Autor Wątek: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym  (Przeczytany 31396 razy)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Luty 2017, 20:11:41 »
Zawsze można pić jakąś tańszą na rozruch a w ciągu dnia wynagradzać sobie trud pracy lepszymi ziarnami.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Luty 2017, 20:58:51 »


moim zdaniem przy wysokich temperaturach (a moka zalana podgrzaną wodą ma temp. ekstrakcji 110-120C) lepiej sprawdzają się jasno palone ziarna

I jest to zdanie poparte własnym doświadczeniem? Bo z mojego wynika dokładnie odwrotnie - jasne ziarna w kafetierce są niesmaczne.


Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Luty 2017, 21:11:22 »
Właśnie tańsza kawa nie jest rozwiązaniem. Przetestowałem wiele kaw i wg mnie nie jest regułą, że każda droga kawa jest dobra, ale jest regułą, że każda dobra kawa jest droga. Piłem wiele różnych kaw z wielu palarni i uważam, że cena 35 zł za paczkę 250 gram (140 / kg) to jest punkt "przeskoku", tzn. wg mnie tańsze kawy są o wiele gorsze i to nie jest różnica 10%, tylko po prostu za 35 zł za paczkę można kupić coś na praw dę pysznego.

Nie chcę oszczędzać na kawie. Jeśli mam kupować gorsze ziarno, to wolę pić służbową lurę z ekspresu. Chyba kupię młynek ręczny, phina i po problemie - tak jak radzicie - mało miejsca, bez tych wszystkich ceregieli, itp.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Luty 2017, 21:17:15 »


moim zdaniem przy wysokich temperaturach (a moka zalana podgrzaną wodą ma temp. ekstrakcji 110-120C) lepiej sprawdzają się jasno palone ziarna

I jest to zdanie poparte własnym doświadczeniem? Bo z mojego wynika dokładnie odwrotnie - jasne ziarna w kafetierce są niesmaczne.


Mi jasne ziarna smakują i to bardzo.  Kiedyś piłem Rwandę Mehembe od Antonia w kawiarce. Wspaniała sprawa. Najlepsza jaką piłem - taka cudownie słodka... do kawiarki idealna. Chyba już jej nie ma :( ale spróbuj Kenia Kahuro. Też genialna. Ja wolę jasne do kawiarki.

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Luty 2017, 21:44:49 »
Piłem wiele różnych kaw z wielu palarni i uważam, że cena 35 zł za paczkę 250 gram (140 / kg) to jest punkt "przeskoku", tzn. wg mnie tańsze kawy są o wiele gorsze i to nie jest różnica 10%, tylko po prostu za 35 zł za paczkę można kupić coś na praw dę pysznego.
Czyli, kupując kilogram kawy która kosztuje 36 zł za paczkę będę miał super kawę.
A jak kupię kilogram tej samej kawy taniej, dostanę rabat dla forumowicza i w sumie paczka mnie wyjdzie 28 zł, to już gorsza ta kawa będzie?

I nie chcę tu reklamować żadnego sklepu, chodzi mi tylko o to, że dobrą kawę można taniej kupić.

A kawy od Antonia też mam i uwielbiam. Ale piję je od święta, bo dla mnie są trochę drogie.

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Luty 2017, 22:03:41 »
Jeśli punkt przeskoku jest w cenie 140zł/kg to chyba przy najbliższej dostawie muszę podnieść ceny kaw z Doubleshot ;)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Luty 2017, 22:16:39 »
Jeśli punkt przeskoku jest w cenie 140zł/kg to chyba przy najbliższej dostawie muszę podnieść ceny kaw z Doubleshot ;)
spójrz na cały kontekst :)
 "
wg mnie nie jest regułą, że każda droga kawa jest dobra, ale jest regułą, że każda dobra kawa jest droga.
Chodziło mi o to, że sama cena nie jest wyznacznikiem, czyli nie każda droga kawa jest dobra, ale każda dobra musi być droga :)
Tzn. piszę to na bazie własnych doświadczeń. Twojej kawy nie piłem, ale generalnie chodzi mi o zasadę budowania ceny wychodząc od kosztu. Jeżeli ziarno kosztuje X PLN, to wszyscy płacą tyle samo, więc czemu jedna palarnia miałaby mieć droższą kawę od innej? Zakładam, że marże reguluje rynek.

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Luty 2017, 22:57:24 »
Kol. Adam_1234 - na tym forum są bardzo kulturalni ludzie.
Dlatego nikt nie chce Ci tego napisać.
Ale ja, jako prosty górnik :diabelek:, Ci to napiszę : trolujesz!. I robisz to od samego początku pobytu na tym forum! Piszesz tylko żeby pisać.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Luty 2017, 23:05:33 »
Kol. Adam_1234 - na tym forum są bardzo kulturalni ludzie.
Dlatego nikt nie chce Ci tego napisać.
Ale ja, jako prosty górnik :diabelek:, Ci to napiszę : trolujesz!. I robisz to od samego początku pobytu na tym forum! Piszesz tylko żeby pisać.
Ja troluje? Napisałem o moich osobistych doświadczeniach. Nigdzie nie piszę, że to bezwględna prawda, tylko moje zdanie. Nie wiem skąd taka opinia, założyłem wątek o ekspresie kolbowym, to mnie obrzucali błotem za to, że mi kawa smakuje z taniego ekspresu. Teraz piszę moją opinię na temat kawy, to piszesz, że jestem trolem. Wielu z Was ma dziwne podejście do forum. Zabieracie nowym użytkownikom prawo do wyrażania własnej opinii. To jak - muszę odbębnić 5000 postów, żeby napisać do myślę?

I jeszcze ciekawostka - skoro pijesz kawy od Antonia "od święta", a na co dzień tańsze kawy nie widząc różnicy, to po co od święta kupujesz kawy od Antonia? Pewnie to też uznasz za trolowanie, jeśli tak, to zostawmy ten wątek.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2017, 23:10:25 wysłana przez Adam_1234 »

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Luty 2017, 23:31:43 »
Ale czy @pistolero napisał, że nie widzi różnicy?

Możesz napisać coś więcej o tańszych kawach, które próbowałeś? Ile tych kaw było, z jakich palarni?

Ja bałbym się zaryzykować stwierdzenie, że dobra kawa musi być droga. W chwili obecnej piję dwie kawy z palarni Gregorio: Kenię AB za około 80 zł/kg i Etiopię Aricha za około 140 zł/kg. Czy czuję różnicę? Owszem, Etiopia jest ciekawsza, bogatsza. Ale Kenia jest bardzo dobra.
Może być też tak, że kawy wyższej jakości (więc przeważnie droższe) trudniej jest zepsuć. Wracając do wspomnianej Kenii - gdy piłem ją po raz pierwszy, miałem bardzo duży problem z usyskaniem powtarzalnego smaku. Teraz, na znacznie lepszym młynku, podobnych problemów nie spotkałem.

Tak na marginesie - zobacz proszę, jak odwróciły się role - w wątku o ekspresie broniłeś się przed opinią innych, że na tanim ekspresie się nie da. A tutaj proszę, sam sugerujesz, że na tańszych kawach się nie da ;)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Luty 2017, 23:38:23 »
No widzisz, tylko co to piszesz bardzo dobrze pasuje do typowego trollowania. Tak jak i to, że nie da się kupić dobrej kawy poniżej 140 zł/kg... Oczywiście, że się da, i nie ma z tym problemów - ale łącząc to co tu piszesz z poprzednim wątkiem - jesteś trollem. Wymagasz super kawy, a zachwycasz się tym, co wylatuje z bardzo słabego ekspresu i młynka przeznaczonego do mielenia pod alternatywy... Same paradoksy, a doświadczenie wielu osób z forum pokazuje, że cena kawy niekoniecznie idzie w parze z jej jakością - ale widać wiele doświadczenia Tobie brakuje, skoro na kawę patrzysz tylko przez pryzmat ceny. A poza doświadczeniem brakuje też dopuszczenia do siebie faktu, że inni też mają coś do powiedzenia i często jest to zdanie inne niż Twoje.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Luty 2017, 23:48:33 »
Ale czy @pistolero napisał, że nie widzi różnicy?

Możesz napisać coś więcej o tańszych kawach, które próbowałeś? Ile tych kaw było, z jakich palarni?

Ja bałbym się zaryzykować stwierdzenie, że dobra kawa musi być droga. W chwili obecnej piję dwie kawy z palarni Gregorio: Kenię AB za około 80 zł/kg i Etiopię Aricha za około 140 zł/kg. Czy czuję różnicę? Owszem, Etiopia jest ciekawsza, bogatsza. Ale Kenia jest bardzo dobra.
Może być też tak, że kawy wyższej jakości (więc przeważnie droższe) trudniej jest zepsuć. Wracając do wspomnianej Kenii - gdy piłem ją po raz pierwszy, miałem bardzo duży problem z usyskaniem powtarzalnego smaku. Teraz, na znacznie lepszym młynku, podobnych problemów nie spotkałem.

Tak na marginesie - zobacz proszę, jak odwróciły się role - w wątku o ekspresie broniłeś się przed opinią innych, że na tanim ekspresie się nie da. A tutaj proszę, sam sugerujesz, że na tańszych kawach się nie da ;)
1. Nie podam nazw palarni w których kawa mi nie smakowała, bo to negatywny marketing, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecność użytkowników komercyjnych na forum Dopiero zacznie się burza.

2. Może masz rację - dobrą kawę jest trudniej zepsuć. Ja nie mówię, że inne kawy są złe. Ariadna jest super,  jest o wiele tańsza, ale uważam, że te droższe kawy to po prostu kawowa "ekstraklasa". Nikogo nie chcę przekonywać do mojego zdania.

3. Nie mówię, że się nie da. Piszę o swoich doświadczeniach i subiektywnych odczuciach. Uważam, że nasze opinie się nie wykluczają. Ja kieruję się subiektywnym smakiem i tylko o ty piszę. Może na lepszym ekspresie o młynku gorsza kawa wyszłaby na podobnym poziomie co na gorszym sprzęcie i lepszej kawie? Nie wiem, nie chcę teoretyzować. Jednak w kawiarce widzę te same różnice - im drożej, tym lepiej.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Luty 2017, 23:50:45 »
No widzisz, tylko co to piszesz bardzo dobrze pasuje do typowego trollowania. Tak jak i to, że nie da się kupić dobrej kawy poniżej 140 zł/kg... Oczywiście, że się da, i nie ma z tym problemów - ale łącząc to co tu piszesz z poprzednim wątkiem - jesteś trollem. Wymagasz super kawy, a zachwycasz się tym, co wylatuje z bardzo słabego ekspresu i młynka przeznaczonego do mielenia pod alternatywy... Same paradoksy, a doświadczenie wielu osób z forum pokazuje, że cena kawy niekoniecznie idzie w parze z jej jakością - ale widać wiele doświadczenia Tobie brakuje, skoro na kawę patrzysz tylko przez pryzmat ceny. A poza doświadczeniem brakuje też dopuszczenia do siebie faktu, że inni też mają coś do powiedzenia i często jest to zdanie inne niż Twoje.
A Ciebie proszę, abyś w moich wątkach się nie wypowiadał, bo ostatnio tak się popisałeś swoją kulturą osobistą, że mi temat zamknięto.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Luty 2017, 23:59:17 »
To może inaczej - napisz ile tych kaw było, jaki kraj, region itp.

Wspomniałeś o Ariadnie, to dość specyficzna kawa. Po pierwsze, to mieszanka z robustą, a po drugie o ile mi wiadomo, jest ukłonem w stronę bardziej klasycznego espresso. Jeśli teraz zestawisz ją np z Kenią lub Etiopią, to nic dziwnego że otrzymasz dwa różne światy. Cena oczywiście jest różna, ale to nie różnica w cenie decyduje o różnicy w smaku.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Luty 2017, 01:00:45 »


A Ciebie proszę, abyś w moich wątkach się nie wypowiadał, bo ostatnio tak się popisałeś swoją kulturą osobistą, że mi temat zamknięto.

Myślę, że to brak kultury osobistej wejść na forum i jako nowy użytkownik odbierać komuś prawo do wypowiedzi, tym bardziej jeśli jest to starszy stażem kolega, choć mógłby to być równie nowy użytkownik co Ty. Twoje wątki nie są Twoje, to forum publiczne, słowo "forum" ma w definicji publiczność, więc w jakimś zakresie swobodę wypowiedzi.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi