Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 244501 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #780 dnia: 10 Sierpień 2021, 23:40:20 »
[quote author=GostRado
Byłem i mają tylko Żywiec Zdrój i ten z ujęcia Pilsko ma 213,40 mg/l. Pojechałem do Lidla, a tam drugi Żywiec Zdrój, znaczy etykieta taka sama tylko mineralizacja 310 z ujęcia Pilsko 2. Zresztą mieli i tego pierszego. Szukam nowej wody, bo coś po Stokrotkowej kamień się pojawił. Nie ma u mnie na mieście NIGDZIE tej wody Żywiecki Kryształ :(
[/quote]
:-)  dobry jesteś. Zamów na necie. 5butelek z przesyłką 29zl. A jak za drogo podejdź do sklepu pokaż etykietę i ci ktoś zamówi

« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2021, 23:43:13 wysłana przez manfred »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #781 dnia: 11 Sierpień 2021, 07:36:09 »
dobry jesteś. Zamów na necie. 5butelek z przesyłką 29zl. A jak za drogo podejdź do sklepu pokaż etykietę i ci ktoś zamówi
Wczoraj odkamieniałem 3 ekspresy i chciałem zalać już nową. Rozmawiałem ze właścicielem sklepu (kawosz), że jak będzie dostępna, gdzie się zaopatruje, to wprowadzi do swojej oferty tę wodę, a jutro przywiozę sobie choćby paletę z Carrefoura.
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #782 dnia: 12 Sierpień 2021, 21:15:45 »
Wszystkie wody butelkowe mają mineralizacje powyżej 200, gdzie na etykiecie znajdują się poszczególne składniki danej wody, a w Żywieckim Krysztale taki opis: "Suma oznaczonych składników mineralnych ok. 77mg/l" Nie wydaje się to jakieś podejrzane? Coś robią z tą wodą, zanim trafi do butelki?
》tertium non datur《

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #783 dnia: 12 Sierpień 2021, 23:07:59 »
Dzień dobry,
Wspólnie z Konradem nagrywamy Podcast o Kawie (jest dostępny we wszystkich platformach do słuchania podcastów np. Spotify, Apple Podcast, Podcasty Google).
Kilka tygodni temu opublikowaliśmy dwa odcinki w temacie wody z Pawłem Siemaszko (AkVo)

Część pierwsza - w niej zapytaliśmy Pawła na co zwrócić uwagę wybierając wodę do parzenia kawy w domu.
W rozmowie nasz gość w prosty sposób wyjaśnia, dlaczego woda jaką użyjemy wymaga odpowiednich minerałów.
W prosty sposób, mówi o buforach, jonach i zmianach PH.
W odcinku posłuchasz o wodzie najczęściej kupowanej przez homebaristów, czyli o Żywieckim Krysztale oraz o popularnych kuchennych dzbankach z filtrem typu Brita lub Dafi.

I drugi odcinek. W nim nasz gość m.in. opowiada jak działa system filtracji wody dla kawiarni.


Zapraszam
Paweł
https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #784 dnia: 13 Sierpień 2021, 11:12:47 »
Daj może jakiś odnośnik do tego podcastu...

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #786 dnia: 13 Sierpień 2021, 14:02:40 »
Dzięki :).

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #787 dnia: 13 Sierpień 2021, 14:32:17 »
Przesłuchałem, jest ok.

Nic nowego, dla fanów kawy tutaj, temat został już jednak rozłożony na części pierwsze wielokrotnie przez ostatnie kilka lat.

- Żywiecki Kryształ jak ktoś nie ma ochoty się bawić w we własną filtrację i mineralizację
- Od biedy filtry dzbankowe, ale trzeba wiedzieć jaką wodę filtrujemy, efekt może być różny
- Najlepiej RO i mineralizowanie pod własny gust / ziarenka

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #788 dnia: 14 Sierpień 2021, 01:48:58 »
Żywiecki Kryształ jak ktoś nie ma ochoty się bawić w we własną filtrację i mineralizację

Też używam ŻK (77),  ale znam poważne opinie, że najlepsze rezultaty daje mineralizacja  wody na poziomie 150. I że  dużą rolą  w  przenoszeniu smaku odgrywają jony Ca. No niestety.

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #789 dnia: 14 Sierpień 2021, 23:53:17 »
Dziękuję za udostępnienie linku.
Mam za mało postów, aby podawać bezpośrednio.

To prawda, staramy się w zrozumiały sposób mówić o wodzie dla osób które stawiają pierwsze kroki.
Jeśli mielibyście pytania do naszego gościa proszę napiszcie. Z przyjemnością nagramy kolejny odcinek.

pozdrawiam
Paweł

https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #790 dnia: 17 Sierpień 2021, 12:17:29 »
U mnie przy "kranowiance" o mineralizacji ok. 150 (co jest nadal wodą miękką) osadza się dużo kamienia. Przy filtrowaniu wody i tak po pewnym czasie osadza się sporo kamienia np. w czajniku, może ma to związek ze składem wody.
Na codzień piję filtrowaną wodę z kranu i takiej też używam do ekspresu. Jak eksperymentowałem kiedyś z wodą butelkowaną to osadzanie się kamienia zwykle było błyskawiczne, chyba że była to woda źródlana o bardzo niskiej mineralizacji.
Jak wygląda osadzanie się kamienia przy używaniu wody Żywiecki Kryształ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #791 dnia: 17 Sierpień 2021, 12:34:16 »
Im mniejsza mineralizacja wody, tym wolniej osadza się kamień. Na ogół butelkowane wody są wysokozmineralizowane, bo takie są dla większości osób najkorzystniejsze do picia bez obróbki termicznej. Żywiecki Kryształ ma bardzo niską mineralizację, bo w okolicach 80.  Ja po przefiltrowaniu wody mam w okolicach 100 i kamień praktycznie się nie osadza. Po dwóch miesiącach mam lekki nalot, który wystarczy przetrzeć na mokro żeby usunąć. Niska mineralizacja jest korzystna do przygotowywania naparów, gdyż może więcej substancji wypłukać z kawy. Oczywiście skład też jest ważny, jak i pH, bo zbyt niskie lub zbyt wysokie też będzie niekorzystnie wpływać na smak, optymalnie jest w okolicach pH 7 +/- 0,25.

W załączniku informacje dot. wody do zaparzania kawy wg SCA
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2021, 12:41:52 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #792 dnia: 17 Sierpień 2021, 12:57:44 »
Jak wygląda osadzanie się kamienia przy używaniu wody Żywiecki Kryształ?
Kupuję wodę w butelkach 5l w Biedronce: suma 310mg/l w tym wapń 60mg/l. Zero kamienia w czajniku. Kranówka w Kołobrzegu, średnio twarda -- mnóstwo kamienia.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #793 dnia: 17 Sierpień 2021, 13:27:20 »
Pewnie kwestia składu wody z kranu, ale inną rzeczą jest, że na etykiecie przeważnie jest większa mineralizacja niż w rzeczywistości :) Można znaleźć badania wód w internecie i porównać.

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #794 dnia: 17 Sierpień 2021, 13:38:51 »
Jak wygląda osadzanie się kamienia przy używaniu wody Żywiecki Kryształ?
Kupuję wodę w butelkach 5l w Biedronce: suma 310mg/l w tym wapń 60mg/l. Zero kamienia w czajniku. Kranówka w Kołobrzegu, średnio twarda -- mnóstwo kamienia.

To potwierdza moje obserwacje sprzed lat, że tak naprawdę oprócz samej sumy minerałów, liczy się konkretny skład. Przy moich testach mineralizacja wody butelkowej na poziomie 150-200 dawała zazwyczaj dość szybko bardzo duże zakamienienie, ale zależało to od rodzaju wody. Tymczasem u Ciebie, przy znacznie wyższej mineralizacji, jest czysto.
PS. jak kiedyś lata temu kupowałem w baniakach 5 l wodę z biedronki to nazywała się Oaza Morzeszczyn  ::) Teraz chyba jednak się zorientowali i nie eksponują już tego pochodzenia wody z osobliwego morza  :hihihi:


W załączniku informacje dot. wody do zaparzania kawy wg SCA

Dzięki, potestuję na wodach kupnych i zobaczymy jakie będzie przełożenie na kawę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi