Autor Wątek: Jaki ekspres kolbowy po aeropresie  (Przeczytany 3939 razy)

Offline duke_ut

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T
  • Młynek: 1ZPresso Q1, JX Pro
Jaki ekspres kolbowy po aeropresie
« dnia: 21 Wrzesień 2021, 08:59:24 »
Witajcie,

Chciałbym trochę urozmaicić przyrządzanie kawy i zastanawiam się nad ekspresem kolbowym. Pytanie czy dużo lepszą kawę można otrzymać z ekspresu w porównaniu z aeropressem?
I co wybrać, bo przeglądając forum chyba wiem mniej niż wcześniej, na razie w oko wpadły mi Lelit Anna/Victoria (nie wiem czy warto dopłacać), Oscar II, sage duo temp pro.

Co do kaw to głównie z mlekiem, przynajmniej na razie.

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 149
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Jaki ekspres kolbowy po aeropresie
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Wrzesień 2021, 18:46:06 »
Nikt Ci na razie nie odpowiedział, to może coś ja subiektywnie skomentuję. Otóż ekspres kolbowy służy do przygotowania poprawnego espresso. Jeśli więc pytasz, czy będziesz miał lepszą kawę z kolbowego vs aeropress, to odpowiedź będzie "tak" w wypadku, gdy myślisz właśnie o espresso (bo aeropress nie pozwoli na przytowanie espresso). Ale jeśli nie pijasz espresso, to może być z Twojego punktu widzenia albo lepiej, albo gorzej. Zależy, jak Ci lekka zmiana smaku podejdzie - wszak dodawanie mleka maskuje dużo w naparze. Aeropress stosuję w pracy i jestem bardzo zadowolony z takiego naparu, ale nie jest to espresso. W domu mam kolbę i doceniam espresso.

Offline duke_ut

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T
  • Młynek: 1ZPresso Q1, JX Pro
Odp: Jaki ekspres kolbowy po aeropresie
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Wrzesień 2021, 20:25:52 »
Dzięki za potwierdzenie że kawa będzie inna niż z aeropressu.
Jak to mawiają w miarę jedzenia apetyt rośnie... a z racji tego że do mleka lepsza baza to espresso, wstępnie wybór padł na ekspres kolbowy.
Wstępnie najbardziej przychylam się do lelit victoria ale nie wiem czy to dobry ( w miarę przyszłościowy) wybór i czy nie ma czegoś lepszego w podobnej cenie. Wiem że to dość ciężkoe pytanie bo zazwyczaj każdy ma inny gust i preferuje inne rozwiazania... Jednak szukam "czegoś" do w miarę wygodnego i powtarzalnego przygotowywania kawy tak aby nie przepłacać za "design" lub nalepkę z firmą...

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Jaki ekspres kolbowy po aeropresie
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Wrzesień 2021, 23:05:19 »
Jak już zostało wcześniej wspomniane, ekspres ciśnieniowy kolbowy tylko do espresso i napojów mlecznych na bazie espresso. W moim przypadku kawa americano z ekspresu kolbowego mi nie podchodzi, w tym przypadku wolę zrobić sobie kawę z przelewu. Jeżeli zasmakujesz w espresso i innych napojach mlecznych na jego bazie to polecam ekspres dwubojlerowy. Jestem leniwy i niecierpliwy i dlatego taki wybór. Co do marki to nie doradzę, nie mam porównania i nie chciałbym wprowadzić cię w błąd.

Offline duke_ut

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T
  • Młynek: 1ZPresso Q1, JX Pro
Odp: Jaki ekspres kolbowy po aeropresie
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Wrzesień 2021, 10:23:18 »
Czy warto inwestować w ekspres z funkcją preinfuzji ? Z tego co czytałem to nie za fajnie to jest rozwiązane w Victorii i stąd pytanie czy warto dopłacać do np. elizabeth?
Może inny ekspress?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jaki ekspres kolbowy po aeropresie
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Wrzesień 2021, 11:01:20 »
Jeśli chcesz mieć lepszą kawę espresso to co z młynkiem ? Jeśli masz to jaki ? Jeśli nie masz to chyba będziesz coś musiał z budżetem pokombinować. Posiadanie młynka z precyzyjną regulacją grubości mielenia jest warunkiem "wygodnego i powtarzalnego przygotowywania kawy".
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline duke_ut

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T
  • Młynek: 1ZPresso Q1, JX Pro
Odp: Jaki ekspres kolbowy po aeropresie
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Wrzesień 2021, 11:38:32 »
Młynek na razie mam ręczny 1zpresso chyba q1, na ten moment chciałbym skupić się na ekspresie, a może w niedalekiej przyszłości dojdzie jakiś lepszy ręczny młynek. Na pewno razem nie wydam tyle co w podzieleniu zakupów na części. Mając już ekspress mogę z nim eksperymentować, i się go uczyć...

Offline duke_ut

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T
  • Młynek: 1ZPresso Q1, JX Pro
Odp: Jaki ekspres kolbowy po aeropresie
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Wrzesień 2021, 15:26:49 »
Już prawie się zdecydowałem aktualnie wybór padł na Lelit Elizabeth (jak dla mnie to victoria + preinfuzja konfigurowalna)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi