Dafi. Primavera była najbardziej gorzka. A Tesco przysłoniło kwaskami pozostałe aromaty. (chociaż brakowało trochę tych owocowych nutek pozostałym kawom) Ciężka sprawa. To mnie jedynie utwierdza w przekonaniu, że muszę jeszcze pracować nad sobą i nad kawą :) Jednak póki co spróbuję jeszcze dać szansę wodociągom z Dafim :)

EDIT2:
Zmiana wkładu Dafi na nowy:
pH: 6,8 (wąski zakres)
pH: 7 (ogólny)
TwO: 5
TwW: 14

Zrobię ze świeżej wody dripka, 16g kawy, 250ml wody świeżej. Podniosłem kliki na 25. Zobaczymy jak w smaku :) 
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2018, 18:00:57 wysłana przez Bartus_M »
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #401 dnia: 21 Marzec 2018, 18:20:28 »
A jakie źródło tego Tesco? Bo bywa, że jest to kryształ.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #402 dnia: 21 Marzec 2018, 18:45:02 »
Próbowałem z różnymi butelkowanymi wodami. Bywało różnie, ale ostatecznie zawsze smaczniej z filtra niż z butelki. Uważam, że Żywiec Zdrój najbardziej zbliżony jest do tego co uzyskiwałem przy użyciu filtrów Dafi. Brita wypada gorzej. Więcej kwasków. Tyle, że to wszystko do czasu. Nadeszła zaskakująca zmiana. Od momentu kupienia Żywieckiego Kryształu i dostrojenia się odpowiednio do nowej wody -kilkanaście kaw, drobne zmiany i... kurczę ŻK jest najlepszy. Nie byłem do końca przekonany, a tu niespodzianka.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #403 dnia: 21 Marzec 2018, 19:49:41 »
Żywiec Zdrój najbardziej zbliżony jest do tego co uzyskiwałem przy użyciu filtrów Dafi. Brita wypada gorzej. Więcej kwasków. Tyle, że to wszystko do czasu. Nadeszła zaska

Muszę pojechać do większego miasta i zobaczyć czy w Carrefourze lub Slegrosie nie ma ŻK. Skoro jest taki genialny to muszę koniecznie spróbować :)

A jakie źródło tego Tesco? Bo bywa, że jest to kryształ.
Wydobywana z otworu Gracyjana w Chrapczewie gm. Dobra k/Turku. (mi to niewiele mówi).
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6225
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #404 dnia: 21 Marzec 2018, 20:05:03 »
Jeśli jest gorycz, to może powinieneś jednak grubiej zmielić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi