Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066536 razy)

Offline MarkDerverser

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: William PL72
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4695 dnia: 16 Wrzesień 2021, 12:04:20 »
Z tego co zrozumiałem czytając porady bardziej doświadczonych użytkowników jak uzyskać idealny balans w espresso to należy użyć

-stałej dozy kawy np.18g i stałego uzysku np. 36g w czasie np.27s - jest to punkt wyjścia

teraz w zależności od uzyskanego smaku regulujemy przemiałem w ten sposób,iż

- dla kwaśnego mielimy drobniej wydłużając tym samym czas ekstrakcji w którym uzyskamy te 36g
- dla gorzkiego mielimy grubiej skracając czas ekstrakcji w którym uzyskamy te 36g

w ten sposób powinniśmy dojść do idealnie zbalansowanego espresso

Poprawcie mnie jeśli czegoś nie zrozumiałem z wcześniejszych porad.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4696 dnia: 16 Wrzesień 2021, 12:08:27 »
Kwaśne - to zazwyczaj zbyt niska temperatura (powiedzmy poniżej 88 stopni)
Gorzkie - to zbyt duża temperatura (powiedzmy powyżej 94 stopni)

Tak w skrócie.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4697 dnia: 16 Wrzesień 2021, 12:13:08 »
Z grubsza tak  :)

Można to lepiej opisać:
- stałe ratio 1:2 przy czasie 25-30s

Z tym uzyskiwaniem smaku to pewnie dyskusyjna sprawa.
Moim zdaniem, jak osiągniemy takie rezultaty przy dobrze rozgrzanym ekspresie i temperaturze, to raczej już taka specyfika kawy.
Chociaż pewnie można robić jakieś drobne regulacje, ale osobiście się tak nie bawię, co najwyżej drobne zmiany temperatury 1-3 stopnie.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4698 dnia: 16 Wrzesień 2021, 18:26:57 »
Ja bym się trzymał stałego ratio i czasu, 18g/30s/36g. Balans bym ustawiał temperaturą, ciemne mniejsza temperatura, jasne wyższa. Nie schodziłbym z czasem poniżej 30s, no może 27s :), mnie przy niskich czasach 25s brakuje body.
Maszyna stabilna temperaturowo z pid pozwala wypić praktycznie każdą kawę. Miałem smoluchy gdzie schodziłem z temperaturą nawet poniżej 90c i byli pijalnie.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2021, 18:50:15 wysłana przez Jozin von Bazin »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4699 dnia: 16 Wrzesień 2021, 19:05:49 »
- dla kwaśnego mielimy drobniej wydłużając tym samym czas ekstrakcji w którym uzyskamy te 36g
- dla gorzkiego mielimy grubiej skracając czas ekstrakcji w którym uzyskamy te 36g
Prościej:

W przypadku nieprawidłowego czasu ekstrakcji możemy się spodziewać:
– przy zbyt szybkiej od 15 do  20 sekund zwiększonej kwasowości i małej słodyczy,
– przy wolnej od 36 do 40 sekund możemy wyczuć dużo goryczy.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2021, 19:13:04 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4700 dnia: 16 Wrzesień 2021, 22:06:42 »
- dla kwaśnego mielimy drobniej wydłużając tym samym czas ekstrakcji w którym uzyskamy te 36g
- dla gorzkiego mielimy grubiej skracając czas ekstrakcji w którym uzyskamy te 36g

No nie, na razie mówimy o rzeczach podstawowych, a nie wirtuozerskich na bardzo drogich maszynach.  Przemiałem (nie tampingiem) określasz czas ekstrakcji ― z niewielką  odchyłką od kanoniczych 25-30 sekund, ale jeśli już  to raczej  powyżej 30 sekund. Opozycja kwaśne – gorzkie to funkcja temperatury i stopnia wypalenia kawy. Jaśniej palona musi  być potraktowano nieco  wyższą temperaturą,  ciemniej palona, nieco niższą od 90 st. C.  Precyzyjnej  odpowiedzi nikt ci na odległość nie udzieli, musisz poznać swój ekspres  eksperymentalnie  pod względem dystrybucji temperatur, uwzględniając zasady ekstrakcji prawidłowego espresso.  Musisz jednakże wiedzieć jaką masz kawę, ciemno czy jasno paloną.  W przyszłości pod tym względem może być ci   łatwiej, bo właśnie upowszechnia się tzw.  omni-roasting, czyli takie wypalanie kaw single origin, które może być stosowane  zarówno do espresso jak i metod alternatywnych. Z drugiej strony trudno nie oprzeć się wrażeniu, że  firmy kawowe w ten sposób chcą sobie  ułatwić życie. Zawsze też możesz poszukać  na zagranicznych forach porad zadowolonych właścicieli Lelit Victoria, z tego z co pamiętam jest ich trochę.

« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2021, 22:09:05 wysłana przez ROSS JB »

Offline andrzej.podgorny

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Gaggia Classic, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Eureka Mignon Silenzio, Xeoleo 45 mm, Wilfa svart
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4701 dnia: 18 Wrzesień 2021, 12:00:08 »
Wracdając do tematu robienia espresso. Zamówiłem parę kaw z lokalnej palarni i praktycznie każda jest bardzo kwaśna. Poniżej lista kaw.

Honduras SHG EP Marcala
Nicaragua SHG EP
Gwatemala Santa Clara
Brazylia Chapadao de Ferro

Gdzie popełniam błąd? Udało mi się zaparzyć w ciągu 27 sekund okolo 37g naparu, ale kwas jest bardzo wyczuwalny...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4702 dnia: 18 Wrzesień 2021, 13:10:55 »
Temperatura, ziarno lub barista.

Szkoda, że nie kupiłeś MA Ariadny albo EC La Vaca/Sava Mala, jedna zmienna byłaby wyeliminowana.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2021, 13:17:38 wysłana przez pj.w »

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4703 dnia: 18 Wrzesień 2021, 17:33:02 »
Gdzie popełniam błąd? Udało mi się zaparzyć w ciągu 27 sekund okolo 37g naparu, ale kwas jest bardzo wyczuwalny...
Ja to jest z 18g to 37g to za duże ratio, do tego za krótka ekstrakcja i taki finał.
Staraj się trzymać 32g, czas też bardziej 30+ niż 30-.
Inna sprawa, że większość kaw jest obecnie wypalana jasno, albo średnio, kwas będzie wyczuwalny. Po jakimś czasie zaczyna się ten kwas lubić, albo nie :)
Spróbuj kawy Agust Natura Equa, dobrze jakby była do max 2-3 miesięcy od palenia.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4704 dnia: 18 Wrzesień 2021, 19:29:26 »

Gdzie popełniam błąd? Udało mi się zaparzyć w ciągu 27 sekund około 37g naparu, ale kwas jest bardzo wyczuwalny...


Moim zdaniem za jasno palona kawa, do metod przelewowych, a nie espresso. Spróbuj przy tych samych ustawieniach temperaturowych  innej kawy, ale palonej Full City (ciemno, klasycznie  do espresso). Być może przy innej kawie będziesz musiał zmienić ustawienia młynka, aby uzyskać podobny czas ekstrakcji. Jak uzyskasz dobre body (oleista ciecz) to  smak powinien być ok. Twój ekspres ma stosunkowo niewielki bojler (300 ml), co  wymaga więcej uwagi, bo stabilność temperaturowa może nie być w jego przypadku tak oczywista i trzeba się tego nauczyć doświadczalnie.  Gaggia Classic  ma jeszcze mniejszy bojler i daje się na niej zrobić prawidłowe espresso.


Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4705 dnia: 18 Wrzesień 2021, 20:58:59 »
Nagraj dystrybucje i ekstrakcję kawy jeśli można prosić
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4706 dnia: 19 Wrzesień 2021, 15:11:27 »
jak dla mnie w stosunku do konkurencji.
Przepraszam, że znowu wejdę w tę poboczną dysputę o cenach i pojęciach z ekonomii. Może warto przenieść te wpisy do właściwego wątku? W stosunku do konkurencji, nasze kawy bywają śmiesznie tanie. Może i można kupić tańsze, ale znaczy to tyle, że nie kupujemy najtańszego surowca. Taki tam pierwszy z brzegu przykład: El Olmo -- tę kawę stosuję tylko w blendach (bo nie jest jakaś bardzo wybitna) -- raczej 2x tańszych niż 220zł/kg. W takiej cenie Synestezja sprzedaje teraz świetny blend Kolumbii, do którego składniki w postaci surowego ziarna są 3-4 razy droższe niż ziarno El Olmo.

Offline andrzej.podgorny

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Gaggia Classic, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Eureka Mignon Silenzio, Xeoleo 45 mm, Wilfa svart
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4707 dnia: 20 Wrzesień 2021, 19:18:55 »
W sumie co mi szkodzi kupić kolejna kawę, wszystko się wypije :))
A tak swoją drogą to jak bardzo ubijać kawę tamperem? Mam taki dwustronny - z jednej strony klasyczny tamper, a z drugiej leveler. Na jaka głębokość „tamperować” kawę w pf? Pytam, bo można modyfikować głębokość.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4708 dnia: 20 Wrzesień 2021, 20:49:35 »
Trzeba to eksperymentalnie ustalić. Ważne, żeby kawy w sitku nie było za mało, bo wtedy woda może łatwo przebić się przez kawowe ciastko -- w takich miejscach kanałowania mamy do czynienia z podeekstrakcją. Ważne też, żeby w sitku nie było za dużo kawy, bo w trakcie zaparzania drobiny kawy pęcznieją i mogą zbyt mocno naciskać na prysznic -- też zaburza to chyba równomierną ekstrakcję.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4709 dnia: 20 Wrzesień 2021, 21:39:10 »
Trzeba to eksperymentalnie ustalić. Ważne, żeby kawy w sitku nie było za mało, bo wtedy woda może łatwo przebić się przez kawowe ciastko -- w takich miejscach kanałowania mamy do czynienia z podeekstrakcją. Ważne też, żeby w sitku nie było za dużo kawy, bo w trakcie zaparzania drobiny kawy pęcznieją i mogą zbyt mocno naciskać na prysznic -- też zaburza to chyba równomierną ekstrakcję.
Taki jest trudny żywot kawosza, gdy mielonki w sitku nie może być ani za mało, ani za dużo, tylko w sam raz!
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi