Autor Wątek: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek  (Przeczytany 1548 razy)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« dnia: 13 Luty 2024, 16:16:10 »
Niche Zero używam już prawie dwa lata. Nic się nie zepsuło i nie wydarzyło nic nadzwyczajnego. Żarna dalej ostre i dalej przyzwoicie mieli. Nieustannie zastanawia mnie dźwięk, coś jakby przycieranie krzywej osi wirnika młynka czy może opór przekładni- chociaż podobno ten typ tak ma.
Często uruchamiam ekspres z młynkiem z wtyczki smart, więc dziś postanowiłem sprawdzić, co by się stało gdybym odpalił wtyczkę smart przy pozycji ON przełącznika młynka. Najczęściej, byłoby to  zdalne załączenie pracy jałowej Niche Zero pod nieobecność domowników.
Odpaliłem wtyczkę, przełącznik młynka na ON i poszedłem umyć zęby. Wróciłem po 2 minutach - wszystko gra. Niche ma dosyć niskie obroty, więc młynek raczej nie wyje i nie wzywa właściciela WYŁĄCZ MNIE, więc kręcił dalej. Wróciłem po 5 minutach od odpalenia - w kuchni czuć już dosyć charakterystyczny zapach. Obudowa nie jest jednak gorąca, więc młynek dalej pracuje, ale już pozostaję przy młynku.
Niestety w 7 minucie pracy młynka z otworu którym zwykle wylatuje zmielona kawa, zaczyna lecieć biały dymek i chociaż obudowa tylko ciepła, to  wyłączam młynek.
Dla mnie to raczej przykra niespodzianka, bo
takie zdalne uruchomienie pracy młynka na 100 % skutkowałoby  jego spaleniem, a może i pożarem, bo u mnie stoi na drewnianym blacie. Nie chce mi się wierzyć, żeby przekładnia tak się zagrzała, by generować dym z młynka, więc prawdopodobnie było to uzwojenie silnika.
Czy ktoś z Was rozbierał już młynek, bo ciekawi mnie czy posiada on jakiekolwiek zabezpieczenie przeciążeniowe, termiczne?




Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Luty 2024, 09:27:11 »
Że tak zapytam, po co podłączać młynek do smart wtyczki?

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Luty 2024, 09:40:54 »
Dziwne, że nie ma tam jakiejś czasówki, Sculptor sam wyłącza się po ok. 1 minucie żeby uniknąć takiej sytuacji.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Luty 2024, 09:54:20 »
W instrukcji była informacja o zabezpieczeniu przed przegrzaniem i resecie o godzinie.
Było też żeby nie podłączać do zewnętrznych timerów :)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Luty 2024, 10:44:11 »
W instrukcji była informacja o zabezpieczeniu przed przegrzaniem i resecie o godzinie.
Było też żeby nie podłączać do zewnętrznych timerów :)
To muszę doczytać, chociaż nie wiem w dalszym ciągu o co chodzi, skoro młynek "dymi", a zabezpieczenie nie działa.

@Artisz Mam podwójną smart przy ekspresie, więc ją wykorzystuję podłączając do jednego z gniazd młynek.




Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Marzec 2024, 00:49:47 »
Ok to wracam do tematu.
Rozebrałem ustrojstwo no  i cóż - śruby podstawy powypadały ( żadnego kleju na gwintach) , wirnik prawie zjedzony, podobnie jak szczotki, wszystko okopcone, a dni jego pracy są policzone
Super młynek - myślałem do niedawna, a okazuje zwykłym szajsem. Pogrzebałem w sieci i okazuje się, że to nie pierwszy taki przypadek - wadliwa płytka PCB i wypadające śruby to standard.
Niektórzy nawet usiłują sprzedać podwędzony silnik NZ na części, chociaż to powinno być w cenie złomu

https://www.ebay.co.uk/itm/235415982744?itmmeta=01HR5SGVWBRD5N8DC08A26DNJP&hash=item36cfe2d298:g:GPIAAOSwbkxlvpbf&itmprp=enc%3AAQAIAAAAwJZe4rARQJlPEjbM6PQk%2FeUnEsmP30tmzd%2Fr0iaM653NlFQUBsdDm%2B%2BXj17mGomIaX6ixpz4fjyoI1f4xe5NvG38OUOcRmDW0Nh%2BdeDCDyBxhqKZgHhAaDhM3x1beP1Cb5gIgxfxGT9HQbhMskBACbvG2jXAx46mTtlDaDyZGbej6LL3YEcO1%2FhZEvZfnINNRKUeg5NliGaB2WwBFTilsIXVrBxexgSPJP2hRxCC3K8Db6QFGNOE2L0Xl%2FTF%2FlnGZg%3D%3D%7Ctkp%3ABk9SR5y-w7nBYw

Wszystkim posiadaczom Niche radziłbym jednak rozebrać młynek, zabezpieczyć śruby Lokcite, wymienić płytę na najnowszą wersję - na nowej podobno zabezpieczenia działają.
W przeciwnym wypadku młynek prędzej czy później stanie, nawet przy normalnej, delikatnej eksploatacji.
Dziwi mnie trochę postawa samej firmy, która zamiata takie niedoróbki pod dywan - o żadnej akcji serwisowej nie słyszałem.
Czego można spodziewać się po nowych "rozwiązaniach" Niche dowiemy się dopiero za parę lat. Ja im już podziękowałem









Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Marzec 2024, 08:53:23 »
Spróbuj wysłać im te foty mailem zobaczysz co odpowiedzą.
Generalnie 7 minut pracy, przy niedziałającym zabezpieczeniu to zbyt ekstremalny test dla młynka. Może EK43 by uciągnął :)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Marzec 2024, 09:45:17 »
Hmm... zabezpieczenie powinno go wyłączyć i dlatego między innymi go testowałem. Piszę między innymi, bo praca tego młynka od początku była moim zdaniem dziwna, jakby coś obcierało, a podobno to jego normalna praca.
Jeżeli nie zabezpieczenia, to przynajmniej wyłącznik należałoby zmienić.
Przy małym dziecku takie włączenie i spalenie młynka jest bardzo prawdopodobne - to się nie ma prawa zdarzyć. Bezpieczne użytkowanie młynka nie jest trudne, piszę z własnych doświadczeń, bo produkowałem  urządzenia zasilające do sprzętu hifi dużo bardziej skomplikowane i do dużo większych obciążeń - filtry, separacja obwodów, kilka różnych zabezpieczeń itd.
Moim zdaniem wypuszczali knota i tylko mam nadzieję, że najnowsze wersję są poprawione. Oglądałem filmik na którym np. śrubki są już z klejem.
Naturalnie wyślę fotki i napiszę do nich, ale raczej nie będę go reanimował, niech dogorywa - młynków u mnie pod dostatkiem






Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Marzec 2024, 09:50:36 »
W młynkach tego typu zainstalowane są silniki o krótkim okresie pracy. Na przykład cykl: 30 sekund pracy / 3 minuty przerwy. Są to niedrogie kompaktowe silniki domowe.
Zaletą tych silników są małe wymiary. Wadą jest krótki cykl życia i wrażliwość na przeciążenia.

Jeśli kupujesz młynek na długie lata, trzeba wybrać urządzenie z silnikiem przemysłowym.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Marzec 2024, 10:09:40 »
zabezpieczenie powinno go wyłączyć i dlatego między innymi go testowałem
Zgoda, dlatego warto wysłać info do nich. Zawsze możesz liczyć na nowy egzemplarz.

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Marzec 2024, 10:33:36 »
Szkoda ze w recenzjach mlynkow nie ma tear down standardowo - bardzo by to pomoglo w decyzjach bo bierzemy pod uwage zywotnosc zaren ktore spokojnie moga nas przezyc, a w tym czasie silnik moze byc z 10 razy do wymiany, czy inne elementy np wlacznik, albo jakies przeniesienie napedu. Fajne bylo by porownanie co w nowym Niche sie zmienilo poza zarnami... i nie tylko w Niche.

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Marzec 2024, 12:29:06 »


Ten Pan testuje całkiem dokładnie, niestety rzadko. Był raczej pod wrażeniem budowy, ale z naciskiem na użytek domowy.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Marzec 2024, 12:49:58 »


Ten Pan testuje całkiem dokładnie, niestety rzadko. Był raczej pod wrażeniem budowy, ale z naciskiem na użytek domowy.
.
No tak, ale to pewnie jakiś późniejszy model, bo z tego co widać na śrubkach już jest klej.
Za radą kolegi @pj.w napisałem do Niche i...

"I would probably recommend replacing the PCB and motor gearbox, which would be £30 + £10 shipping.
If happy I will I send an invoice for these parts.

Best regards,
James"

Wygląda na to, że problem znany i przerabiany







Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Marzec 2024, 15:32:19 »
Wygląda na to, że problem znany i przerabiany
Czyli pogwarancyjnie widzę nie pomogą za darmo, szkoda, bo można domniemywać, że wada była od początku.
Naprawić i Pchli targ zostaje :)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Niche Zero - czy to trwały i bezpieczny młynek
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Marzec 2024, 15:51:30 »
Wygląda na to, że problem znany i przerabiany
Czyli pogwarancyjnie widzę nie pomogą za darmo, szkoda, bo można domniemywać, że wada była od początku.
Naprawić i Pchli targ zostaje :)





 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi