Autor Wątek: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach  (Przeczytany 13988 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Marzec 2021, 14:54:46 »
Miele nie robi ekspresów, korzysta z innych producentów. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś w środku Miele było zwykłe Saeco.

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Marzec 2021, 15:15:32 »
Miele nie robi ekspresów, korzysta z innych producentów. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś w środku Miele było zwykłe Saeco.

Zdaję sobie z tego sprawę. Z tego co czytałem korzysta z młynka Jura, a z tego co pisał kolega wyżej, zaparzacz Melitty. Osobiście nie widzę w tym nic złego, o ile wszystko działa dobrze.

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Marzec 2021, 18:51:38 »
Na placu boju obecnie zostały:
- Miele 6160 - gdyby nie mała popularność u nas i wątpliwości co do oprogramowania i serwisu to już byłby kupiony;
- Jura E8 - wybór z którym przyszedłem, choć z dużymi wątpliwościami;
- Melitta Barista / CI - duże wątpliwości co do młynka i jego regulacji;
- Nivona 8.

Wydaje się, że Miele i Jura mają te same młynki, zresztą jak sporo innych ekspresów, w tym większość Nivony i chyba nie znajdzie się nic lepszego?
Jura i Miele mają nawet taką samą regulację młynka 5-stopniową, podejrzewam że Nivona 8 też, ale nie sprawdzałem.

Z grubsza to chyba wychodzi na to, że wszystko to mniej więcej to samo, różni się tylko sterowaniem, funkcjami czyszczenia, funkcjami mlecznymi i wyglądem (poza Melittą, która ma inny młynek).
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2021, 18:58:27 wysłana przez PuertoRico »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Marzec 2021, 19:23:29 »
Z grubsza to chyba wychodzi na to, że wszystko to mniej więcej to samo

Mniej więcej. Z tym, że Jura ma P.E.P. i to robi różnicę w espresso. Jura smakowo wygrywa. My już wiedzieliśmy o tym na początku wątku ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
》tertium non datur《

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Marzec 2021, 19:35:52 »
A który model?


Tak jak patrzę, to może nie model 8, tylko 960.

Mniej więcej. Z tym, że Jura ma P.E.P. i to robi różnicę w espresso. Jura smakowo wygrywa. My już wiedzieliśmy o tym na początku wątku ;).

Tak też się spodziewałem prawdę mówiąc, ale nie wiedziałem że to zasługa P.E.P. Myślałem, że to bardziej taki marketingowy wyróżnik "żeby się lepiej sprzedawało".

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Marzec 2021, 19:57:10 »
P.E.P. Myślałem, że to bardziej taki marketingowy wyróżnik "żeby się lepiej sprzedawało".



Nie. To naprawdę działa.

Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Marzec 2021, 21:27:58 »
Polecam Jura E8.
Korzystam z tego ekspresu od 13 lat.
Jest to już mój drugi E8 ale nie dlatego, że pierwszy się zepsuł. Nie miałem z nim do końca żadnych problemów.
Wyszedł nowy model, a ja pierwszego nie serwisowałem przez chyba 9 lat i oddałem go do sklepu w Lubinie, dopłaciłem i wziąłem najnowszy model z P.E.P.
Ten nowy też nie był jeszcze w serwisie i robi wspaniałe kawy. Goście którzy już pili kawę z tego ekspresu zaraz przy wejściu proszą o kawę.
Teraz podobno wyszedł nowy model na 2021 rok z lepszym młynkiem.

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Marzec 2021, 21:28:21 »
Melitta - napewno CI, ale prawdopodobnie też Barista - wydaje mi się, że młynek jest taki sam oraz konstrukcja kanału dolotowego kawy do zaparzacza - ma bardzo poważną wadę, sprawiającą że używanie wbudowanego młynka jest bezsensu - zbyt dużo kawy zostaje w kanale (jest on poprowadzony zbyt poziomo). Natomiast różnica jest ogromna jeśli zrobi się w tych ekspresach kawę zmieloną na innym młynku i poda bezpośrednio na zaparzacz (jest taka możliwość) - wychodzi całkiem znośna kawa, raz nawet wyszło coś espresso-podobnego.

Przy okazji pozwolę sobie zadać pytanie. Czy w gastro automatach pokroju WMF, Franke lub Schaerer konstrukcja zaparzacza umożliwia zrobienie właściwego espresso? Nigdy nie miałem okazji na tak ustawiony gastro automat trafić, albo kawa kiepska była.

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Marzec 2021, 09:18:09 »
No to Mellita całkowicie odpada dla mnie.


Przy okazji pozwolę sobie zadać pytanie. Czy w gastro automatach pokroju WMF, Franke lub Schaerer konstrukcja zaparzacza umożliwia zrobienie właściwego espresso? Nigdy nie miałem okazji na tak ustawiony gastro automat trafić, albo kawa kiepska była.

Czytając nasze forum natknąłem się na informację, że te wielkie automaty WMF da się ustawić tak, żeby kawa była dobra. Niestety jednak bardzo rzadko albo wcale się takich nie spotyka. Dlatego czasem na niektórych stacjach kawa jest trochę lepsza niż zwykle.


No to właściwie zostaje mi obecnie Jura E8 w nowej wersji w kolorze piano black, który chyba jeszcze nie wyszedł.
Podoba mi się zmiana wyświetlacza i dodanie fizycznych przycisków, jak widzę obecnie jak się operuje menu to nie mam do niego zastrzeżeń - czyli jedna sprawa się rozwiązała. Oczywiście szkoda zmiany spieniacza na gorszy, ale jakoś to przeżyję. Mam tylko nadzieję, że tzw. ulepszony młynek profesjonalny nie okaże się nagle dużo gorszy niż poprzedni :)



Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Marzec 2021, 11:25:11 »
Jura i Miele mają nawet taką samą regulację młynka 5-stopniową,

JURA E8 EB ma 6 stopniowa regulację (zmieniono młynek na Profesjonal Aroma).
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2021, 11:38:27 wysłana przez matyspio »

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Marzec 2021, 17:03:00 »
O, to mi umknęło, że regulacja jest 6-stopniowa. Czyli faktycznie powinien być lepszy niż wcześniejsza wersja.

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Marzec 2021, 20:57:36 »
W zakresie moich kryteriów, o których pisałem na początku, zgodnie z instrukcją nowej Jury e8, wszystkie elementy tacki ociekowej, w tym zbiornik na fusy, nadają się do mycia w zmywarce.
No nic, chyba trza kupować.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Marzec 2021, 21:09:38 »
Cytat: Navi w 07 Marzec  2021, 21:28:21

Przy okazji pozwolę sobie zadać pytanie. Czy w gastro automatach pokroju WMF, Franke lub Schaerer konstrukcja zaparzacza umożliwia zrobienie właściwego espresso? Nigdy nie miałem okazji na tak ustawiony gastro automat trafić, albo kawa kiepska była.

Czytając nasze forum natknąłem się na informację, że te wielkie automaty WMF da się ustawić tak, żeby kawa była dobra. Niestety jednak bardzo rzadko albo wcale się takich nie spotyka. Dlatego czasem na niektórych stacjach kawa jest trochę lepsza niż zwykle.


Da się ustawić solidne espresso ale oczywiście ocena smakowa jest względna i nie jeden specjalista puknąłby się w głowę. Nie da się zazwyczaj wyciągnąć pełni potencjału z singli speciality ale  już dobre mieszanki z niewielką domieszką robusty pozwalają na uzyskanie przyzwoitych rezultatów.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: lepszy automat do 5000 zł - a przy okazji opinia o Delonghi Ecam po latach
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Marzec 2021, 08:48:50 »

Podoba mi się zmiana wyświetlacza i dodanie fizycznych przycisków, jak widzę obecnie jak się operuje menu to nie mam do niego zastrzeżeń - czyli jedna sprawa się rozwiązała. Oczywiście szkoda zmiany spieniacza na gorszy, ale jakoś to przeżyję. Mam tylko nadzieję, że tzw. ulepszony młynek profesjonalny nie okaże się nagle dużo gorszy niż poprzedni

Wyświetlacz faktycznie większy, ale przyciski fizyczne były zawsze tylko inne ;)
Skąd wyczytałeś informacje o zmianie spieniacza, nic takiego nie nastąpiło w dalszym ciągu jest G2. W pierwszych modelach była starsza wersja dyszy.
Z tego co mi wiadomo to młynek nie jest ulepszony tylko zastosowany ten, który wcześniej występował tylko  w wyższych modelach.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi