Autor Wątek: Herbata  (Przeczytany 170954 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Herbata
« Odpowiedź #315 dnia: 10 Luty 2016, 12:39:16 »
To są czasy całkowitego przelania, czy momentu gdy stawiasz ingenui na kubek czy na co tam stawiasz?

Wrzątek to kapkę za dużo, 95°C powinno wystarczyć, a do 200ml raczej wziąłbym 2g. Jeśli dobrze pamiętam to liście w twinnings są mocno połamane zatem i te 2 minuty może być długo.


Zielone japońskie mogą być rybne i goniaste, taki urok. Nie przepadam, wolę chińskie.

Natomiast aromatyczny kosmos zaczyna się w oolongach, szczególnie (dla mnie) prażonych.

Darjeeling z twinningsa ma z darjeelingiem niewiele wspólnego.


A co do Sosnowca, to w Katowicach ;) w Synergi zdaje się mają przyzwoite herbaty, nie wiem jak je parzą, ale liście wyglądały (o ile mi się źródła nie pomyrdały) bardzo zachęcająco.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Herbata
« Odpowiedź #316 dnia: 10 Luty 2016, 13:22:53 »
Herbata z ingenue spływa w 5 sekund, wiec przyjmijmy 2 minuty i 10s na całość. Co powiesz o herbatach z oxalis? Albo co konkretnie byś mi polecił?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Herbata
« Odpowiedź #317 dnia: 10 Luty 2016, 13:39:13 »
Powiem, że nie piłem. Powiem, że jeśli dobrze kojarzę, pracuje u nich obecna zwyciężczyni Tea Brewers Cup. Powiem, że przejrzałem sklep on-line i wybór niewielki w gąszczu kominkowych mieszanek, 3 oolong, kilka czarnych i zielonych. Raczej tańsze, więc brałbym najdroższe jeśli już.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Herbata
« Odpowiedź #318 dnia: 10 Luty 2016, 14:32:35 »
ja bym ci polecał zamówić minimalne ilości kilku-kilkunastu różnych herbat w jakimś renomowanym sklepie herbacianym, np. eHerbata, Czajownia, Czajnikowy itp. W niektórych sklepach są nawet takie zestawy kilku gatunków do spróbowania dla początkujących: http://eherbata.pl/zestaw-polecany-herbaty-zielone-1052.html
Zielona czy biała herbata dostępna w marketach jest bardzo niskiej jakości, na opakowaniach nawet nie piszą co to za gatunek, oolongów chyba w ogóle tam nie ma. Jeśli ktoś lubi inne herbaty niż czarna, to markety bym sobie darował całkowicie.

Każdy ma trochę inne upodobania i ciężko orzec która akurat Tobie zasmakuje - próbuj, testuj, sam do tego dojdziesz. Sposób parzenia to kwestia indywidualna, niektóre herbaty są wrażliwe na przeparzenie, ale są takie które nawet po 20 minutach parzenia będą super. Warto poekspretymentować.
Upodobania smakowe zmieniają się z czasem i to co dziś posmakuje ci średnio za rok czy dwa, kiedy wyostrzy ci się smak, może stać się Twoją ulubioną herbatą.

Herbaty Japońskie warto kupować w oryginalnych opakowaniach w sklepach importujących towary z Japonii, nie na wagę. Te herbaty są dość drogie https://czajownia.pl/pl/p/Sencha-Kyoto-70g/125 i są sadzone także przez Chińczyków, ale Sencha z Chin to zupełnie co innego niż Sencha z Japonii, przebitka cenowa 4x, smakowo też się mocno różnią. Tanie chińskie odpowiedniki spotkasz w herbaciarniach - np. tu: http://www.czasnaherbate.net/sencha-p-428.html  (kraj pochodzenia - Chiny). Przypuszczam, że dlatego ci nie smakowała :)
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2016, 14:36:37 wysłana przez grex »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Herbata
« Odpowiedź #319 dnia: 10 Luty 2016, 15:29:36 »
no wygląd miała podobny. Może tak jak radzicie zainwestuje w próbki , ale w czym parzyć? Może gaiwan? Bo każdy plastikowy zaparzacz z jakąkolwiek uszczelką tak jak ingenue tea potrafi lekko przesiąknąć zapachami. Co może zaburzyć odbiór herbat.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Herbata
« Odpowiedź #320 dnia: 10 Luty 2016, 19:32:43 »
Gaiwan jest super, ale nie przesadzajmy, że napar przesiąknie tymi zapachami z uszczelki w 2 minuty.

Dzbanek od frencha i zwykłe sitko (nigdy nie lubiłem myć tego w tłoczku) też sprawdzają się znakomicie.


Jeśli chodzi o te zestawy, to nie moja to droga. Osobiście wolę sobie sam powybierać. W takich zestawach może być rzeczywiście przegląd, ale może być też przegląd tego czego akurat chcą się pozbyć.

Zanim jednak zamówisz, powiedz czy to co masz smakuje lepiej po moich sugestiach?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Herbata
« Odpowiedź #321 dnia: 10 Luty 2016, 23:02:45 »
Jeszcze nie miałem okazji przetestować, jutro się postaram, zmniejsze doze tak jak proponowałeś .

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Herbata
« Odpowiedź #322 dnia: 10 Luty 2016, 23:56:53 »
plastikowy pojemnik do parzenia herbaty -nie bardzo. Tradycyjnym zaparzaczem jest gliniany czajniczek ze specjalnej glinki Yiching, który można sobie "hodować" :):
 
Ja wypróbowałem różne naczynka do parzenia po kolei, na koniec się znudziłem i wróciłem do szklanego kubka z dużym sitem (herbata lubi przestrzeń żeby się rozwinąć) http://ecx.images-amazon.com/images/I/41PWwad6NcL._SX425_.jpg . Sito powinno mieć jak najwięcej otworów żeby woda miała maksymalny przepływ. Używam go tylko tam gdzie muszę, wiele herbat z górnej półki nie wymaga sita, liście same opadają na dno.
Najlepszym sposobem parzenia jest brak jakichkolwiek barier między liściem a wodą. Chińczycy czy wietnamczycy tradycyjnie nie ograniczają herbaty żadnymi zaparzaczami, po prostu na koniec przelewają napar do osobnego naczynia.

Gaiwany przydają się szczególnie do parzenia oolongów, gdzie liście zalewasz wiele razy raz za razem a ilość naparu jest za każdym razem maleńka. Ogólnie zresztą jak zerkniesz na japońskie czy chińskie naczynia herbaciane to one są mikro, moje czarki yiching z Chin mają raptem 50ml (kupiłem największy model, inne miały po 30ml) - parzysz tylko tyle ile wypijesz od razu, a nie jak u nas że się robi cały dzban i to stoi, wietrzeje i stygnie. Herbata tak jak kawa jest najlepsza od razu po zaparzeniu.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Herbata
« Odpowiedź #323 dnia: 11 Luty 2016, 09:02:22 »
A czy w katowicach jest gdzieś sklep z herbatą z którego warto coś kupić? Wiem że jest oxalis, czas na herbate i 5 o'clock i tego typu przybytki. Ale tam chyba nawet nie warto zaglądać.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Herbata
« Odpowiedź #324 dnia: 11 Luty 2016, 11:10:12 »
Przecież pisałem, żebyś w Synergi zapytał, a jeśli nie to Czajnikowy w Gliwicach.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Herbata
« Odpowiedź #325 dnia: 11 Luty 2016, 11:22:48 »
No ale chodzi mi o sklep, a nie o napicie sie herbaty. Wątpię żeby sprzedawali "na wynos" a jeżeli chodzi o jakość herbaty, to lepiej wypada eherbata czy czajnikowy?

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Herbata
« Odpowiedź #326 dnia: 11 Luty 2016, 12:55:05 »
herbaciarnie jak kawiarnie, czesto też sprzedają towary, np. Czajownia w Wroclawiu

Offline Magmak

  • Wiadomości: 5
Odp: Herbata
« Odpowiedź #327 dnia: 13 Marzec 2016, 00:58:03 »
Czajownia to moja ulubiona herbaciarni wprawdzie już dawno tam nie byłam, ale nadal czuje smak tej pysznej herbaty którą tam piłam

Offline moratto

  • Wiadomości: 4
    • naprawa lodówek warszawa
Odp: Herbata
« Odpowiedź #328 dnia: 19 Marzec 2016, 13:30:15 »
Mam wrażenie  że kiedyś we Wrocławiu było znacznie więcej herbaciarni ...
*Link Removed*

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Herbata
« Odpowiedź #329 dnia: 19 Marzec 2016, 15:13:47 »
jeżeli chodzi o jakość herbaty, to lepiej wypada eherbata czy czajnikowy?
oba są ok, jakość konkretnych liści które akurat mają w danym momencie w ofercie odzwierciedla głównie ich cena. Wcale nie wykluczałbym również sieciówek herbacianych typu 5'o clock, herbata nie wietrzeje tak jak kawa i może być o wiele dłużej przechowywana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi