Autor Wątek: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła  (Przeczytany 2997 razy)

Offline Krzysiek.B

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Gaggia Clasic 2010, Moka Bialetti
  • Młynek: Eureka Zenith Club, Porlex Mini, był Graef CM 80
POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« dnia: 02 Wrzesień 2021, 13:14:37 »
Dzień dobry , a w zasadzie nie, bo nie mogę wypić espresso. Po kilku latach użytkowania , popsuł się ekspres.
Sprawa wygląda,  jak dla mnie dziwnie , zimny ekspres podaje normalnie wodę na grupę a jak się trochę nagrzeje, to  przestaje,
pompa bzyczy , a woda nie leci. Zamówiłem nową pompę, wymieniłem i dalej to samo, ekspres odkamieniony.
Nie mam , pomysłu , co może być popsute.

Pozdrawiam. Krzysztof
Pozdrawiam. Kris

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Wrzesień 2021, 13:18:27 »
Może odkręć bojler i zobacz co tam środku słychać, bardzo pouczające doświadczenie. Są filmiki krok po kroku jak to zrobić.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Wrzesień 2021, 14:12:38 »
Jeżeli woda wychodzi z pompy a nie leci od razu z trójdrożengo do tacki to pewnie jednak kamień. Nagrzewa się i coś się rozszerza/blokuje, rozebrać na części i wszystko dokładnie przeczyścić. PO kilku latach taka kuracja jak najbardziej się należy.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Wrzesień 2021, 14:59:16 »
Czy jak włączysz parę, odkręcisz zawór pary i włączysz pompę to leci woda? Jeśli tak wina zapewne jest po stronie zaworu 3-drożnego - ten model z 2010 chyba nadal go ma?

Offline Krzysiek.B

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Gaggia Clasic 2010, Moka Bialetti
  • Młynek: Eureka Zenith Club, Porlex Mini, był Graef CM 80
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Wrzesień 2021, 17:21:19 »
Tak , oczywiście jest zawór trójdrożny,
Tak, przy włączonej pompie i odkręceniu zaworu pary, leci woda.

Pozdrawiam. Kris

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Wrzesień 2021, 17:27:55 »
Ale co najwyżej przelot w trójdrożnym może być gdzieś przyblokowany przez kamień, bo jak by się nie załączał to woda szła by do tacki. ale pewnie faktycznie najszybciej zacząc od czyszczenia rozebranego zaworu i otworków w grupie. Może też sam krążek dyspersyjny (pod prysznicem) gdzieś tam przyrasta na ciepło, rozszerza się pod wpływem ciepła i zatyka otwory. To też chyba interwencja z zewnątrz.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Wrzesień 2021, 20:32:15 »
No nie. Zawór bez napięcia zamyka boiler, a otwiera przejście grupa-wylot do tacki. W stanie wzbudzonym otwiera boiler-grupa, a zamyka wylot do tacki. Trochę dziwne że na zimno działa a nagrzany nie - tłoczek się nagrzewa razem z obudową więc nie powinno mieć to wpływu, ale może jednak tylko jakiś paproch.

Offline Krzysiek.B

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Gaggia Clasic 2010, Moka Bialetti
  • Młynek: Eureka Zenith Club, Porlex Mini, był Graef CM 80
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Wrzesień 2021, 00:53:31 »
Od dołu grupy wszystko czyste, zresztą , jak pisze Henry dziwne , że działa na zimno, rozbierałem zawór, n onie cały
jego dolną część i otwory czyste.
Pozdrawiam. Kris

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Wrzesień 2021, 08:54:57 »
Sprobuj rozebrac prysznic, sciagnac uchwyt przysznica i sprawdz. Dopiero kupiles czy juz miales GC?

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Wrzesień 2021, 09:35:34 »
Wina może leżeć po stronie cewki na zaworze 3D. Miałem przypadek że po rozgrzaniu cewka przestawała działać.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Wrzesień 2021, 16:04:13 »
Ale przy niedziałającej cewce woda chyba powinna lecieć prosto do tacki?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Wrzesień 2021, 17:40:50 »
Od dołu grupy wszystko czyste, zresztą , jak pisze Henry dziwne , że działa na zimno, rozbierałem zawór, n onie cały
jego dolną część i otwory czyste.
Pod dyskiem dyspersyjnym też? Jest przykręcony dwoma imbusami. Może być paproch w rurce prowadzącej od bojlera do grupy. U mnie raz po kilku cyklach odkamienienia z rzędu to w końcu przeleciało. Ale może być konieczne rozebranie bojlera. Objawy miałem te same (z wyjątkiem zależności od temperatury).
Zanim rozbierzesz bojler to dokup sobie oring uszczelniający bojler-grupa. Ten co zdejmiesz pewnie nie będzie się do niczego nadawał.

Jeszcze tak myślę, jeśli na zimny jest drożny to może sprzężonym powietrzem od strony grupy można wypchnąć zalegający paproch?

Offline Krzysiek.B

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Gaggia Clasic 2010, Moka Bialetti
  • Młynek: Eureka Zenith Club, Porlex Mini, był Graef CM 80
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Wrzesień 2021, 21:44:56 »
Pod dyskiem ,oczywiście też, wszystko wyczyszczone, nie zawracałbym głowy kolegom, takimi pierdołami jak nie wyczyszczenie różnych
otworów, rozebrałem jeszcze raz, zawór 3-Drożny , ale tam wygląda wszystko git, poza tym zawór , jak pisze Bacek, nie ma nic wspólnego z grupą ( chyba )
. Na zimnym ekspresie leci ładnie, tylko trochę, się nagrzeje
i przestaje.Coś mi się wydaje ,że to może być  elektronika ( ale jaka ) chyba bez serwisu się nie obędzie  Nie mam innego pomysła.
Pozdrawiam. Kris

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Wrzesień 2021, 13:11:42 »
Którą masz wersje Classica? Tam raczej elektroniki nie lub na lekarstwo. Próbowałeś przesłuchać od grupy w gore? Lub odwrócić ekspres i „wypłukać” coś co może zatyka rurkę wlotową do grupy? Nie rozważasz rozbiórki bojlera? Wartość dodana jest taka, ze zobaczysz na ile dobra wodę używasz :).

Offline Latte.Fart

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Rocket Appartamento, Aeropress, V60
  • Młynek: Eureka Specialità, Porlex Mini
Odp: POMOCY Gaggia Clacic się popsuła
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Wrzesień 2021, 10:39:23 »
rozebrałem jeszcze raz, zawór 3-Drożny , ale tam wygląda wszystko git, poza tym zawór , jak pisze Bacek, nie ma nic wspólnego z grupą ( chyba )
. Na zimnym ekspresie leci ładnie, tylko trochę, się nagrzeje
i przestaje.

Zawór trójdrożny w trybie włączonym (do prądu) otwiera połączenie grupa→boiler, w trybie wyłączonym otwiera połączenie grupa→odpływ, więc trochę wspólnego z grupą ma ;) Jest szansa, że właśnie zawór jest uszkodzony, nie zapchany, tylko po prostu uszkodzony. Przetestowałbym też ten wariant, może masz kogoś w okolicy z GC.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi