Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1530184 razy)

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7230 dnia: 26 Sierpień 2021, 19:29:01 »
Próby zakończone i mogę stwierdzić że o ile próbka A mocno się wyróżniała od reszty, to z B i C miałem niemały problem przy porównaniu. Wszystkie kawy leciały z Robota w okolicach 25 sekund dając 36-38g uzysku z 16g. A zatem:

"A" - Bardzo poprawna, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Czekoladowa, bez nadmiernych kwasków ale z taką goryczką, klasyczną dla znanych mi blend'ów z robustą. Wyczuwalna tzw. ziemistość mogłaby na jej zawartość wskazywać. Jednak może to zauważalne ciemniejsze palenie dało ten efekt? Crema też była na podobnym poziomie względem reszty. Osobiście takie kawy najbardziej smakują mi z Robota. Najlepiej też mi wychodzą, z racji niższej temperatury zaparzania.

"B" - Tutaj oprócz czekolady pojawiły się wyczuwalne kwaski. Czułem też orzechy laskowe a na finiszu pestkę wiśni. W tej próbce kwasowość była chyba największa. Jednak w granicach akceptowalnych dla moich kubków smakowych, w przypadku espresso.

"C" - W porównaniu z B musiałem się sporo nasiorbać żeby wyłapać różnice :) Ostatecznie wydawała mi się delikatnie lepiej zbalansowana. Pojawiły się migdały i melon. Dało to naprawdę przyjemny efekt.

Podsumowując:
Wszystkie kawy piłem ze smakiem. Pomimo iż kwaski i cytrusy preferuję bardziej w przelewach a espresso dla odmiany robię w klimatach "A", mieszanka "C" chyba najbardziej mi zasmakowała. Dała naprawdę przyjemne, złożone espresso które się wyróżniało na tle "A". Dziękuje Antonio za ten eksperyment. Bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7231 dnia: 27 Sierpień 2021, 09:14:27 »
Cóż tam słychać z naszym testowaniem espresso? Ktoś jeszcze się zgłosi ze swoimi wrażeniami?

Dołączę w weekend albo zaraz po. Paczka zastała mnie w drzwiach przed wyjazdem, ale zdążyłem wrzucić do torby z Kazakiem i testuję w warunkach polowych.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7232 dnia: 27 Sierpień 2021, 09:42:39 »
Cóż tam słychać z naszym testowaniem espresso? Ktoś jeszcze się zgłosi ze swoimi wrażeniami?
Ja na pewno swoje wrażenia opisze jak potestuję,  tylko ze względu na brak czasu zabiorę się gdzieś w następnym tygodniu a może i później. Antonio szczegóły i zawartość próbek możesz podawać i na mnie nie czekać, bo podejrzewam,  że uczestnicy testu się niecierpliwią, a ja szczegóły  poczytam po wszystkim, żeby nie psuć wrażeń:)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7233 dnia: 28 Sierpień 2021, 13:37:07 »
Do tej pory smakowałem kawy oddzielnie.
Dziś postanowiłem porównać filiżanka w filiżankę A i B.
Jutro będzie B i C.

A moim zdaniem odstaje na niekorzyść w porównaniu z innymi kawami.
Jest za to najprostsza w ekstrakcji, dobrze spisze się w automacie, czy maszynach, które mają niższą temperaturę zaparzania.

W smaku jest: taka sobie. Nie wyróżnia się ani na plus ani jakoś specjalnie na minus. Bezpieczna mieszanka, ale przez to trochę brakuje charakteru. W odróżnieniu od B, wyraźniejsze są tu aromaty palenia, które maskują właściwości ziarna. Wiedząc jak dobry surowiec ma u siebie Antonio, to chyba trochę szkoda tych ziarenek do takiego palenia. Myślę, że sporo w tej mieszance jest ziarenek z mytej obróbki z Ameryki Środkowej. W filiżance króluje aromaty palenia, zbożowe, popiół a do tego nuty orzechowe. Balans trochę bardziej w stronę goryczki. To wszystko przy standardowym ratio, 16,5 g -> 33 g, preinfuzja 2 bar. . Dużo lepiej broni się kawa jako ristretto, z uzyskiem w okolicach 20 gram.
Ciekaw jestem, jak by wyszła taka kawa, palona podobnie ale ze słabszego surowca, tak żeby wyróżniała się zdecydowanie niższą ceną.

B - tu już dzieję się sporo więcej. Czuć więcej aromatu ziarna a mniej pieca.  Wydaje mi się, że podstawą tej mieszanki jest jakiś natural z Brazylii, i jeszcze coś bardzo aromatycznego owocowego, jakaś dobra Kolumbia z naturalnej obróbki wzbogacona o myte kawy z Ameryki Środkowej. W smaku jest dość rześko, wyczuwalna słodycz, nie ma obecnej w A ziemistości. Czuć kakao, orzech ale przełamane to wszystko jest rześkością leśnych owoców. Lepszy balans niż w A. Nadal nie ma efektu WOW, ale to już bardzo solidna propozycja. 16,5 -> 32 gram, preinfuzja 2,5 bar.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7234 dnia: 28 Sierpień 2021, 18:58:15 »
Obecnie testuje A i jeżeli krótko to w moje upodobania nie celuję. Jest ziemiście i gorzko. Pierwszy strzał doza 17 gr. na wyjściu 43 gr. w 25 sec i tu ledwo co wypiłem. Bardziej mi przypadło do gustu  jak wyszło mi doza  17 gr. na wyjściu 28 gr. w 25 sec. i tu było dobrze, nie jest to nadal mój typ, ale dużo osób może docenić. Jest gorycz prażonych włoskich orzechów i gorzkiej czekolady. Zastanawiam się czy jest tam robusta :mhh: Skłaniam się do myśli że nie ma  robusty bo nie czuje charakterystycznej goryczki którą nawet lubię. Goryczka w danej mieszańce bardziej bierze się z ciemnego wypału (tak myślę). Jeszcze jedno, zrobiłem dzisiaj cappuccino i wyszło wspaniale. Myślę, że ta mieszana przypadnie do gustu osobom które dopiero zaczynają przygodę z kawą i przed tym piły jakieś sklepowy kawy i w kawiarniach typu Starbucks. Tu będą miały łagodne przejście w światłą stron,  no i będą mieli w  ekstrakcji spokojnie bo  łatwo się wstrzelić

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7235 dnia: 29 Sierpień 2021, 11:01:42 »
Jeśli testy miały wyłonić mieszankę o profilu czekoladowym, to jak dla mnie w próbce C jest jej najwięcej. Mojej drugiej połówce, capuccino z tej kawki, najlepiej smakowało :)
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień 2021, 12:02:30 wysłana przez pietro »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7236 dnia: 30 Sierpień 2021, 22:40:32 »
przetestowałem  próbkę B , w zasadzie podobnie do A tylko doszły delikatne owoce plus mniej winnego wytrawnego posmaku w tle :):)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7237 dnia: 31 Sierpień 2021, 07:35:19 »
C w porównaniu do A kolosalna różnica. Tutaj dużo się dzieje, jest kwasowość (nie cytrusów), słodycz dojrzałych owoców, takich jak brzoskwinia, melon, czereśnia. Co do goryczki to prawie nie wyczuwalna. Tutaj już gorzej było się wstrzelić, jest trudniejsza do opanowania. Na obronę tej mieszanki  powiem, że nawet jak mi wyszło z 17 gr. 45 naparu to i tak było bardzo ciekawie, taka w sumie kwaskowa, orzeźwiająca  bez słodyczy i goryczki. Druga próba wyszła 17 gr. na 22 gr  naparu i tu mi najbardziej smakowało, więcej  słodyczy  wspomnianych owoców i delikatna kwasowość. Trzecia próba wyszła mi książkowo i tu totalny balans smakowy;)

Dzisiaj po pracy będę testować B
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2021, 07:37:30 wysłana przez Psyche »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7238 dnia: 31 Sierpień 2021, 10:29:49 »
Próbka C za mną :), najlżejsza najbardziej owocowa , ale dla mnie wygrywa próbka B jako najbardziej celującą w moje  klimaty : dużo czekolady , orzech delikatna kwasowość.Podsumowując A,B,C to odbieram jako ta samą mieszankę w której w każdej odsłonię ubywało ilościowo jakiejś składowej :)pozdrawiam i dziękuję za możliwość udziału w teście :):)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7239 dnia: 01 Wrzesień 2021, 09:17:25 »
Mój test był wysoce niedoskonały, bo działałem na wyjeździe. Parzyłem wyłącznie w Kazaku, czyli brak kontroli temperatury. Mielenie C40 na klikach 6-8. Miałem na szczęście drugie sitko, więc za każdym razem dało się porównać ze sobą dwie próbki.

Próbka A - dla mnie najmniej ciekawa, co nie znaczy, że zła. Widzę różnicę między parzeniem w Kazaku jako pierwszy i jako drugi shot. Przy pierwszym, kiedy temperatura jest pewnie odrobinę niższa, shot smakował mi lepiej: trochę kwaskowatości granatu, orzechy, trochę tytoniu, ale po chwili dominująca wszystko ciemniejsza, popiołowa nuta. Parzona jako druga, czyli przy trochę wyższej temperaturze, dawała już dużo wyraźniejszy gorzki smak. Długi posmak tej goryczy już po wypiciu shota początkowo wiązałem z tym, że Antonio nas nabrał i dorzucił z 5% robusty. Ale podejrzewam teraz, że to jednak skutek drobnego przepalenia mieszanki, albo jakiejś jej składowej. Paradoksalnie, sądzę, że ta kawa mogłaby najlepiej nadawać się na cappucino. Ewentualnie dla teściów, którzy chcą, "żeby kawa smakowała jak kawa".

Próbka B - najbliższa temu, czego spodziewam się po Chocolate Wave, czyli na pierwszym planie orzechy, słodycz, ciemna czekolada, kakao, ale w tle też jakiś ananas (przy jednym shocie miałem nawet skojarzenie z jagodową czekoladą od Michaliny). To dla mojego podniebienia nadal nie jest Chocolate Wave sprzed pół roku, ale na pewno bliżej niż ostatnie palenia. Jeden z sygnałów, że jest inaczej: przy mieleniu nie czuję tak silnego zapachu czekolady i kakao, jak kiedyś (a covidu nie miałem).

Próbka C -  Blisko próbki B, ale trochę więcej kwasków. Gdybym z niczym nie porównywał, uznałbym, że to po prostu fajna, dobrze wypalona, codzienna mieszanka dobrej klasy; kawa, która nie ma nikogo urazić. Jednak nie szedłbym w tym kierunku z Chocolate Wave.

Antonio, dzięki za eksperyment. Bardzo mnie ciekawi, co przyjdzie w paczce z Chocolate Wave następnym razem :)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7240 dnia: 01 Wrzesień 2021, 11:57:18 »
I ostatnia próbka już za mną czyli próbka B ;) Zapach bogaty w aromaty, na tyle bogaty, że ciężko określić szczegóły. Smakowo również pysznie, na pewno orzechy, ciemna czekolada, ale nie 100% kakao ponieważ jest dużo słodyczy  i delikatna goryczka, a 100% daje dużo wytrawnego smaku.  Jest delikatna kwaskowość na języczku, owoce takie jak melon, ananas, mango. Myślałem, że C będzie moim faworytem, ale B chyba ciut bardziej zbalansowana i więcej aromatyczna w smaku i zapachu.

Osobisty ranking ;)
1 miejsce mieszanka B
2 miejsce mieszanka C
3 miejsce mieszanka A

Antonio bardzo dziękuje za smaczny poczęstunek i  pyszne wrażenia kawka

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7241 dnia: 01 Wrzesień 2021, 14:55:00 »
Ostatnia kawka C i silne skojarzenia nie z czekoladą, ale  z surowym kakao takim nieodtłuszczonym, niepalonym, lekko przefermentowanym, kwaskowatym, w sieci dostępne jako kakao ceremonialne.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7242 dnia: 02 Wrzesień 2021, 13:55:37 »
Bardzo to wszystko ciekawe. Postaram się wasze refleksje zebrać w całość oraz dodać coś od siebie. Nie mogę znaleźć spokojnej chwili, by usiąść przy komputerze i się skupić na takiej przyjemności pisania. Przy okazji: w naszym sklepie jest sporo nowości i sporo cenowych promocji -- warto rzucić okiem i coś tam kupić :).

Jeszcze jedno. Właśnie znalazłem taki oto, ciekawy, urzekający materiał filmowy na temat jednej z plantacji kawy w regionie Patrocinio, Cerrado w Brazylii:

« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2021, 15:47:02 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7243 dnia: 03 Wrzesień 2021, 18:06:54 »
Brazylia w moich mieszankach od kilku tygodni -- to ziarna z gospodarstwa z powyższego filmu :). Swego czasu, a może i wciąż, pan Grossi współpracował z potężnym Illy Caffe. To dość miłe, że i my możemy sobie pozwolić na takie kawy.

Dziękuję za refleksje na temat A/B/C. Wasze 11 opinii umieściłem w tabeli pod nagłówkami oznaczającymi poszczególne próbki. Wziąłem pod uwagę pewne negatywne i pozytywne zdania. Podsumowanie jest takie, że próbka A otrzymała 8 minusów -- czyli 8 osób dostrzegło w niej coś negatywnego. Próbka B dostała 9 plusów -- czyli u 9 osób wywołała pozytywne reakcje. Próbka C zaś ma dość obojętne statystycznie wyniki: dwa plusy i dwa minusy. Próbce C bliżej jest do B niźli A.

Najważniejszy z tego dla mnie jest wniosek:

Jeśli się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B.

Próbka B, choć może nie wszystkim kojarzy się z hasłem "chocolate", ma w sobie coś ujmującego i przekonującego...

Składniki użyte w mieszankach są następujące:
  • X Podstawa: Brazylia Natural
  • Y Kawy z obróbki mokrej: Gwatemala/Salwador/ Honduras
  • Z Kawy z obróbki naturalnej: Kolumbia/Meksyk
  • A: 70% X + 20% Y + 10% Z
  • B: 70% X + 30% Z
  • C: 65% X + 15% Y + 20% Z

Stopień palenia B i C jest podobny. Mój Tonino wskazuje liczby nieco większe niż 90. Tak to wygląda od lat. Natomiast A została wypalona wyraźnie mocniej, bo mój Tonino wskazuje liczbę o 10 mniejszą czyli około 80 i parę. Włoskie "czarne" kawki, przywiezione przeze mnie ostatnio mają w myTonino około 70. Dlatego pisałem wcześniej, że Chocolate Wave z 8/07 jest w połowie drogi do Włoch :). Próbka A była dokładnie wspomnianym przez @RufusTF wydaniem Chocolate Wave z 8/07. Próbka B jest dokładnie mieszanką Espresso #4, dostępną wciąż w naszym sklepie -->> E #4. C zaś była kolejnym, nieistniejącym już wydaniem CW.

Dawno temu, gdy Chocolate Wave nazywało się jeszcze Cioccolato, skład tej mieszanki przypominał właśnie Espresso #4. Była to po prostu Brazylia w połączeniu z pamiętnymi ziarnami Hondurasu COMSA z obróbki naturalnej. Z czasem zabrakło tejże kawy, więc musiałem wymyślić coś innego. Stąd kawy z obróbki mokrej -- są one również fajne i można z nich zbudować przyjemne mieszanki, np. Stormy Weather lub Espresso #1. Dzisiaj tak naprawdę Stormy Weather składa się z tych samych kaw co Chocolate Wave -- różnią się ilościami i proporcjami. W naszym przedsięwzięciu hasło "dzisiaj" oznacza, że znowu wszystko się zmienia. Kończą się Gwatemala i Honduras a wjeżdżają nowe ciekawe kawy np. z Nikaragui i Meksyku. Od kilku lat niezmiennym pozostaje ta naturalna frakcja moich mieszanek. Polecam lekturę tego "zakopanego" wątku: Cioccolato evolution.

Jeszcze słówko o kolorze, barwie palonej kawy. Niekoniecznie tak określony stopień palenia podpowie nam jak dana kawa smakuje. Ostatnie palenie wspomnianej przeze mnie ostatnio Kolumbii Granadilla miało taki sam kolor jak włoskie mieszanki z południa czyli około 70. Ale porównanie cup2cup jest miażdżące: włoskie mieszanki są przy tej Kolumbii okropne (negatywne zapachy). Dużo zależy od charakteru ziaren -- ta akurat Kolumbia ma ogromne pokłady treści w postaci kwaśnych, żywych substancji. Palona tak mocno i ciemno, wciąż pozostaje pachnąca przyjemnie i owocowo. Równie mocno palone Brazylie stają się już bardzo gorzkie i przykre -- myślę, że to właśnie dostrzegliście w próbce A.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2021, 18:37:58 wysłana przez Antonio »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Mastro Antoni
« Odpowiedź #7244 dnia: 03 Wrzesień 2021, 18:43:07 »
Pytanie za 100 punktów czy aktualnie w sklepie chocolate wave to próbka B, czy mam zamówić espresso numer 4?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi