Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063751 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4725 dnia: 22 Wrzesień 2021, 09:30:11 »
Jeżeli masz kołnierz i sputnik to nie musisz stukać ani wyrównywać kawy deseczką.
Po prostu rozbijasz wszystko sputnikiem.
Ewentualnie na koniec po WDT , lekkie stuknięcie tampere, żeby kawa osiadła, tamper i koniec.

https://www.londiniumespresso.com/blog/news/3367/repost-using-the-londinium-distribution-tool

Muzyka opcjonalna :)

Położenie dystrybutora na górkę, przemyśl czy pomoże, czy zaszkodzi?

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4726 dnia: 22 Wrzesień 2021, 09:37:50 »
Dystrybutor sobie odpuść, jak bardzo chcesz to mogę Ci sprzedać, mam Leliita. :)
Namielenie kawy, WDT, ruch portfafiltrem w poziomie lewo-prawo, to niweluje górkę, można lekko stuknąć o blat portafiltrem, ale to formalność, później tamper.
Sprawdź czy nie masz gdzieś zatkanego prysznica, jakieś problemy z grupą, może nierówno wodę podaje, stąd te kanały.
Nie wiem jakie masz ciśnienie pompy, czasem ustawiają 11bar i ciężko to okiełznać, też przyczyna kanałów.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4727 dnia: 22 Wrzesień 2021, 09:43:27 »
Jeżeli masz kołnierz i sputnik to nie musisz stukać ani wyrównywać kawy deseczką.
Po prostu rozbijasz wszystko sputnikiem.
Ewentualnie na koniec po WDT , lekkie stuknięcie tampere, żeby kawa osiadła, tamper i koniec.

https://www.londiniumespresso.com/blog/news/3367/repost-using-the-londinium-distribution-tool

Muzyka opcjonalna

Położenie dystrybutora na górkę, przemyśl czy pomoże, czy zaszkodzi?

Dzięki za filmik, spróbuję :)
Dystrybutor sobie odpuść, jak bardzo chcesz to mogę Ci sprzedać, mam Leliita.
Namielenie kawy, WDT, ruch portfafiltrem w poziomie lewo-prawo, to niweluje górkę, można lekko stuknąć o blat portafiltrem, ale to formalność, później tamper.
Sprawdź czy nie masz gdzieś zatkanego prysznica, jakieś problemy z grupą, może nierówno wodę podaje, stąd te kanały.
Nie wiem jakie masz ciśnienie pompy, czasem ustawiają 11bar i ciężko to okiełznać, też przyczyna kanałów.

Pompa działa na 9,5bara. Prysznic regularnie czyszczony i wodę ładnie podaje. Kanał zdarza się raz na 30kaw. Mam funnel więc spróbuję z machaniem kolbą przed tampingiem dzięki :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4728 dnia: 22 Wrzesień 2021, 10:46:30 »
Czemu czeski skoro drobniej miele to mniej nawazam, wtedy mam taki sam uzysk jak przy 17g ciut grubiej zmielonego. Tak to rozumuje.
Jak grubiej mielisz, to masz więcej kawy w sitku (objętościowo, rzecz jasna). Mechanizm dostosowania jest odwrotny, przy czym nie wprost proporcjonalny do wagi  - wydłużając czas mielenia zmniejszasz skalę rozdrobnienia.
A tak, jak piszesz, to na grubym robisz ścisk w grupie, a na drobnym zwiększasz lukę między ubitym przemiałem a sitkiem (prysznicem). 
Nie uzależniaj rozdrobnienia od wagi, tylko od czasu mielenia.

Potem możesz ważyć, żeby ocenić. Ja nie ważę, kawy się tak różnią, że to nie ma, moim zdaniem, sensu.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2021, 10:53:21 wysłana przez rapoh »

Offline andrzej.podgorny

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Gaggia Classic, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Eureka Mignon Silenzio, Xeoleo 45 mm, Wilfa svart
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4729 dnia: 23 Wrzesień 2021, 10:34:09 »
Powiem Wam, że kupiłem Ariadnę od Mastro Antonio (dzięki za darmową próbkę btw!) i kawa jest wyraźnie lepsza, da się to pić, serio! :D W drodze jeszcze jedzie npf, także przede mną weekend nauki, mam nadzieję, że dojdę do perfekcji..

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4730 dnia: 23 Wrzesień 2021, 11:12:11 »
Powiem Wam, że kupiłem Ariadnę od Mastro Antonio (dzięki za darmową próbkę btw!) i kawa jest wyraźnie lepsza, da się to pić, serio!
Gratuluję przejścia na ciemną stronę mocy!!! To dopiero początek ale to właśnie pokazuje czemu wpierw należy wybrać dobre ziarno/dobrą palarnię, potem młynek, a reszta na pewno wyjdzie i będzie smaczne. Cena za kg nie jest taka najważniejsza jeśli każda filiżanka będzie pięknym doświadczeniem i dopijesz do ostatniej kropelki.

Offline R0bson

  • Wiadomości: 5
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4731 dnia: 18 Październik 2021, 18:55:33 »
Mam problem z uzyskaniem ratio 1:2 w moim Lelit Grace. Młynek to William P71 i Kawa Arcaffe Meloria- mielę na 3.5 na skali.
Przy dozie 16-17gram wychodzi ok. 48-50ml naparu po 25 sekundach, ciśnienie przy ekstrakcji 9bar. Zwiększyłem dozę do 18,5gram i otrzymałem 39,5ml ale w trakcie ekstrakcji ciśnienie było wyższe 10bar i w trakcie spadało do 9- otrzymany napar był bardziej cierpki (1 próba na razie). Mocniejsze ubicie mniejszej dozy też powoduje wzrost ciśnienia przy ekstrakcji. Czy prawidłowa ekstrakcja powinna mieć stałe ciśnienie te 9bar czy może być wyższe i spadać w trakcie? Od czego zacząć żeby zbliżyć się do mniejszego uzysku ?
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2021, 19:01:45 wysłana przez ranGo »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4732 dnia: 18 Październik 2021, 19:16:25 »
Na początku sugeruję nie przejmować się wskazaniem manometru. 10 bar w tym ekspresie jest ok. To, że ciśnienie spada w trakcie ekstrakcji również jest całkowicie normalne. W trakcie zaparzania wypłukujemy substancje z ciastka kawowego, więc stopniowo stawia ono wodzie coraz mniejszy opór.

Offline R0bson

  • Wiadomości: 5
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4733 dnia: 18 Październik 2021, 19:29:33 »
Spróbowałem zmielić jeszcze drobniej- nastawa 2.5 ale nie wiele to zmieniło i dało ok. 50ml naparu. Więc większa doza lub dystrybucja / ubicie i chyba to 2 bo przy tej samej dozie 17.5 raz uzyskałem 39,5 a za 2 razem już bliżej 50ml.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4734 dnia: 18 Październik 2021, 19:56:50 »
Ratio 1:2 odnosi się do stosunku wagi (ziaren) do wagi (naparu), a nie wagi do pojemności. 50 ml kawy to w (bardzo dużym) przybliżeniu 36g. Przybliżenie jest na tyle niemiarodajne, że lepiej nabyć wagę to trenowania tegoż ratio.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4735 dnia: 18 Październik 2021, 20:02:19 »
Zacząłbym ważyć również uzysk kawy, bo na objętość ma też wpływ crema itd. I najważniejsza zasada - zmieniamy tylko 1 parametr na raz. Jak zaczniesz zmieniać przemiał, dozę, ubicie, to zużyjesz całą paczkę kawy i dalej nie będziesz wiedział, co i jaki miało wpływ.

Zrób tak:
1. Ustal jakaś dozę kawy, która solidnie wypełnia sitko np. 18g.
2. Ustal ratio. Kawę masz raczej mocno klasyczną, więc 1:2 będzie ok. Czyli chcesz otrzymać 36g naparu.
3. Staraj się ubijać kawę zawsze z tą samą siłą.
4. To 36g niech wyleci w przedziale 25s - 30s.

Jeżeli kawa leci za szybko np. w 20s i jest kwaśna, to zmiel drobniej i resztę zostaw taką samą. Jeżeli leci za wolno np. w 35s i jest zbyt gorzka / cierpka, to zmiel grubiej. Pamiętaj, że jak zmieniasz ustawienia młynka, to kilka gram trzeba przemielić i wyrzucić, żeby mieć całkowicie nowy przemiał.

Sugeruję zrobić w w/w sposób kilkaset kaw, dopracować dystrybucję kawy w sitku, ubijanie, rozpoznawanie smaków i wtedy można zacząć eksperymentować z innymi zmiennymi np. temperaturą, ratio itd.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2021, 20:09:22 wysłana przez arob »

Offline R0bson

  • Wiadomości: 5
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4736 dnia: 18 Październik 2021, 22:13:47 »
Ratio 1:2 odnosi się do stosunku wagi (ziaren) do wagi (naparu), a nie wagi do pojemności. 50 ml kawy to w (bardzo dużym) przybliżeniu 36g. Przybliżenie jest na tyle niemiarodajne, że lepiej nabyć wagę to trenowania tegoż ratio.
Dokładnie tak robię, ważę zmieloną w kolbie i potem sam napar.

Zacząłbym ważyć również uzysk kawy, bo na objętość ma też wpływ crema itd. I najważniejsza zasada - zmieniamy tylko 1 parametr na raz. Jak zaczniesz zmieniać przemiał, dozę, ubicie, to zużyjesz całą paczkę kawy i dalej nie będziesz wiedział, co i jaki miało wpływ.

Zrób tak:
1. Ustal jakaś dozę kawy, która solidnie wypełnia sitko np. 18g.
2. Ustal ratio. Kawę masz raczej mocno klasyczną, więc 1:2 będzie ok. Czyli chcesz otrzymać 36g naparu.
3. Staraj się ubijać kawę zawsze z tą samą siłą.
4. To 36g niech wyleci w przedziale 25s - 30s.

Jeżeli kawa leci za szybko np. w 20s i jest kwaśna, to zmiel drobniej i resztę zostaw taką samą. Jeżeli leci za wolno np. w 35s i jest zbyt gorzka / cierpka, to zmiel grubiej. Pamiętaj, że jak zmieniasz ustawienia młynka, to kilka gram trzeba przemielić i wyrzucić, żeby mieć całkowicie nowy przemiał.

Sugeruję zrobić w w/w sposób kilkaset kaw, dopracować dystrybucję kawy w sitku, ubijanie, rozpoznawanie smaków i wtedy można zacząć eksperymentować z innymi zmiennymi np. temperaturą, ratio itd.
Dzięki za jakieś wytyczne, spróbuję podziałać z mieleniem i ubijaniem. Na ten moment zdecydowanie brakuje mi regularności w dystrybucji i ubijaniu. Jak mam stożek zmielonej kawy w kolbie to lekkie opukiwanie ręką po bokach, żeby w miarę równo rozprowadzić i na końcu stuknięcie o blat lekko 2-3 razy to dobry kierunek zanim tampera użyję?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4737 dnia: 19 Październik 2021, 10:39:13 »
Myślę, że tak. Osobiście używam takiego narzędzia:

https://allegro.pl/oferta/wdt-distribution-tool-sputnik-brazowy-10166510772

Nie kosztuje dużo, a bardzo ułatwia sprawę równomiernego rozprowadzenia kawy.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4738 dnia: 19 Październik 2021, 10:58:26 »
To jest jeszcze tańsze, robi to samo, a jeszcze można do innych celów wykorzystać w kuchni

https://www.ceneo.pl/6112487;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q02WnsAqEsNg5
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4739 dnia: 19 Październik 2021, 11:27:27 »
Wbrew pozorom, przy WDT dość istotna jest grubość igły. (okolice 0,4 mm)
Te w Sputniku są optymalne. Kolce, wykałaczki, widelce są zbyt grube.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi