Autor Wątek: Jak powinna być umieszczona grupa w ekspresie kolbowym, nisko czy wysoko?  (Przeczytany 2747 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Jak powinna być umieszczona grupa w ekspresie kolbowym, nisko czy wysoko?
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Wrzesień 2021, 20:06:57 »
Proszę o konkretne odpowiedzi, ile centymetrów powinna wynosić odległość między grupą, a kratką ociekową, wraz z pokazaniem plusów i minusów tych rozwiązań.

Wg mnie lepsze są grupy "wysokie".
Pozwalają na łatwe umieszczenie filiżanki na wadze.
Pozwalają na użycie wyższego kubka.
Łatwiejsza jest konserwacja i czyszczenie grupy.
Łatwiej obserwować ekstrakcję jeśli używamy NPF.

Ekspresy z "wysoką" grupą kawową są niekiedy wyposażone w dodatkowe podwyższenie pozwalające skrócić dystans pomiędzy wylewką a filiżanką. Może mieć ono formę podstawki, wysuwanej "szufladki" czy też rozkładanej półeczki. Możemy z nich skorzystać jeśli nie korzystamy z wagi lub wyższego kubka.
Takie rozwiązania eliminują-przynajmniej częściowo-ewentualne wady "wysokiej" grupy.

Nie zastanawiałem się nigdy jaka jest idealna wartość w centymetrach. 122mm (82mm z "półeczką") zastosowane np. w gastronomicznych ekspresach Wega wydaje się sensowną wartością...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Jak powinna być umieszczona grupa w ekspresie kolbowym, nisko czy wysoko?
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Wrzesień 2021, 20:40:22 »
W naszym klimacie często pada deszcz. Jeżeli jakiś producent sprzedaje samochody bez dachu to po prostu dyma klienta.

Nie wiem skąd takie definitywne stwierdzenie. Ta odległość jest ukryta i dopiero po rozpakowaniu kupionego ekspresu znana? Ktoś potrzebuje dużo miejsca kupuje taki ekspres. Ktoś potrzebuje mniej wybiera co innego. Ideałem pewnie była by tacka o regulowanej wysokości.


Znasz producenta samochodów, który robi takie z dachem tak nisko, że mogą nim jeździć tylko osobny do 160cm wzrostu? ;-)

I serio uważasz, że producenci myślą "a zróbmy jakiś ekspres dla tych co lubią małe filiżanki"? Bo ja sądzę że myślą "zróbmy taki niski bo lepiej wygląda, a przy okazji zaoszczędzimy 3 dolary na kosztach obudowy" ;-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Jak powinna być umieszczona grupa w ekspresie kolbowym, nisko czy wysoko?
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Wrzesień 2021, 20:55:46 »
No to jak nie dachy to niskie zawieszeni na polskie dziury, jak się chce użyć mocnego słowa to argument zawsze jakiś się znajdzie.

W sumie to nie zauważyłem żeby ktoś pisał że filiżanka nie wchodzi, co najwyżej że kubek nie wchodzi. No ew filiżanka na wadze nie wchodzi. Ale takie zabawy to wyczyniają tylko tacy zboczeńcy jak my na tym forum a to pewnie nie jest duży procent ich klientów. Choć fakt że cała reszta może próbować użyć kubka w większości. Ale to już niech wtedy głosują portfelem czy to oszczędność dla producenta była słuszna.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi