Autor Wątek: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach  (Przeczytany 13823 razy)

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #45 dnia: 19 Marzec 2021, 10:15:46 »
Na pozycję drugą od lewej, czyli prawie najdrobniejszy stopień zmielenia?

Tak.   Teraz przestawiłem na 1 najdrobniejsze mielenie i największa doza kawy, zrobiłem dwa espresso bez żadnych problemów.
O kawach już pisałem, nie podchodzą mi kwaśne. Aktualnie piję  LaVaca i Polish Horse z Euro Cafe.
Posmakowała mi też Brazil Mogiana z Gdańska Palarnia Kawy, dostałem ją w prezencie, innych kaw jeszcze nie smakowałem z tej palarni.
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2021, 10:28:08 wysłana przez matyspio »

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #46 dnia: 19 Marzec 2021, 15:28:33 »
Dzięki za odpowiedź. Kawy z Euro Cafe wyglądają ciekawie, zamówię coś w najbliższym czasie.

U mnie brak przepływu wody występował przy 3 ziarenkach mocy, nigdy nawet nie próbowałem ustawiać więcej. Kawa była tak niesamowicie mocna i gorzka, że nie wyobrażam sobie, żeby ktoś miał ją pić.
Ta kawa którą wsypałem dla testów nigdy nie wydawała mi się przepalona, ale kto wie? Może jest. W poprzednim ekspresie ustawienie młynka było na pewno na dużo grubsze mielenie, widać to na oko. Zobaczymy z inną kawą.

Może zrobię zdjęcie ciasteczek i stopnia zmielenia, jestem ciekawy czy będzie się to dało porównać (oczywiście pamiętając o tym, że to inna kawa).
Ciasteczka są ogólnie suche i rozpadają się, trudno znaleźć jakieś w całości. W DeLonghi jednak były bardziej zbite, większe (była ustawiona większa moc kawy) i dużo bardziej mokre, z tym że ustawiałem znacznie grubszy stopień zmielenia.

Edit: co do smaku i subiektywnego odczucia mocy kawy, to mam dość miękką wodę + dodatkowo przepuszczam ją przez filtr z magnezem. Wiem, że to może wpływać na ekstrakcję, więc ogólnie nie ma co tak porównywać, już nie mówiąc o stopniu palenia kawy. Tak naprawdę to zastanawia mnie tylko fabryczne ustawienie młynka i możliwość regulacji.
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2021, 15:46:57 wysłana przez PuertoRico »

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Marzec 2021, 16:26:48 »
Edit: co do smaku i subiektywnego odczucia mocy kawy, to mam dość miękką wodę + dodatkowo przepuszczam ją przez filtr z magnezem.

Co z filtrem w Ekspresie, wyciągnięty ?

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #48 dnia: 19 Marzec 2021, 16:29:18 »
Nie założyłem filtra Claris, żeby nie filtrować podwójnie.
Używam na razie takiej samej wody jak w poprzednim ekspresie.

Offline vini Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Kawiarka, Aeropress,
  • Młynek: Comandante
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #49 dnia: 24 Marzec 2021, 08:16:17 »
Bardzo ciekawy wątek, sporo informacji :)
Postanowiłem spróbować się Was zapytać w tym wątku, gdyż sam rozważam opcję Nivony 779 lub Jury E6. Nivona jest u nas w pracy już ponad rok i działa bez zarzutu, ale o Jurze słyszę, że więcej kawy mieści w ciastku no i że espresso lepsze się udaje, z tym że nie miałem gdzie wypróbować.
Różnica w cenie jest około 1k pln i tu jest główny problem czy faktycznie szarpnąć się na Jurę ?
Jeszcze to, że w Nivonie blok zaparzający jest wyjmowalny,więc oprócz programów czyszczących zawsze można w środku posprzątać, a jak jest z Jurą ?

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Marzec 2021, 09:29:08 »
No niestety, blok w Jurze nie jest dostępny. Min raz na 3 lata przegląd w serwisie.

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #51 dnia: 26 Marzec 2021, 15:58:25 »
Na YouTube jeden ze znanych sprzedawców-serwisantów twierdził, że tabletki czyszczące do Jury świetnie sobie radzą z odtłuszczaniem itd. i ręczne czyszczenie bloku nie jest potrzebne. Co nie zmienia faktu, że przegląd co jakiś czas plus przeczyszczenie tego i owego nie zaszkodzi.

Też miałem duże wątpliwości co do braku możliwości wyciągania bloku, ale ostatecznie się przekonałem.

Offline tikrazki

  • Wiadomości: 7
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #52 dnia: 14 Wrzesień 2021, 20:59:53 »
Nivona jest u nas w pracy już ponad rok i działa bez zarzutu

A ile kaw dziennie zwykle przerabia ta Nivona?

Offline vini Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Kawiarka, Aeropress,
  • Młynek: Comandante
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #53 dnia: 15 Wrzesień 2021, 12:24:03 »
Nivona jest u nas w pracy już ponad rok i działa bez zarzutu

A ile kaw dziennie zwykle przerabia ta Nivona?
Ekspres jest u nas od grudnia 2019 roku i ma na liczniku łącznie blisko 5000 kaw. Czyli tak delikatnie chyba, jakieś osiem kaw dziennie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi