Autor Wątek: Filtrowanie wody  (Przeczytany 26536 razy)

Offline Nikopol Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: V60, Phin, AP, FP, Kawiarka
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #60 dnia: 03 Wrzesień 2020, 19:07:55 »
Czy ktoś z Was badał jaką skuteczność mają filtry dzbankowe? Wiem, że każdy ma inną wodę w kranie, ale przykładowo biorę wodę 0 TDS 300mg/l wlewam do Dafi z powiedzmy tym szerokim filtrem (oczywiście NIE mg) i ile minerałów taki filtr powinien wchłonąć?
Ewentualnie, czy tanie mierniki TDS do 50pln są wiarygodne?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #61 dnia: 03 Wrzesień 2020, 20:24:28 »
Testowałem TDS z brity z filtrem węglowym i żywicą jonowymienną. Chciałbym Ci powiedzieć precyzyjnie, nie chce skłamać. Natomiast zapamiętałem, że spadek TDS względem kranówki był nieznaczny. Jakoś majaczy mi się zejście z 300 do 220-250.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #62 dnia: 03 Wrzesień 2020, 20:47:42 »
Kiedyś, będąc u chłopaków z Nieczapla miałem okazję porozmawiać chwilę o wodzie do kawy. Filtr brita, nowy zmniejszał ogólna twardość o maks 100 tds, testowane na Gdańskiej kranówce. Woda z ich osmozy była o niebo lepsza do parzenia kawy.
Filtr był nowy, nie wiem jak sprawa zmniejszania się tds zależy od poszczególnych składników w wodzie. Być może woda z dajmy na to Krakowa inaczej się zachowa w filtrze dafi.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #63 dnia: 03 Wrzesień 2020, 21:03:43 »
W Szczecinie mam z kranu dziś TDS 310, a po filtrowaniu przez używany 4 dzień filtr BRITA MAXTRA+ Hard Water Expert wychodzi 190. Filtry z tego co widzę poprawiają się po kilku przelaniach. Niby 3 przelanie powinno być już dobre, ale z tego co pamiętam to wynik był ok. 230. Potem tego samego dnia po kilku kolejnych przelaniach było ok. 210. Dzisiaj jest najlepszy wynik. Woda niefiltrowana od 290-310.

Offline Nikopol Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: V60, Phin, AP, FP, Kawiarka
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #64 dnia: 04 Wrzesień 2020, 15:37:00 »
A czy wielkokrotne przelewanie tej samej wody, przez ten sam filtr pomoże w lepszym odesparowaniu minerałów od H2O? Wiem, że 3 krotne przepuszczenie tej samej wody o przykłądowej wartości 300 TDS przy założeniu pochłaniania około 100 TDS przez filtr nie sprawi, że dostanę wodę "zdemoralizowaną" [emoji39] ale czy ma to w ogóle sens?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #65 dnia: 04 Wrzesień 2020, 16:16:43 »
spadek TDS względem kranówki był nieznaczny
Pytanie, co robi filtr. Jeśli wymienia jony na żywicy jonowymiennej (Ca i Mg na Na) to TDS może wcale nie spadać, twardość - owszem.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #66 dnia: 04 Wrzesień 2020, 16:52:08 »
A czy wielkokrotne przelewanie tej samej wody, przez ten sam filtr pomoże w lepszym odesparowaniu minerałów od H2O? Wiem, że 3 krotne przepuszczenie tej samej wody o przykłądowej wartości 300 TDS przy założeniu pochłaniania około 100 TDS przez filtr nie sprawi, że dostanę wodę "zdemoralizowaną" [emoji39] ale czy ma to w ogóle sens?
Jak krakus mówi często filtry podmieniaja jony , ja dziś na próbę czysta kranowke 25 dh przelałem przez brite dzbanek i wyszło 5 dh- mówiły o twardości całkowitej  (brita ma nie cały tydzień). Natomias zmierzylem weglanowa i kran ma 13 dh a po brita 8 dh ,

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #67 dnia: 04 Wrzesień 2020, 17:02:40 »
często filtry podmieniaja jony
@dembiec A możesz zmierzyć TDS?

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #68 dnia: 04 Wrzesień 2020, 19:06:41 »
często filtry podmieniaja jony
@dembiec A możesz zmierzyć TDS?

Jasne nie ma problemu (wczoraj również to sprawdzałem i jest podobnie jak dziś) ale były dni że pokazywała grubo ponad 500 ppm a i czasem było ponizej j 400
Kran : 460 ppm
Kran + brita : 480 ppm

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #69 dnia: 04 Wrzesień 2020, 19:27:20 »
Kran : 460 ppm
Kran + brita : 480 ppm
Czyli po Bricie TDS rośnie, a twardość maleje. Zastępowanie jonów wapnia i magnezu jonami sodu. Na pewno służy to kawie?

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Filtrowanie wody
« Odpowiedź #70 dnia: 04 Wrzesień 2020, 23:42:59 »
Hmm w nie dużych ilościach zapewne nie , ale większych za dobre dla kawy nie jest , aczkolwiek mam zamontowany uzdatniacz wody na dom z żywicą która regeneruje się sola , tam tds wzrasta niestety dość mocno ale uważam, że kawa jest bardzo dobra przynajmniej jak porównać do dobrych kawiarni z Poznania, nie zaszkodził jej sód, ale też nie da się dokładnie określić ile tego sodu jest ogólnie, choć zastanawiam się nad zadaniami w lab. Chyba że przyszedł by ktoś kto naprawdę zna się na kawie i powiedział że pije syf :)bo przyjęło się że sód nie wpływa najlepiej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi