Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 227411 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #180 dnia: 13 Październik 2018, 22:38:22 »
Calendar coffee - Machuca El Salvador

Genialne opakowania ciąg dalszy :)


Intrygująca kawa, a przy tym dość trudna. Kiedy wychodzi to smakuje jak myta Geisha - morele, brzoskwinie i kwiaty. Niestety, czasem na identycznych ustawieniach młynka, wodzie, temperaturze, dniu dostaniemy dwa różne napary. Jeden przyzwoity, dość ciemny i bardziej owocowy podczas stygnięcia, drugi fantastyczny jak opisany wyżej. Super brzoskwiniowy w espresso :) Bardzo interesująca kawa, wymagająca aptekarstwa albo raczej mniejszą ilość błędów z mojej strony.

Euro cafe - Kostaryka Las Lajas

Kawa opisana na tym forum wielokrotnie. To już moja czwarta Las Lajas (Balies, Synestezja, Gardelli i Euro cafe) i chyba najfajniejsza. Śliwki, figi i mocny intensywny finisz. Odbija się nią po godzinie ;) Gabi daje świeże figi, Kalita podbija body na wręcz miodowe i dorzuca wiśnie. Żal mi było na espresso. Bardzo polecam :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #181 dnia: 22 Październik 2018, 09:06:56 »
Ethiopia Koke od @ranGo w V60 była słodka, owocowa, delikatna. Dziś zmieliłem ją ciut grubiej, przelałem niestaranie i ta sama kawa smakuje świeżymi figami  :pycha:
LMWDP #469

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #182 dnia: 22 Październik 2018, 12:10:26 »
Kaffe 2009/Coffee Sons (kupiona przed rebrandingiem)
Gwatemala
Finca Aurora - mikrolot
myta

Smaczna kawka o profilu pomarańcza, owoce pestkowe, gorzka czekolada - fiołóków nie znalazłem niestety. Parzyłem ją głównie w Gabi i AP - przyjemne owoce i balans, ma wszystko czego trzeba. 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #183 dnia: 25 Październik 2018, 15:59:16 »
Toruńska Nanopalarnia Etiopia Amaro Gayo (natural, heirloom) [filtr]
Bardzo owocowa, przyjemna i złożona kawa od wszechstronnie uzdolnionego @pafcio0. Bardzo mięsista, słodko-kwaskowa. Napar miał aromaty kojarzące mi się z winogronami, różowo-żółtymi landrynkami i kandyzowanym czerwonym owocem.

Toruńska Nanopalarnia Kenia Mugaya (washed) [filtr]
Wyrazista, słodko-kwaskowo-owocowa, dużo w niej porzeczek i słodyczy jak ciasto drożdżowe, cukier trzcinowy, finisz o posmaku aroniowym. Bardzo przyjemna, słodka Kenia.

Toruńska Nanopalarnia Indie Ponya Karnataka (washed Liberika)
Pierwszy raz miałem okazję pić ziarenka z odmiany Liberika. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Kawa w pierwszym etapie jest ciężka, z aromatami drzewno-tytoniowymi. Jednak po przyzwyczajeniu się do tego charakteru ma w sobie dużo wyrazistych, ciemnych owocowych aromatów. wiśni, śliwek, truskawek. Finisz czekoladowo orzechowy. Bardzo fajna kawa do mieszanek.

Euro Cafe Sumatra Mandheling Oran Gutan (Giling Basah) [espresso]
Kawa intensywna, krągła, gładka, przyjemnie zbalansowana. Aromaty wyczułem suszonych słodko-kwaśnych owoców (żurawina i śliwka), delikatnego słodkiego tytoniu, przypraw korzennych i gorzkiej czekolady. Bardzo przyjemnie pije mi się tą kawę w porannym szocie a la moka z aeropressu.

Euro Cafe Yemen Mocha Matari (natural Mokka) [filtr]
Kawa o mocnym body, znaleźć w niej można dużo krągłych, słodkich jagodowych aromatów, sporo słodyczy chałwy i biszkoptowego ciasta, w tle lekkie owocowe aromaty i finisz czekolady deserowej. Ta kawa jest dla mnie trochę jak jagodowa muffinka, napój i deser w jednym.

Mastro Antonio Kolumbia Risaralda Marcella Hacienda Horizontes + Kongo Kivu Kawa Kabuya (washed) [espresso]
Przyjemna, dość lekka, spokojna, słodka i zbalansowana. W kawie odnalazłem aromaty czerwonych owoców, marcepanu, słodkich pomarańczy i delikatny akcent grejpfrutowym. Powiedziałbym, że smaczna kawa na każdą okazję.

Synestezja Etiopia Kochere Reko (washed, heirloom) [filtr]
Słodka, gładka, zbalansowana, herbaciano-kwiatowo-owocowa etiopska kawa. Pijąc ją mam wrażenie, że piję syrop z jasnych płatków kwiatowych i owoców, w tle delikatne nuty cytrusowe. Ta kawa rozjaśnia mi szary dzień. Jest jak słońce padające na twarz w szare popołudnie.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2018, 17:12:54 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #184 dnia: 25 Październik 2018, 16:29:09 »
To drewno i tytoń przechodzący w sliwki i truskawki to podobne uczucie co Uganda Mzungu od Gardelliego? Na papierze tak to wyglada ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #185 dnia: 25 Październik 2018, 16:55:05 »
Trudno mi porównać tak niebezpośrednio Liberikę do Mzungu.  Jednak tak z pamięci to inny charakter mają te kawy. Mzungu myślę bardziej był jak nalewka owocowa, mocna, intensywna, dominująca. W ziarnach Gardelliego dla mnie akcenty fermentacyjno-orzechowe były tym elementem dwuznacznym.  W indyjskich ziarenkach takie zdrewniałe aromaty trochę jak skorupki od orzechów plus oleisty tytoń są tym elementem zniechęcającym. Aromaty owocowe w Liberice są intensywne, ale nie uderzają tak jak w Mzungu.
W skrócie można by napisać, że Mzungu to taki szot jak rum z owocami i orzechami, a Liberika owoce w tytoniu, do którego dostało się trochę zmielonych skorupek orzechów.

W połączeniach też działają inaczej. Gdy mieszałem Mzungu efekty były nieciekawe, zdecydowanie gorsze niż z czystych ziaren, z których można było uzyskać napar smaczny i interesujący do picia w większych ilościach. Natomiast Liberikę dość ciężko pije się samą, za to bardzo ciekawie uzupełnia inne w kawy blendach.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2018, 17:22:08 wysłana przez krystians »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #186 dnia: 25 Październik 2018, 17:04:29 »
Dzięki za opinie, krystians!  :ok:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #187 dnia: 25 Październik 2018, 17:10:21 »
Nie ma za co, jestem pod wrażeniem poziomu prażonych ziaren, jaki osiągnąłeś na tym prostym koreańskim narzędziu.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #188 dnia: 25 Październik 2018, 18:47:15 »
Dzięki za odpowiedz. Brzmi to bardzo ciekawie, będę zatem polował na liberikę, tak jak na naturalna Kenię, która widziałem w Square mile ale nie miałem tyle pieniędzy przy sobie :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #189 dnia: 25 Październik 2018, 22:48:56 »
Proszę bardzo. Ciekawe doświadczenie taki napar z Liberiki, ale moim zdaniem nie warty wydawania jakichś dużych pieniędzy.

Zauważyłem, że w mr_blend pisał o naturalnej Pacamarze z Las Margaritas na początku miesiąca. Kiedyś była w ofercie Mastro Antonio. Ela wspaniale wypaliła te ziarenka. Niezwykle smaczna, złożona i intensywna. Po prostu usta same się uśmiechały gdy piło się tę kawę.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2018, 22:52:55 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #190 dnia: 29 Październik 2018, 21:57:16 »
ziarenka z odmiany Liberika
Gatunku.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #191 dnia: 29 Październik 2018, 22:03:28 »
Dzięki, racja, jakoś tak rzadko mi się zdarza operować wśród gatunków kawy :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #192 dnia: 13 Listopad 2018, 20:50:06 »
Square Mile - Chiny Ou Yang

Natural z Chin. Opakowanie mówi, że możemy się spodziewać dżemu truskawkowego, liczi i śmietanki. V60 21 gramów/ 330 ml/ 2:45 czas.
LICZI! Uwielbiam ten owoc. Uwielbiam tą kawę! Przesłodka, orzeźwiająca - zazwyczaj naturale są dalekie od orzeźwienia, ale tutaj jest inaczej. Ostatnio próbowałem dwie naturalne Kostaryki - obie pyszne, ale dość ciężkie - choć to wcale nie wada. Tutaj lekkość mytej Etiopii i mocny, zdecydowany winno truskawkowy aromat. Poezja. Cena może odstraszać (€18) ale SM pakuje w paczki 350 gramów więc wcale nie jest źle.  :pycha: :pycha:
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #193 dnia: 13 Listopad 2018, 21:48:28 »
Synestezja Etiopia Kochere Reko

Herbaciana kawa, albo kawowa herbatka. Cytrusowe orzeźwienie, kwiatowe aromaty, intensywna bergamotka i żółte owoce pestkowe.  [emoji106]


Synestezja Kenia Nyakabugi AA+

Świetna Kenia, czerwone owoce-> jak dla mnie czereśnie i trochę dżemu różanego, czasem do nosa wpadnie nutka prawdziwej gorzkiej czekolady. Rarytas !


Synestezja Kostaryka Las Lajas Black Honey

Figa ! Świeże figi w aromacie, słodycz w smaku, odczucie w ustach pełniejsze od powyższych kaw. Pasowała w sam raz do minionych ciepłych jesiennych dni.


Wszystkie kawy robione w V60/Kalita - dwie pierwsze kawy dominowały w V60, a Kostaryka w Kalicie (tak mi smakowało bardziej). Woda to ŻK, temp. ok 94C. Czasy różne, gdyż testowałem nowy młynek i tutaj mała dygresja...

Off-Topic:
Ziarna z Afryki (szczególnie Kenia) potrzebowała dużo grubszego mielenia dla tego samego czasu parzenia, w porównaniu do Kostaryki. Twardsze ziarno i więcej pyłu. W "komesiu" tak tego nie odczuwałem, ale też były większe skoki na skali, natomiast dla Niche miałem różnicę o 8-10 podziałek.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #194 dnia: 14 Listopad 2018, 13:07:03 »


Square Mile - Chiny Ou Yang

Natural z Chin.

  :pycha: :pycha:

Dzięki za cynk, wysyłka do PL ok. 11zl, zamówiłem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi