Autor Wątek: Problem z Jura S8  (Przeczytany 9300 razy)

Offline siwy2235

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura S8
Problem z Jura S8
« dnia: 08 Październik 2021, 23:06:42 »
Witam  Dzień dobry wszystkimch!
Około rok temu kupiliśmy ekspres automatyczny Jura S8. Od początku robił słabe kawy... Ale myślałem że to wina ziaren (lavazza espresso).
Zacząłem podejrzewać ze jest jakiś wadliwy, albo tak ma poprostu. Rozczarowałem się bo ekspres kosztował 1500 euro... Kombinowałem w ustawieniach itd. Moc kawy na max, ilość wody 180ml. Wychodzi lura która nie ma smaku. Dużo pływam, na statku piję kawę z najprostrzych DeLonghi, smakuje dużo lepiej ( a ziarna kupowane najtańsze chyba). Główna różnica jest w tym że jak ustawie sobie na DeLonghi większą moc kawy i wody, to mieli więcej kawy (wyraźnie słychać że mieli dłużej). Jeśli ustawie 2 kawy po 180ml to mieli dwa razy.
U siebie na Jura mogę ustawić nawet 240 ml kawy i max moc, a mieli tak samo jak przy najsłabszej kawie na 50 ml. Jeśli ustawie 2 kawy to mieli tak samo krótko jak zawsze, i robi 2 "herbaty" (szczerze mówiąc to herbata mocniejsza jest). Ostatnio zrobiłem mały tescik. Zaparzyłem podwójne espresso, łącznie 60ml (max moc kawy) i taka samą ilość normalnej kawy. Wynik? Obie mają taką samą barwę "brudnej wody" i identyczny smak. Mogę wszystko przestawiać jak chce a i tak zawsze to samo wychodzi :cenzura:. Nie wspomnę już o cappuccino i late. Samo mleko, bo kawa tak słaba jest.
Ekspres ma niecały rok, jest bardzo zadbany. Regularnie czyszczony, jak tylko komunikat się pojawi. Używamy filtrów do wody, woda butelkowa do tego.
Czy spotkał się ktoś z takim czymś? Te ekspresy tak mają, czy poprostu trafiliśmy na wadliwy? Kawa kupiona rano na stacji za euro smakuje dużo lepiej
Pozdrawiam, Kamil
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2021, 09:37:51 wysłana przez Fux »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Problem z Jura S8
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Październik 2021, 09:52:25 »
Zobacz tutaj: https://pl.jura.com/pl/o-kawie/porady-baristy/stopie%C5%84-zmielenia

Musisz dobrać stopień mielenia do ziaren.
Nie znam tego modelu, ale do każdego ziarna trzeba dobrać stopień mielenia, inny do jasno palonych znaczy drobniej, a grubiej do ciemnych
Poza tym kup kawę w palarni,  będzie o niebo lepsza niż Twoja sklepowa.

Tu masz pomocny filmik, wprawdzie inny automat,  ja mam delonghi i ta metoda działa.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2021, 09:58:22 wysłana przez Makgajwer »

Offline siwy2235

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura S8
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2021, 12:13:27 »
Dziękuję za wskazówki, napewno wypróbuje jak tylko wrócę do domu.
A co z tym mieleniem kawy? Normalne to jest?

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Październik 2021, 20:58:33 »
Nie znam Jury, nie wiem jak wygląda mielenie i czy ze wzrostem mocy młynek dozuje więcej kawy?
W moim poprzednim Saeco ciastka kawowe zawsze miały taką samą wagę.
W nowym delonghi Esam 420.80TB doza jest 6-14 gram i jak ważyłem ciastka kawowe, to waga ich wzrasta wraz z mocą mają 19-28 g.

Najpierw poszperaj w necie lub zapytaj jakiego dystrybutora/serwis.
Dlatego najlepiej zastosuj się do moich rad i zmień kawę, kup parę różnych ziaren. Ja używam zazwyczaj blendów 100% Arabika lub Arabika z 20-30% Robusty,  stopień palenia 3 w 5 stopniowej skali.
Dobór ziaren ma tak samo duży wpływ jak stopień mielenia,  bo na to masz wpływ. Na podstawie doświadczenia wiem, że nie zawsze kawa speciality sprawdzi się w automacie, ale każda z palarni będzie lepsza niż sklepowa Lavazza. Tym bardziej,  że w tej cenie kupisz na prawdę dobre ziarno z polskiej palarni.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2021, 21:05:43 wysłana przez Makgajwer »

Offline siwy2235

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura S8
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Październik 2021, 22:45:18 »
Dzięki wielkie. Najpierw zmienie kawę a później zajmę się tym mieleniem. Bo czas mielenia nie różni się w zależności od mocy czy ilości kawy. Wrócę do domu to zważę ciastka i wtedy napisze jak wyszło.
Pozdrawiam

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Październik 2021, 23:17:07 »
U siebie na Jura mogę ustawić nawet 240 ml kawy i max moc, a mieli tak samo jak przy najsłabszej kawie na 50 ml. Jeśli ustawie 2 kawy to mieli tak samo krótko jak zawsze, i robi 2 "herbaty" (szczerze mówiąc to herbata mocniejsza jest). Ostatnio zrobiłem mały tescik. Zaparzyłem podwójne espresso, łącznie 60ml (max moc kawy) i taka samą ilość normalnej kawy. Wynik? Obie mają taką samą barwę "brudnej wody"

Nic nie zmieniaj. Inne ziarna nie rozwiążą problemu. Skoro niezależnie od ustawionej dozy młynek mieli tak samo krótko, czas mielenia nie zmienia się tzn, że ekspres powinieneś oddać na gwarancję. Wygląda na to, że jest wadliwy.

Miałem kiedyś podobny problem w Delonghi Magnifica S, ale rozwiązałem go resetując oprogramowanie sterujące, wciskając odpowiednią kombinacje klawiszy. Do Jury kombinacji nie znam. Ratuje Cię tylko serwis.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Październik 2021, 20:36:43 »
Tak jak napisał kolega, wraz ze zmianą ustawień mocy/ilości kawy wyraźnie zmienia się czas mielenia.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Październik 2021, 11:05:48 »
Jeżeli nie odczuwasz nawet minimalnej zmiany w smaku i konsystencji tej samej kawy przy różnych ustawieniach to ewidentnie coś nie tak z ekspresem. Nie kombinuj, wyślij na serwis.

Offline siwy2235

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura S8
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Październik 2021, 19:16:35 »
Dzień dobry.
Dotarłem do domu i przeprowadziłem testy  :taktak:

Więc tak:
Espresso (45 ml, min moc) - waga ciastka to 15 g
Espresso (45ml, max moc) - waga ciastka to 25 g
Kawa normalna (180ml, min moc) - waga ciastka to 15 g
Kawa normalna (180 ml, max moc) - waga ciastka to 25 g
Kawa podwójna (2x150 ml, max moc) - waga ciastka to 30 g

Ustawienia na wysoką temperaturę, stopień mielenia na najdrobniejszy.

Dziś nabyłem też kawę z palarni. Smak pewnie będzie lepszy. Zastanawiają mnie natomiast te wagi ciastek... Max 30 g przy łącznie 300 ml kawy? Wygląda że automat mieli więcej ziarna. Co o tym myślicie?

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Październik 2021, 21:29:01 »
Kawa + woda w ciastku dlatego taka waga suchej kawy powinno być max ok 16g na najwyższej mocy :)

Offline siwy2235

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura S8
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Październik 2021, 09:08:10 »
Czyli automat robi robotę? Problem w ziarnach jednak?

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Październik 2021, 09:35:02 »
Nic nie piszesz o smaku.
Ewidentnie widać, że ustawienie mocy działa,  młynek mieli więcej kawy i dlatego waga ciastka jest większa.
Tak jak kolega wcześniej pisze suchej kawy powinno być na maksymalnej mocy i podwójne espresso ok. 16 g.
W moim delonghi młynek dozuje 10-16 g kawy, waga ciastka 19-30 gram.

Offline siwy2235

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura S8
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Październik 2021, 10:33:16 »
Przepraszam zapomniałem  [emoji38]

Wsypałem kawę z palarni, droższa niż ta sklepowa ale świetna mieszanka. Przyjemnie się piję  :taktak:
Młynek ustawiony na najdrobniejsze mielenie oczywiście.

Dziękuję wszystkim za dobre rady [emoji106]


Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Październik 2021, 12:31:01 »
Musisz dobrać kawę i będzie gitara.
Ja kupuję w palarniach kawy w przedziale 50-70-80 zł/kg , takie speciality w automacie nie są lepsze, więc aby delektować się dobrym smakiem nie trzeba kupować kaw za 200 zł. W kolbie może tak, ale to inna bajka.
W międzyczasie dojdziesz jakie mielenie do danej kawy dobrać względnie przy tej samej jak zmienić,  ponieważ z czasem kawa nawet w opakowaniu pochłania wilgoć z otoczenia i trzeba o +/-1 skorygować młynek.
Udanego weekendu z kawą życzę

Offline SoundFormat Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Jura S8
  • Młynek: Professional Aroma Grinder
Odp: Problem z Jura S8
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Lipiec 2022, 16:07:09 »
Nie zakładam nowego tematu bo problem jest do Jury S8. Mam taki problem, że ciastko mi się rozpada i nie wychodzi zwarte. Kawa Pellini top palona 3msc temu. Stopień mielenia mam ustawiony mniej więcej na połowie podziałki. Kawa espresso 4/5 moc, temp. Wysoka, ilość 40ml. Co zmieniać żeby ciastko było zwarte?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi