Autor Wątek: Clever Dripper  (Przeczytany 81263 razy)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #180 dnia: 23 Grudzień 2020, 15:33:20 »
Odkurzyłem Clevera i zabawa trwa w najlepsze. Próbowaliście może Clevera z "bajpasem"? Czynię próby na tym kierunku i wychodzi całkiem smacznie :ok:

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #181 dnia: 24 Grudzień 2020, 00:37:53 »
A jak poczynić tego "bajpasa"?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #182 dnia: 24 Grudzień 2020, 10:26:04 »
Metoda polega na tym, że jakąś część z całkowitej ilości wody dolewasz bezpośrednio do naparu.

Offline haka Kobieta

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: Kazak Rota, aeropress, clever dripper, V60
  • Młynek: C40, xeoleo
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #183 dnia: 11 Styczeń 2021, 15:57:33 »
@Pawcio , rozwinąłbyś temat tego parzenia z  bypassem? Przydałaby mi się opcja parzenia większej ilości z małego Clevera :)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #184 dnia: 11 Styczeń 2021, 16:37:18 »
No właśnie ja też większą ilość robię i mi się cała woda w CD nie mieści. W związku z tym zalewam do pełna a pozostałą w czajniku wodę dolewam bezpośrednio do naparu. Wychodzi bardzo dobrze. Można pokombinować z dozą kawy w stosunku do wody - wedle uznania. Żadnej filozofii tu nie ma, polecam spróbować.

« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2021, 16:40:09 wysłana przez Pawcio »

Offline haka Kobieta

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: Kazak Rota, aeropress, clever dripper, V60
  • Młynek: C40, xeoleo
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #185 dnia: 11 Styczeń 2021, 16:50:13 »
Trochę liczyłam na jakies tajne tipy jak dostosować dozę do tej większej ilosci wody, z której tylko część bierze udział w parzeniu :) Ale widać eksperymenty mnie nie miną ;)

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #186 dnia: 22 Sierpień 2021, 09:33:10 »
Powróciłem do clevera i się nie rozczarowałem.
Parzę metodą odwróconą- najpierw woda, później kawa. 3 minuty parzenia, zamieszanie, 30 sekund i filtrowanie.
Tylko zmieniam temperaturę w zakresie 85-100.
Rewelacja. Kawa super pijalna. Wyniki bardzo powtarzalne. To naprawdę świetny zaparzacz.


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #187 dnia: 22 Sierpień 2021, 16:50:18 »
Ostatnio parzę sporo jasnych ziarenek w Cleverze. Ale krócej, 1,5 - 2 minuty, plus przelewanie. Efekty dobre, zbliżone do dripów. Filtry Moccamaster lub niebielone Melitta.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #188 dnia: 23 Sierpień 2021, 13:00:47 »
@WS  próbowałeś metody z wlaniem wpierw wrzątku do Clevera, a potem wsypaniem przemiału i lekkim zamieszaniem? U mnie w dripperze Wilfy świetnie to działa, można w miarę drobno zmielić i woda spływa bez większego zatykania. Mega proste przygotowanie i kawa nie gorsza niż z polewania po kawałku.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #189 dnia: 23 Sierpień 2021, 15:41:43 »
@WS  próbowałeś metody z wlaniem wpierw wrzątku do Clevera, a potem wsypaniem przemiału i lekkim zamieszaniem? U mnie w dripperze Wilfy świetnie to działa, można w miarę drobno zmielić i woda spływa bez większego zatykania. Mega proste przygotowanie i kawa nie gorsza niż z polewania po kawałku.

Tez używam drippera Wilfy do tej metody - póki co mój ulubiony sposob przyrządzania kawy. Dozy od 12 do 20 gramów sprawdzają się bez problemu, z większymi trzeba troszke się pobawić. Filtry Filtopy - niebielona Melitta to gwarantowany posmak jodyny.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #190 dnia: 23 Sierpień 2021, 16:26:47 »
@WS  próbowałeś metody z wlaniem wpierw wrzątku do Clevera, a potem wsypaniem przemiału i lekkim zamieszaniem? U mnie w dripperze Wilfy świetnie to działa, można w miarę drobno zmielić i woda spływa bez większego zatykania. Mega proste przygotowanie i kawa nie gorsza niż z polewania po kawałku.

Próbowałem kilka razy, ale mi nie podeszło w porównaniu do klasycznej metody. Napar szybciej się przelewa, ale jest delikatniejszy i sprawia wrażenie niedoparzonego.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #191 dnia: 24 Sierpień 2021, 01:11:15 »
A ciekaw jestem na ile drobno mieliłeś, może tu jest pies pogrzebany? Ja dozę 18 g kawy na 300 g wody mieliłem trochę drobniej niż 12 g do V60 na  preinfuzję + 2 zalania, z czasem przelewu ok. 2:40.  Tutaj natomiast podobnie jak Hoffmann po ok 2 minutach mieszam i po kilkudziesięciu sekundach zaczynam przelewać.

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #192 dnia: 24 Sierpień 2021, 06:40:24 »
Próbowałem kilka razy, ale mi nie podeszło w porównaniu do klasycznej metody. Napar szybciej się przelewa, ale jest delikatniejszy i sprawia wrażenie niedoparzonego.
to prawda, różnica jest. Ale ja miele drobniej żeby to wyrównać. Ewentualnie można zwiększyć dozę.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #193 dnia: 24 Sierpień 2021, 08:46:02 »
Zrobię jeszcze podejście z drobniejszym przemiałem. Wcześniej tego nie próbowałem, bo miałem ziarenka z tendencją do nadmiernej czekolady, wymagające grubszego przemiału. Na wiele nie liczę, bo teraz mam dobry przepis na dripy z Clevera (taką kawę z tego urządzenia  lubię najbardziej), fajnie uwypuklający słodycz przy niektórych ziarenkach. Jednym z warunków powodzenia są filtry Moccamaster, dobre i szybkie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #194 dnia: 24 Sierpień 2021, 09:51:09 »
Moccamaster, dobre i szybkie.
To coś się chyba pozmieniało w Moccamasterach, bo jak miałem dwa lata temu, to były najwolniejsze filtry trapezowe. Clever ma lepszy przepływ niż Wilfa, ja przy próbie przelewania Wilfy poległem. Natomiast ta metoda na wrzucanie do wody jest w przy tym urządzeniu Wilfy wg mnie najlepsza. Możliwe, że w Cleverze jest trochę inaczej
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2021, 09:53:16 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi