Autor Wątek: O ekspresach przelewowych ogólnie  (Przeczytany 114269 razy)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #90 dnia: 10 Maj 2018, 10:24:09 »
Funkcja aroma to chyba polega na możliwości przytkania odpływu w driperze? Tak mi się wydaje albo coś w ten deseń.
http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/ekspresy-przelewowe/icm-15240?TabSegment=key-features#key-features

Offline barteq

  • Wiadomości: 10
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #91 dnia: 10 Maj 2018, 10:44:37 »
Całkiem możliwe, nie mam pojęcia jak to działa.
Pomijając to, który ekspres przelewowy jest godny polecenia w kwocie do 400 - 450 zł ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #92 dnia: 10 Maj 2018, 10:48:33 »
W ekspresach Melitty, z którymi miałem do czynienia, Aroma Selector to płynna regulacja sposobu dystrybucji wody na sitku. Działa to podobnie jak w prysznicu, od lania strumieniem na środku do kropienia na całej powierzchni nad filtrem. Przy okazji zmienia się temperatura wody. Różnica między skrajnymi położeniami, czyli między laniem środkiem, a całą powierzchnią to ok. 5 stopni C.

Tej Melitty co podałeś jest wersja z dzbankiem szklanym np 1011-07.

Jeśli ktoś chciałby się bawić, moim zdaniem bez większego sensu, to w Melicie z serii Look bez problemu można wyjąć element, w którym umieszczamy filtr i zamiast niego wstawić v60-02. Choć jak był raczej sugerował coś w stylu Brewista smart dripper
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2018, 10:57:27 wysłana przez krystians »

Offline barteq

  • Wiadomości: 10
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #93 dnia: 10 Maj 2018, 10:59:37 »
Czy ta melitta 1011-07 będzie lepsza od Bosch TKA 8631 ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #94 dnia: 10 Maj 2018, 11:05:52 »
Trudno powiedzieć nie próbując obu bezpośrednio. Jednak poniżej 400 zł raczej te ekspresy wszystkie są zbliżone. Bosch ma trochę większą moc, a Melitta ma ten system aroma. Sprawdza sięon jak dla mnie tylko jeśli wrzucisz ciemno paloną kawę, to wtedy możesz zmniejszyć temperaturę zaparzania żeby nie było tak gorzkie. W innych przypadkach raczej i tak używałbym standardowego polewania środkiem. Więc możesz spokojnie brać, który bardziej siępodoba.

Lepszy byłby np Melitta Aroma Elegance lub Signature. Widziałem niedawno jakieś powystawowe w okolicach 400zł
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2018, 11:08:33 wysłana przez krystians »

Offline barteq

  • Wiadomości: 10
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #95 dnia: 10 Maj 2018, 11:07:34 »
Aroma Deluxe, niestety za duża.
Bosch ma za to : Aroma VolumeAutomatic - Aby upewnić się, że Twoja kawa zawsze smakuje doskonale, niezależnie od tego, czy przygotowujesz trzy filiżanki czy dziesięć, czujnik umieszczony w zbiorniku na wodę wykrywa niski poziom napełnienia, a następnie automatycznie dostosowuje czas parzenia i optymalizuje proces powstawania naparu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #96 dnia: 10 Maj 2018, 11:14:27 »
To już sam musisz podjąć decyzję są co jest najważniejsze. Myślę że dobra kawa zrobi większą różnicę niż poszczególne ekspresy, więc wolałbym nie przepłacać za urządzenie. Taki Bosch TKA 6A043 może być też fajny wg mnie.

EDIT: Chociaż w necie ma takie sobie opinie. Najlepiej popatrzeć na niemieckim / skandynawskim amazonie i innych miejscach z dużą ilością opinii.
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2018, 11:21:04 wysłana przez krystians »

Offline barteq

  • Wiadomości: 10
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #97 dnia: 10 Maj 2018, 11:32:37 »
Na niemieckim amazonie bardzo dużo i dobrych opinii ma Melitta Look Therm Timer 1011-15, tylko boje się tego dzbanka ze stali.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #98 dnia: 10 Maj 2018, 11:37:23 »
Chyba wszystkie Melitty mają generalnie pozytywne opinie. Ja kupiłem do biura powystawowy Look Deluxe za 50 zł i jest ok.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #99 dnia: 10 Maj 2018, 16:33:57 »
Sprawdź jeszcze Bosch TKA8631, miał dobre opinie na Krakowskiej Kooperatywie Kawowej i Russell Hobbs Elegance - najtańszy ekspres z rekomendacją ECBC
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline barteq

  • Wiadomości: 10
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #100 dnia: 11 Maj 2018, 10:16:04 »
Już praktycznie byłem zdecydowany na  Bosch TKA8631, ale nigdzie nie mogłem znaleźć info jak jest dozowana woda. Zadzwoniłem na infolinię produktową Boscha i niestety ich przelewy mają jeden otwór przez, który wylatuje woda. Także wedle tego co radzicie odpadają.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #101 dnia: 11 Maj 2018, 10:35:55 »
Zerknij też na SEVERIN KA 4479 , używałem chwilowo na wyjeździe, ma "prysznic" z 4 otworami. Kawa w filtrze wyglądała równo po ekstrakcji, przelewy były poprawne. Korek niekapek taki se, ale w tej cenie nie ma co się czepiać.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #102 dnia: 11 Maj 2018, 11:15:18 »
Ten severin moim zdaniem ma zbyt małą moc, a tak jak pisałem wcześniej większa ilość otworów zmniejsza przede wszystkim temperaturę. Co tym bardziej niekorzystne w przypadku rzeczonego Severina. Spływanie wody po bokach filtra przez cała ekstrakcję nie koniecznie jest lepsze niż lanie cały czas na środek. Największą różnicę niezależnie od ekspresu zrobi, jeśli na chwilę przerwiesz początkową fazę zaparzania i zamieszasz kawę.

Offline barteq

  • Wiadomości: 10
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #103 dnia: 11 Maj 2018, 11:22:48 »
Chyba zdecyduje się Melitta 1011-08. Chociaż także nie znalazłem info odnośnie dozowania wody ? czy ma kilka otworów czy jeden ?
Ciekawie wygląda także Russel Hobs 24010-56, z tym że nie znalazłem jeszcze go w polskim sklepie

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1629
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #104 dnia: 11 Maj 2018, 12:39:26 »
Mam cafe gourmet 5405, ktoś wie coś o nim? Ogólnie jestem zadowolony. Czy naprawdę działa to, że zaparza kawę w 93C?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi