Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1534870 razy)

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7275 dnia: 04 Październik 2021, 21:36:01 »
Posmak winny? Wytrawny? Kenia. Ale także Kolumbie, choć są takie nietypowe.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7276 dnia: 05 Październik 2021, 22:06:07 »
Już jadą, już do mnie jadą  :hihihi:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7277 dnia: 05 Październik 2021, 23:51:16 »
A ja zacząłem Puerta Alegrę. W porównaniu z mieszanką La Veranera i Casa Negra, to jest bardziej elegancka i stonowana, choć też bardzo przyjemna, jednak zupełnie inny charakter. Jutro zrobię sobie cupping.

Offline Chris

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno, Timemore B75, V60, Aeropress, Chemex, Moka
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, 1Zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7278 dnia: 06 Październik 2021, 19:00:02 »
A do mnie właśnie przyjechały!

@Antonio dzięki!

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7279 dnia: 07 Październik 2021, 13:17:28 »
Super :). Dzięki wielkie.

Właśnie próbowaliśmy P. Alegre i Casa Negra oraz jednej z Kenii Pb. Siłą rzeczy wygrywa ten "super ferment" czyli Carbonic :). Puerto Alegre jest z obróbki naturalnej i ma mnóstwo w sobie również takich fermentacyjnych aromatów, ale na pewno te specjalne fermentacje przebijają wszystko. Kenia zaś w tej konkurencji nie ma szans ;).
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2021, 14:22:21 wysłana przez Antonio »

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7280 dnia: 14 Październik 2021, 20:19:42 »
Cześć! Dziś rano specjalnie "ukradłem" sobie paczkę "Green Dream", by sprawdzić espresso po kilkudniowej nieobecności. Nic się nie zmieniło od dnia palenia -- bardzo fajna i harmonijna kawa. Warto spróbować, jeśli wcześniej podobała się wam Cancion Colombiana. Idea jest podobna, ale tu w "konkury" do Kolumbii staje bardzo przyjemna kawa z Javy. Tyle o moich kawach dzisiaj -->> It's a green dream...

Z Synestezji wkrótce do sklepu trafi parę kolejnych pozycji, m.in. ciekawe wydanie mieszanki Sweet -- tym razem będzie to połączenie Brazylia Ecoagricola Natural i Etiopii Jimma Natural z plantacji Mohammada Ali, po prostu jaśniejącej w espresso. Ta sama Etiopia wystąpi również jako single-origin w wersji do espresso. Pojawi się też palenie Brazylii Ecoagricola z kontrolowanej fermentacji -- bardzo przyjemna to kawa w jasnym paleniu, może nawet okaże się fajna do metod przelewowych.

Jak tam wrażenia z bliskich kontaktów z naszymi nowościami? Jak Państwu smakują Kolumbie, Kenie i Etiopie?
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2021, 21:10:29 wysłana przez Antonio »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7281 dnia: 18 Październik 2021, 18:44:02 »
Do mnie właśnie przyszła paczka i od razu przelałem sobie w v60 Kenię Kirinyaga Karani AB. Nie pamiętam już kiedy ostatnio piłem kawę z tego kraju.. Ta ma wszystko za czym się stęskniłem - wspaniałe aromaty jeżyn, wysoką kwasowość i jeszcze wyższą słodycz.  :)

Mam też paczkę Autumn Espresso Blend. Ciekawe, czy uda się zaparzyć coś smacznego na moim sprzęcie, bo nie próbowałem jeszcze tak jasnych kaw jako espresso.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7282 dnia: 19 Październik 2021, 09:59:10 »
Parę miesięcy temu pisałem, że trudno nam było znaleźć jakieś ciekawe Kenie u naszych dotychczasowych kontrahentów. Wtedy ubiegłoroczna Nyakabugi była lepsza niż szereg tegorocznych ziaren. Byliśmy w kłopocie, bo ziarna z Kenii to podstawa dobrego smaku. "Rzutem na taśmę", bo dobre ziarna szybko znikają, udało się zdobyć świetne kawy gdzie indziej. Oprócz Karani, Ndaroini i Mwendia będą jeszcze dwie Kenie. Same cuda.

Przy okazji chciałem się podzielić własnym doświadczeniem. Niedawno sam wypaliłem parę worków Brazylii Londrina ze specjalnej "fermentowanej" obróbki. Kawa szybko się skończyła. Postanowiłem w jej miejsce znaleźć coś podobnego. Jest to ziarno ze znanej nam od lat Ecoagricola, bardzo dobrej firmy, należącej do rodziny z polskimi korzeniami. Polskie korzenie to po prostu dziadkowie czy pradziadkowie -- emigranci zarobkowi z terenów dzisiejszej Polski. W każdym razie zaciągnąłem te specjalne ziarna do palarni z myślą o tym, że sam je wypalę. No cóż, zrobiła to Ela i zrobiła to świetnie. Coś tam jak zwykle mówiła, że nie jest z tego zadowolona, że za jasno te ziarna wypaliła, że do dripu a nie do espresso. No dobra, wziąłem i zrobiłem espresso. Od paru dni nie mogę się nadziwić. Jest to stosunkowo jasno palona kawa: myTonino pokazuje mi 100, dla porównania Ariadna 88-90, włoskie węgielki poniżej 80. Jednocześnie jest to niesamowicie słodka kawa. Espresso jest moim zdaniem doskonałe. Do metod przelewowych jest odrobinę za ciemna, ale też dobrze smakuje. Polecam bardzo:

-->> Ecoagricola Dry Fermentation Red Catucai


« Ostatnia zmiana: 19 Październik 2021, 10:14:36 wysłana przez Antonio »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7283 dnia: 19 Październik 2021, 21:27:29 »
Czy Hot Pair wróci w jakimś skończonym najbliższym czasie? Dawno nie piłem, a to super tandem do espresso był.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7284 dnia: 21 Październik 2021, 18:42:17 »
To prawda, fajna i mocna to kawa -- ostatnio było w niej 30% robusty z Gwatemali. Myślę, że tak, że w ciągu tego weekendu zajmę się paleniem. Tym razem Gwatemalę zastąpi India Kaapi Royale :).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7285 dnia: 21 Październik 2021, 20:30:45 »
Super! To poczekam.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7286 dnia: 24 Październik 2021, 17:14:11 »
Ostatnia paczka w dobrej prze/cenie: -->> Veranera

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7287 dnia: 03 Listopad 2021, 18:16:44 »
Jak wyglada zapas Hot Pair? Przymierzam się do zamówienia w przyszłym tygodniu, a to dla mnie pozycja obowiązkowa. Będzie?

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7288 dnia: 03 Listopad 2021, 18:19:13 »
W weekend na pewno się pojawi :). Jak ostatnie palenie wypadło?

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7289 dnia: 05 Listopad 2021, 14:14:41 »
Cześć kochani! Ostatnio mieliśmy małe zamieszanie z naszą robustą. Kaapi Royale kilka lat temu bywała w naszym sklepie, więc ustawiliśmy w opisie datę palenia i ilości opakowań -- rutynowo nie ruszyliśmy ceny. Została cena sprzed lat, więc wszystkie paczki 250g momentalnie zniknęły :). Teraz w sklepie znajdziecie kilka jeszcze opakowań 500g tejże indyjskiej robusty.

Przy okazji, człowiek zawsze się czegoś nowego nauczy. Ziarna te pochodzą z ciekawego historycznie miejsca. Przed 1956 rokiem było to niewielkie, osobne księstwo, państwo członkowskie, sam nie wiem jak to nazwać. W 1956 Kodagu zostało wcielone do stanu Karnataka, znanego do lat 70-tych jako Mysore. Mysore, Karnataka -- to właśnie najbardziej kawowe hasła z Indii. Na tym rysunku pokazano podział administracyjny Indii przed 1956 rokiem:


Tutaj o historii regionu w wikipedii: -->> India Kodagu district. Takim osobnym a niewielkim stanem było też Pondicherry, znane z pewnej fascynującej książki i filmowej jej ekranizacji.

A tutaj nasza robusta z regionu Kodagu, z plantacji Kaimbatta, odmiana Peradenya, obróbka mokra: -->> Robusta Kaapi Royale
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2021, 14:19:14 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi