Autor Wątek: Fiorenzato F4 Eco  (Przeczytany 4960 razy)

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Maj 2022, 07:48:12 »
I teraz co tu wybrać (...) z możliwością łatwej zmiany ustawień mielenia
Zależy Ci na zmianie ustawień przy zmianie kawy czy też chcesz "skakać" pomiędzy np. espresso a dripem?
Właśnie chyba bardziej zmiana espresso - drip.

Offline Alek79

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Dream One, Chemex, Drip Hario V60
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, COMANDANTE C40 MK4 NITRO BLADE
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Listopad 2022, 14:19:26 »
Hej,
mam pytanie związane z tym młynkiem. Ale może to dotyczy także i innych. Przy dość drobnych ustawieniach (około 2 i 4 kreski) zacina mi się ziarno w żarnach. Przy czym dokładny moment (ustawienie młynka) zacinania się ziarna zależy od kawy. Niektóre kawy jestem w stanie zmielić na tym ustawieniu bez zacinania, inne się zacinają. Czy to kwestia młynka? Czy może jakaś wada? Gdzieś coś mi się obiło, że jak żarna nie pracują równo to tak się dzieje.
Druga sprawa, przy ustawieniach poniżej 2 żarna zaczynają o siebie trzeć (metaliczny dźwięk). Ale problem jest taki, że niektóre ziarna wymagają takiego właśnie ustawienia do espresso - czyli dla niektórych ziaren nie jestem wręcz w stanie uzyskać odpowiednio drobnego przemiału.. Może ten problem związany jest z tym pierwszym?
Macie może jakieś wyjaśnienia, pomysły co jest grane? Będę wdzięczny za pomoc.

skansen

  • Gość
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Listopad 2022, 14:24:26 »
Czy zmieniasz grubość mielenia (zwłaszcza na mniejszą) przy pracującym młynku? 

Offline Alek79

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Dream One, Chemex, Drip Hario V60
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, COMANDANTE C40 MK4 NITRO BLADE
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Listopad 2022, 15:11:17 »
dokładnie tak. Ale zacinanie nie następuje przy zmianie ustawień. Pomieli chwilę i nagle przycina. Wtedy zwiększam (przy pracującym młynku) grubość - młynek się odblokowuje i wracam do poprzednich ustawień. Pochodzi chwile, a potem przycina.  :/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Listopad 2022, 16:11:32 »
Ile kawy jest w hopperze? Moim zdaniem może za być mało -- w takich przypadkach trzeba znacznie zmniejszyć dystans między żarnami w porównaniu z sytuacją, gdy w hopperze jest więcej ziaren.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Listopad 2022, 18:16:51 »
Macie może jakieś wyjaśnienia, pomysły co jest grane?
Najlepiej trzymaj zasypany od połowy do pełna hopper. Tylko raz wsypałem jedną dozę i więcej tego nie zrobię. Jak @Antonio napisał, żarna były zbyt blisko siebie i mielonkę jakby ktoś zaszpachlował na żarnach, aż musiałem wydłubywać z nacięć. W młynkach OD musi być docisk w postaci minimalnego zasypu ziaren.
》tertium non datur《

Offline Andreas Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Profitec Go, Aeropress, v60
  • Młynek: Fiorenzato Allground, MAVO Grinder
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Listopad 2022, 20:00:32 »
Macie może jakieś wyjaśnienia, pomysły co jest grane? Będę wdzięczny za pomoc.
Wyczyść młynek. U mnie ostatnio znalazłem fragment ziarna, który utknął i blokował z jednej strony opuszczanie górnego żarna.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Listopad 2022, 06:58:12 »
Mam taki młynek i mam jeszcze dość dużo zapasu na skali, aby nie zablokować żaren. Może problemem jest kawa, która używasz? Kupujesz swiezopaloną kawę? Mi się nigdy nie zblokował.to dość mocna konstrukcja..

Offline Alek79

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Dream One, Chemex, Drip Hario V60
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, COMANDANTE C40 MK4 NITRO BLADE
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Listopad 2022, 09:37:11 »
Ile kawy jest w hopperze? Moim zdaniem może za być mało -- w takich przypadkach trzeba znacznie zmniejszyć dystans między żarnami w porównaniu z sytuacją, gdy w hopperze jest więcej ziaren.
Faktycznie, zawsze sypie 1 dozę.. spróbuję w takim razie wsypać więcej, choć zmartwiliscie mnie, ziarno będzie wietrzec. :(

Offline Alek79

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Dream One, Chemex, Drip Hario V60
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, COMANDANTE C40 MK4 NITRO BLADE
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Listopad 2022, 09:41:24 »
Mam taki młynek i mam jeszcze dość dużo zapasu na skali, aby nie zablokować żaren. Może problemem jest kawa, która używasz? Kupujesz swiezopaloną kawę? Mi się nigdy nie zblokował.to dość mocna konstrukcja..
Kawa zawsze świeżo palona, dobrej jakości. Różne rodzaje, bo lubię poznawać nowe smaki :) A mógłbyś powiedzieć, od którego miejsca u ciebie żarna zaczynają o siebie trzeć?

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Listopad 2022, 09:43:36 »
Nie sugeruj się ustawieniem na skali, u każdego będzie to inna cyfra. Po czyszczeniu młynka o swoich ustawieniach także możesz zapomnieć, bo będą to już zupełnie inne cyfry. :)
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Alek79

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Dream One, Chemex, Drip Hario V60
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, COMANDANTE C40 MK4 NITRO BLADE
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Listopad 2022, 09:46:18 »
Mam taki młynek i mam jeszcze dość dużo zapasu na skali, aby nie zablokować żaren. Może problemem jest kawa, która używasz? Kupujesz swiezopaloną kawę? Mi się nigdy nie zblokował.to dość mocna konstrukcja..
Też sypiesz większą ilość do hoppera, czy 1doze? Przedostają Ci się do zrobionej kawy drobinki zmielonej kawy? Ja u siebie to zauważam w niewielkim stopniu..

Offline Alek79

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Dream One, Chemex, Drip Hario V60
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, COMANDANTE C40 MK4 NITRO BLADE
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Listopad 2022, 09:52:12 »
Nie sugeruj się ustawieniem na skali, u każdego będzie to inna cyfra. Po czyszczeniu młynka o swoich ustawieniach także możesz zapomnieć, bo będą to już zupełnie inne cyfry. :)
Tak, tak, jasne :) po prostu próbuje się zorientować czy mój młynek nie ma jakiejś wady bo wg mnie powinien mieć możliwość zmielenia drobniej niż obecnie. Ale jak próbuję zejść poniżej 2 słyszę metaliczny odgłos żaren..

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Listopad 2022, 21:01:44 »
Tak jak wcześniej napisali, skala w w moim mlynku jest inaczej "wyzerowana" niż w Twoim. Ja mielę na espresso tak na niecałe 4. Do kawiarki ostatnio mielilem na 6,5 ale zawsze mam zasypane sporo ziaren w pojemniku, conajmniej połowę (pojemność 500g).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato F4 Eco
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Listopad 2022, 21:35:11 »
@Alek79 poczytaj sobie coś o popcorningu w młynkach, a wszystko Ci się rozjaśni.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi