Autor Wątek: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu  (Przeczytany 6861 razy)

Offline ACextreme

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Faustino
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Listopad 2020, 21:06:33 »
Hmmm... ale przy czym ta woda?
Tak czy siak z grupy woda leci od razu gdy wajchę dam do góry - czy to na maksa (z pompą) czy na 2/3 (bez pompy).
Przed włożeniem kolby też zwykle odpuszczam trochę wody, żeby temperaturę wyrównać.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #46 dnia: 22 Listopad 2020, 21:26:31 »
Zapinasz kolbę ze zmieloną , rozdystrybuowaną i uciśnięta tamperem kawą.  Podnosisz dźwignię , pompa  zaczyna pracować  i kawa zaczyna lecieć po ok 5 sekundach od  podniesienia dźwigni.
Przy 18 g  mielonej  kawy w portafiltrze , postaraj się alby w ciągu ok 30-35 sekund od podniesienia dźwigni ( włączenia pompy)  było w filiżance  ok 36 g naparu( dwa razy więcej niż kawy w sitku).
Jeśli nie masz wagi  a kremy jest dużo to ciężko ocenić kiedy to 36 gram jest w filiżance.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2020, 21:31:39 wysłana przez PiotrekBM »

Offline ACextreme

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Faustino
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #47 dnia: 22 Listopad 2020, 21:31:18 »
No - i tu wszystko się generalnie zgadza. Tylko dążyłem bardziej do 40-50g naparu, który niby wychodzi, ale te ostatnie 5-15 leci już wyraźnie rozwodnione.
Czyli to jednak ok, że z podwójnego sitka/ok.19g kawy wychodzi mi tylko te 35-40g naparu?

Pamiętam, że kiedyś brałem udział w takim mini szkoleniu/pokazie zaparzania różnymi metodami w sklepo-kawiarni i dziwiłem się że znacznie mniej leją/szybciej odcinają pompę niż by nakazywały zasady - tłumaczyli, że po co przeciągać, jak później już sama woda leci.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #48 dnia: 22 Listopad 2020, 22:19:34 »
Smaczniejsze , gęstsze ,słodkawe,  bardziej esencjonalne będzie espresso przy ratio 2:1
tzn 15 g kawy w sitku  to 30 g naparu
18 g kawy to 36 g naparu

z 19 g jak zrobisz 35g naparu to masz ratio nawet 1 : 1,84 
jeśli to wszystko będzie się działo w ciągu około 30-35 sekund od włączenia pompy i temperatura wody będzie ok 90-93 st C to  ze świeżej kawy powinno być  smaczne , kremowe espresso.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2020, 22:26:44 wysłana przez PiotrekBM »

Offline ACextreme

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Faustino
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #49 dnia: 22 Listopad 2020, 22:53:47 »
Dzięki za cenne wskazówki!
Pytanie - jest jakiś sposób na zmierzenie pożądanej temperatury, gdy w ekspresie nie mam termometru?
Mierzyć temp. wypływającej kawy w filiżance termometrem? 😂

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #50 dnia: 22 Listopad 2020, 23:00:37 »
Temperatura  espresso zmierzona od razu w czasie ekstrakcji ( w rozgrzanej  filiżance) będzie w  granicach 80 st C  i szybko spada bo cieczy stosunkowo mało ok 36 ml.
Nie wiem czy jest sens mierzenia. Dużo zależy od  czułości, szybkości i błędu termometru.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2020, 23:03:03 wysłana przez PiotrekBM »

skansen

  • Gość
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Listopad 2020, 23:14:45 »
Włosi INEI widzi sens takiego pomiaru... Poniżej parametry wg INEI, dla niektórych te wytyczne mają już znaczenie bardziej historyczne...
inei.png
 
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2020, 23:17:17 wysłana przez skansen »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #52 dnia: 22 Listopad 2020, 23:52:13 »
Preinfuzja - widziałem na filmach jak to w Rocketach robią - podnoszą wajchę z grupy nie co końca, tak na dwie trzecie - wtedy leci trochę wody z grupy,
Po 1 to nie jest cecha Rocketa tylko grupy E61, a po 2 to nie preinfuzja tylko prewetting. Z preinfuzją to nie ma nic wspólnego, bo nie ma ciśnienia.

Temperatura - też mi to przez myśl przeszło - może ekspres nie grzeje jak powinien? Ale jak to sprawdzić? Na ekspresie mam tylko wskazówkę ciśnienia.
Przypominam, że świadomie kupiłeś HX, pisałem zaraz pod Twoim postem że to zabawa z cooling flushem i uczenie się maszyny i lepiej kupić jednobojlerowca z PIDem.  Parę dni wcześniej Ci to nie przeszkadzało, więc tak jakby - powodzenia 😅

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Listopad 2020, 08:46:55 »
Pytanie - jest jakiś sposób na zmierzenie pożądanej temperatury, gdy w ekspresie nie mam termometru?
Możesz kupić termometr wkręcany w grupę do mierzenia temperatury.
Czas jest bardziej wskazówką, ważniejszy jest ile kawy masz sitku i jaki uzysk (w gramach).
Pooglądaj sobie filmiki, aby zrozumieć trochę więcej https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10089.0

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Listopad 2020, 10:29:44 »
dziwiłem się że znacznie mniej leją/szybciej odcinają pompę niż by nakazywały zasady - tłumaczyli, że po co przeciągać, jak później już sama woda leci

Zrób sobie proste ćwiczenie. Przygotuj trzy filiżanki. W pierwszą złap napar lecący w ciągu pierwszych 10-15 sekund, w drugą w ciągu drugich 10-15 sekund, a w trzecią z ciągu kolejnych. Zamieszaj w każdej filiżance, posmakuj. Zrozumiesz jakie smaki ekstrahują się w jakich okresach.

Offline ACextreme

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Faustino
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #55 dnia: 23 Listopad 2020, 11:47:45 »
Po 1 to nie jest cecha Rocketa tylko grupy E61, a po 2 to nie preinfuzja tylko prewetting. Z preinfuzją to nie ma nic wspólnego, bo nie ma ciśnienia.

Cecha grupy E61, Rocket ma grupę E61, cecha Rocketa - czy nie piszemy w sumie o tym samym?
Co do preinfuzji - nie twierdziłem, że się dobrze znam - bardziej uczę. Trafiłem na sporą ilość filmów i opisów, które wskazują na fakt, iż właśnie odpuszczanie wody przez grupę z założoną kolbą bez ciśnienia przez chwilę to preinfuzja - jeśli tak nie jest - przynajmniej sam nie jestem w błędzie 😂


Przypominam, że świadomie kupiłeś HX, pisałem zaraz pod Twoim postem że to zabawa z cooling flushem i uczenie się maszyny i lepiej kupić jednobojlerowca z PIDem.  Parę dni wcześniej Ci to nie przeszkadzało, więc tak jakby - powodzenia 😅

Tak trochę piszesz w stylu "Wiedziałeś przecież, że kupujesz szajs, a teraz się dziwisz to się męcz hahaha!!!" - niezbyt pomocne przyznam ;).
Bawię się w cooling flush i jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza - bardziej wchodzi w nawyk. Zapytałem jedynie czy jest jakiś patent na skuteczne zmierzenie temperatury - bardziej w celu sprawdzenia czy ekspres się za słabo nie grzeje, niż aby się nią bawić specjalnie.
Cóż - dzięki za rady!


Czas jest bardziej wskazówką, ważniejszy jest ile kawy masz sitku i jaki uzysk (w gramach).

Do takich też wniosków coraz mocniej dochodzę - dzięki!


Zrób sobie proste ćwiczenie. Przygotuj trzy filiżanki. W pierwszą złap napar lecący w ciągu pierwszych 10-15 sekund, w drugą w ciągu drugich 10-15 sekund, a w trzecią z ciągu kolejnych. Zamieszaj w każdej filiżance, posmakuj. Zrozumiesz jakie smaki ekstrahują się w jakich okresach.

Dobry patent! Będę testował.

Włosi INEI widzi sens takiego pomiaru... Poniżej parametry wg INEI, dla niektórych te wytyczne mają już znaczenie bardziej historyczne...

Gdzieś już wcześniej znalazłem taką rozpiskę i w sumie stwierdziłem, że jest do niczego dla zwykłego użytkownika. Połowa tych parametrów jest słabo mierzalna, a w praktyce z 7g czy 14g ciężko jest mam wrażenie uzyskać cokolwiek sensownego.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #56 dnia: 23 Listopad 2020, 12:00:47 »
Trochę cytaty się pomieszały.
Co do tego co wspominał @RufusTF - to polecam ten filmik

skansen

  • Gość
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Listopad 2020, 13:03:38 »
Włosi INEI widzi sens takiego pomiaru... Poniżej parametry wg INEI, dla niektórych te wytyczne mają już znaczenie bardziej historyczne...
Gdzieś już wcześniej znalazłem taką rozpiskę i w sumie stwierdziłem, że jest do niczego dla zwykłego użytkownika. Połowa tych parametrów jest słabo mierzalna, a w praktyce z 7g czy 14g ciężko jest mam wrażenie uzyskać cokolwiek sensownego.
Odnosiłem się do sensu pomiaru temperatury w filiżance...
Korzystam z tej rozpiski jak przychodzą goście na kawę "włoską", oczywiście w takim zakresie w jakim mam wpływ (temperatura, doza).
14g to nie jest aż tak mało - kwestia odpowiedniego sitka...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Listopad 2020, 18:24:57 »
U mnie lekkie podniesienie dźwigni robi preinfuzję, tylko mam podłączenie do wodociągu, także myślę że wszyscy mają rację :)

Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Listopad 2020, 20:53:59 »
Zapytałem jedynie czy jest jakiś patent na skuteczne zmierzenie temperatury - bardziej w celu sprawdzenia czy ekspres się za słabo nie grzeje, niż aby się nią bawić specjalnie.
Cóż - dzięki za rady!

Kup koniecznie termometr wkręcany w grupę E61. Wiem, że jest trochę drogi ale nie wyobrażam sobie obsługi HX bez niego.



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi