Autor Wątek: Metody przelewowe.  (Przeczytany 15117 razy)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Metody przelewowe.
« dnia: 11 Maj 2013, 21:08:33 »
Jak wiadomo potrzeba jest matką wynalazku. Także i w tym wypadku pojawienie się tego sposobu zaparzania wiązało się z potrzebą oddzielenia fusów kawowych od naparu. Niemiecka gospodyni domowa Melitta Bentz opatentowała w 1908r. urządzenie do oddzielania fusów od kawy, które składało się z mosiężnego garnuszka podziurawionego gwoździem i wyłożonego bibułą służącą do osuszania atramentu.
Przez lata ewoluowały, zmieniały się, specjalizowały i tak powstało kilka odrębnych metod, które różnią się między sobą używanym sprzętem i techniką zaparzania. Pierwotne filtry marki Mellita  stały się wzorem do powstania takich urządzeń jak V60 japońskiej firmy Hario, produktów marki Kalita, Clever Drippera, karafki Chemex, czy wreszcie ekspresów przelewowych.
To jedna z najtańszych metod, niedoceniana, choć powszechnie dostępna. W zasadzie wystarczą jedynie świeże ziarna by przy niewielkim nakładzie finansowym móc cieszyć się pyszną, aromatyczną kawą.

W tym wątku postaram się po krótce przedstawić wariacje na temat przelewania, czyli garść informacji o jak największej ilości metod, których wspólnym mianownikiem jest ręczne przelewanie gorącej wody przez zmielone ziarna kawy.

Zasady ogólne.
  • doza – przyjmuje się, że przeciętna doza to 6g na 100g gotowego naparu,
  • stopień przemiału – kawa powinna być zmielona grubo, tak jak do prasy francuskiej, najlepiej pozbawiona pyłu,
  • czas zaparzania – powinien mieścić się w zakresie 2-4 minut,
  • temperatura – nie powinno się zalewać kawy wodą wrzącą. Zalecany zakres temperatury jest jednak
    dość szeroki i zaczyna się już przy temperaturze 75-80st.C a zamyka przy ok. 92-94st.C
Przy względnie stałej dozie możliwa jest zmiana pozostałych trzech parametrów zaparzania, tak aby odpowiednio dobrane wydobyły z zaparzanej kawy maksimum jej walorów smakowych, zgodnych z jej ogólnym profilem sensorycznym.
Oddzielny post zamierzam poświęcić dodatkowym akcesoriom, które ułatwiają stosowanie tych prostych, ale jednak uważanych za wyrafinowane metod parzenia kawy.
Bardzo proszę o przesyłanie na PW wszelkich uwag merytorycznych związanych z umieszczanymi w tym wątku tekstami.
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2013, 21:06:59 wysłana przez Olak »
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi