Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066214 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4710 dnia: 21 Wrzesień 2021, 14:33:05 »
Na jaka głębokość „tamperować” kawę w pf? Pytam, bo można modyfikować głębokość.

Nie da się "ubijać na głębokość". Ubicie to ubicie, sama zmiana nacisku to obniżenie poziomu już niezauważalne. A lekkie dociskanie do założonego poziomu, to nie ubicie.
Mówi się "trudno" i marnuje  trochę kawy zmieniając czas mielenia i (w przeciwnym biegunie) grubość tegoż. Jak człowiek trochę się poprzygląda (zmieniając kawy itd), to może oceniać właściwą ilość przed ubiciem (wg wyglądu "górki") i wtedy może trochę domielić na ten przykład (i sobie to zapamiętać, a następnie zwiększyć czas mielenia wg takiej obserwacji). Ale pamiętajmy, że trzeba nieco poznać ziarna.
Np. Ariadna od Antonia jest puchata i "górka" jest potężna, a przy ubijaniu "znika w czeluściach" sitka. Inne kawy natomiast spadają jak gruz i ubijanie to raczej rozprowadzanie.
Własnie! U Antonia dawno nie zamawiałem - muszę sobie zerknąć.

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4711 dnia: 21 Wrzesień 2021, 20:42:13 »
U mnie ostatnio kawa nie chce leciec gesto z kolby do filizanki.
Temperatura 94/95, probowalem juz roznych ustawien 15g na drobnym mieleniu, jak i 17g przy ciut grubszym.
Uzyski sie zgadzaja w filizance natomiast crema rzadka, jasna. Strumien rzadki, szalejacy po filizance i mam wrazenie ze blonding sie pojawia.

Jak zmielie znow jeszcze drobniej to uzysk mi spada do 25g i mniej przy 9 barach na ekspresie.

Albo moja technika jest do d...y albo kawa z blueorca coffe nie jest swieza i dobra jakosciowo jak w teorii.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4712 dnia: 21 Wrzesień 2021, 20:44:50 »
A dokładnie jaka to kawa? Jakiś singiel?

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4713 dnia: 21 Wrzesień 2021, 20:51:54 »
A dokładnie jaka to kawa? Jakiś singiel?

Salvador

• Region: Balsamo
• Gatunek: Arabika: Typica, Bourbon
• Zbiory: październik/grudzień
• Metoda pozyskiwania: na mokro
• Wysokość upraw: 1200 - 1400 m.n.p.m
• Profil palenia: średnie
• Smak: migdały, czekolada, miód
• Aromat: słodki
• Body/cielistość: pełne
• Kwasowość: niska+

A druga mialem:

Kraj pochodzenia: Meksyk (Esmeralda)

• Region: Oaxaca
• Gatunek: Arabika: Typica,  Bourbon
• Metoda pozyskiwania: na sucho
• Wysokość upraw: 1100 - 1600 m.n.p.m
• Profil palenia: średnie
• Smak: nuty czekolady, kwiaty, orzechy
• Aromat: słodki
• Body/cielistośc: pełne
• Kwasowość: niska+

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4714 dnia: 21 Wrzesień 2021, 21:24:29 »
Jak zmielie znow jeszcze drobniej to uzysk mi spada do 25g i mniej przy 9 barach na ekspresie.

Choćby tutaj jest błąd.

Nie celuj w czas tylko w uzysk właśnie. Na początek zrób klasyczne ratio 1:2 i zobacz jak będzie. Dostosujesz później grubość przemiału skracając lub wydłużając ekstrakcję wedle potrzeby. Ewentualnie można później kombinować jeszcze z ratio jeśli nadal nie będzie poprawy.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4715 dnia: 21 Wrzesień 2021, 21:54:00 »
Jak strzela po filiżance, to trzeba raczej grubiej zmielić (proponowałbym sprawdzić kanałowanie). Czas sobie odpuścić. To singiel, ma swoje prawa

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4716 dnia: 21 Wrzesień 2021, 22:36:52 »
A da sie jakos to inaczej zrobic w Ascaso Duo Pid? Bo tam jest to chyba zrobione objetosciowo przepuszcza lacznie z preinfuzja bez oporu 70ml wody na podwojnym shocie i jest stop. Wiec jak uzysk mi spada na objetosciowej ekstrakcji to nie przeciagne tego dluzej.

Jeszcze jedna rzecz da sie jakos sprawdzic czy ustawienie cisnienia jest ok? Dochodzi do 9 bar i jak jest duzy opor to mam wrazenie ze puszcza czesc wody na tacke ociekowa. Ale nie znam sie na budowie  [emoji14]
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2021, 22:40:50 wysłana przez sunder »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4717 dnia: 21 Wrzesień 2021, 23:41:17 »
U mnie ostatnio kawa nie chce leciec gesto z kolby do filizanki.
Temperatura 94/95, probowalem juz roznych ustawien 15g na drobnym mieleniu, jak i 17g przy ciut grubszym.
Uzyski sie zgadzaja w filizance natomiast crema rzadka, jasna. Strumien rzadki, szalejacy po filizance i mam wrazenie ze blonding sie pojawia".

Jak zmielie znow jeszcze drobniej to uzysk mi spada do 25g i mniej przy 9 barach na ekspresie.

Albo moja technika jest do d...y albo kawa z blueorca coffe nie jest swieza i dobra jakosciowo jak w teorii.


Moim zdaniem masz dwa najważniejsze problemy:

1/świeżość  i stopień palenia kawy (podałeś  10 jej  parametrów z wyjątkiem daty palenia).
2/ system nagrzewczy w ekspresie. Termobloki mają  problemy ze stabilnością temperaturową, nawet ten innowacyjny w twojej maszynie. Za takie pieniądze mogłeś nabyć  sprzęt z  bojlerem i grupą E61. Młynek masz  bardzo dobry,  faktycznie to Fiorenzato. 

Czy miałeś kawę  przy tym ekspresie z której byłeś zadowolony,  w sensie smaku i ogólnej  jakości espresso? Jeśli tak to , jedyne co można ci poradzić, może tej się trzymaj. 

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4718 dnia: 21 Wrzesień 2021, 23:42:40 »
sunder,
Chyba dobrze, że stabilizuje ciśnienie.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4719 dnia: 21 Wrzesień 2021, 23:44:10 »
15g na drobnym mieleniu, jak i 17g przy ciut grubszym.

Ale jak to? Mniej na drobnym, więcej na grubym? Czeski błąd?

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4720 dnia: 22 Wrzesień 2021, 08:00:20 »
Zastanawiam się nad kupnem dystrybutora do kawy. Na filmach YT super się prezentuje, pytanie na prawdę poprawia on ekstrakcję czy jest to tylko zbędny bajer? Co myślicie? Prośba o polecenie modelu jeżeli sami tego używacie. Dodam, że mam tamper 58,4mm

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4721 dnia: 22 Wrzesień 2021, 08:31:43 »
Mam ONA OCD V3 i jest to fajny gadżet. Czy poprawia ekstrakcję? Nie poprawia bo to nie jest magiczny sprzęt. Co zatem daje? Wygodę :) Ładnie wyrównuje powierzchnię w sitku przez co tamper od razu jest ustawiony w poziomie.

Gadżet jest fajny, ale można bez niego żyć ;)

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4722 dnia: 22 Wrzesień 2021, 08:44:15 »
Zastanawiam się nad kupnem dystrybutora do kawy. Na filmach YT super się prezentuje, pytanie na prawdę poprawia on ekstrakcję czy jest to tylko zbędny bajer? Co myślicie? Prośba o polecenie modelu jeżeli sami tego używacie. Dodam, że mam tamper 58,4mm
Chyba lepiej już zainwestować w narzędzie do wdt i ten tamper który opiera się na krawędziach sitka. Ja używam dystrybutora i jestem w stanie potem tamperem to popsuć i przekosić ciastko...

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4723 dnia: 22 Wrzesień 2021, 08:51:48 »
15g na drobnym mieleniu, jak i 17g przy ciut grubszym.

Ale jak to? Mniej na drobnym, więcej na grubym? Czeski błąd?


Czemu czeski skoro drobniej miele to mniej nawazam, wtedy mam taki sam uzysk jak przy 17g ciut grubiej zmielonego. Tak to rozumuje.

Data palenia kawy: 10.08.2021
Tak mialem kawe co leciala gesto, super creama, ale nie pamietam co to bylo hahaha.

Zastanawiam sie tez czy zarna mlynka moga miec jakis wyplyw, zuzycie ich?

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4724 dnia: 22 Wrzesień 2021, 09:12:37 »
Chyba lepiej już zainwestować w narzędzie do wdt i ten tamper który opiera się na krawędziach sitka. Ja używam dystrybutora i jestem w stanie potem tamperem to popsuć i przekosić ciastko...

Z WDT mam już sputnika i używam go regularnie, górkę kawy wyrównuję deseczką stukając delikatnie o blat i wygładzając kawę aż nie osiągnie poziomu krawędzi sitka. I zastanawiam się czy to stukanie o blat nie jest problemem, czy nie tworzą się w ciastku przez to miejsca z różnym stopnie ubicia? Co jakiś czas pojawia się kanałowanie, mimo moich największych starań. Z tego co widziałem to dystrybutorem można od razu wyrównać kupkę kawy w kolbie bez stukania o blat. Z tampingiem nie mam problemu i jestem zadowolony z klasycznego tampera Motty.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi