Autor Wątek: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...  (Przeczytany 12481 razy)

Offline bartekb

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit PL41TEM
  • Młynek: Baratza Encore
Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« dnia: 10 Kwiecień 2017, 11:50:53 »
...i dolna część oraz sitko to przetrwały bez szwanku, natomiast górna część pokryła się ciemnym, grafitowym, prawie czarnym nalotem. Nie pytajcie dlaczego to zrobiłem, sam już nie wiem ;)
Nalot na aluminium zostawał na palcach, wiec w ruch poszedł płyn do naczyń i gąbka, a na koniec nawet CIF, żeby to porządnie wyczyścić. W tej chwili kawiarka wydaje się czysta i przy mocnym tarciu palcami, nie zostają na nich ślady z nalotu.
Pytanie - czy mimo wszystko zutylizować sprzęt i kupić nowy, wszak nie jest drogi, czy zostawić, śmiało korzystać i nie bać się, ze nałykam się jakichś tlenków glinu w kawie?

Bartek

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwiecień 2017, 12:21:52 »
raczej środkami chemicznymi bym nie walczył. Jak już to jakąś gąbką z wodą lub miękką szczoteczką. Spróbuj kilka razy zaparzyć kawę i wylać. Może być jakaś stara czy cokolwiek czego nie będzie żal wylać. Potem przepłucz wodą wszystkie elementy, wytrzyj do sucha i odłóż rozłożone. Sprawdź po paru / parunastu godzinach czy coś się dzieje ze sprzętem. Aluminium w kawiarce z czasem się zmienia, co jest normalnym procesem. Te naturalnie następujące zmiany nie zostawiają nic na palcu po przetarciu. Kawiarki nie należy szorować ani myć w zmywarce. Jest to w większości instrukcji napisane chyba nawet wytłuszczonym drukiem. Temat był też poruszany m.in. tutaj:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2352.msg79482#msg79482
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=107.msg95090#msg95090

Jeśli będzie coś niepokojącego, to lepiej wyrzuć i kup nową. Zdrowie więcej warte.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2017, 12:52:34 wysłana przez krystians »

Offline bartekb

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit PL41TEM
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwiecień 2017, 15:58:57 »
Spróbuj kilka razy zaparzyć kawę i wylać. Może być jakaś stara czy cokolwiek czego nie będzie żal wylać. Potem przepłucz wodą wszystkie elementy, wytrzyj do sucha i odłóż rozłożone. Sprawdź po paru / parunastu godzinach czy coś się dzieje ze sprzętem. Aluminium w kawiarce z czasem się zmienia, co jest normalnym procesem. Te naturalnie następujące zmiany nie zostawiają nic na palcu po przetarciu.

Dzięki. Przeleje kilka kaw przez nią zobaczę co sie dzieje. A druga chyba i tak kupie, ale w innym rozmiarze. Przy okazji - na 2 duze filiżanki po ok. 150ml wystarczy Bialetti 6 espresso? Obecna jest no-name i pojemność zbiornika do kreski to ok. 160ml - starcza mi na 1 filiżankę, ale nie wiem jak to sie ma do oznaczeń modeli Bialetti (2 czy 3?).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Kwiecień 2017, 16:08:59 »
Z tych które znam aluminiowych Bialetti albo GAT, 3 tz/cup mają ok 150ml pojemności zbiornika wychodzi z tego do ok 100ml kawy. Jeśli chcesz dwa razy większą to musi być przynajmniej szóstka.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Kwiecień 2017, 11:56:42 »
Z tych które znam aluminiowych Bialetti albo GAT, 3 tz/cup mają ok 150ml pojemności zbiornika wychodzi z tego do ok 100ml kawy. Jeśli chcesz dwa razy większą to musi być przynajmniej szóstka.
My często mamy z tym problem. Wielu naszych klientów sądzi, że z trójki otrzyma 150ml kawy i trzeba przekonywać, opisywać :)

Dzięki. Przeleje kilka kaw przez nią zobaczę co sie dzieje. A druga chyba i tak kupie, ale w innym rozmiarze. Przy okazji - na 2 duze filiżanki po ok. 150ml wystarczy Bialetti 6 espresso? Obecna jest no-name i pojemność zbiornika do kreski to ok. 160ml - starcza mi na 1 filiżankę, ale nie wiem jak to sie ma do oznaczeń modeli Bialetti (2 czy 3?).
Bialetti 6 wystarczy raczej na około 180ml maks 200ml kawy. Jeśli chcesz mieć 300ml to bym celował w 9 albo 12tz.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Kwiecień 2017, 12:33:53 »
Nie zwróciłem uwagi na te filiżanki. Na ogół 1 cup/tz daje około 30-35g/ml naparu dla standardowej kawiarki. Dlatego jeśli celem jest 300ml naparu, to będzie 300 / 35 czyli tak jak pisze Malkos  9 cup jest najmniejszą kawiarką, która może temu podołać.
Trzeba pamiętać że w niektórych przypadkach jest inaczej, w brikka 1tz odpowiada mniej więcej za 20-25g/ml gotowego naparu

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Kwiecień 2017, 13:02:18 »
U mnie do 3 tz wlewam ok 150 ml wody i wychodzi ok 110 ml kawy, a do 6tz wlewam 250 ml (do zaworu) i mam ok 200 ml kawy. Czyli 6tz nie równa się 2 x 3tz.

A co do zmywarki. Żona tez raz włożyła tam aluminiową Bialetti. To co wyszło nie napawało optymizmem. Wyczyściłem ją najpierw szczotką  i płynem do mycia naczyń a potem wypolerowałem szczotką do zębów z użyciem trochę pasty polerskiej do czyszczenia stali. Wygląda lepiej od nowej. Mało tego, wygląda jakby była ze stali nierdzewnej.  :)
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2017, 13:13:29 wysłana przez bigmaciek »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Kwiecień 2017, 14:27:33 »
dziwne, a obie kawiarki masz tego samego producenta i serii ?

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Kwiecień 2017, 14:42:26 »
3tz to Bialetti Moka Express a 6 tz to Pezzetti aluminiowa góra a dół na indukcję.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Kwiecień 2017, 14:59:41 »
to wszystko tłumaczy czyli dwóch producentó z czego większa jest jak rozumiem składakiem.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Kwiecień 2017, 15:11:12 »
W Bialetti jest mniej więcej taka skala 1tz - 50ml wody - 30/35ml naparu i dla trójki masz razy 3, a dla szóstki razy 6 :)

Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Kwiecień 2017, 15:46:13 »
Pezzetti nie jest składakiem. Jest to kawiarka na indukcję. Góra jest klasyczna aluminiowa, Dół musi być inny, szerszy, żeby działała na każdej kuchence. A ponieważ dół jest szerszy, więc aby miał taką samą pojemność musi być odpowiednio niższy. Bialetti ma dokładnie takie samo rozwiązanie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Włożyłem kawiarkę do zmywarki...
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Kwiecień 2017, 16:39:19 »
Widocznie w Pezzettim trochę inne mają standardy, co nie zmienia faktu że 200ml naparu, to  dwa razy tyle co na ogół wychodzi z 3 cup, więc rezultat zdaje się zgadzać ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi