Autor Wątek: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic  (Przeczytany 14355 razy)

Halik

  • Gość
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #60 dnia: 03 Listopad 2018, 20:04:57 »
Rozmowa zjechała na boczny tor, więc przestawiam zwrotnicę - przeglądając różne ekspresy, zauważyłem, że niektóre z nich różnią się rodzajem pompy - większość ma wibracyjną, te droższe rotacyjną.
Czy w użytku domowym, przy dwóch-trzech kawach dziennie ma to jakiekolwiek znaczenie (podejrzewam, że żadnego) i czy wpływa na żywotność ekspresu, albo np. na smak samej kawy?

Edytka - starałem się najpierw trochę o różnicach poczytać, ale nie wyciągnąłem konkretnych wniosków, poza tym, że w przypadku braku wody rotacyjna może się zatrzeć.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #61 dnia: 03 Listopad 2018, 20:26:48 »
Według mnie pompa tylko podaje wodę, więc jej budowa nie wpływa na smak kawy - od tego jest cała reszta ekspresu. Pompa, w zależności od budowy może mieć różną wydajność, pobór mocy, ale przede wszystkim "kulturę" pracy - może mniej wibrować, być cichsza lub mniej zawodna. Co przekłada się też na cenę.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #62 dnia: 03 Listopad 2018, 20:50:14 »
Zarówno pompa wibracyjna jak i rotacyjna mają wady i zalety. Wadą wibracyjnej jest nierównomierne ciśnienie (wibruje zanim osiągnie ciśnienie pracy) i to ciśnienie wzrasta wolniej niż z pompą rotacyjną. Następną wadą wibracyjnej jest głośna praca, chyba że założy się tłumik. Wówczas pompa pracuje o wiele ciszej i nie ma takich skoków ciśnienia. Zalety wibracyjnej to małe wymiary i niska cena. Może też pracować bez wody, oczywiście jakiś czas.
Wadą pompy rotacyjnej jest wysoka cena i duże wymiary z silnikiem. Poza tym praca bez wody skutkuje uszkodzeniem pompy. Zalety to szybkie osiągnięcie ciśnienia, cicha praca.
Czy rodzaj pompy ma przełożenie na smak kawy? Tego nie wiem. Konkludując, gdybym miał wybierać, wybrałbym ekspres z pompą rotacyjną.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #63 dnia: 03 Listopad 2018, 21:14:18 »
Czy rodzaj pompy ma przełożenie na smak kawy? Tego nie wiem.
Znalazłem dwie rozbieżne opinie (obie dość solidnie umotywowane).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #64 dnia: 03 Listopad 2018, 21:34:40 »
Trzeba znaleźć dwie osoby mieszkające niedaleko i mające ten sam ekspres - jeden z pompą wibro, drugi z pompą rota. Do tego kilka osób i ślepy test. Ehhh, żeby to było takie proste...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Listopad 2018, 22:14:17 »
Myślę, że najprościej będzie przyjąć, że różnica w smaku espresso przy pompie rota i wibro będzie pomijalna. Jeśli były jakieś opinie sprzeczne poparte mocnymi argumentami, to dyskusja prawdopodobnie będzie jak u Stanisławskiego o wyższości jednych świąt nad drugimi. Ja podtrzymuję swoją opinię, wybrałbym rota choćby ze względu na kulturę pracy.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Listopad 2018, 22:29:59 »
Czy rodzaj pompy ma przełożenie na smak kawy? Tego nie wiem.
Znalazłem dwie rozbieżne opinie (obie dość solidnie umotywowane).


Krakus, podczas testu zawór OPV a konkretnie jego nastawa (ile bar) była brana pod uwagę?



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #67 dnia: 03 Listopad 2018, 22:31:59 »
Trzeba znaleźć dwie osoby mieszkające niedaleko i mające ten sam ekspres - jeden z pompą wibro, drugi z pompą rota. Do tego kilka osób i ślepy test. Ehhh, żeby to było takie proste...

Było mnóstwo takich testów, wiele rzetelnych również i żaden barista nie potrafił wskazać różnicy. Więc to nie ma znaczenia. Wibracyjna jest ok, łatwa w wymianie, tania. Najlepsze wyciszenie jakie widziałem (i słyszałem) jest w Profitecu 500, relatywnie cicho, choć nie jest to poziom rotacyjnej jeszcze.

Ja osobiście preferuję rotacyjną z kilku wymienionych już wcześniej powodów, ale najważniejszy jest taki, że często wstaję o 5-6 rano nie chcę budzić reszty rodziny, bo sobie robię kawę.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #68 dnia: 03 Listopad 2018, 23:11:48 »
a konkretnie jego nastawa (ile bar) była brana pod uwagę?
To nie było opisane, natomiast wiadomo przecież, że OPV przy pompie wibracyjnej jest mało dokładny i ciśnienie w trakcie ekstrakcji jest niższe (w porywach o nawet 2 bary) niż na ślepym sitku.

PS. Nigdzie się nie spotkałem z rzetelnym porównaniem smaku kawy w zależności od ciśnienia ekstrakcji.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #69 dnia: 03 Listopad 2018, 23:17:01 »
Zerknij do testu Bianci - fajne obserwacje na temat różnych profili ciśnienia - https://www.home-barista.com/reviews/lelit-bianca-review-t54489.html


Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #70 dnia: 03 Listopad 2018, 23:23:45 »
a konkretnie jego nastawa (ile bar) była brana pod uwagę?
To nie było opisane, natomiast wiadomo przecież, że OPV przy pompie wibracyjnej jest mało dokładny i ciśnienie w trakcie ekstrakcji jest niższe (w porywach o nawet 2 bary) niż na ślepym sitku.

PS. Nigdzie się nie spotkałem z rzetelnym porównaniem smaku kawy w zależności od ciśnienia ekstrakcji.

Pewnie dlatego, że to większego sensu raczej nie ma. Moim zdaniem za wiele subiektywnych czynników, aby taki test, o którym Ty piszesz miał jakąś obiektywną wartość. Natomiast generalny konsensus jest taki, że wibra i rot dają praktycznie identyczny efekt w kubku.

Swoją drogą Bianca to ciekawa maszyna.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #71 dnia: 03 Listopad 2018, 23:31:03 »
Pewnie dlatego, że to większego sensu raczej nie ma.
Może i ma, ale tego typu pomiary czy eksperymenty zaczynają przypominać efekt motyla.

Halik

  • Gość
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #72 dnia: 04 Listopad 2018, 18:30:04 »
Kurczę, mogłem o to w ogóle nie pytać. :P

Już chyba ostatnie rozterkowe pytanie - te "lepsze", zazwyczaj droższe ekspresy, po jednej stronie mają spieniacz do mleka, a po drugiej to dobrze wnioskuję, że to jakaś wylewka gorącej wody, np. do americano?
Jeśli tak, to do czego zmierzam - jeśli w ogóle nie piję tego typu kawy, to czy nie jest tak, że w zaworze tej wylewki będzie zbierać się woda, z której po czasie wytrąci się kamień, niejako zmuszając mnie do profilaktycznego spuszczenia stamtąd wody co jakiś czas?
Wiem, że to drobiazg tak naprawdę, bo ta operacja trwa tyle, co nic, ale czy w takiej sytuacji nie jest sensowniej rozglądać się za ekspresem bez tej opcji?

Jeszcze raz dziękuję Wam za pomoc. :)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #73 dnia: 04 Listopad 2018, 18:40:35 »
sensowniej rozglądać się za ekspresem bez tej opcji?
Vibiemme Domobar nie ma wylewki i zaworu gorącej wody.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #74 dnia: 04 Listopad 2018, 19:15:31 »
a konkretnie jego nastawa (ile bar) była brana pod uwagę?
To nie było opisane, natomiast wiadomo przecież, że OPV przy pompie wibracyjnej jest mało dokładny i ciśnienie w trakcie ekstrakcji jest niższe (w porywach o nawet 2 bary) niż na ślepym sitku.


Czyli nie zrobili NIC, żeby test/testy były robione w warunkach zbliżonych do siebie. Wiemy, że rota pompa ma większą wydajność. Wiemy również, że pompy rota są o różnej wydajności.
Ja robiąc taki test zamontował bym pompę o wydajności 50-100 l/h. W tym przypadku zawór OPV ustawiam na wartość np. 15 bar, robię wtedy ekstrakcję na ciśnieniu 8-9 bar wykorzystując tylko ujście wody z wylewki.
Nie wiem na ile jest to możliwe do fachowego porównania smaków, ale wiem, że jak zrobię test na pompie rota o wydajności 200 l/h kontra Ulka z OPV ustawionym na 10 bar-  test w tak różnych warunkach jest bezsensowny gdyż, żeby wstrzelić się w ten sam czas ekstrakcji potrzebna będzie zmiana ciśnienia lub zmiana stopnia grubości przemiału.

Bym zapomniał. Prawdą jest, że temperatura ma wpływ na smak, i każdy producent powinien robić wszystko, żeby była ona na poziomie jak najbardziej stałym. W przypadku testu na smak z wykorzystaniem pompy wibracyjnej kontra rotacyjna bardzo pomocny może okazać się test pomiaru temperatury z sondą umieszczona w sitku z kawą. "Stała" temperatura wody jest bezpośrednio związana z przepływem. Im on jest równiejszy tym temperatura jest bardziej stabilna.
Podsumowując, w możliwości Ulki jestem w stanie uwierzyć bez większego problemu, lecz w dołączony do obwodu hydraulicznego zawór OPV jako narzędzie które pomaga w stabilnym przepływie wody: NIGDY.





PS. Nigdzie się nie spotkałem z rzetelnym porównaniem smaku kawy w zależności od ciśnienia ekstrakcji.

Bo zmiana ciśnienia ekstrakcji powoduje zmianę smaku w sposób pośredni.

Zerknij do testu Bianci - fajne obserwacje na temat różnych profili ciśnienia - https://www.home-barista.com/reviews/lelit-bianca-review-t54489.html

Paweł fajnie, że wyciągasz z netu różne ciekawostki, lecz na przykładzie tego ekspresu z podrabianą (tak przypuszczam) grupą, kolbą bez dna NPF,  preinfuzją trwającą od 1 do 2 min. ... wybacz oni sobie jaja z ludzi robią.
Ten cały opis przypomina mi walizkę która ma 2 dna. Moja odpowiedź tyczy się tej ukrytej przestrzeni bagażowej.
Na plus, moim zdaniem ekspres sprawdzi się gdy ktoś stosuje ratio 1:1 plus dobry przemiał. Przy kiepskim przemiale ekspresem w pokrętłami ran nie zagoi.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi