Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063960 razy)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4650 dnia: 10 Wrzesień 2021, 16:16:05 »
rano robię i jest super zero goryczy, smak lekko słodki z wyczuwalną czekoladą, a po południu przy tych samych parametrach wychodzi kwaśna bez słodyczy.
wystarczy że zmieni się temperatura i wilgotność powietrza i już będą inne parametry, bo żarna są ze stali.... Do tego kwestia, czy ziarenka masz wsypane w hoperze, czy sypiesz przed robieniem shota?

Mój przepis dla sitka podwójnego
- PID 93st
- 18,5g
- 34s czas zaparzania
- młynek na 4
- kawa  Brazylia SANTOS od Blue Orca Coffee
ilość uzysku przy tych parametrach waha się między 22 a 36g, przestałem nawet używać tampera teraz tylko rozprowadzam kawę dystrybutorem
czy dozę ważysz przed zmieleniem, czy po zmieleniu (czy robisz single dose, czy masz zasypany hoper)?
czy posiadasz NPF - jeśli tak to go użyj i zobacz, czy nie ma kanałowania - jeśli nie używasz tampera (to błąd), to bardzo prawdopodobne, że robią się kanały - stąd znaczne różnice w uzysku.

Offline MarkDerverser

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: William PL72
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4651 dnia: 10 Wrzesień 2021, 18:27:48 »
Do tego kwestia, czy ziarenka masz wsypane w hoperze, czy sypiesz przed robieniem shota?

ziarenka mam wsypane w hoperze

dozę ważę po zmieleniu kiedy kawa jest już w kolbie, zacząłem używać tampera ale niewiele to zmieniło jak zmielę drobniej i ubiję tamperem to kawa ledwo leci i np. w 30s mam 20ml wtedy jest gorzko, a jak zmielę trochę grubiej to ekstrakcja niby jest ok czyli 35ml w 30s ale smak jest kiepski albo raczej sam kwas a parę razy udało się zrobić naprawdę smaczne espresso a robię tak samo.

Muszę na jakieś szkolenie się zapisać:)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4652 dnia: 10 Wrzesień 2021, 18:32:54 »
Mieszam wykałaczką zmieloną kawę, następnie używam dystrybutora do wyrównania
Kup Kazak Sputnik, funnel.
Wykałaczka się nie nadaje. Dystrybutor na razie zamień na tamper.
Skup się na stałym uzysku kosztem czasu.

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4653 dnia: 10 Wrzesień 2021, 18:35:48 »
Ja zrobiłem sobie takie coś. Koszt 30zl za igły z przesyłką. Daje radę.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4654 dnia: 10 Wrzesień 2021, 18:45:18 »
IMO lepiej mieć proste igły

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4655 dnia: 10 Wrzesień 2021, 18:52:26 »
Każdy robi jak uważa. Proste 0.35 zaczepiały mi o dno sitka

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4656 dnia: 10 Wrzesień 2021, 20:16:11 »
Muszę na jakieś szkolenie się zapisać:)

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się ekspertem. np. tu:
https://www.konesso.pl/product-pol-2640-Ekspres-do-kawy-Lelit-Victoria-PL91T.html?gclid=CjwKCAjwhOyJBhA4EiwAEcJdcfA3yeifspXYgxP8G9Df8yOZ4OL_qQbd23QqgQn0JusAtCjJOKEiaRoCOmEQAvD_BwE

Nie wiem co ci powie. Według mnie   sprawy mają się tak:

1/ Pierwszą i najważniejszą rzeczą to naprawdę świeża kawa. Chodzi nie o termin marketingowy tylko realną świeżość, do uzyskania jedynie poprzez zakup kawy w  palarni.
2/ Nie  baw się na razie w żadne ratio, ważenia i mieszania  różnymi ustrojstwami. To jest  kawowa magia sympatyczna, na pewno nie entry-level. 
3/ Wsypuj przemiał do podwójnego sitka (to ważne) równo z rantem, wygładź, wypoziomuj po czym  użyj tampera ― zawsze z podobną siłą, ale nigdy zbyt mocno. Regulujemy ekstrakcję raczej stopniem zmielenia niż tampingiem.
4/ W ten sposób  nie będziesz błądzić,  bo przynajmniej dwa parametry  masz stałe, a  to co jest zmienne  to stopień zmielenia. Jeśli trafisz na właściwy  stopień zmielenia zauważysz   co wydobywa się z wylewki, oleista ciecz.
5/ Czas ekstrakcji traktuj  z pewną tolerancją (20-40 sekund), ale uważaj na blonding point, wtedy kończ ekstrakcję, a najlepiej  jeszcze nieco wcześniej.

Sprzęt masz dobry do uzyskania prawdziwego espresso (żarna 64 mm), ale twoja informacja "młynek na 4" to tylko szum informacyjny. Bez  znaczenia 4, czy 44, stopień mielenia należy dobrać eksperymentalnie. Pamiętaj, że przy mocniej palonej kawie obniżasz temperaturę  (PID) w bojlerze. Przynajmniej na początku lepiej używać mocniej palonych mieszanek, będzie łatwiej.   Musisz jednak poznać swój ekspres w zakresie dystrybucji temperatur,  bo jak włączysz go i ustawisz PID na np. 91 st. to ile  będzie w grupie  np. po 20 minutach?  Ponieważ nie masz pomiaru w grupie  to przekonasz się po smaku.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2021, 20:24:03 wysłana przez ROSS JB »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4657 dnia: 10 Wrzesień 2021, 20:36:17 »
mieszania  różnymi ustrojstwami
Znowu zaczynasz. Kiedyś pisałem, abyś pokazał ekstrakcje na NPF-ie bez tak lekceważonych przez Ciebie technik WDT. Może teraz się odważysz? Chętnie zobaczę Twoją spokojną, równomierną ekstrację.
》tertium non datur《

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4658 dnia: 10 Wrzesień 2021, 20:45:50 »
Oj, da się bez WDT. Jak się ma fajny młynek (niezbrylający) i pewną rękę (do opukania kolby i tampingu), to WDT jest niepotrzebne.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4659 dnia: 10 Wrzesień 2021, 20:57:27 »
Znowu zaczynasz. Kiedyś pisałem, abyś pokazał ekstrakcje na NPF-ie bez tak lekceważonych przez Ciebie technik WDT. Może teraz się odważysz? Chętnie zobaczę Twoją spokojną, równomierną ekstrację.

Sam wiesz, że byłby to dowód o zerowej wiarygodności, bo mógłbym użyć widelca, wykałaczek, albo igieł od akupunktury etc. i wymiksować to z filmu.  :taktak: Co przecież  banalne.  Nie możesz uwierzyć w to co proste:  świeżo palona  kawa  (4-dniowa)  dobry młynek 64 mm gastro z wajchą,  odrobina wprawy i już. Dziś mam na rozkładzie brazylijski Santos, cokolwiek to oznacza, prawdopodobnie nic,  czyli różne kawy, jak się trafi,  i też jest bardzo dobrze.  Sitko IMS 18 g., tamper 58,4 mm,  ekspres jednobojlerowy. To cała tajemnica. Aha, no dobra, nie mam PID, ale mam termometr w grupie, ale i bez niego dawałem radę.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4660 dnia: 10 Wrzesień 2021, 21:14:25 »
dobry młynek 64 mm gastro z wajchą
Tyleże podpowiadasz @MarkDerverser owi, który takowego nie ma! Lekceważysz WDT (mimo to piszesz: "bo mógłbym użyć widelca, wykałaczek, albo igieł od akupunktury etc"), ale karuzeli już nie.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2021, 21:27:51 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4661 dnia: 10 Wrzesień 2021, 22:26:35 »
dobry młynek 64 mm gastro z wajchą
Tyle że podpowiadasz @MarkDerverser owi, który takowego nie ma! Lekceważysz WDT (mimo to piszesz: "bo mógłbym użyć widelca, wykałaczek, albo igieł od akupunktury etc"), ale karuzeli już nie.

On ma młynek William PL72 z żarnami 64 mm, czyli spoko, wystarczający. 





Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4662 dnia: 11 Wrzesień 2021, 00:02:01 »
@MarkDerverser - napisałeś, że używasz Brazylia SANTOS od Blue Orca Coffee - też mam ją na próbę w tej chwili. Jak dla mnie ona jest po prostu gorzka i płaska w smaku, pomimo że palona średnio (wziąłem na próbę zestaw 6x200g, na razie wypróbowałem dwie, z czego Brazylia jest tą mniej ciekawą). Z tym, że ja parzę ja wg przepisu 18g->36g/25s, 92C.
Jeśli masz duże wahania w uzysku, to ja bym obstawiał kanałowanie. Wiem, że każdy radzi tu co innego, ale spróbuj wykonać kilka shotów pod rząd na tym samy ustawieniu młynka i wszystkich parametrów i sprawdź, czy za każdym razem otrzymasz tyle samo gram naparu w filiżance w tym samym czasie. Jeśli nie, to radziłbym pracować nad dystrybucją.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4663 dnia: 11 Wrzesień 2021, 14:41:42 »
@MarkDerverser
Też na tej kawie robiłem i miałem problemy,  dlatego później przerzuciłem się na blendy zamiast single.
Mam od nich Lastoria Sellezione Speciale i jest super.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4664 dnia: 11 Wrzesień 2021, 17:32:25 »
Jak dla mnie ona jest po prostu gorzka i płaska w smaku, pomimo że palona średnio

Jeśli robisz espresso, a sądząc po sprzęcie to tak, raczej  lepsza będzie palona ciemniej. Też mam  na rozkładzie Santos wypaloną własnoręcznie na Full City i jest bardzo dobrze.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi